Trods startvanskeligheder i Montreal er Caroline Wozniacki bookmakernes favorit mod Kiki Bertens med stor selvtillid

Når Caroline Wozniacki træder ind i 2. runde ved Premier 5 turneringen Western & Southern Open i Cincinnati mod formstærke Kiki Bertens (NED) vil mange danske tennisfans formentlig være en smule bekymret for, at hun lider samme skæbne som for en uge siden, hvor hun tabte 7-5, 2-6, 6-7(4) til 20-årige Aryna Sabalenka (BLR).

Caroline har fået masser af kritik for sin indsats i Montreal, hvor hun tydeligvis stadig var en smule “rusten” efter flere ugers pause siden Wimbledon, og en mindre skade forinden bidrog heller ikke til den mest optimale optakt til hardcourt-sæsonen.

Det hører dog med i billedet, at Sabalenka er en klasse-spiller, som med en aggressiv spillestil altid vil være en trussel mod Caroline, som havde meget stort besvær med at besejre hviderusseren i finalen i Eastbourne ugen før Wimbledon.

Derfor er der trods alt grund til at anerkende, at det i sig selv var en præstation, at Caroline var i stand til at bringe sig i vinder-position ved 5-3 i 3. sæt, selvom hun reelt var under et konstant pres i det meste af kampen, men hendes håndtering af kampens afslutning, hvor hun – efter at have misbrugt 3 matchbolde i Sabalenkas serv – fuldkommen uforståeligt for både brormand Patrik i kommentator-boksen og mange andre tilsyneladende helt mistede fokus, da hun kunne serve kampen hjem.

Når Caroline formentlig ved 22-tiden spiller 4. kamp på Court 3 mod Bertens bliver der brug for at være fuldt fokuseret, da hollænderen i tirsdagens 1. runde kamp mod CoCo Vandeweghe (USA) virkede sprængfyldt med selvtillid, da hun kørte amerikaneren over med cifrene 6-2, 6-0.

Bertens kørte også næsten Caroline over i deres seneste møde i 2. runde ved Premier Mandatory grus-turneringen i Madrid, hvor hollænderen vandt 6-2, 6-2, og senere vandt hun over både Maria Sharapova (RUS) og Caroline Garcia (FRA), inden hun tabte i 3 sæt til Petra Kvitova (CZE) i finalen.

I sidste uge vandt Bertens også sikre 2-sæts sejre over de tjekkiske stjerner Karolina Pliskova og Petra Kvitova, inden hun dog selv tabte 3-6, 1-6 til Ashleigh Barty (AUS), så meget taler for hollandsk sejr, hvis Caroline ikke finder sit bedste spil frem.
Det tror bookmakerne tilsyneladende, at hun gør, idet Caroline er favorit hos både Bet365 og Unibet.

Kampen kan følges på TV2 Sport, hvor der forinden vises speedway fra kl. 1815, og derfor henvises til at følge onsdagens første kampe på TV2 Play eller WTATV.com, som viser samtlige WTA-kampe på alle baner.

Kl. 17 indledes med kampen mellem 3. seedede Sloane Stephens (USA) og Tatjana Maria (GER) på Center. TV2 Sport sender ikke kampen, da den ikke kan vises færdig, og derfor henvises til TV2 Play.

Selvom Sabalenka har markeret sig med sejren over Konta, er hendes kamp mod 9. seedede Karolina Pliskova placeret på Court 10, hvor den dog kan følges på WTATV kl. 17.
Tidligst kl. 19 spiller 7. seedede Garbine Muguruza (ESP) mod Lesia Tsurenko (UKR) på Center, og hvis tiden passer nogenlunde, kan man derefter på Grandstand følge 4. seedede Angelique Kerber (GER) mod Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), der i sidste uge misbrugte flere oplagte muligheder for at sende Simona Halep (ROU) ud 2. runde.

Halep takkede for “gaven” fra Pavlyuchenkova, og hun fandt derefter det gode spil frem og vandt turneringen i Cincinnati, og kl. 01 natten til torsdag spiller hun sin første kamp i Cincinnati mod Ajla Tomljanovic (AUS), hvilket kan følges på TV2 Sport.

Tennisspilleren Alexander Zverev
Foto: Sportsfotograf.com.

TV3 Sport viser ATP fra kl. 17-23 og igen fra kl. 01.
I den første kamp på Center mødes 3. seedede Alexander Zverev (GER) og Robin Haase (NED), og tidligst kl. 1830 på Grandstand spiller 10. seedede Novak Djokovic (SRB) mod Adrian Mannarino (FRA).

I den 3. kamp på Center møder storebror Mischa Zverev 5. seedede Grigor Dimitrov (BUL).
Natkampen fra kl. 01 bliver på Grandstand Kei Nishikori (JPN) mod Stan Wawrinka (SUI) og tidligst 0230 på Center 4. seedede Juan Martin del Potro (ARG) mod Hyeon Chung (KOR).

Alle ATP-kampe på alle baner kan følges på Tennistv.com.

Vejrmeldingerne ser ikke gunstige ud, så der kan formentlig forventes forsinkelser.


WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southern Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport & WTATV.com (fra mandag)
ATP: TV3 Sport (fra mandag) & Tennistv.com (fra søndag)

Deltagere: Alle WTA og ATP topspillere – Afbud. Venus Williams, Rafael Nadal

Spilleprogram onsdag

Center – start 1700cet
Robin Haase (NED) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 5-7, 6-4, 7-5 – ATP
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (7) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-4, 6-4 – WTA
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mischa Zverev (GER) 7-6(5), 7-5 – ATP
NB 0100: (1) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA
NB 0230: (4) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Hyeon Chung (KOR) – ATP

Grandstand – start 1700cet
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-2 – WTA
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 4-6, 6-2, 6-1 – ATP
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 4-6, 7-5, 6-4 – WTA
NB 0100: Kei Nishikori (JPN) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) – ATP
Double kamp – WTA

Stadium 3 – start 1700cet
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Marius Copil (ROU) 6-7(4), 6-4, 6-4 – ATP
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(6), 6-2 – ATP
Karen Khachanov (RUS) vs. Sam Querrey (USA) 7-5, 6-4  – ATP
Kiki Bertens (NED) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, Ret’d – WTA
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Petra Martic (CRO) – WTA

Court 10 – start 1700cet
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5  – WTA
(11) David Goffin (BEL) vs. Benoit Paire (FRA) 5-7, 6-4, 6-2 – ATP
(13) Madison Keys (USA) vs. (LL) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-2 – WTA
(15) Nick Kyrgios (AUS) vs. Borna Coric (CRO) – ATP

Court 4 – start 1700cet
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 6-2, 7-6(1) – WTA
Milos Raonic (CAN)  vs. (LL) Malek Jaziri (TUN) 6-3, 7-5 – ATP
Anett Kontaveit (EST) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-3 – WTA
Double kamp – WTA

Court 7 – start 1700cet
Double kamp – ATP
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (Q) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-0 – WTA
(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Bradley Klahn (USA) 6-4, 6-4 – ATP
(LL) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN) – ATP
Double kamp – ATP

Court 8 – start 1800cet
4 Double kamp – WTA

Court 11 – start 1700cet
Double kamp – ATP
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 7-5, 6-3 – WTA
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

WTA: TV2 Sport 2100->, TV2 Play 1700-2300, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1700-2300, 0100-0430, Tennistv.com (alle baner)

Spilleprogram torsdag

Center – start 1700cet
Milos Raonic (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP
NB 1900: (1) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) TBF 4-6, 6-3, 4-3 – WTA
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (13) Madison Keys (USA) – WTA
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) – ATP
NB 0100: (2) Roger Federer (SUI) vs. Leonardo Mayer (ARG) – ATP
NB 0300: Halep OR Tomljanovic vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) – WTA

Grandstand – start 1700cet
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
NB 1900: (4) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Hyeon Chung (KOR) TBF 0-0 – ATP
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Sloane Stephens (USA) – WTA
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) – ATP
NB 0100: Anett Kontaveit (EST) vs. Kiki Bertens (NED) – WTA

Stadium 3 – start 1700cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
NB 1900: (WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Petra Martic (CRO) TBF 5-4 – WTA
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Karen Khachanov (RUS) – ATP
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. (11) David Goffin (BEL) – ATP
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Anisimova OR Martic – WTA
Nick Kyrgios (AUS) vs. Chung OR del Potro – ATP

Court 10 – start 1700cet
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
(13) Pablo CarrenoBusta (ESP) vs. Robin Haase (NED) – ATP

Court 4 – start 1700cet
3 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

Court 7 – NB 1900cet
3 Double kampe – WTA

Court 11 – start 1700cet
2 Double kampe – ATP
2 Double kampe – WTA

WTA: TV2 Sport 1700->, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1700-1830 & 2130->, Tennistv.com (alle baner)

Resultater WTA (udvalgte)

R32
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (7) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-4, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 4-6, 7-5, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 7-5
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 2-6, 6-3
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 6-2, 7-6(1)
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-0
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(1), 4-6, 6-4

R64
(Q) Alize Cornet (FRA) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 1-6, 7-5, 6-0
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-7(5), 6-2, 6-4
Serena Williams (USA) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-4, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-0
Kiki Bertens (NED) vs. CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-0

Resultater ATP (udvalgte)

R32
Denis Shapovalov (CAN) vs. (14) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 7-5
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 4-6, 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 5-7, 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 7-6(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4

R64
Denis Shapovalov (CAN) vs. (WC) Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 7-5
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 7-6(4)
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 6-3
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-1, 1-6, 6-4

Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 33)

Vancouver (CAN)

Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (670) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Fabrice Martin (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [8] (371) Marcos Giron (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [8] (130) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (133) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2

Cordenons (ITA)

Gwangju (KOR)

Meerbusch (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 33)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 33)

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 3, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (126) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1090) Jamie Davis (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (976) Aly Shokeir (EGY) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (477) Madhwin Kamath (IND) – tor NB 1000

Boys doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Piotr Pawlak (POL) vs. Aly Shokeir/Faris Zakaryia (EGY) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Pawlak vs. Bruno Nhavene (MOZ)/Tshepo Mosarwa (BOT) 6-4, 6-4
Semifinale: Vanshelboim/Pawlak vs. Dylan Salton (RSA)/Sebastian Nothhaft (HKG) – tor NB 1400

Girls singles hovedturnering

(655) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [8] (364) Amira Badawi (EGY) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Gauri Bhagia (IND) vs. Muskan Gupta/Bhakti Parwani (IND) 6-1, 1-6, [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Bhagia vs. (1) Weronika Baszak (POL)/Sasha Wood (USA) 1-6, 1-6 (onsdag)

<< tilbag2ze


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage