En sand stjerneparade på Roland Garros lørdag. Det kan vist godt blive svært at vælge imellem godbidderne.

Pauline Parmentier var ikke levnet mange chancer i fredagens kamp mod Caroline Wozniacki, som da også slog franskmanden overbevisende med klogt, sikkert spil og indlagte krydderier.

Derimod havde de færreste nok forventet, at  4. seedede Elina Svitolina (UKR) skulle komme i vanskeligheder i mødet med 31. seedede Mihaela Buzarnescu (ROU) på Court 1. Ikke desto mindre slog rumæneren Svitolina ud af turneringen.

Næsten 4 timer varede den spændende kamp mellem 26. seedede Damir Dzumhur (BIH) og 2. seedede Alexander Zverev (GER), før Zverev fik tilkæmpet sig sejren med ialt 165 vundne point mod Dzumhurs 162. Bare 3 points forskel efter 4 timers dyst – men vundet på de rette tidspunkter.

Som forventet vandt bookmakernes storfavorit 7. seedede Dominic Thiem (AUT) over Matteo Berrettini (ITA). Djokovic klarede efter hård modstand at besejre Bautista Agut i 4 sæt.

For lørdagens program på WTA sidens vedkommende vil der nok være størst interesse for kampen Sharapova vs Karolina Pliskova, men der er også andre større godbidder på programmet, for eksempel Julia Görges vs Serena Williams.

Også på ATP siden er der udsigt til lækkerier, noget for enhver smag. Verdensetteren Nadal i kamp mod Gasquet er nok toppen for mange, men for eksempel den efterfølgende kamp mellem Del Potro og Ramos-Vinolas er heller ikke at kimse af. Også Cilic er på banen lørdag.

Sebatian Grundtvig spiller lørdag single semifinale kl 10 og doublefinale tidligst 12:30 i Grade 4 turneringen i Värnemo, Sverige.

 


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram fredag

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS)

Not before 12pm
Lucas POUILLE (FRA) [15] vs Karen KHACHANOV (RUS)
To be completed: Khachanov leads 6-3 7-5 1-1
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Richard GASQUET (FRA) [27]
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Kyle EDMUND (GBR) [16]

Not before 12pm
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32]
To be completed: Goffin leads 6-7(6) 6-3 3-2
Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]
Julia GOERGES (GER) [11] vs Serena WILLIAMS (USA)
John ISNER (USA) [9] vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

Court 1

Play starts at 11am

Petra KVITOVA (USA) [8] vs Anett KONTAVEIT (EST) [25]
Mischa ZVEREV (GER) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]
Marin CILIC (CRO) [3] vs Steve JOHNSON (USA)
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18]

Court 18

Play starts at 11am

Camila GIORGI (ITA) vs Sloane STEPHENS (USA) [10]
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Borna CORIC (CRO)
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER)

Court 3

Play starts at 11am

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Not before 12pm
Jamie MURRAY (GBR) & Bruno SOARES (BRA) [4]
vs Maximo GONZALES (ARG) & Nicolas JARRY (CHI)
To be completed: Gonzalez/Jarry lead 3-2

Timea BABOS (HUN) & Kristina MLADENOVIC (FRA) [1]
vs Nao HIBINO (JPN) & Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) & Nikola MEKTIC (CRO)

Court 6

Play starts at 11am

Raquel ATAWO (USA) & Anna-Lena GROENEFELD (GER) [11]
vs Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)

Kaitlyn CHRISTIAN (USA) & Carina WITTHOEFT (GER)
vs Gabriela DABROWSKI (CAN) & Yifan XU (CHN) [5]

L.KUBOT (POL ) & M.MELO (BRA) [1]
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Pauline PARMENTIER (FRA) & Gergoire BARRERE (FRA)
To be completed: Parmentier/Barrere lead 6-4 1-4

Court 7

Play starts at 11am

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] vs Lesia TSURENKO (UKR)
Maximilian MARTERER (GER) vs Jurgen ZOPP (EST)
Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Elise MERTENS (BEL) [16]

Court 9

Play starts at 11am

Jennifer BRADY (USA) & Vania KING (USA)
vs Kateryna BONDARENKO (UKR) & Aleksandra KRUNIC (SRB)

Daniele BRACCIALI (ITA) & Andreas SEPPI (ITA)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) & Samantha STOSUR (AUS)
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]

Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]

Court 14

Play starts at 11am

Leonardo MAYER (ARG) & Joao SOUSA (POR)
vs Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]

Latisha CHAN (TPE) & Bethanie MATTEK-SANDS (USA) [4]
vs Irina BARA (ROU) & Mihaela BUZARNESCU (ROU)

Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Tatjana MARIA (GER) & Heather WATSON (GBR)

Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)
vs M.BUZARNESCU (ROU ) & H.KONTINEN (FIN) or Y.XU (CHN ) & O.MARACH (AUT) [3]

To be assigned

Not before 6pm

R.obin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]
To be completed: Herbert/Mahut lead 5-4

 

TV dækning, modtaget fra Eurosport:

                                                                                                                                   EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court Philippe Chatrier

M1      Garbiñe MUGURUZA (ESP)[3] v Samantha STOSUR (AUS)
M2      Maria SHARAPOVA (RUS)[28] v Karolina PLISKOVA (CZE)[6]
M3      Rafael NADAL (ESP)[1] v Richard GASQUET (FRA)[27]
M4      Albert RAMOS-VINOLAS (ESP)[31] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5]


EUROSPORT 2
Live from 10
:55
Court Suzanne Lenglen
M1              Fabio FOGNINI (ITA)[18] v Kyle EDMUND (GBR)[16]

Court 1

M2              Marin CILIC (CRO)[3] v Steve JOHNSON (USA)

Court Suzanne Lenglen
M3              Julia GOERGES (GER)[11] v Serena WILLIAMS (USA)

Studie på E2 fra kl 17.

 

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)
Fredag:
Pauline PARMENTIER (FRA) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] 06 36
Camila GIORGI (ITA) vs Sloane STEPHENS (USA)[10] (flyttet til lørdag)
Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 7(9)6(7)
Petra KVITOVA (CZE) [8] vs Anett KONTAVEIT (EST) [25] (flyttet til lørdag)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs Qiang WANG (CHN) 16 75 64
Katerina SINIAKOVA (CZE) vs Barbora STRYCOVA (CZE) [26] 26 36

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Fredag:
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57
Lucas POUILLE (FRA) [15] vs Karen KHACHANOV (RUS) (afsluttes lørdag)
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] vs Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 46 7(8)6(4) 6 (4)7(7) 26
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] (afsluttes lørdag)
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7(7)6(4) 62 64
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA) 63 6(5)7(7) 63 62
Kei NISHIKORI (JPN) [19] vs Gilles SIMON (FRA) 63 61 63
Marco CECCHINATO (ITA) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [10] 26 7(7) 63 61

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GEr) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering (uge 23)

(8) Clara Tauson (DEN)

 


Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

R32: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Lleyton Cronje (RSA) – bye
1/8-finale:
(1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) vs. Emiliano Maggioli (ITA)/Mark Mandlik (USA) 6-3, 6-4
Rune/Cronje vs. Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN) 6-2, 6-3
Kvartfinale:
Rune/Cronje vs. (1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) 6-3, 4-6, [11-13]


Grade 2, Nan Ying Cup International Junior Championships 2018, Taipei (TPE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(446) Yamato Sueoka (JPN) vs. (Q) Jie-Ming Pai (TPE) 6-3, 6-2
[6] (167) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (396) Karol Paluch (POL) 1-6, 4-6

Boys Doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/Karol Paluch (POL) vs. (4) Rishabh Sharda/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 6-2, 6-7(7), [10-5]

Kvartfinale:
Vanshelboim/Paluch vs. Ki Lung NG (HKG)/Fumiya Yoshino (JPN) 6-3, 1-6, [4-10]


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
[6] (287) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1433) John Hallquist Lithen (SWE) 6-1, 6-1
(Q) (1299) Oliver Johansson (SWE) vs. (611) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale:
[1] (93) Erik Grevelius (SWE) vs. (Q) (1727) Olle Wallin (SWE) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. (737) Isac Stroemberg (SWE) 6-0, 6-3

Kvartfinale:
Sebasitan Grundtvig vs. [1] (93) Erik Grevelius (SWE) – 64 61
(397) Leyton Rivera (SWE) vs. [7] (332) Oliver Andersson (SWE)

Semifinale :
Grundtvig vs Oliver Andersson (7) (lørdag kl 10)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Sebastian Grundtvig (DEN)/Filip Kolasinski (POL) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Kolasinski vs. Theo Gabbanini/Damien Salvestre (FRA) 6-3, 7-6(3)
Semifinale:
Grundtvig/Kolasinski vs. Grevenius/Hedlund 63 36 107
(2) Jesper Klov Nilsson/Anton Ornberg (SWE) vs. (4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) 36 67(4)
Finale:
Grundtvig/Kolanski vs. Leo Borg/Rahus Dhokia (lørdag tidligst 12:30)

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: (740) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1355) Frida Furst (SWE) 6-1, 6-4
1/8-finale: Alisha Ali Hussain vs. (585) Sydney Berlin (SWE) 2-6, 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Alisha Ali Hussain (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Angelina Melki/Leticia Temirhanova (SWE) 4-6, 6-7(8) (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage