Mandag 14. maj: Start i Rom med både ATP og WTA

84
Det som nogle betegner som Dagens kamp, Victoria Azarenka vs Naomi Osaka, spilles fra ca. kl. 13:30

Vinderen af kampen Azarenka vs Osaka møder Simona Halep i runde 2, ellers starter både herre og dame turneringen i morgen mandag, efter herrerne tyvstartede med få kampe søndag, feks spiller Novak Djokovic mod Alexandr Dolgopolov, Djokovic der er ikke har fået en Bye, men er 11. seedet.

Som beskrevet nedenfor er TV3 Sport med hele dagen med ATP. WTA TV og TV2 Play viser WTA og TV2 Sport ser ud til at få tid at vise 2 WTA kampe mandag…
TV og streaming ifølge respektive sendeplaner for mandag 14. maj.

TV2 Sport kl. 11:00 – 12:50 og 13:45 – 15:05
TV2 Play kl. 11:00 – ca. kl. 22:30 når det er slut
WTA TV 5 baner fra kl. 11:00 og plus Centrale fra kl. 12:00

TV3 Sport og Viaplay, ATP Rom kl. 11:00 til ca. kl. 21:30

Tennistv. dækker ATP turneringen.

___________________________________________________________________

WTA Premier Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centrale – start 1200
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andreas Seppi (ITA) – ATP
(15) Tomas Berdych (CZE) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP
(4) Eline Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) – WTA
NB 1930: (5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) – WTA
NB 2100: (4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) – ATP

Next Gen Arena – start 1100
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Filippo Baldi (ITA) – ATP
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Maria Sharapova (RUS) – WTA
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Peter Gojowczyk (GER) vs. (WC) Lorenzo Sonega (ITA) – ATP
NB 1900: Jack Sock (USA) v. Philipp Kohlschreiber (GER) – ATP

Pietrangeli – start 1100
Timea Babos (HUN) vs. (WC) Sara Errani (ITA) – WTA
(11) Angelique Kerber (GER) vs. (LL) Zarina Diyas (KAZ) – WTA
Borna Coric (CRO) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP
Double kamp – ATP

Court 1 – start 1100
Fernando Verdasco (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) – ATP
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) – ATP
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA

Court 2 – start 1100
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) – WTA
2 Double kampe – WTA

Court 3 – start 1100
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1100
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (LL) Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
Kiki Bertens (NED) vs. Maria Sakkari (GRE) – WTA
Double kamp – WTA

Court 6 – start 1100
Elena Vesnina (RUS) vs. Laura Siegemund (GER) – WTA
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle baner
TV2 Play fra 1100

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra 6 baner
TV3 Sport fra 1130-2300

Resultater WTA (udvalgte)

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3 (* bem1
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2 (* bem2
(*bem1: Kan møder Caroline Wozniacki i 1/8-finale
(*bem2: Møder Caroline Wozniacki i R32

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

R64:
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (174) Casper Ruud (NOR) vs. (157) Dustin Brown (GER)

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA)
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS)
(WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) vs. (136) Anhelina Kalinina (UKR)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6

Singles hovedturnering

Q32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick  (AUS)
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER)
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

(Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL)
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH)
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage