En kometagtig karriere kulminerer med et foreløbigt højdepunkt, når Clara Tauson lørdag spiller finale på den største scene Rod Laver Arena ved Australian Open. Naomi Osaka og Petra Kvitova dyster om både titel og ranglistens 1. plads

I løbet af de sidste par sæsoner har Clara Tauson slået sit navn fast langt ud over det danske interne tennismiljø, og de fleste i en større offentlighed samt i internationale tenniskredse er klar over, at den 16-årige danske tennisspiller har leveret internationale resultater, som giver grobund for optimisme.

Selvom om Clara har vundet mange flotte titler på både hylde 2 og 3, er det hidtil ikke lykkedes for hende at nå langt i de 3 Grand Slam turneringer, hvor hun deltog i 2018 ved French Open, Wimbledon og US Open, men da hun sidst på sæsonen 2018 var helt fremme i semifinalen ved Junior Masters slutspillet, blev der taget endnu et skridt i retning mod en på den øverste hylde, og derfor har der været store forventninger inden Australian Open.

De forventninger, der med rimelighed kunne stilles, er allerede til fulde indfriet med en plads i finalen efter endnu en overbevisende præstation, da Clara i semifinalen vandt 6-4, 6-1 over Daria Snigur (UKR), der fulgte godt med i et jævnbyrdigt 1. sæt, inden Clara for alvor satte sig på kampen i 2. sæt.

Billedet herover er fra YONEX Scandinavia’s Facebook, og samme billede er desuden benyttet på Instagram herunder.

Modstanderen i finalen bliver 16-årige Leylah Annie Fernandez (CAN), som Clara første gang mødte i en finale ved en Grade A turnering i Porto Alegra i Brasilien sidste år, og da det for begge var første gang, at de stod i en stor finale, var begge spillere ekstra nervøse, hvilket canadieren håndterede bedst, og hun vandt 6-3, 7-6(4).

Clara fik dog revanche sidst på året ved Junior Masters i Chengdu, hvor det blev dansk sejr 6-2, 6-4, og i sidste uge mødtes de i finalen i Grade 1 turneringen i Traralgon, hvor Clara igen trak det længste strå og dermed fører 2-1 i indbyrdes opgør.

Derfor står Clara igen med favoritværdigheden, og hun kan med en sejr sikre den første danske junior Grand Slam titel, siden Caroline Wozniacki i 2006 vandt Wimbledon.

Finalen er et karriere-højdepunkt på den største tænkelige scene, Rod Laver Arena, hvor de to finalister indleder lørdagens program kl. 0215 dansk tid.
For begge spiller gælder det om at nyde situationen i fulde drag, og forhåbentlig kan det inspirere til at levere en flot kamp – og gerne med dansk vinder, som med titlen også kan overtage 1. pladsen på ranglisten fra “navnesøster” Clara Burel.

Kampen bliver vist på Eurosport 1 (selvom dette opslag har 2’erens logo) med Ondrej Kralik og Thomas Skouboe ved mikrofonen, og fra kl. 0430 kommenterer de også finalen i Boys singles mellem 1. seedede Lorenzo Musetti (ITA) og 13-seedede Emilio Nava (USA).

Kvitova og Osaka i direkte duel om 1. plads

Kl. 0930 afvikles kvindernes finale, hvor den dobbelt Wimbledon-mester Petra Kvitova (CZE) møder den nuværende US Open-mester Naomi Osaka (JPN), der udover endnu en titel også spiller om at overtage 1. pladsen på WTA-ranglisten fra Simona Halep, der sidste år tabte en tilsvarende duel mod Caroline Wozniacki i samme finale.

For Kvitova kan det blive den tredje Grand Slam titel, og hun kan slippe af med prædikatet som den bedste WTA-spiller, som aldrig har været no. 1, og Osaka kan på samme tid både blive regerende indehaver af 2 Grand Slam titler og 1. pladsen.

Michael Mortensen og Anders Haahr Rasmussen kommenterer finalen på Eurosport 1, hvor de senere afløses af Peer Kaae, når finalen i Mixed doubles efterfølgende afvikles.

Kvalifikation til Tennis Europe Winter Cups

Fredag til søndag afvikles kvalifikationsstævne til Tennis Europe Winter Cups by HEAD, der også omtales som EM for hold.
I U12 drenge er Danmark i Zone C, som afvikles i Hillerød.

Simon Dahl Verner er holdkaptajn for Danmark, der har udtaget Lucas Christmas Møller, Rasmus Hembo Mathiasen og August Brostrøm Poulsen.
Danmark møder i den første kamp Finland med start kl. 10.

Danmarks U12 piger spiller samtidig i Zone D i Kiev i Ukraine.
Holdkaptajn er Anders Crüger Lund, og Lucca Ingildsen, Cecilie Agerbek Fridthjof og Carla Valentin Jensen er udtaget til holdet.
Danmark indleder kl. 0900 dansk tid mod Italien.

Resultaterne opdateres under Tennis Europe nederst herunder, hvor der desuden er links til Danmarks puljer.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 26. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1

Modtaget fra Eurosport (GSM = Game, Schett & Mats)

E1 INTER – Kl. 02:15 CET
M1 RLA – GIRLS FINAL – TAUSON, Clara (DEN) [1] vs FERNANDEZ, Leylah Annie (CAN) [4]

REPLAY (DJOKOVIC v POUILLE)

NB 04:30 CET
M3 RLA – BOYS FINAL – MUSETTI, Lorenzo (ITA) [1] vs NAVA, Emilio (USA) [13]

REPLAYS (LADIES 1/2 FINALS)

NIGHT SESSION (NB 09:30 CET)

GSM PRE-NIGHT SESSION

M5 RLA – LADIES FINAL – OSAKA, Naomi (JPN) [4] vs KVITOVA, Petra (CZE) [8]

GSM

M6 – MIXED DOUBLES FINAL – KREJCIKOVA, Barbora (CZE) / RAM, Rajeev (USA) [3] vs SHARMA, Astra (AUS) / SMITH, John-Patrick (AUS)

 


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram fredag

Rod Laver Arena – start 0500cet
J. Bjorkman/J. Johansson vs. M. Bahrami/M. Philippousis – Legends
NB 0600: S. Stosur/S. Zhang vs. (2) T. Babos/M. Mladenovic – W
NB 0930: N. Djokovic (1) vs. L. Pouille (28) – M

Court 7 – start 0500cet
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (33) Giulio Zeppieri (ITA) – B
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (52) Daria Snigur (UKR) – G

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women

Finale: (4) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 7-6(2), 5-7, 6-4

Semifinale
(4) Namomi Osaka (JPN) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 4-6, 6-4
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Danielle Collins (USA) 7-6(2), 6-0

Kvartfinale
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (16) Serena Williams (USA) 6-4, 4-6, 7-5
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-1
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 6-4
Danielle Collins (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 2-6, 7-5, 6-1

1/8-finale
(16) Serena Williams (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-1
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-2, 1-6, 6-1
.
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA)
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Sloane Stephens (USA) 6-7(3), 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
(16) Serena Williams (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-1
(18) Muguruza (ESP) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 7-6(5), 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (27) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 3-6, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 5-7, 6-4, 6-1
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (21) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. (12) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-4, 7-5
==
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-1, 6-4
Amanda Nisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) s. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-1
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (3) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 4-6, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-1, 6-0

R64 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-7(5), 6-4
Venus Williams (USA) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-3, 3-6, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
(16) Serena Williams (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2

(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 7-6(3), 7-5
(27) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Iga Swiatek POL) 6-2, 6-0
(7) Karolina Pliskova (CZE) s. Madison Brengle (USA) 4-6, 6-1, 6-0

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-4
(13) A. Sevastova (LAT) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 3-6, 6-2

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-3
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-4

(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-4
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-1
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (9) Kiki Bertens (NED) 3-6, 6-3, 6-3

(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Zoe Hives (AUS) 6-3, 6-3
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-3

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 3-6, 7-5
Venus Williams (USA) vs. (25) Mihaela Buzaqrnescu (ROU) 6-7(3), 7-6(3), 6-2
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-1

Timea Bacsinszky (SUI) vs. (10) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-0
Johanna Konta (GBR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(4), 2-6, 7-6(7)
(18) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-2
Laura Siegemund (GER) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(1), 6-7(0), 6-3
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(17) Madison Keys (USA) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (26) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 4-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Viktorikja Golubic (SUI) 6-1, 6-2
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (28) Lucas Pouille (FRA) 6-0, 6-2, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 6-4, 6-0

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Kei Nishikori (JPN) 6-1, 4-1 Ret’d
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (16) Milos Raonic (CAN) 7-6(4), 6-3, 6-7(2), 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (22) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 4-6, 6-4, 7-6(2)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8)
(16) Milos Raonic (CAN) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-1, 7-6(5)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-7(4), 6-4, 7-5, 7-6(2)

(22) Roberto Bautista Agut ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-7(6), 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-7(11), 7-6(3), 7-5, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (20) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-6(6), 6-7(1), 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-0, 6-1, 7-6(4)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-0
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (21) David Goffin (BEL) 6-2, 7-6(3), 6-3
(23) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-4, 2-6, 6-4
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(6), 6-1, 6-2

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-2
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-3, 6-7(10), 4-6, 6-3
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (26) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 3-6, 6-1, 7-6(8), 6-3
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-5, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (19) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 3-6, 7-6(7), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 7-5, 6-2

Frances Tiafoe (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(5), 6-4, 6-4
Tomas Berdych (CZE) vs. (32) Diego Schwartzman (ARG) 5-7, 6-3, 7-5, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-1, 6-2, 6-4

R64 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 7-5, 6-4
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. Ryan Harrison (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(3), 6-3, 7-6(5)
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(6), 5-7, 5-7, 7-6(7)

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Jeremy Chardy (FrA) 7-6(5), 6-4, 5-7, 6-7(6), 6-1
Alex Bolt (AUS) vs. (29) Gilles Simon (FRA) 2-6, 6-4, 4-6, 7-6(8), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Hyeon Chung (KOR) 6-2, 1-6, 6-2, 6-4
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-7(4), 7-6(6), 7-6(11), 7-6(5)

(11) Borna Coric (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 7-6(8), 7-6(2)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Maximilian Marterer (GEr) 7-6(8), 7-6(8), 5-7, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (7) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-4, 2-0 Ret’d
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 6-7(9), 6-4, 6-4
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3 6-3, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 2-6, 6-2, 7-5
(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 7-6(3), 6-3

Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 4-6, 6-4, 6-4, 7-5
(20) Grigor Dimitrov (BLR) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5

Thomas Berdych (CZE) vs. Robin Haase (NED) 6-1, 6-3, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

R128 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-2, 6-2
(25) Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3, 7-6(3)
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA) 6-1, 6-2, 6-1

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(7), 3-1 Ret’d
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-7(6), 6-0, 6-2, 3-0 Ret’d

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. Ernest Gulbis (LAT), 3-6, 3-1 Ret’d
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 7-6(5), 6-4

(11) Borna Coric (CRO) vs. Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-4, 6-4
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 6-3
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-4, 7-6(3)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5

Mens doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Marcel Granollers/Gerard Granollers (ESP) 4-6, 6-4, 6-2
R32: Løchte/Demoliner vs. (10) Dominic Inglot (GBR)/Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2
1/8-finale: Løchte/Demoliner vs. (6) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 3-6, 1-6 (søndag)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pool B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann
Spilleplan onsdag 6. feb:
1000: Estland vs. Bulgarien – Group B, CC
1000: Ukraine vs. Sverige – Group B, C2
NB 1600: Rusland vs. Polen – Group A, CC
Spilleplan torsdag 7. feb:
1000: Estland vs. Sverige – Group B, CC
1000: Ukraine vs. Bulgarien – Group B, C2
NB 1600: Rusland vs. Danmark – Group A, CC
Spilleplan fredag 8. feb:
1000: Ukraine vs. Estland – Group B, CC
1000: Bulgarien vs. Sverige – Group B, C2
NB 1600: Polen vs. Danmark – Group A CC
Spilleplan lørdag 9. feb:
1000: No. 2 Group A vs. no. 2 Group B – CC
1200: No. 3 Group A vs. no. 4 Group B – C2
NB 1600: Vinder Group A vs. Vinder Group B – CC

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien,
Uzbekistan vs. Serbien,
Australien vs. Bosnien-Herzegovina,
Indien vs. Italien,
Tyskland vs. Ungarn,
Schweiz vs. Rusland,
Kazakhstan vs. Portugal,
Tjekkiet vs. Holland,
Columbia vs. Sverige,
Østrig vs. Chile,
Slovakiet vs. Canada,
Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

Oracle Challenger Series – Newport Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Peterson, T. Maria, Bouchard, Brengle, Townsend, Andreescu, Pegula, Zhuk m.fl.

Spilleprogram lørdag

(7) Jessica Pegula (USA) vs. Lauren Davis (USA) – 1900cet C1
(2) Tatjana Maria (GER) vs. (6) Bianca Andreescu (CAN) – ca. 2030 C2
Double kamp – ca. 2130 C3

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-newport-beach-united-states-1102#orderofplay

Resultater

Kvartfinale
(7) Jessica Pegula (USA) vs. (1) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. (5) Taylor Townsend (USA) 6-3, 3-6, 7-6(6)
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (3) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-0
(2) Tatjana Maria (GER) vs. (12) Nicole Gibbs (USA) 6-1, 6-3

1/8-finale (udvalgte)
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. (14) Claire Liu (USA) 7-6(0), 7-6(2)
(5) Taylor Townsend (USA) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1

(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (9) Marie Bouzkova (CZE) 6-1, 6-2
(2) Tatjana Maria (GER) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-3

R32(udvalgte)
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-4
(7) Jessica Pegula (USA) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-1, 6-2

Renata Zarazua (MEX) vs. (4) Madison Brengle (USA) 2-6, 6-4, 6-2
(5) Taylor Townsend (USA) vs. Hanna Chang (USA) 6-3, 6-4
==
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Katie Volynets (USA) 6-2, 7-6(7)
Katherine Sebov (CAN) vs. (8) Sofya Zhuk (RUS) 6-2, 6-3

(3) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Kayla Day (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(2) Tatjana Maria (GER) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 7-6(0), 6-4

 



ATP Challengers (Uge 4
)

$162K Newport Beach (USA)

€69K Rennes (FRA)

$54K Burnie (AUS)

$54K Punta del Este (URU)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 4)

M25 Nussloch (GER) – LiveStreams

M25 Kazan (RUS)

M25 Palm Coast, FL (USA)

M15 Veigy-Foncenex (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Antalya (TUR)

M15 Palmanova (ESP) – LiveStreams

<< tilbage


ITF Women (uge 4)

W60 Burnie (AUS)

W60 Andrezieux-Boutheon (FRA)

W25 Singapore

W25 Wesley Chapel (USA)

W25 Kazan (RUS)

w15 Stuttgart-stammheim (GER)

W15 Manacor (ESP) – LiveStreams

W15 Monastir (TUN)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 4 udvalgte)

 


Uge 4

Grade A, Australian Open Junior Championships, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Alle kampe på Eurosport Player. Kampe med Holger og Clara desuden på Eurosport 2.

Boys singles hovedturnering

Finale: [1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [13] (20) Emilio Nava (USA)

Semifinale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (33) Giulio Zeppieri (ITA) 6-2, 6-4
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. [4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) 3-6, 6-2, 7-5

Kvartfinale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 7-6(8) 7-5
(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [3] (6) Otto Virtanen (FIN) 7-5, 6-3
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. [9] (14) Cannon Kingsley (USA) 7-6, 4-6, 6-2
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (28) Jiri Lehecka (CZE) 7-6, 4-6, 6-2

1/8-finale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [15] (22) Liam Draxl (CAN) 6-4, 7-5
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (38) Jacob Fearnley (GBR) 4-6, 7-5, 6-1
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. [18] (24) Eliot Spizzirri (USA) 6-4, 6-7, 6-2
(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [8] (13) Jonas Forejtek (CZE) 6-3, 6-4

[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. [7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) 6-2, 7-5
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (58) Toby Alex Kodat (USA) 7-5, 6-3
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (25) Zane Khan (USA) 7-6(1), 6-4
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) 6-2, 3-6, 6-1

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-4, 6-4
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (29) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 7-6, 6-4
(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. (WC) (125) Ken Cavrak (AUS) 6-4, 7-5
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (52) Alexandr Binda (RUS) 6-4, 7-6(1)

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (39) Gustaf Strom (SWE) 7-5, 6-1
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (46) Lodewijk Weststrate (NED) 6-4, 6-1

(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [11] (6) Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (64) Peter Makk (HUN) 6-4, 6-4
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (40) Seon Yong Han (KOR) 6-4, 6-0
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (47) Wojciech Marek (POL) 6-1, 6-2
(58) Toby Alex Kodat (USA) vs. [14] (21) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-7(5), 7-6(10-7)
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (123) Connor Thomson (GBR) 6-3, 6-2

(25) Zane Khan (USA) vs. [5] (9) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-4
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (36) Harry Wendelken (GBR) 6-2, 6-2
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (94) Luciano Darderi (ITA) 6-1, 7-5
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) 6-7(4), 3-6

R64 (udvalgte)
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (224) Tai Sach (AUS) 6-4, 6-0
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (67) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-4

(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. [12] (19) Tristan Boyer (USA) 3-6, 7-6(4), 6-3
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (49) Louis Herman (BEL) 6-4, 6-2

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (87) Stefan Storch (AUS) 6-1, 6-7(6), 7-6(6)
(39) Gustaf Strom (SWE) vs. (Q) (108) Ryoma Matsushita (JPN) 6-3, 6-1
(46) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (WC) Cooper White (AUS) 6-2, 6-2
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) (102) James Story (GBR) 6-2, 6-2

[11] (6) Valentin Royer (FRA) vs. (62) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (42) Dane Sweeny (AUS) 6-3, 6-0
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (37) Natan Rodrigues (BRA) 6-0, 7-6(3)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (WC) (184) Tom Evans (AUS) 6-1, 5-7, 6-4

[14] (21) Harold Mayot (FRA) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (53) Matteo Arnaldi (ITA) 6-3, 6-4

[5] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-3, 6-4
(25) Zane Khan (USA) vs. (45) Shunsuke Mitsui (JPN) 7-6, 6-7, 6-2
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (70) Christian Lerby (NED) 6-3, 6-4
(36) Harry Wendelken (GBR) vs. [10] (15) Gauthier Onclin (BEL) 7-5, 6-7(5), 7-6(9)

[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (26) Keisuke Saitoh (JPN) 6-4, 6-2
(Q) (94) Luciano Darderi (ITA) vs. (56) Thantub Suksumrarn (THA) 5-7, 7-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-5
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) 4-6, 6-1, 6-4

Boys doubles

R32 (udvalgte)
(7) Tristan Boyer/Tyler Zink (USA) vs. Eric Vanshelboim (UKR)/Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-3
Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) vs. Christian Lerby (NED)/Luciano Darderi (ITA) 6-4, 6-3
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus De Carvalho Cardoso Alves/Natan Rodrigues (BRA) 7-6, 1-6, 7-6(10-6)

1/8-finale
Rune/Royer vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) 6-7, 3-6 (tir)

Girls singles hovedturnering

Finale: [1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) – lør 0300cet

Semifinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (52) Daria Snigur (UKR) 6-4, 6-2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (37) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-1, 6-3

Kvartfinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [9](22) Kamilla Bartone (LAT) 6-2, 6-3
(52) Daria Snigur (UKR) vs. [5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-4, 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (97) Manon Leonard (FRA) 6-3, 6-1
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. [7] (20) Lulu Radovcic (SUI) 7-6, 4-6, 6-4

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI) 6-2, 7-5
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-3, 3-6, 6-3
(52) Daria Snigur (UKR) vs. (39) Emma Navarro (USA) 3-6, 6-4, 6-2
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. [11] (26) Adrienn Nagy (HUN) 6-2, 6-4

(97) Manon Leonard (FRA) vs. (Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA) 6-3, 7-5
[7] (20) Lulu Radovcic (SUI) vs. (Q) (92) Federica Rossi (ITA) 4-6, 6-2, 6-4
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. (80) Victoria Allen (GBR) 7-6(5), 6-4

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) 7-6(6), 6-2
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. (59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-7, 7-6, 6-1
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (WC) (144) Olivia Gadecki (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(44) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. [6] (19) Lea Ma (USA) 5-7, 6-3, 6-0

(52) Daria Snigur (UKR) vs. [17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-4, 7-6(8)
(39) Emma Navarro (USA) vs. (79) Himari Sato (JPN) 6-1, 6-3
[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-2, 2-6, 7-6(7)
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (50) Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-7, 6-2, 6-2
==
(97) Manon Leonard (FRA) vs. [8] (21) Sohyun Park (KOR) 6-4, 6-3
(Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS) vs. (90) Destinee Martins (GBR) 2-6, 7-5, 6-3
(Q) (133) Lisa Pigato (ITA) vs. [15] (33) Marta Custic (ESP) 3-6, 6-4, 6-3
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (134) Moyuka Uchijima (JPN) 6-4, 7-6(5)

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (63) Amber Marshall (AUS) 6-4, 6-0
(Q) (92) Federica Rossi (ITA) vs. [12] (29) Thasaporn Naklo (THA) 6-2, 2-6, 6-1
(80) Victoria Allen (GBR) vs. (64) Annerly Poulos (AUS) 2-6, 6-2, 7-6(6)
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. [2] (9) Qinwen Zheng (CHN) 7-5, 6-3

R64 (udvalgte)
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (176) Anastasia Berezov (AUS) 1-6, 6-3, 6-1
(78) Sijia Wei (CHN) vs. (43) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-3, 7-6
(59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) vs. (WC) (439) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 6-3, 6-4
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. [13] (30) Mariia Tkacheva (RUS) 6-4, 6-4

[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (LL) (147) Sasha Wood (USA) 6-0, 6-2
[6] (19) Lea Ma (USA) vs. (49) Elina Avanesyan (RUS) 6-2, 5-7, 6-2

[17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (WC) (114) Megan Smith (AUS) 6-4, 6-2
(79) Himari Sato (JPN) vs. [16] (34) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 7-5

[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (42) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 6-1
(60) Daria Frayman (RUS) vs. (41) Natsumi Kawaguchi (JPN) 7-5, 4-6, 7-5
(50) Carlota Martinez Cirez (ESP) vs. (WC) (1155) Talia Gibson (AUS) 4-6, 7-6(3), 6-1
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (Q) (135) Valentina Ivanov (NZL) 6-4, 6-4
==
[8] (21) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (152) Carol Youngsuh Lee (NMI) 6-1, 5-7, 6-4
(90) Destinee Martins (GBR) vs. [10] (24) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 6-3

[15] (33) Marta Custic (ESP) vs. (Q) (188) Maria Krupenina (RUS) 6-4, 6-2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (72) Kylie Collins (USA) 6-3, 6-2

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (48) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3
[12] (29) Thasaporn Naklo (THA) vs. (76) Giulia Morlet (FRA) 6-1, 6-4

(80) Victoria Allen (GBR) vs. [14] (31) Sada Nahimana (BDI) 4-6, 6-4, 6-1
[2] (9) Qinwen Zheng (CHN) vs. (58) Chloe Beck (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4


Grade 1, Copa Barranquilla (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R32
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 13] (138) Minjong Park (KOR) 6-2, 4-6, 0-6 (tir)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. (219) Alex Martinez (ESP) 4-6, 7-5, 7-6(5)
(152) Andrew Dale (USA) vs. (234) Leyton Rivera (NOR) 6-2, 3-6, 6-1
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [11] (126) Alexander Lee (USA) 0-6, 1-6 (ons)
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. Tom Leblanc Claverie (FRA) 6-2, 6-7(3), 6-2

R64
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Alexander Bernard (USA) 6-4, 7-6(5)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. [16] (151) Mateo Gomez (COL) 6-4, 6-7(5), 6-1
(234) Leyton Rivera (NOR) vs. (233) Alexander Kiefer (USA) 7-6(5), 6-0
[6] (100) Elmer Møller (DEN) vs. (152) Andrew Dale (USA) 1-6, 2-6 (mandag)
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) Nicolas Simkin (ARG) 3-6, 7-5, 6-2
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. (WC) Camilo Andres Fajardo Gonzalez (COL) 6-0, 6-1

Boys doubles

R32
Carl Emil Overbeck (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) vs. Jacob Bullard/Aidan Mayo (USA) 1-6, 3-6 (tir)
Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Tom Leblanc Claverie/Mark Mandlik (USA) 7-5, 6-4

1/8-finale: Møller/Andrejic vs. (8) Dali Blanch/Alexander Bernard (USA) 2-6, 4-6


Grade 2, ITF Junior FTT 1, Tunisia (TUN) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: (278) Clarine Lerby (NED) vs. (171) Amarissa Kiara Toth (HUN) 2-6, 3-6


Grade 2, Viccourt Cup, Sviatopetrivske Village (UKR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (332) Leo Borg (SWE) vs. (393) Peter Alam (GBR) 3-6, 6-3, 7-6(2)
1/8-finale: Leo Borg vs. (280) Adrien Burdet (SUI) 6-7(5), 4-6

Girls singles hovedturnering

R32: (297) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Olga Molchanova (UKR) 6-3, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (237) Fatima Ingrid Amartha Keita (ROU) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. (274) Jana Kolodynska 3-6, 0-6

Girls doubles

R32: Divine Dasam Nweke (DEN)/Natalia Szabanin (HUN) vs. Anna Laura Hinka (UKR)/Erin Richardson (GBR) 7-6(5), 3-6, [8-10]


Grade 5, Siroki Brijeg Open 2 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1393) Nina Vicic (DEN) vs. [4] (818) Katarina Duic Plumtree (CRO) 5-7, 6-0, 4-6 (man)

Girls doubles

1/8-finale: (4) Nina Vicic (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Elena Raffaeta/Camilla Raggi (ITA) 6-4, 2-6, [5-10]


Uge 5

Grade 5, Stavanger ITF 2019 (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Henrik Villanger (NOR) 6-1, 6-1
Q16: Felipe Mikkelsen vs. [3] (1907) Anton Van Nunen (SWE) 1-6, 5-7 (søn)

Boys singles hovedturnering

Kevin Chen (DEN)
Richard Biagiotti (DEN)

Girls singles kvalifikation

Q32
Olivia Thiemke (DEN) – bye
Sille Larsen (DEN) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (WC) Milla Falster (NOR) 6-3, 6-0

Q16
Olivia Thiemke (DEN) vs. Marthina Diyani Schwencke (NOR) – walkover
Sille Larsen (DEN) vs. Filippa Vale Frogner (NOR) 6-4, 6-1
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Viktoria Kleer Kliimand (EST)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 4)

Cat 1, Les Petits As Mondial Lacoste, Tarbes (FRA) – Hardcourt

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucia Peyre (ARG) 4-6, 4-6

Q16: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Naroa Aranzabal (ESP) 6-7(3), 2-6


Cat 1, Stavanger Open TE16 – Hardcourt

U16 Boys singles kvalifikation

R64:
[13] (316) Julius Kostopoulos (DEN) – bye
[11] (303) Ervin Mesic (DEN) – bye

R32
Julius Kostopoulos vs. (1069) Baltazar Wiger Nordas (NOR) 6-4, 6-1
Ervin Mesic vs. (602) Marsel Znuderl (SLO) 6-1, 6-3

1/8-finale
Julius Kostopoulos vs. [1] (35) Niccolo Ciavarella (ITA) 4-6, 6-7(3)
Ervin Mesic vs. [5] (185) Lorenzo Ferri (ITA) 6-1, 6-3

Kvartfinale: Ervin Mesic vs. [15] (354) Steffan Van Weldam (NED) 6-2, 7-5
Semifinale: Ervin Mesic vs. [2] (122) Evangelos Kypriotis (GRE) 4-6, 3-6

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Melissa Zulkic (DEN) vs. (1966) Mille Langaas (NOR) 0-6, 1-6
Emma Zulkic (DEN) – bye

R32: Melissa Zulkic vs. [7] (609) Emma Pedretti (ITA) 0-6, 0-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: Melissa Zulkic/Emma Zulkic (DEN) vs. Kajsa Helgesen/Lydia Kristine Lundetrae (NOR) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Melissa/Emma vs. [2] Weronika Szalek (POL)/Petja Drame (SLO) 2-6, 2-6


2019 Tennis Europe Winter Cups by Head

Zone C B12 Qualifying, Hillerød (DEN) – 25-27. januar

Spilleprogram fredag – kl. 1000

Kvartfinale

Danmark vs. Finland 1-2
MS2: Rasmus Hembo Mathiasen vs. Oskari Paldanius 0-6, 2-6
MS1: Lucas Christmas Møller vs. Felix Alopaeus 3-6, 3-6
MD: Møller/August Brostrøm Poulsen vs. Paldanius/Aku Salo 6-3, 7-6(5), [10-8]

Storbritannien vs. Frankrig 2-1
Bulgarien vs. Israel 3-0
Luxembourg vs. Tyrkiet 0-3

Semifinale – lørdag 1100

Storbritannien vs. Finland 2-0
Bulgarien vs. Tyrkiet 2-0

Consolation – lørdag 1100

Danmark vs. Frankrig 0-3
MS2: August Brostrøm Poulsen vs. Gregory Vrel Nagel 1-6, 2-6
MS1: Lucas Christmas Møller vs. Axel Frechet 3-6, 3-6
MD: Lucas/Rasmus Hembo Mathiasen vs. Yoshka Sborowsky/Nagel 1-6, 0-6

Israel vs. Luxembourg 3-0

Søndag 

Finale: Storbritannien vs. Bulgarien – 1200
3-4. plads: Finland vs. Tyrkiet – 1200
5-6. plads: Frankrig vs. Israel – 1230
7-8. plads: Danmark vs. Luxembourg – 1230


Zone D G12 Kvalifikation, Kiev (UKR) – 25-27. januar
Tidsforskel: cet +1 time

Deltagere:
Danmark: Cecilie Agerbek Fridthjof, Lucca Ingildsen, Carla Valentin Jensen

U12 EM
Foto: Privat – Anders Crüger Lund, Cecilie Agerbek Fridthjof, Carla Valentin Jensen, Lucca Ingildsen

Spilleprogram fredag – kl. 0900

Kvartfinale

Danmark vs. Italien 0-3
WS2: Cecilie Agerbek Fridthjof 7-5, 4-6, 4-6
WS1: Lucca Ingildsen vs. Greta Petrillo 1-6, 4-6
WD: Lucca/Carla Valentin Jensen vs. Nosei/Petrillo 3-6, 6-7(5)

Cypern vs. Georgia 2-1
Tyrkiet vs. Rumænien 0-3

Semifinale – lørdag 0800cet

Ukraine vs. Cypern 3-0
Italien vs. Rumænien 1-2

Consolation – lørdag 1230

Danmark vs. Tyrkiet 0-3

WS2: Carla Valentin Jensen vs. Deniz Dilek 2-6, 1-6
WS1: Lucca Ingildsen vs. Nisan Can 5-7, 0-6
WD: Cecilie Agerbek Fridthjof/Carla vs. Nisan Can/Simay Keles 3-6, 5-7

Søndag

Finale: Ukraine vs. Rumænien – 0900
3-4. plads: Cypern vs. Italien – 0900
5-6. plads: Georgia vs. Tyrkiet – 1130

Danmark slutter på 7. pladsen


Zone D G14 Kvalifikation, Kiev (UKR) – 1-3. februar
Tidsforskel: cet +1 time

Deltagere:
Danmark: (47) Zoe Du Pasquier Jensen, (92) Emilie Just Bomholt, (164) Rebecca Munk Mortensen
Hviderusland, Estland, Frankrig, Tyskland, Letland, Slovakiet, Ukraine

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage