TV3 Sport viser søndag morgen kl. 05 finale fra Los Cabos mellem topseedede Juan Martin del Potro og Fabio Fognini

Ved Citi Open i Washington er flere kampe fortsat gået i vasken på grund af regnvejr, og derfor må nogle af spillerne både spille kvartfinale og semifinale lørdag.
Andy Murray (GBR), der som nævnt i Tennisavisens optakt til “Dagens kampe” fredag havde tilbragt mere end 8 timer på banen i de 3 første runder, skulle have spillet den sidste kamp på Stadium, men da han efter de mange timer på banen “lyttede” til kroppens signaler, valgte han at trække sig fra turneringen, og han deltager heller ikke i næste uges ATP 1000 turnering i Toronto, hvor Roger Federer som den eneste fra top 16 heller ikke deltager.

Murrays afbud betyder, at Alex de Minaur (AUS) slipper for at spille kvartfinalen, som ellers ville være udsat til lørdag, da der kun nåede at blive gennemført 2 kvartfinaler fredag, hvor 1. seedede Alexander Zverev (GER) og 10. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) er videre og mødes i semifinalen lørdag kl. 20.

Forinden afvikles kl. 18 den udsatte kvartfinale mellem 16. seedede Andrey Rublev (RUS) og Denis Kudla (USA).
Vinderen af opgøret møder kl. 01 dansk tid Alex de Minauer, der med Murrays afbud fik en ekstra hviledag.

Hos kvinderne blev kun færdigspillet en enkelt af kvartfinalerne i Washington, da Andrea Petkovic (GER) efter 2 tim. 20 min. og en tæt tiebreak-afgørelse vandt 6-3, 2-6, 7-6(8) over Belinda Bencic (SUI).

Modstanderen til Petkovic i semifinalen findes, når 8. seedede Yulia Putintseva (KAZ) og Svetlana Kuznetsova (RUS) kl. 18 genoptager deres kvartfinale, som blev afbrudt ved stillingen 6-2, 2-2 i russerens favør.
Semifinalen mod Petkovic spilles tidligst kl. 2200 på Stadium, hvis førnævnte kamp med Zverev er færdig.

7. seedede Donna Vekic (CRO) førte 3-0 i 1. sæt, da kvartfinalen mod Magda Linette (POL) blev afbrudt, og kampen genoptages ligeledes kl. 18.
Den sidste kvartfinale mellem Saisai Zheng (CHN) og Allie Kiick (USA) blev ikke påbegyndt, og den afvikles umiddelbart efter Putintseva vs. Kuznetsova.
Semifinalen spilles tidligst kl. 03 dansk tid efter ATP-kampen med de Mauer.

TV3 Sport viser ATP kampe fra Washington fra kl. 21. Tennistv.com viser alle ATP-kampe fra Stadium.
WTATV.com viser WTA-kampene fra alle 3 baner. TV2 Play er med fra kl. 22.

TV2 Sport viser den første semifinale fra WTA Premier turneringen i San Jose, hvor 4. seedede Elise Mertens (BEL) møder 5. seedede Mihaela Buzarnescu (ROU).
Den 30-årige rumæner har ikke påkaldt sig den helt store opmærksomhed tidligere i karrieren, men hun er nu inde i en periode uden skader, og hun har for alvor fået spillet til at fungere, samt fundet en spilleglæde, så hun ikke kan få nok.
Hun er uden tvivl den spiller, der har haft fleste kampe på WTA-touren det seneste års tid med mere end 100 kamp, når både singler og doubler tælles med.

Den anden semifinale i San Jose kan følges på TV2 Play kl. 04, hvor Danielle Collins (USA) møder Maria Sakkari (GRE), der sendet Venus Williams (USA) ud 6-4, 7-6(2).
Collins havde tabt 4-7 i tiebreak mod Victoria Azarenka (BLR), der efter 0-3 i 2. sæt trak sig fra kvartfinalen.
Begge semifinaler kan desuden følges på WTATV.com

Ved ATP 250 turneringen i Los Cabos spilles finale kl. 05 natten til søndag dansk tid, hvor de to topseedede Juan Martin del Potro (ARG) og Fabio Fognini (ITA) mødes.
Finalen kan følges på både TV3 Sport og Tennistv.com, hvis man er tidligt oppe søndag.

Tennnistv viser desuden kl. 14 finalen ved ATP 250 i Kitzbuhel mellem Martin Klizan (SVK) og Denis Istomin (UZB), der begge har været gennem kvalifikation.
Klizan vandt 6-1, 1-6, 7-5 over 1. seedede Dominic Thiem (AUT) i 1/8-finalen, og i samme runde vandt Istomin over 2. seedede Philipp Kohlschreiber (GER), så finalen er kamp no. 7 i træk ved turneringen.


WTA Premier, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Spilleprogram lørdag

Stadium – start 2200cet
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 61
NB 2330: 2 Double kampe
Maria Sakkari (GRE) Danielle Collins (USA) 3-6, 7-5, 6-2

Spilleprogram søndag

Stadium – start 2100cet
Double finale
NB 2300: (5) Mhiaela Buzarnescu (ROU) vs. Maria Sakkari (GRE)

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com viser singlefinalen

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Maria Sakkari (GRE) Danielle Collins (USA) 3-6, 7-5, 6-2

Kvartfinale
Danielle Collins (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(4), 3-0 Ret’d
Maria Sakkari (GRE) vs. (3/WC) Venus Williams (USA) 6-4, 7-6(2)
(4) Elise Mertens (BEL) vs. Johanna Konta (GBR) 7-6(4), 6-3
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-5

R32
Victoria Azarenka (BLR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-7(7), 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. Serena Williams (USA) 6-1, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/silicon-valley-classic#orderofplay


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Stadium – start 1800cet
(16) Andrey Rublev (RUS) vs. Denis Kudla (USA) 6-1, 6-4 – ATP
NB 2000: (1) Alexander Zverev (GER) vs. (10) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 6-4 – ATP
NB 2200: Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-2 – WTA
NB 0100: Alex de Minaur (AUS) vs. (16) Andrey Rublev (RUS) 5-7, 7-6(6), 6-4 – ATP
NB 0300: (7) Donna Vekic (CRO) vs. Saisai Zheng (CHN) 7-5, 6-3 – WTA

John A Harris Grandstand – start 1800cet
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (8) Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-2 – WTA
Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Allie Kiick (USA) 6-3, 6-1 – WTA
2 Double kampe

Grandstand 2 – start 1800cet
(7) Donna Vekic (CRO) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 7-6(0) – WTA
4 Double kampe – ATP

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Stadium – start 1830cet (Finaler)
M. Bryan (USA)/Roger-Vasselin (FRA) vs. J. Murray (GBR)/Soares (BRA) – ATP
NB 2100: (1) Alexander Zverev (GER) vs. Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 2300: (7) Donna Vekic (CRO) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) – WTA

John A Harris Grandstand – start 1930cet
Double finale – WTA

TV-dækning:
WTA: TV2 Play og WTATV.com (singlefinale)
ATP: TV3 Sport fra 2100, TennisTV.com fra 1830 (både double og singlefinale)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule


ATP 250, Generali Open Kitzbuhel (SUI) – Grus

Spilleprogram lørdag

Center Court – start 1130
Double finale: R. Jebavy & A. Molteni vs. D. Bracciali & F. Delbonis 6-2, 6-4
NB 1400: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-2

TV-dækning: Tennistv.com fra Center Court

Resultater (udvalgte)

Finale: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-2

Semifinale
Martin Klizan (SVK) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-5, 6-7(4), 6-4

Kvartfinale
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 7-6(6), 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 7-6(3), 6-3
Nicolas Jarry (CHI) vs. Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. (6) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel presentado por Cinemex Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

Spilleprogram lørdag

Estadio Pegaso – start 0700pm (søn 0300cet)
Double finale
NB 0500: (1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-2

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv.com fra viser single finalen

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (3) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(6)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (PR) Egor Gerasimov (BLR) 6-1, 6-1
(3) Damir Dzumhur (BIH) vs. Michael Mmoh (USA) 6-2, 6-3
Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN)

R32
(7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(6), 7-6(5)
Elias Ymer (SWE) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 31)

Segovia (ESP)

Q32: (580) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (448) Alexander Zhurbin (RUS) 6-2, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [4] (351) Karim-Mohamed (EGY) 6-7, 6-3, 2-6 (søndag)

Lexington, KY (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (794) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (652) Pavel Krainik (CAN) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1201) Jesse Witten (USA) 6-3, 2-6, 7-5
QFi: Mikael Torpegaard vs. (633) Thomas Fancutt (AUS) 6-3, 6-0

Singles hovedturnering

R32: (Q) (686) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (363) Andrew Harris (AUS) 6-7(0), 6-7(4)

Chengdu (CHN)

Sopot (POL)

R32: (LL) (535) Artem Smirnov (UKR) vs. [4] (141) Casper Ruud (NOR) 6-2, 1-6, 7-5

Liberec (CZE)


Uge 32

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32: (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0
Q16: Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA)

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL)

Singles hovedturnering

R32: [7] (138) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (296) Tim Puetz (GER)

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 31)

$60.000, Kentucky Bank Tennis Championships, Lexington, KY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Arina Rodionova, Kristie Ahn, Lizette Cabrera, Marie Bouzkova, Grace Min, Gabriella Taylor, Eugenie Bouchard, m.fl.


Uge 32

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) – søn 1130cet


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) – søn ca. 1430

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 31)

Grade 1, China Junior 14, Nanjing (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (143) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (318) Linang Xiao (CHN) 6-4, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (629) Qian Sun (CHN) 6-3, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [16] (216) Phuong Van Nguyen (VIE) 1-6, 3-6

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Mann Shah (IND) – bye
1/8-finale: Vanshelboim/Shah vs. Jian Keong Takeshi Koey (MAS)/Zihao Yuan (CHN) 6-4, 4-6, [10-6]
Kvartfinale: Vanshelboim/Shah vs. Zhong Yi/Boyao Huang (CHN) 6-7(3), 7-6(5), [7-10]


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 1, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: [8] (738) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1165) Beverly Matsiwe (ZIM) 6-0, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. (1166) Vanessa Chigariro (RSA) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. [2] (317) Myah Petchey (RSA) 7-6(6), 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Isabella Weatherhead (RSA) vs. (4) Amira Badawi (EGY)/Beverly Matsiwe (ZIM) 4-6, 7-6(4), [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Weatherhead vs. Kimberley Munashe Kaome/Tanvaradzwa Kaome (ZIM) 6-3, 6-0
Semifinale: Nweke/Weatherhead vs. (1) Sasha Wood (USA)/Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 1-6, 5-7


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [3] (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Sandro Guscic (CRO) 7-6(5), 6-4
Q16: Emil Okkels Jensen vs. (WC) Lovre Erceg (CRO) 3-6, 6-0, 6-2
QFi: Emil Okkels Jensen vs. [5] (2524) Sebastian Abboud (SWE) 5-7, 7-5, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32
(1699) Kevin Chen (DEN) vs. (1148) Marko Galic (CRO) 2-6, 2-6
(LL) (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Bozo Barun (CRO) 6-2, 2-6, 6-4
[4] (891) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 3-6, 2-6
(2233) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (805) Mile Matic (CRO) 2-6, 2-6

1/8-finale
(LL) Emil Okkels Jensen vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale
(4) Kevin Chen (DEN)/Matthew Rutter (GER) vs. (WC) Bozo Barun/Sandro Guscic (CRO) 6-3, 1-6, [6-10]
Carl Emil Overbeck/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Eric Asakura (JPN)/Alexander Maltsev Alexander (RUS) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Overbeck/Theilgaard vs. (2) Grgo Dujmovic/Marko Galic (CRO) 6-2, 6-4
Semifinale: Overbeck/Theilgaard vs. Stipan Madzar/Marko Zalukar (CRO) 7-6(1), 7-6(5)
Finale: Overbeck/Theilgaard vs. Karlo Suevich/Mile Matic (CRO) – fre 0830

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. [6] (871) Victoria Borodulina (RUS) 1-6, 5-7

Girls doubles

1/8-finale (WC) Nina Vicic (DEN)/Renee Van Bommel (NED) vs. Sabine Rutlauka/Tereze Vevere (LAT) 2-6, 5-7


Grade 5, ITF Grand Prix W. Fibak , Poznan (POL) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. Filip Ciesla (POL) 6-2, Ret’d
Q16: Oscar Toft Bjelsdorf vs. Milosz Sroka (POL) 6-1, 4-6, 7-5
QFi: Oscar Toft Bjelsdorf vs. [4] (2264) Dawid Wisniewski (POL) 3-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 31)

Zone A B16 2018 European Summer Cups, Mannheim (GER) – Grus

(1) Frankrig
(3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez

(2) Danmark
(6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen

Ukraine
(13) Viacheslav Bielinskyi, (28) German Samofalov, (223) Volodymyr Zakharov

Holland
(223) Stijn Pel, (279) Thijmen Loof, (321) Fons Van Sambeek

Tyskland
(102) Max Wiskandt, (320) Jakob Cadonau, (344) Moritz Stoeger

Belgien
(233) Raphael Collignon, (313) Romain Faucon, (601) Sam Verkaeren

Estland
(210) Mark Lajal, (438) Alexander Georg Mandma, (489) Alex-Andre Ojassalu

Luxembourg
(1081) Antoine Bourguignon, (1424>) Daniel Pinto Goncalves, Tim Pauly

Kvartfinale onsdag

(1) Frankrig vs. Luxembourg 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Daniel Pinto Goncalves 6-1, 6-1
MS1: Arthur Cazaux vs. Antoine Bourguignon 6-0, 6-3
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Tim Pauly/Goncalves 6-1, 6-0

(4) Tyskland vs. Belgien 3-0
MS2: Jakob Cadonau vs. Romain Faucon 7-5, 6-3
MS1: Max Wsikandt vs. Raphael Collignon 7-6(7), 7-5
MD: Cadonau/Moritz Stoeger vs. Faucon/Sam Verkaeren 6-3, 6-4

Holland vs. (3) Ukraine 2-1
MS2: Thijmen Loof vs. Volodymyr Zakharov 7-6(4), 4-6, 6-7(6)
MS1: Stijn Pel vs. Viacheslav Bielinskyi 7-6(5), 2-6, 6-1
MD: Loof/Fons Van Sambeek vs. Bielinskyi/Zakharov 6-3, 6-2

(2) Danmark vs. Estland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Alexander Georg Mandma 7-6(2), 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Mark Lajal 6-2, 6-4
MD: Holger/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Alex-Andre Ojassalu/Lajal 6-2, 3-6, [8-10]

Semifinale torsdag

(!) Frankrig vs. (4) Tyskland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Jakob Cadonau 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Max Wiskandt 6-4, 1-6, 6-4
MD: Lilian Marmousez/Mayot vs. Cadonau/Moritz Stoeger 6-4, 6-3

(2) Danmark vs. Holland 2-1
MS2: Elmer Møller vs. Fons Van Sambeek 6-2, 6-2
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Stijn Pel 6-4, 6-4
MD: Møller/Oskar Brostrøm Poulsen vs. Thijmen Loof/Van Sambeek 3-6, 6-7(8)

Finale fredag

(2) Danmark vs. (1) vs. (1) Frankrig 1-2
MS2: (259) Elmer Møller vs. (42) Harold Mayot 6-0, 4-6, 6-0
MS1: (81) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (34) Arthur Cazaux 1-6, 3-6
MD: Elmer/Holger vs. Cazaux/Lilian Marmousez 4-6, 3-6

3-4 pl. Holland vs. (4) Tyskland vs. Holland 2-1

Zone B, Lationo (ITA)

(1) Italien vs. Slovakiet 3-0
(3) Østrig vs. Grækenland 2-0
(4) Montenegro vs. Kroatien 2-1
(2) Ungarn vs. Sverige 3-0

Semifinale
(1) Italien vs. (3) Østrig 2-1
(2) Ungarn vs. (4) Montenegro 3-0

Finale: (2) Ungarn vs. (1) Italien 2-0
MS2: (428) Zsombor Velcz vs. (257) Flavio Cobolli 6-4, 2-6, 4-6
MS1: (541) Peter Fajta vs. (273) Luca Nardi 7-6(1), 6-4

3-4. pl. (3) Østrig vs. (4) Montenegro 3-0

Zone C, Cluj Napoca (ROU)

Rusland vs. Rumænien 3-0
Serbien vs. Slovenien 2-1
Bosnia & Herzegovina vs. Moldavien 2-1
Great Britain vs. Bulgarien 3-0

Semifinale
Rusland vs. Serbien 2-1
Great Britain vs. Bosnia & Herzegovina 3-0

Finale: Rusland vs. Great Britain 2-1
MS2: (142) Alibek Kachmazov vs. (728) Joel Pierleoni 1-6, 6-2, 2-6
MS1: (171) Egor Agafonov vs. (345) Felix Gill 3-6, 6-4, 7-5
MD: Agafonov/Kachmazov vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 6-2, 2-6, [10-7]

3-4. pl. Serbien vs. Bosnia & Herzegovina 2-0

Zone D, Vinaroz (ESP)

(1) Spanien vs. Portugal 2-0
(4) Polen vs. Israel 2-1
(3) Letland vs. Hviderusland 2-1
(2) Tjekkiet vs. Tyrkiet 3-0

Semifinale
(1) Spanien vs. (4) Polen 2-1
(3) Letland vs. (2) Tjekkiet 2-1

Finale: (1) Spanien vs. (3) Letland 2-0
MS2: (723) Mario Gonzalez Fernandez vs. (1350) Roberts Jaricevskis 6-4, 6-2
MS1: (739) Pablo Llamas Ruiz vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-2, 6-0

3-4. pl: (2) Tjekkiet vs. (4) Polen 2-0


Category 2, Müller Junior Cup Ulm (GER) – Grus

U16 Boys singels hovedturnering

R64:
(13) Richard Biagiotti (DEN) vs. Thaddaeus Daffner (GER) 7-6(3), 6-3
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Philipp Kagstroem (GER) 6-2, 6-3

R32:
Richard Biagiotti vs. Luke Connor Heron (GER) 3-6, 6-2, 6-0
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (WC) Lukas Rapp (GER) 6-1, 2-6, 6-1

1/8-finale:
Richard Biagiotti vs. (4) Frederic Schlossmann (GER) 1-6, 4-6
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (7) Din Karahodza (GER) 6-4, 3-6, 6-2

Kvartfinale:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (15) Noah Schlagenhauf (GER) 2-6, 7-6(4), 1-6

U16 Boys doubles

R32: (5) Richard Biagiotti (DEN)/Mats Herremans (GER) – bye
1/8-finale: Biagiotti/Herremans vs. Manuel Pace/Eduardo Potenza (ITA) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Biagiotti/Herremans vs. (3) Frederic Schlossmann/Julius Sommer (GER) 5-7, 4-6

U16 Girls singles hovedturnering

R64:
Victoria Wiche (DEN) vs. Vivian Spears (GER) 3-6, 4-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 2-6, 0-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Michaela Jaeger (GER)/Tereza Polakova (CZE) 2-6, 1-6


Uge 32 (6-8. august)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (1) Lorenzo Musetti, (7) Luca Nardi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage