Ugens største turnering er Premier 5 i Dubai, hvor forventningerne til Wozniacki er neddroslet. Frederik Løchte Nielsen spiller double i Rio, og Mikael Torpegaard Challenger i Mexico

Under normale omstændigheder vil en WTA Premier 5 turnering, hvor Caroline Wozniacki deltager, havde ekstra stor fokus i Danmark, og der vil som regel også være forventninger om, at Caroline kan spille med om titlen.

I sidste uge blev den populære danske stjerne tvunget til at melde fra på grund af sygdom, men forinden nåede hun at møde nogle begejstrede fans under et besøg på Qatar Academy Doha.

Imidlertid er der som følge af sygdommen og den fortsatte usikkerhed om, i hvor høj grad hendes leddegigt påvirker hendes præstations-evne, næppe basis for at stille de helt store forventninger forud for turneringen i Dubai, og derfor er den traditionelle forhånds-analyse i Tennisavisen om Carolines muligheder udgået som følge af for mange ubekendte faktorer.

Uanset om Caroline kan blande sig i kampen om titlen, er der dog udsigt til mange interessante opgør under turneringen, hvor Sloane Stephens er den eneste top 10 spiller, der ikke deltager i turneringen.

Sideløbende afvikles en WTA International turnering i Budapest, hvor alle deltagerne findes udenfor top 50.
Blandt deltagerne i kvalifikationen genkendes flere navne fra Fed Cup i Zielona Gora, og begge Clara Tausons modstandere i Polen, no. 109 Natalia Vikhlhayantseva (RUS) og Iga Swiatek (POL) har deltaget i kvalifikationen.

Både Løchte og Torpegaard i aktion

Den største turnering på ATP touren er ATP 500 i Rio, hvor ranglistens no. 8 Dominic Thiem dog er den eneste deltager fra top 10, og fra top 20 deltager no. 15 Fabio Fognini, no. 18 Marco Cecchinato og no. 19 Diego Schwartzman. Resten er udenfor top 40.
Frederik Løchte Nielsen er med i double sammen med Marcelo Demoliner (BRA).

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Ved ATP 250 i Marseille er de topseedede no. 12 Stefanos Tsitsipas og no. 13 Borna Coric, no. 21 David Goffin og no. 25 Denis Shapovalov, og alle 8 seedede er i top 40, så på papiret er turneringen fuldt på højde med førnævnte ATP 500 i Rio.

Det samme er næsten også tilfældet ved ATP 250 i Delray Beach, hvor top 10 er repræsenteret ved Juan Martin Del Potro og no. 9 John Isner, hvorefter der dog er et spring til de næste seedede, no. 29 Frances Tiafoe og no. 34 Steve Johnson.

Alle 3 ATP turneringer kan følges på Tennistv.com, og ATP 500 i Rio endvidere på TV3 Sport.

Mikael Torpegaard er tilmeldt ATP Challenger i Morelos i Mexico, hvor han skal forsøge at følge op på den flotte start på 2019 med finalepladser i både Columbus og Cleveland i Ohio.
Derved har Torpegaard opnået en rangering, som betyder at han er seedet 8 i turneringen og derfor oversidder i 1. runde (R64).

Mikael Torpegaard
Foto: Jac Company – Mikael Torpegaard

I ATP Challenger turneringen i Bergamo har den 16-årige italienske vinder af juniorernes Australian Open, Lorenzo Musetti fået wildcard, hvilket illustrerer betydningen af at tilhøre en af de store tennis-nationer, som selv arrangerer turneringer, og derved nemmere kan hjælpe de bedste juniorer med at komme ind i de “rigtige” turneringer.

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

Holger Rune spiller Grade A i Brasilien

15-årige Holger Vitus Nødskov Rune spiller for 2. uge i træk i Brasilien, hvor det denne gang er i den højeste kategori, Grade A i Porto Alegre, men deltagerfeltet er nogenlunde det samme som i sidste uges Grade 1 i Criciuma, hvor Holger nåede 1/8-finalen i single og semifinalen i double sammen med den jævnaldrende Shintaro Mochizuki (JPN).

Holger er seedet 5, og hvis han klarer de to første runder, hvor han er sikker på at møde spillere, der er videre fra kvalifikationen, kan han i 1/8-finalen møde 17-årige 12. seedede Harold Mayot (FRA), som i sidste uge var i finalen i Cricuma.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune træning inden Grade A i Porto Alegre.

Der er også dansk deltagelse ved en Grade 4 i Oslo, hvor Fed Cup debutanten Hannah Viller Møller er seedet 1 i Girls singles.
Hos drengene er både Gustav Theilgaard og Oskar Brostrøm Poulsen videre fra kvalifikationen.

Der er desuden flere danske juniorer med ved en Tennis Europe Category 3 turnering i Holland, hvor Kenneth Carlsens største bekymring lyder til at være den globale opvarmning.

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming torsdag

WTA Dubai Premier:

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1100cet – Kvart-finaler

Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE)
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Viktoria Kuzmova (SVK)
NB 1600: (3) Simona Halep (ROU) vs. (8) Belinda Bencic (SUI)
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Elina Svitolina (UKR)

Court 1 – start 1100cet
4 x double kampe

TV-dækning: TV2 Sport (1620-1815 måske), TV2 Play (1100-2000), WTATV.com (CC)

===

WTA International, Budapest – WTATV.com

 Spilleprogram torsdag

Center Court – start 1100cet
Double kamp
NB 1200: Arantza Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
NB 1630: Marketa Vondrousova (CZE) vs. Anna Blinkova (RUS)
NB 1930: Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Iga Swiatek (POL)
NB 2100: Madison Brengle (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR)

=====

ATP 250, Marseille – Tennistv.com (singler CC)

Torsdag, February 21, 2019

Court Central – start 12:00cet

Matteo Berrettini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS)
NB 1400: (5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER)
(WC) Ugo Humbert (FRA) vs. (2) Borna Coric (CRO)
NB 1900: (3) David Goffin (BEL) vs. Benoit Paire (FRA)
NB 2030: (LL) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (LL) Gregoire Barrere (FRA)

=====

ATP 250, Delray Beach – Tennistv.com, Viaplay.dk (fra fredag)

Wednesday, February 20, 2019

STADIUM – start 1700cet

(6) Andreas Seppi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS)
NB 1830: (8) Adrian Mannarino (FRA) vs. Denis Istomin (UZB)
NB 2030: (WC) Lloyd Harris (RSA) vs.(Q) Daniel Evans (GBR)
NB 1200midnat: Lukas Lacko (SRB) vs. (2/WC) John Isner (USA)
NB 0200: (1)Bob Bryan/Mike Bryan vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies

===== Torsdagens program i Rio og Dalray Beach Opdateres senere.

ATP 500, Rio – TV3 Sport (fra 2245), Tennistv.com (singler) Viaplay (fra 2030.)

Wednesday, February 20, 2019

Quadra Guga Kuerten – start 2030cet

Pablo Cuevas (URU) vs (4) Diego Schwartzman (ARG) – TBF 3/0
NB 2300: Aljaz Bedene (SLO) vs. (WC) Thiago Monteiro (BRA)
Christian Garin (CHI) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Quadra 1 – start 2030cet

(WC) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. Taro Daniel (JPN) – TBF 6/3 3/6 1/4
Cameron Norrie vs. Jaume Muna
2 x Double kampe
Double kamp After Suitable Rest TBF 6/2 1/1

Quadra 2 – start 2030cet

Double kamp
(Q) Hugo Dellien (COL) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)
Double kamp
(4) Pablo Cuevas (URU)/Marc Lopez (ESP) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Frederik Nielsen (DAN)


WTA Premier 5, Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: TV2 Sport, TV2 Play og WTATV.com

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1100cet – Kvart-finaler

Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE)
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Viktoria Kuzmova (SVK)
NB 1600: (3) Simona Halep (ROU) vs. (8) Belinda Bencic (SUI)
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Elina Svitolina (UKR)

Court 1 – start 1100cet
4 x double kampe

TV-dækning: TV2 Sport (1620-1815 måske), TV2 Play (1100-2000), WTATV.com (CC)

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-dubai-united-arab-emirates-718#orderofplay

Resultater

R16
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 7-5, 1-6, 6-3
(3) Simona Halep (ROU) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-3, 7-5
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 7-5
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alison Riske (USA) 7-6(3), 7-6(5)
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 6-1, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 2-6, 7-6(7)
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Sofia Kenin (USA) 1-6, 7-5 6-2
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (5) Angelique Kerber (GER) 7-5, 6-4, 6-0

R32
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-4
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 7-5, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Ons Jabeur (TUN) 7-6(4), 4-0 Ret’d

(3) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 7-6(4), 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-7(5), 6-3
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 6-1, 6-1
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-4, 6-0

(5) Angelique Kerber (GER) vs. (LL) Dalila Jakupovic (SLO) 7-6(4), 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-2
Alison Riske (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 3-6, 6-3

Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 7-6(6)
Sofia Kenin (USA) vs. (11) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 2-6, 6-4
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (14) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 7-5
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-7(), 6-4, 6-4

R64 (udvalgte)
Shuai Zhang (CHN) vs. (15) Anett Kontaveit (EST) 7-6(3), 6-3
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 4-6, 6-3, 6-3
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Vera Lapko (BLR) 6-3, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 2-0 Ret’d
(Q) Lin Zhu (CHN) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 5-7, 6-4, 7-5
(LL) Stefanie Voegele (SUI) vs. (LL) Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-4, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 0-6, 7-5, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (10) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-3, 3-6, 6-4
(14) Caroline Garcia (FRA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-0


WTA International, Hungarian Ladies Open, Budapest (HUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet tid

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra torsdag)

Spilleprogram onsdag

Center – start 1100
(5) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Greta Arn (HUN) 4-6, 6-1, 6-4
Anastasia Potapova (RUS) vs. (6) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 7-5
(1) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 7-5, 7-5
Madison Brengle (USA) vs. (WC) Fanny Stollar (HUN) 6-3, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
Næste (3) Pauline Parmentier (FRA) vs. (Q) Tereza Smitkova (CZE) Opdateres…

 

Budapest: Spilleprogram Torsdag

Center Court – start 1100cet
Double kamp
NB 1200: Arantza Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
NB 1630: Marketa Vondrousova (CZE) vs. Anna Blinkova (RUS)
NB 1930: Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Iga Swiatek (POL)
NB 2100: Madison Brengle (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR)

Court 1 – start ?
3 x Double kampe

Den komplette schedule findes på  https://www.wtatennis.com/tournament/2019-budapest-hungary-1097#orderofplay

Resultater 

R32
(Q) Iga Swiatek (POL) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-3, 6-0
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (7) Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-1

(3) Pauline Parmentier (FRA) sv. (WC) Ana Konjuh (CRO) 7-5, 6-3
(Q) Tereza Smitkova (CZE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 4-6, 6-3, 6-2
Arantxa Rus (NED) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-3

(6) Andrea Petkovic (GER) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-1, 6-0
Anastasia Potapova (RUS) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 2-6, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-3, 6-4
(4) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-0, 7-5

Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 3-6, 6-4, 6-4
Evgeniya Rodina (RUS) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-0, 4-6, 6-2

Q16 (udvalgte)
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Bibiane Schoofs (NED) 6-2, 6-3
(1) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (WC) Dalma Galfi (HUN) 4-6, 6-1, 7-5


ATP 500, Rio Open presented by Claro (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (singler 3 baner)

Deltagere: Thiem, Fognini, Cecchinato, Schwartzman, Sousa, Lajovic, Jaziri, Jarry,m.fl.

Spilleprogram onsdag

TV dækning: TV3 Sport (fra 2245), Tennistv.com (singler) Viaplay (fra 2030-0245.)

Quadra Guga Kuerten – start 2030cet

Pablo Cuevas (URU) vs (4) Diego Schwartzman (ARG) – TBF 3/0
NB 2300: Aljaz Bedene (SLO) vs. (WC) Thiago Monteiro (BRA)
Christian Garin (CHI) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Quadra 1 – start 2030cet

(WC) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. Taro Daniel (JPN) – TBF 6/3 3/6 1/4
Cameron Norrie vs. Jaume Muna
2 x Double kampe
Double kamp After Suitable Rest TBF 6/2 1/1

Quadra 2 – start 2030cet

Double kamp
(Q) Hugo Dellien (COL) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)
Double kamp
(4) Pablo Cuevas (URU)/Marc Lopez (ESP) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Frederik Nielsen (DAN)

Frederik’s kamp vises ikke…

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/rio-de-janeiro/6932/daily-schedule

Resultater

QFi (udvalgte)
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (Alt) Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 6-4
(4) Elias Ymer (SWE) vs. (8) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 1-6, 6-4

Q16 (udvalgte)
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 7-6(3), 7-6(6)
(6) Carlos Berlocq (ARG) vs. Natan Rodrigues (BRA) 6-3, 6-1
(4) Elias Ymer (SWE) vs. (214) Joao Domingues (POR) 3-6, 7-5, 6-3
(8) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (WC) Mateus Alves (BRA) 6-4, 3-6, 7-5

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. (4) Pablo Cuevas (URU)/Marc Lopez (ESP)


ATP 250, Open 13 Provence, Marseille (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (singler Court Central)

Deltagere: Tsitsipas, Coric, Goffin, Shapovalov, Verdasco, Simon, Monfils, Chardy, m.fl.

Torsdag, February 21, 2019

Court Central – start 12:00cet

Matteo Berrettini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS)
NB 1400: (5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER)
(WC) Ugo Humbert (FRA) vs. (2) Borna Coric (CRO)
NB 1900: (3) David Goffin (BEL) vs. Benoit Paire (FRA)
NB 2030: (LL) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (LL) Gregoire Barrere (FRA)

Court 1 – start 1200cet
4 x Double kampe

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/marseille/496/daily-schedule

Resultater

R32
Hubert Hurkacz (POL) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-2
(LL) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (Q) Constant Lestienne (FRA) 7-6(3), 1-6, 6-3

Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 7-6(1)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
(6) Gilles Simon (FRA) vs. (WC) Antoine Hoang (FRA) 5-7, 6-3, 6-3

(8) Jeremy Chardy (FRA) vs. Matteo Berrettini (ITA) – opdateres..
Andrey Rublev (RUS) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 2-6, 6-4, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-3

(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 4-6, 6-3, 7-5


ATP 250, Delray Beach Open by VITACOST.com, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag, 18 kampe)

Deltagere: del Potro, Isner, Tiafoe, Johnson, Millman, Seppi, Fritz, Mannarino, m.fl.

Spilleprogram onsdag

STADIUM – start 1700cet

(6) Andreas Seppi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS)
NB 1830: (8) Adrian Mannarino (FRA) vs. Denis Istomin (UZB)
NB 2030: (WC) Lloyd Harris (RSA) vs.(Q) Daniel Evans (GBR)
NB 1200midnat: Lukas Lacko (SRB) vs. (2/WC) John Isner (USA)
NB 0200: (1)Bob Bryan/Mike Bryan vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/delray-beach/499/daily-schedule

Resultater

R32
Reilly Opelka (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-0
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 2-6, 6-3, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (7) Taylor Fritz (USA) 3-6, 6-4, 6-3

(4) Steve Johnson (USA) vs. (Alt) Jason Jung (TPE) 7-6(3), 6-4
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 7-5, 6-3
Radu Albot (MDA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(2), 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. (5) John Millman (AUS) 6-4, 6-7(1), 7-6(3)

(6) Andreas Seppi (ITA) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-4, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Marcel Granollers (ESP) 7-5, 6-1
Lloyd George Harris (RSA) vs. (Q) Darian King (BAR) 7-6(1), 6-3

(8) Adrian Mannarino (FRA) vs. (SE) Brayden Schnur (CAN) 6-2, 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-2
Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Yosuke Watanuki (JPN) 6-4, 6-4
(2/WC) John Isner (USA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 7-6(4)


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Rumænien vs. Frankrig
Hviderusland vs. Australien


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz
Letland vs. (3) Tyskland
(4) Belgien vs. Spanien,

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger



ATP Challengers (Uge 8
)

$54K Bangkok (THA)

€46K Bergamo (ITA)

R64: (ITF318) Roman Safiullin (RUS) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 7-5, 6-4


$54K Morelos (MEX)
Tidsforskel: cet -7 timer

R64:
[8] (262) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
(392/ITF16) Joao Menezes (BRA) vs. (315/ITF25) Jelle Sels (NED) 6-3, 6-2

R32: Mikael Torpegaard vs. (392/ITF16) Joao Menezes (BRA) 5-7, 1-6

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 8)

M25 Glasgow (GBR)

M25 Aktobe (KAZ)

M15 Vale Do Lobo (POR)-  Livestreams

M15 Monastir (TUN)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

<< tilbage


ITF Women (uge 8)

W60 Kyoto (JPN)

W25 Altenkirchen (GER) –  Livestreams

W25 Rancho Santa Fe (USA)

W15 Glasgow (GBR)

W15 Perth (AUS)

W15 Nanchang (CHN)

W15 Monastir (TUN)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 8 udvalgte)


Grade A, Brasil Juniors Cup, Porto Alegre (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64 (udvalgte årgang 2003)
[13] (54) Toby Alex Kodat (USA) vs. (79) Blu Baker (GBR) 7-6(5), 6-0
[3] (33) Shintaro Mochizuki (JPN) vs (LL) (440) Gustavo Madureira (BRA) 6-2, 6-2
(89) Pedro Boscardin Dias (BRA) vs. (295) Bautista Vilicich (ARG) 6-2, 6-3
[16] (70) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (137) Adam Neff (USA) 6-2, 6-1
[5] (27) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (605) Matias Iturbe (ARG) 6-4, 3-6, 6-0
(75) Martin Damm (USA) vs. (199) Dawid Taczala (POL) 6-3, 6-4

R32 – onsdag (udvalgte årgang 2003)
[13] (54) Toby Alex Kodat (USA) vs. (133) Gustavo Heide (BRA)
[3] (33) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (183) Roi Ginat (ISR)
(89) Pedro Boscardin Dias (BRA) vs. [9] (34) Shunsuke Mitsui (JPN)
[16] (70) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) Rai Vicente de Araujo (BRA)
[5] (27) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (405) Emiliano Troche (URU) – NB 1600cet
(75) Martin Damm (USA) vs. [12] (49) Harold Mayot (FRA)

Boys doubles

R32: (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Taha Baadi (CAN) vs. Khololwarn Montsi (RSA)/Sebastian Gima (ROU) – tir ca. 2200cet


Grade 4, ITF Oslo Open 2019 (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
(1379) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1809) Edis Nokic (SWE) 6-3, 2-6, 6-7(5)
[5] (1100) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2259) Christian Parr (NOR) 6-0, 6-3
[4] (807) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1295) Anton Stendal (SWE) 7-6(2), 6-1

Q16
[5] (1100) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 6-4, 6-1
[4] (807) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1934) Anton Van Nunen (SWE) 6-1, 6-2

QFi
[5] (1100) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [2] (796) Erik Eliasson (SWE) 6-4, 6-3
[4] (807) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [7] (1138) Romain Gales (FRA) 6-3, 6-1

Boys singles hovedturnering

(Q) (1100) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [1] (213) Leyton Rivera (SWE) 6-2, 1-6, 5-7
(Q) (807) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (739) Olle Wallin (SWE) 7-6(7), 6-4

1/8-finale: Gustav Theilgaard vs. [2] (230) Joseph White (GBR) 2-6, 2-6

Boys doubles

1/8-finale
Emil Okkels Jensen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. (3) Joseph White (GBR)/Jakub Katuch (SVK) 6-2, 6-2
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Felix Nordby (NOR) vs. Hugo Regner/Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-4

Kvartfinale
Jensen/Theilgaard vs. Laurent Schroeder (LUX) – ons NB 1200
Poulsen/Nordby vs. (4) Casper Christensen (NOR)/Alexandros Roumpis (GRE) – ons NB 1200


Girls singles kvalifikation

Q32
Natacha Schou (DEN) vs. (2561) Sofie Siem (NOR) 6-3, 7-6(1)
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Sima Heren (NOR) 5-7, 0-6

Q16: Natacha Schou (DEN) vs. Kristin Bekken (NOR) 7-6(5), 6-3
QFi: Natacha Schou vs. [1] (1373) Lois Boisson (FRA) 6-7(5), 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (208) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (1725) Anine Wilberg (NOR) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (691) Leticia Temirhanova (SWE) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (1296) Nina Radovanovic (FRA) – ons 0900

Girls doubles

1/8-finale: (2) Hannah Viller Møller (DEN)/Maja Radenkovic (SWE) vs. Beatrice Henriette Faureng/Kristin Bekken (NOR) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Møller/Radenkovic vs. Nina Radovanovic (FRA)/Emma Ebona (SUI) – ons NB 1330

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 8)

Category 3, InTime Tennis Direct Junior Open (sponsored by Yonex), Zoetermeer (NED) – Cement

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (385) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (155) Dominic Ducariu (GER) 1-6, 1-6

U14 Boys doubles

R32: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Luke Hooper (GBR) vs. (WC) Maxime Gouge (FRA)/Eytan Miessen (CGO) 6-4, 6-2
1/8-finale: Clausen/Hooper vs. (4) Abel Forger/Kyvan Rietkertk (NED) – ons ca. 1430

U16 Boys singles kvalifikation

Q32: Frederik Rasmussen (DEN) vs. Nicola Pereno (ITA) 4-6, 0-6


U14 Girls singles kvalifikation

Q32: (711) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Margo Minne (BEL) 6-2, 6-0
Q16: (711) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. [1] (303) Emma Ottavia Ghirardato (ITA) 5-7, 2-6

U14 Girls singles hovedturnering

R64
(WC) (422) Mille Mørk (DEN) vs. (860) Loes Ebeling Koning (NED) 6-2, 1-6, 5-7
(WC) (391) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Emily Schut (NED) 7-6(5), 2-6, 6-3
[4] (84) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Evi Roobol (NED) 6-3, 6-1
(365) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (391) Evelina Teeuwen (NED) 6-4, 6-4

R32
Sarafina Olivia Hansen vs. [16] (166) Nele Niermann (GER) – ons 0830
Emilie Just-Bomholt vs. (228) tamila Gadamauri (BEL) – ons 0830
Frederikke Alberte Pape vs. (323) Mirthe Moens (BEL) – ons NB 1300

U14 Girls doubles

R32
(1) Emilie Just-Bomholt (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) 6-4, 3-6, [10-5]
Frederikke Alberte Pape (DEN)/Carla Ferrer Salat (ESP) vs. Ema Kovacevic (BEL)/Vittoria Paganetti (ITA) 6-2, 4-6, [7-10]
(WC) Mille Mørk/Felicia Damm (DEN) vs. Laetitia Perona/Camilia Samel Druz (FRA) 6-3, 6-4

1/8-finale
Just-Bomholt/Hazmukova vs. Anina Lanz/Kenisha Moning (SUI) – ons NB 1300
Mørk/Nielsen vs. (8) Bychenko/Kami Osher (ISR) – ons NB 1300

U16 Girls singles hovedturnering

R64. (WC) (1713) Dicte Ingildsen (DEN) vs. (Q) (2005) Britt De Groot (NED) 6-2, 5-7, 6-1
R32: Dicte Ingildsen vs. [10] (497) Amelie Van Impe (BEL) – ons ca. 1200

U16 Girls doubles

R32: Dicte Ingildsen (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. Charlotte Van Zonneveld/Annika Barth (NED) 4-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage