Eurosport 2 sætter ekstra fokus på French Open med studie både herhjemme og på Roland-Garros

Da Eurosport transmitterede fra US Open sidste år, skabte det stor utilfredshed, at kampene på både Eurosport 1 og 2 i den første uge blev vist med 2 timers forsinkelse, og kritikken gjorde tilsyneladende indtryk, idet Eurosport ved Australian Open i starten af året undlod at gentage fremgangsmåden.

Under begge turneringer var der dog ingen særskilt dansk optakt, da dækningen på både Eurosport 1 og 2 foregik fra hver sin kommentator-boks i Danmark, og der var heller ingen danske indslag fra turneringerne.

I forbindelse med French Open har Eurosport 2 forstærket den danske dækning, idet Zak Egholm som studievært og Michael Mortensen som ekspert sammen med forskellige indbudte gæster sætter særskilt fokus på turneringen.
På førstedagen medvirkede den tidligere Fed Cup spiller Malou Ejdesgaard.

Desuden bringer Eurosport 2 indslag fra Paris med Signe Vadgaard, som bl.a. har interviewet Caroline Wozniacki og vist indslag fra hendes træning.

Ligesom tidligere fungerer Thomas Skouboe, Michael Mortensen og Peer Kaae (forrest) samt Per Colstrup Vinkel, Anders Haahr Rasmussen og Lone Vandborg (bagest) som kommentatorer under kampene, og det forlyder, at den tidligere danske Davis Cup spiller Martin Pedersen også kommenterer undervejs.

Eurosport
Foto: Eurosport

På mandagens spille-program er Caroline Wozniacki sat til at spille mod Danielle Collins (USA) som 3. kamp på Court Philippe-Chatrier, hvor 8. seedede Petra Kvitova (CZE) indleder kl. 1100 mod Veronica Cepede Royg (PAR) efterfulgt af 20. seedede Novak Djokovic (SRB) mod Rogerio Dutra Silva (BRA), og efter Carolines kamp slutter den 10-dobbelte French Open vinder 1. seedede Rafael Nadal (ESP) mod Simone Bolelli (ITA).

Eurosport har efterfølgende fremsendt nedenstående sendeplan, som findes under selve spille-programmet, og det fremgår, at Carolines kamp bliver vist på Eurosport 1.
Der bliver dog ca. 1 time forinden en lokal studie-optakt til kampen på Eurosport 2, og efter kampen bliver der ca. 30 minutters opfølgning i studiet.

Spilleprogram mandag

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Petra KVITOVA (CZE) [8] v Veronica CEPEDE ROYG (PAR) 3-6, 6-1, 7-5

Novak DJOKOVIC (SRB) [20] v Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 6-3, 6-4, 6-4

Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Rafael NADAL (ESP) [1] v Simone BOLELLI (ITA)

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3
Pauline PARMENTIER (FRA) v Chloé PAQUET (FRA) 3-6, 7-6(4), 6-2

Andrea PETKOVIC (GER) v Kristina MLADENOVIC (FRA)[29] 7-6(10), 6-2

Richard GASQUET (FRA)[27] vs. Andreas SEPPI (ITA) 6-0, 6-2, 6-2

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] v Richel HOGENKAMP (NED)

Court 1

Play starts at 11am

Benoit PAIRE (FRA) v Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 6-3, 6-7(3), 6´7-6(9), 6-1

Dominic THIEM (AUT)[7] v Ilya IVASHKA (BLR) 6-2, 6-4, 6-1

Coco VANDEWEGHE (USA)[15] vs. Laura SIEGEMUND (GER) 6-4, 6-4

Karolina PLISKOVA (CZE) [6] vs. Barbora KREJCIKOVA (CZE) 7-6(6), 6-4

Court 3

Play starts at 11am

Naomi OSAKA (JPN) [21] v Sofia KENIN (USA) 6-2, 7-5

Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] v Denis ISTOMIN (UZB) 6-2, 6-7(3), 1-6, 6-4, 6-4

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] v Calvin HEMERY (FRA) 6-1, 6-3, 6-1

Heather WATSON (GBR) v Oceane DODIN (FRA) 6-3, 6-0

Court 4

Play starts at 11am

Caroline DOLEHIDE (USA) v Viktorija GOLUBIC (SUI) 6-4, 6-4

Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3

Adam PAVLASEK (CZE) v Mirza BASIC (BIH) 6-7(4), 7-5, 6-2, 6-2

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] v Luksika KUMKHUM (THA) 6-3, 6-0

Court 5

Play starts at 11am

Camila GIORGI (ITA) v Grace MIN (USA) 6-3, 6-2

Dusan LAJOVIC (SRB) v Jiri VESELY (CZE) 6-3, 6-1, 6-3

Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3

Court 6

Play starts at 11am

Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) [23] v Ana KONJUH (CRO) 6-0, 6-1

Cameron NORRIE (GBR) v Peter GOJOWCZYK (GER) 6-1, 2-0

Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Varvara LEPCHENKO (USA) v Elise MERTENS (BEL)[16]

Court 7

Play starts at 11am

Stefanos TSITSIPAS (GRE) v Carlos TABERNER (ESP) 7-5, 6-7(5), 6-4, 6-3
Alexandra DULGHERU (ROU) – Christina MCHALE (USA) 5-7, 7-6(5), 6-3

Sam QUERREY (USA)[12] v Frances TIAFOE (USA) 6-1, 6-2, 7-6(6)

Lucie SAFAROVA (CZE) v Jessika PONCHET (FRA) 6-4, 6-1

Court 8

Play starts at 11am

Ernests GULBIS (LAT) v Gilles MULLER (LUX)[29] 2-6, 6-4, 6-4, 6-3

Marcos BAGHDATIS (CYP) v Santiago GIRALDO (COL) 6-3, 4-3 Ret’d

Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5

Bernarda PERA (USA) v Elena VESNINA (RUS)

Court 9

Play starts at 11am

M. Trungelitl (LL) v Bernard TOMIC (AUS) 6-4, 5-7, 6-4, 6-4

Daria KASATKINA (RUS) [14] v Kaia KANEPI (EST) 6-4, 6-1

Kirsten FLIPKENS (BEL) v Tatjana MARIA (GER) 7-6(1), 6-4

Horacio ZEBALLOS (ARG) v Yuichi SUGITA (JPN)

Court 12

Play starts at 11am

Karen KHACHANOV (RUS) v Andreas HAIDER-MAURER (AUT) 7-6(0), 6-3, 6-3

Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] v Vania KING (USA) 6-3, 6-3

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] v Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) 7-6(0), 6-4, 6-1

Donna VEKIC (CRO) v Kateryna BONDARENKO (UKR) 6-2, 6-4

Court 14

Play starts at 11am

Lara ARRUABARRENA (ESP) v Timea BABOS (HUN) 7-6(5), 6-3

Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5

Lesia TSURENKO (UKR) v Stefanie VOEGELE (SUI)

Joao SOUSA (POR) v Guido PELLA (ARG)

Court 15

Play starts at 11am

Maria SAKKARI (GRE) v Mandy MINELLA (LUX) 7-6(5), 6-2

Mariana DUQUE-MARINO (COL) v Anastasija SEVASTOVA (LAT)[20] 4-6, 6-1, 6-3

Malek JAZIRI (TUN) v Mikhail YOUZHNY (RUS) 3-6, 6-2, 6-2, 3-6, 6-2

Court 16

Play starts at 11am

Marco CECCHINATO (ITA) v Marius COPIL (ROU) 2-6, 6-7(4), 7-5, 6-2, 10-8

Georgina GARCIA PEREZ (ESP) v Dalila JAKUPOVIC (SLO) 6-3, 6-4

Matthew EBDEN (AUS) v Thomas FABBIANO (ITA)

Court 18

Play starts at 11am

Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5

Madison KEYS (USA)[13] v Sachia VICKERY (USA) 6-3, 6-3

Gilles SIMON (FRA) vs. Nikoloz BASILASHVILI (GEO) 6-4, 6-0, 6-7(4), 6-4

John ISNER (USA)[9] v Noah RUBIN (USA)

 

TV-dækning: Eurosport Player viser samtlige kampe 

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court 18
M1 Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR)

Court Philippe-Chatrier

M2 Rogerio DUTRA SILVA (BRA) v Novak DJOKOVIC (SRB) [20]
M3 Danielle COLLINS (USA) v Caroline WOZNIACKI (DEN)[2]
M4 Rafael NADAL (ESP)[1] v Simone BOLELLI (ITA)

 

EUROSPORT 2
Live from 10:55

Court Suzanne LENGLEN
M1 Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI)[23]
Court 1
M2 Dominic THIEM (AUT)[7] v Ilya IVASHKA (BLR)
Court Suzanne LENGLEN
M3 Andreas SEPPI (ITA) v Richard GASQUET (FRA)[27]
M4 Maria SHARAPOVA (RUS)[28] v Richel HOGENKAMP (NED)

Bemærk dog, at Eurosport 2 i Danmark har både optakt og opfølgning i forbindelse med Caroline Wozniacki’s kamp mod Danielle Collins.

Women’s singles (udvalgte)

R128:
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Kateryna KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

R128:
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker
Livestream fra Court 1 (Court 2 kan skimtes i venstre side)

 

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – tirsdag?


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage