Kampen mellem Caroline Wozniacki og Daria Kasatkina færdigspilles fra 5-7, 3-3 efter Simona Halep og Elisa Mertens. Clara Tauson spiller 2. runde som 3. kamp på Court 14

Da både Caroline Wozniacki og Clara Tauson nogenlunde samtidig spillede 1. sæt i hver sin kamp, havde begge tilsyneladende fået overtaget i kampen, men flere fejl, som man normalt ikke forventer fra Caroline, kostede uden tvivl sættet, hvor hun både førte 5-3 og senere 4-2 i tiebreak, men to fejl til sidst betød, at Kasatkina sikrede sig sættet, og mange sad tilbage med det indtryk, at sættet gled danskeren af hænde.

Det samme var tæt på at ske i 1. runde i juniorernes turnering, da 5. seedede Clara Tauson var dominerende fra starten af kampen mod Viktoriya Kanapatskaya (BLR), men foran 2-0 blev Clara tilsyneladende lidt for påvirket af den helt unikke situation – at spille sin første kamp i en Grand Slam turnering – og en lang række enkle fejl gav momentum til hviderusseren, der pludselig førte 4-2, hvilket forekom lidt unødvendigt, da det var åbenlyst, at Clara havde langt bedre spillemæssige forudsætninger end modstanderen.

Clara fik dog styr på spillet igen, og hun udlignede til 4-4 og kunne kort efter serve for 1. sæt ved 5-4, og ved 40-0 kom de første 3 sætbolde.
Et par fejl, som ikke var specielt fremprovokeret af modstanderen, lukkede dog hviderusseren tilbage i sættet, men selvom Clara var tydligt irriteret – på sig selv – over 4 misbrugte sætbolde, fik hun endnu engang skærpet koncentrationen, og hun sikrede sig sættet 7-5.

Da Clara bragte sig på 1-0 i starten af 2. sæt, og det blev 2-0 efter et meget tæt parti, fik Clara fuld kontrol over kampen, som blev kørt sikkert hjem 7-5, 6-2.
Clara fik i perioder vist, hvorfor hun regnes blandt kandidaterne til titlen, men hvis hun for alvor skal spille med om trofæet, er det nødvendigt at spille mere konstant på det niveau, som Clara præsterer, når hun er bedst.

Der er dog næppe ændret på den vurdering, som både blev fremsat i Tennisavisen og af eksperterne på Eurosport 2.

Der kan allerede blive brug for topniveauet, når Clara mandag i 2. runde møder 15-årige Emma Raducanu (GBR), der vandt 6-4, 6-3 over det 14-årige russiske talent Maria Timofeeva.

Som sædvanlig har Eurosport fremsendt sendeplan over de kampe, der forventes at blive transmitteret på Eurosport 1 og 2, men da Tennisavisen modtog planen, var der ikke taget højde for, at resten af kampen mellem Caroline og Kasatkina er lagt ind som 2. kamp på Philipp-Chatrier, men Eurosport 2 vil under alle omstændigheder vise resten af kampen.

Clara spiller 3. kamp på Court 14, og den kan både følges på Eurosport Player og på Eurosport.dk, hvor den streames gratis.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram mandag:, 

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16]
Caroline Wozniacki [2] vs. Daria Kasatkina (RUS) – TFB 6-7(5), 3-3

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER)

Serena WILLIAMS (USA) vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28]

Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7]

John ISNER (USA)[9] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR)

Court 1

Play starts at 11am

Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Timea BABOS (HUN) & Kristina MLADENOVIC (FRA) [1]
vs Nicole MELICHAR (USA) & Kveta PESCHKE (CZE) [13]

Steve JOHNSON (USA) & Jack SOCK (USA)
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

Court 4

Play starts at 11am

Jesper DE JONG (NED) vs Daniel MICHALSKI (POL)

Alexa NOEL (USA) [4] vs Iga SWIATEK (POL)

Yanki EREL (TUR) vs Deney WASSERMANN (NED)

Maria Lourdes CARLE (ARG) [12] vs Gergana TOPALOVA (BUL)

Baptiste ANSELMO (FRA) & Emilien VOISIN (FRA)
vs Tristan BOYER (USA) & George LOFFHAGEN (GBR)

Court 5

Play starts at 11am

Hong Yi Cody WONG (HKG) vs Qinwen ZHENG (CHN) [11]

Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) vs Jack DRAPER (GBR)

Yuki NAITO (JPN) [10] vs Katie VOLYNETS (USA)

Eleonora MOLINARO (LUX) [6] vs Elina AVANESYAN (RUS)

Chloe BECK (USA) & Taisya PACHKALEVA (RUS)
vs Dalayna HEWITT (USA) & Peyton STEARNS (USA)

Court 6

Play starts at 11am

Diane PARRY (FRA) vs Elisabetta COCCIARETTO (ITA) [9]

Harold MAYOT (FRA) vs Chun Hsin TSENG (TPE) [4]

Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Naoki TAJIMA (JPN)

Mariam DALAKISHVILI (GEO) or Clara BUREL (FRA) [13] vs Sofya LANSERE (RUS)

Harold MAYOT (FRA) & Valentin ROYER (FRA)
vs Nick HARDT (DOM) & Filip Cristian JIANU (ROU) [7]

Mylene HALEMAI (FRA) & Manon LEONARD (FRA)
vs Joanna GARLAND (TPE) & En-Shuo LIANG (TPE) [4]

Court 7

Play starts at 11am

Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)
vs Gabriela DABROWSKI (CAN) & Yifan XU (CHN) [5]

Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)

G.DABROWSKI (CAN ) / M.PAVIC (CRO) [1] vs D.SCHUURS (NED ) / M.MIDDELKOOP (NED)

Court 8

Play starts at 11am

Alexey ZAKHAROV (RUS) vs Clement TABUR (FRA) [12]

Oksana SELEKHMETEVA (RUS) vs Mylene HALEMAI (FRA)

Cori GAUFF (USA) [16] vs Sada NAHIMANA (BDI)

Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) vs Jaimee Floyd ANGELE (FRA)

Sergey FOMIN (UZB) Tao MU (CHN)
vs Facundo DIAZ ACOSTA (ARG) & Thiago Agustin TIRANTE (ARG)

Court 9

Play starts at 11am

Loudmilla BENCHEIKH (FRA) vs Moyuka UCHIJIMA (JPN)

Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA) vs Aidan MCHUGH (GBR) [13]

Stefan PALOSI (ROU) vs Sebastian KORDA (USA) [2]

Andreea PRISACARIU (ROU) vs Xiyu WANG (CHN) [8]

Jack DRAPER (GBR) & Rinky HIJIKATA (AUS)
vs Aidan MCHUGH (GBR) & Timofey SKATOV (KAZ) [3]

Court 12

Play starts at 11am

Yshai OLIEL (ISR) vs Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)

Caty MCNALLY (USA) vs Lulu SUN (SUI) [14]

Filip Cristian JIANU (ROU) vs Kyrian JACQUET (FRA)

Francesca CURMI (MLT) & Melania DELAI (ITA)
vs Ana MAKATSARIA (GEO) & Alexa NOEL (USA) [7]

Sebastian BAEZ (ARG) & Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [1]
vs Sebastian KORDA (USA) & Emilio NAVA (USA)

Caty MCNALLY (USA) & Iga SWIATEK (POL)
vs Sada NAHIMANA (BDI) & Maria Gabriela RIVERA CORADO (GUA)

Court 14

Play starts at 11am

Adrian ANDREEV (BUL) [7] vs Arthur CAZAUX (FRA)

En-Shuo LIANG (TPE)[1] vs Dalayna HEWITT (USA)

Emma RADUCANU (GBR)  vs Clara TAUSON (DEN) [5]

Maxence BEAUGE (FRA) & Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
vs Juan Manuel CERUNDOLO (ARG) & Tyler ZINK (USA)

Gabriella PRICE (USA) & Moyuka UCHIJIMA (JPN)
vs Viktoriya KANAPATSKAYA (BLR) & Oksana SELEKHMETEVA (RUS)

 

TV dækning, modtaget fra Eurosport:

Bemærk dog, at afslutningen af Carolines kamp ikke fremgår herunder, men den bliver vist på Eurosport 2.

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court Philippe-Chatrier

M1 Simona HALEP (ROU) [1] V Elise MERTENS (BEL) [16]

M2 Rafael NADAL (ESP) [1] v Maximilian MARTERER (GER)

M3 Serena WILLIAMS (USA) v Maria SHARAPOVA (RUS) [28]

M4 Marin CILIC (CRO) [3] v Fabio FOGNINI (ITA) [18]
Court Suzanne-Lenglen

M4 End of Garbiñe MUGURUZA (ESP)[3] v Lesia TSURENKO (UKR) if still in progress

GAME, SCHETT & MATS

EUROSPORT 2
Live from 10:55
Court Suzanne-Lenglen

M1 Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] v Kevin ANDERSON (RSA) [6]

M2 Angelique KERBER (GER) [12] v Caroline GARCIA (FRA) [7]

M3 John ISNER (USA) [9] v Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

M4 Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] v Lesia TSURENKO (UKR)

 

PLEASE NOTE THAT E2 WILL LEAVE ROLAND-GARROS TO JOIN CYCLING CRITERIUM DU DAUPHINE FROM 15:10 TO 16:30 APPROX – E2 WILL BE BACK LIVE ON SUZANNE-LENGLEN COURT AS SOON AS LIVE CYCLING IS OVER.

Studie på E2 kl. 17.00

Clara Tausons kamp bliver vist på Eurosport Player og Eurosport.dk , og det er gratis på Eurosport.dk

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

1/8-finale
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-3 (opdateres..)

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

1/8-finale:
Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GEr) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering (uge 23)

(8) Clara Tauson (DEN) vs. (#25) Viktoryia Kanapatskaya (BLR)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage