Onsdag 16. maj: Osaka sejr over Halep kan sikre 1. plads til Wozniacki

307
775056572PR00397_2018_Austr
2018 Getty Images
Hvis Naomi Osaka vinder over Simona Halep i dagens første kamp på Pietrangeli kl. 11 vil Caroline Wozniacki være sikker på at generobre 1. pladsen uanset resultatet af dagens sidste kamp mod Alison Van Uytvanck

Selvom hverken ranglistens no. 1 Simona Halep (ROU) og no. 2 Caroline Wozniacki i de seneste turneringer har leveret konstante præstationer på helt samme niveau, som har bragt dem til tops, har de alligevel i en længere periode skilt sig ud fra de øvrige på WTA-ranglisten, hvor de har ført en tvekamp om de to øverste pladser.

Caroline sad solidt på 1. pladsen i 67 uger i perioden fra oktober 2010 og indtil starten af 2012, og præcis 6 år senere generobrede hun 1. pladsen fra Simona Halep i en direkte duel ved finalen i Australian Open.
4 uger senere generobrede Halep 1. pladsen fra Caroline, men mange af rumænerens point til ranglisten blev optjent i sidste års grus-sæson, og da disse point er ved at blive forældede, har Caroline nu en enestående mulighed for at generobre 1. pladsen.

Faktisk kan Caroline sikre sig 1. pladsen allerede onsdag, hvis Halep taber onsdagens første kamp på Pietrangeli kl. 11, når hun møder Naomi Osaka (JPN), som i 1. runde vandt uventet stort 6-0, 6-3 over Victoria Azarenka (BLR), som stadig kæmper for at finde sit tidligere niveau.

Seerne kan følge denne kamp på TV2 Sport, som har planlagt at vise tennis både kl. 11, 13 og 15.
TV2 Sports Tennisredaktør Henrik Jensen har dog oplyst til Tennisavisen, at Carolines kamp mod Alison Van Uytvanck (BEL) vil blive vist i fuld længde på TV2 Sport, hvis den når at blive sat i gang på det programsatte tidspunkt, som er tidligst kl. 18 på Pietrangeli, hvor der efter Halep vs. Osaka desuden afvikles yderligere en WTA-kamp og to ATP-kampe.
Da vejrudsigten ikke er lovende, er der dog stor sandsynlighed for, at der opstår forsinkelser, og i så fald vil Carolines kamp blive vist på TV2 Play.

I Tennisavisens foromtale inden turneringen i Rom blev der ikke udtrykt de største forventninger om, at Caroline vil gå hele vejen i turneringen, hvor det mest handler om at nyde situationen og ellers have fokus rettet mod French Open.

Alligevel må der være gode chancer for at overleve de første par kampe.
Hvis Caroline sikrer sig den forventede sejr over Uytvanck, møder hun i 1/8-finalen vinderen af kampen mellem 16. seedede Anastasija Sevastova (LAT) og Aleksandra Krunic (SRB), der er videre fra kvalifikationen som Lucky Loser.

Ser man længere frem i turneringen, undgår Caroline i en eventuel semifinale at møde Kiki Bertens (NED), som hun tabte til i Madrid i sidste uge.
Hollænderen nåede finalen, men tirsdag blev hun allerede sendt ud af turneringen i Rom i 1. runde, hvor hun tabte 2-6, 6-4, 3-6 til Maria Sakkari (GRE), der i onsdagens 2. kamp på Pietrangeli møder 6. seedede Karolina Pliskova (CZE).

___________________________________________________________________

WTA Premier 5 Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centrale – start 1200
Peter Gojowczyk (GER) vs. Fabio Fognini (ITA) – ATP
NB 1400: (8) Venus Williams (USA) vs. Anett Kontaveit (EST) – WTA
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Denis Shapavalov (CAN) – ATP
NB 1930: (11) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) – ATP
NB 2100: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (15) Anastasija Sevastova (LAT) – WTA

Next Gen Arena – start 1100
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) – WTA
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
NB 1630: Maria Sharapova (RUS) vs. Muguruza OR Gavrilova – WTA
NB 1900: Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) – ATP

Pietrangeli – start 1100
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Madison Keys (USA) – WTA
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (9) David Goffin (BEL) – ATP
Pouille OR Edmund vs. Berrettini OR A. Zverev – ATP

Court 1 – start 1100
5 Double kampe – ATP

Court 2 – start 1100
2 Double kampe – WTA
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) – WTA
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Court 3 – start 1100
4 Double kampe – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra flere baner
TV2 Sport fra 1100-1455, TV2 Play fra 1500

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra flere baner
TV3 Sport fra 1200-1730

Den totale schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA (udvalgte)

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-1, 6-0
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 7-6(2), 7-6(0)
(9) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-0, 5-7, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-4
NB 2100: (3) Gabrine Muguruza (ESP) vs. Daria Gavrilova (AUS) (opdateres..)
Maria Sharapova (RUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6, 6-4, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 7-5

Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 7-5, 7-5
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-2
(8) Venus Williams (USA) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-2, 4-6, 7-5
Anett Kontaveit (ESP) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 7-5
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-4

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-1
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Maria Sharapova (RUS) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 3-6, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-0
Denis Shapovalov (CAN) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
Fabio Fognini (ITA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 1-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (3) Gribgor Dimitrov (BUL) 6-7(4), 7-5, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (13) Jack Sock (USA) 6-4, 6-3
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(2), 7-6(5)

Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 6-4, Ret’d
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 2-6, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 2-6, 6-4, 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-7(3), 6-1, 7-6(1)
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-2, 6-2
Kyle Edmund (GBR) vs.  (16) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-2

R64:
Damir Dzumhur (BIH) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) 1-6, 6-3, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Sam Querrey (USA)
Fabio Fognini (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-4
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (157) Dustin Brown (GER) vs. (174) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-3

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 7-5
1/8-finale: Felix Auger-Alisassime vs. (218) Joao Domingues (POR)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA) – ons ca. 1230
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS) – ons ca. 1400
(WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) vs. (136) Anhelina Kalinina (UKR) – ons NB 1500

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 7-6(3), 7-5
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-1, 6-1
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 1-0 Ret’d

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (763) Raveena Kingsley (USA)
Clara Tauson vs. (WC) Alexandra Viktorovitch (SWE)
Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Sydney Berlin (SWE)

Karen og Clara kan tidligst møde hinanden i semifinalen og Emilie i finalen.

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER) 1-6, 5-7 (tirsdag)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 4-6
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH) 4-6, 4-6
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB) 6-7(5), 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Benders Cup – ITF 14 Sweden, Falköping (SWE) – Grus

U14 Boys singels kvalifikation

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) Jacob Andersson (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys singels hovedturnering

R32:
(Q) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [3] (203) Tsegai Gebremeskel (SWE) 0-6, 0-6
(456) Yakup Uznunel (DEN) vs. [4] (251) Henrik Bladelius (SWE) 1-6, 1-6
(622) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (251) Emilio Zielkowski (SWE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(329) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ida Kapidzic (SWE) 6-1, 7-6(4)
[2] (138) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Natacha Scou vs. [3] (141) Sade Scharlin (FIN) 1-6, 2-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (191) Liisa Varul (EST) 1-6, 6-1, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage