Efter Fed Cup weekenden afvikles hele 3 ATP 250 turneringer og 1 WTA-turnering.

Bortset fra ATP-ranglistens no. 7 Kei Nishikori, no. 8 Dominic Thiem og no. 9 John Isner holder ATP-ranglistens top 10 turnerings pause i den kommende uge, men en del af de øvrige fra top 100 deltager i ATP 500 Rotterdam og de 2 ATP 250 turneringer i New York og Buenos Aires. Frederik Nielsen Danmark, spiller i double i Buenos Aires, i dag mandag.

Efter en uge uden WTA turneringer, spilles der i uge 7 i Doha, Qatar, hvor 6 fra Top 10 er med, nemlig: Halep, Kerber, Ka. Pliskova, Svitolina, Bertens, Wozniacki. Der er flere gode fra Top 20 med, bla. Julia Goerges fra Tyskland.

Fotografen Jimmie fra Tyskland har set Caroline under træning i Doha.

Caroline har nu desværre måttet trække sig fra Doha, med sygdom. (Viral illness)

Holger spiller Grade 1 i Brasilien

15-årige Holger Vitus Nødskov Rune deltager i denne uge i en Grade 1 turnering i Criciuma i Brasilien, hvor han i næste uge også spiller en Grade A.
Holger fik en god start tirsdag med sejr 6-3, 6-2 over 17-årige Thiago Agustin Tirante(ARG), som i starten af 2018 var no. 11 på ITFs junior-rangliste.
Både de spanske og argentinske drenge, som overværede kampen, heppede på danskeren, som nyder stor popularitet.

Holger er no. 27 og den højst rangerede i sin årgang 2003 foran no. 33 Shintaro Mochizuki (JPN), som er Holgers double-makker ved turneringen.
Holger møder i 1/8-finalen den 3. højst rangerede fra årgangen, no. 54 Toby Alex Kodat (USA).
4. højst fra årgangen er U16 Europamester, no. 70 Carlos Alcaraz Garfia (ESP), som Holger kan møde i semifinalen, hvis begge når dertil.

Tilføjelse: Både Mochizuki og Garfia tabte i 2. runde, og det samme gjorde no. 75 Martin Damm (USA), der ligeledes tilhører årgang 2003, der betegnes som en meget talentfuld årgang.

Hannah eneste dansker i 2. runde i KBs Grade 4

Fed Cup debutanten 17-årige Hannah Viller Møller seedet 3 i den traditionelle årlige Grade 4 turnering, som i denne uge afvikles i KB på Peter Bangsvej.
Allerede dagen efter hjemkomsten fra Polen var Hannah i kamp med en sikker sejr 6-1, 6-1 i 1. runde over 16-årige Dariia Monakhova (RUS).

Hannah er dog den eneste danske deltager, der er videre fra 1. runde, idet de øvrige danske deltagere i hovedturneringen tabte deres kampe.
20 danske piger deltog i kvalifikationen, men kun 15-årige Cirkeline Lundberg formåede at spille sig i kvalfinalen, hvor hun tabte knebent 7-6(7), 6-7(2), 2-6 til Emma Lindh (SWE).

Hos drengene deltog 12 danskere i kvalifikationen, og både Julius Kostopoulos og Alexander Garde klarede sig videre til hovedturneringen, men ligesom hos pigerne blev alle 7 danske deltagere sendt ud i 1. runde.

KBs 17-årige ukrainske Eric Vanshelboim er seedet 1 i turneringen, og det har mødt kritik, at han fik lov at komme ind i turneringen via kvalifikation, da han er rangeret no. 65 på ITFs junior-rangliste og desuden for nylig har vundet en $15.000 turnering på Pro-touren.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag

WTA Premier 5, Dubai – WTATV.com

Centre Court – start 0900cet
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Fatma Al Nabhani (OMA)
Alizé Cornet (FRA) vs. Timea Babos (HUN)
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Magdalena Frech (POL)
NB 1600: (12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR)
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Vera Lapko (BLR)

Court 1 – start 0900cet
(10) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Saisai Zheng (CHN)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
(Q) Ivana Jorovic (SRB) vs. (WC) Sara Errani (ITA)

Court 2 – start 0900cet
4 Double kampe

Court 3 – start 0900cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Bernarda Pera (USA)
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Lucie Hradecka (CZE)

===

ATP 500, Rotterdam – Tennistv.com, TV3 Sport

Centre Court – NB 1530:
l Monfils (FRA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI)

=====

ATP 250 New York Open – Tennistv.com

Stadium Court – start 2000cet
Santiago Gonzalez (MEX)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER)
NB 2200: (Q) Brayden Schnur (CAN) vs. Reilly Opelka (USA)

=====

ATP 250 Argentina Open i Buenos Aires – Tennistv.com

Court Guillermo Vilas – start 1800cet
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA)
Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos (ARG) vs. Diego Schwartzman (ARG)/Dominic Thiem (AUT)


WTA Premier, Qatar Total Open i Doha – Hardcourt

Resultater

Finale
Elise Mertens (BEL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 3-6, 6-4, 6-3

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (4/WC) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 3-6, 6-4
Elise Mertens (BEL) vs. (3) Angelique Kerber (GER) 6-4, 2-6, 6-1

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(1), 7-6(6)
(4/WC) Elina Svitolina (UKR) v. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-4, 7-6(6)
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 1-6, 6-2, 7-6(4)
Elise Mertens (BEL) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-3
(9) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Alison Riske (USA) 6-1, 6-7(5), 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-4
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-4

Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-0, 3-6, 6-0
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Anett Kontveit (EST) 6-1, 7-6(3)
(5) Kiki Bertens (NED) vs. Carla Suarez Navvaro (ESP) 2-6, 6-1, 6-1
Elise Mertens (BEL) vs. (LL) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 7-6(3)

R32
Simona Halep (ROU) – bye
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (LL) Lara Arruabarrena (ESP)
(LL) Alison Riske (USA) vs. (LL) Polona Hercog (SLO)
(9) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS)

(4) Elina Svitolina (UKR) – bye
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-2
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-0
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (LL) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2

(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(5), 6-4
Barbora Strycova (CZE) vs. Fatma Al Nabhani (OMA) 6-1, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 7-6(3), 6-3
(3) Angelique Kerber (GER) – bye

(5) Kiki Bertens (NED) vs. Camila Giorgi (ITA) 0-6, 7-6(7), 6-4
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-1
Elise Mertens (BEL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) – bye

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP 500, ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com , TV3 Sport og Viaplay (fra mandag, 30 kampe)

Spilleprogram søndag 

Centre Court – start kl. 13:00
Double finale
NB 1530: Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI)

TV-dækning: Tennistv.com, TV3 Sport

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule

Resultater

Semifinale
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (1) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 4-6, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (5) Daniil Medvedev (RUS) 4-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Kei Nishikori (JPN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 5-3 (opdateres..)
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (10) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 7-6(4)
Gael Monfils (FRA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-2
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Kei Nishikori (JPN) vs. (LL) Ernests Gulbis (LAT) 6-1, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (9) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(1), 6-1
Stan Wawrinka (SUI) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 7-6(4)
(10) Denis Shapovalov (CAN) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-4, 6-3

Gael Monfils (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 6-1, 6-3
Damir Dzumhur (BIH) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 7-6(3)
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 7-5
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (WC) Tallon griekspoor (NED) 7-6(5), 6-1

R32
(1) Kei Nishikori (JPN) vs. (SE) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 6-1, 6-4
(LL) Ernests Gulbis (LAT) vs. (LL) Marius Copil (ROU) 6-2, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Martin Klizan (SVK) 7-6(4), 6-4
(9) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Hyeon Chung (KOR) 4-6, 7-6(1), 6-2

(4) Milos Raonic (CAN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(8), 7-5
Stan Wawrinka (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 7-6(4), 6-1
Tomas Berdych (CZE) vs. (Q) Gilles ) 7-5, 6-3
(10) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Franko Skugor (CRO) 7-5, 6-3

Gael Monfils (FRA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-6(5), 7-5
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Petger Gojowczyk (GER) 7-6(3), 3-6, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 7-6(4)
Damir Dzumhur (BIH) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 1-6, 7-5

(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(2), 6-2
Fernando Verdasco (ESP) vs. Matthew ebden (AUS) 7-5, 6-4
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 3-6, 6-3, 6-2


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag, 23 kampe)

Spilleprogram søndag 

Stadium Court – start 2000cet
Santiago Gonzalez (MEX)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER)
NB 2200: (Q) Brayden Schnur (CAN) vs. Reilly Opelka (USA)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule

Resultater

Semifinale
Reilly Opelka (USA) vs. (1) John Isner (USA) 6-7(8), 7-6(14), 7-6(4)
(Q) Brayden Schnur (CAN) vs. (6) Sam Querrey (USA) 7-6(7), 4-6, 6-3

Kvartinale
(1) John Isner (USA) vs. (7) Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-1
Reilly Opelka (USA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Brayden Schnur (CAN) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-7(7), 7-6(5), 7-5
(6) Sam Querrey (USA) vs. Jason Jung (TPE) 6-3, 3-6, 6-3

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Bernard Tomic (AUS) 7-6(7), 6-4
(7) Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-1, 6-4
Guilermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (4) John Millman (AUS) 7-6(4), 1-6, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 6-7(8), 7-6(6), 1-0 Ret’d

Paolo Lorenzi (ITA) vs. Ryan Harrison (USA) 4-6, 6-4, 6-4
(Q) Brayden Schnur (CAN) vs. (3) Steve Johnson (USA) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(6) Sam Querrey (USA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4
Jason Jung (TPE) vs. (2/WC) Frances Tiafoe (USA) 6-3, 7-5

R32
(1) Johan Isner (USA) – bye
Bernard Tomic (AUS) vs. Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-2
(Q) Christopher Eubanks (USA) vs. (Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 7-6(4)
Jordan Thompson (AUS) vs. Noah Rubin (USA) 6-7(7), 7-5, 6-1

(4) John Milman (AUS) – bye
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (LL) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(6), 6-3
Denis Istomin (UZB) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-3
Reilly Opelka (USA) vs. (5) Adrian mannarino (FRA) 2-6, 7-6(5), 6-4

Paolo Lorenzi (ITA) vs. (8) Tennys Sandgren (USA) 7-6(4), 6-7(4), 6-4
Ryan Harrison (USA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
(3) Steve Johnson (USA) – bye

Radu Albot (MDA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-7(4), 7-6(4), 7-6(5)
Jason Jung (TPE) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3, 3-6, 6-1
(2) Frances Tiafoe (USA) – bye


ATP 250, Argentina Open (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag, 15 kampe)

Spilleprogram søndag

Court Guillermo Vilas – start 1800cet
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA)
Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos (ARG) vs. Diego Schwartzman (ARG)/Dominic Thiem (AUT)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule

Resultater

Semifinale
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Cuevas (URU) 4-6, 6-4, 6-3
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 7-5
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(3), 6-4
Guido Pella (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-7(3), 7-6(9), 6-1

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-4, 6-4
Pablo Cuevas (URU) vs. (5) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-5
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 2-6, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 3-6, 7-6(9), 6-3

Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-1
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. Christian Garin (CHI) 7-6(4), 6-4
Guido Pella (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 1-6, 7-6(5)
Jaume Munar (ESP) vs.  (2) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-4, 7-5

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Maximilian Marterer (GER) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 6-2
Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Marcelo Arevalo (ESA) 6-2, 6-1
(5) Joao Sousa POR) vs. (SE) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-4

(4) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Aljaz Bedene (GBR) vs. Guido Andreozzi (ARG) 1-6, 7-6(5), 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-4
David Ferrer (ESP) vs. (8) Malek Jaziri (TUN) 7-6(13), 6-3

(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (6) Nicolas Jarry (CHI) 6-7(3), 6-4, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-0
Christian Garin (CHI) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 7-5, 6-3
(3) Marco Cecchinato (ITA) – bye

Leonardo Mayer (ARG) vs. (7) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 3-6, 6-4, 6-1
Jaume Munar (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 2-6, 6-1
(2) Fabio Fognini (ITA) – bye

QFi: Marcelo Arevalo (ESA) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 6-4, 1-6, 6-4

Q16
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (7) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 6-4
(4) Elias Ymer (SWE) vs. Juan Pablo Ficovich (ARG) 3-6, 6-4, 7-5

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Marcelo Arevalo (ESA)/James Cerretani (USA) 6-3, 3-6, [10-5]

Kvartfinale: Løchte/Demoliner vs. Albert Ramos-Vinolas/Jaume Munar (ESP) 6-2, 3-6, [5-10]


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Rumænien vs. Frankrig
Hviderusland vs. Australien


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz
Letland vs. (3) Tyskland
(4) Belgien vs. Spanien,

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger



ATP Challengers (Uge 7
)

$54K Bangkok (THA)

€46K Cherbourg (FRA)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 7)

 

<< tilbage


ITF Women (uge 7)

W60 Shrewsbury (GBR) –  Livestreams

<< tilbage)


ITF Junior (uge 7 udvalgte)


Grade 1, 49o Banana Bowl, Criciuma (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -3 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(125) Blaise Bicknell (USA) vs. [9] (33) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-0, 2-6, 6-4
[10] (38) Arthur Cazaux (FRA) vs. (Q) (73) Martin Damm (USA) 2-6, 7-5, 6-3
[15] (53) Toby Alex Kodat (USA) – bye
(197) Dawid Taczala (POL) vs. (WC) (285) Francisco Llanes (URU)
(143) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (130) Gustavo Heide (BRA) 6-4, 7-6(2)
[4] (26) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(68) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6vs. (117) Sebastian Gima (ROU) 6-1, 6-2
[2] (24) Keisuke Saitoh (JPN) – bye

R32
[9] (33) Shintaro Mochizuki (JPN)
[15] (53) Toby Alex Kodat (USA) vs. (197) Dawid Taczala (POL) 7-5, 6-2
[4] (26) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (143) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-3, 6-2
[2] (24) Keisuke Saitoh (JPN) vs. (68) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 6-4

1/8-finale
[4] (26) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [15] (53) Toby Alex Kodat (USA) 6-1, 2-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (13) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (125) Blaise Bicknell (USA) 7-5, 6-3
[3] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. [10] (38) Arthur Cazaux (FRA) 5-7, 6-4, 7-6(3)
[12] (47) Harold Mayot (FRA) vs. [15] (53) Toby Alex Kodat (USA) 6-0, 6-2
[16] (59) Juan Bautista Torres (ARG) vs. [6] (30) Tyler Zink (USA) 6-2, 6-1

Semifinale
[1] (13) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. [3] (25) Eliot Spizzirri (USA) 6-3, 7-5
[12] (47) Harold Mayot (FRA) vs. [16] (59) Juan Bautista Torres (ARG) 6-4, 4-6, 7-6(5)

Finale
[1] (13) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. [12] (47) Harold Mayot (FRA) 6-4, 6-2

Boys doubles

R32: (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) – bye
1/8-finale: Rune/Mochizuki vs. Taha Baadi (CAN)/Adam Neff (USA) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Rune/Mochizuki vs. (7) Toby Alex Kodat/Martin Damm (USA) 6-3, 7-6(7)
Semifinale: Rune/Mochizuki vs. (5) Santiago De La Fuente/Juan Bautista Torres (ARG) 6-0, 3-6, [8-10]


Grade 4, ITF Copenhagen 2019 (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
[1] (63) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
(2119) Viggo Grondahl (SWE) v. Alexander Borup (DEN) 6-1, 6-1
Oliver Eliasen (DEN) vs. Gustaf Lindqvist Nilsson (SWE) 6-7(7), 2-6
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [5] (1366) Adrian Luddeckens (SWE) 7-5, 6-2

[2] (1099) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Olle Noltorp (SWE) 6-1, 6-2
(2246) Thomas Sorensen (CAN) vs. (1949) Linus Videhult (SWE) 4-6, 6-3, 6-1
Jens Schou (DEN) vs. [7] (1529) Nils Andersson (SWE) 2-6, 1-6

[3] (1186) Albin Ekenros (SWE) – bye
Johan August Mottlau (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 1-6, 1-6
Alexander Garde (DEN) vs. (WC) David Van Nunen (SWE) 6-1, 6-0
[3] (1273) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) 5-7, 6-2, 6-2

[4] (1204) Timothy Carlsson Seger (SWE) – bye
Christopher Garde (DEN) vs. Nicolas Herrero Cuesta (ESP) 0-6, 0-6
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (1731) Ethan Blot (SWE) 6-7(5), 0-4 Ret’d
(1841) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [8] (1610) Emil Westling (SWE) 5-7 Ret’d

Q16
[1] (63) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (2119) Viggo Grondahl (SWE) 6-1, 6-2
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Gustaf Lindqvist Nilsson (SWE) 6-3, 6-1
Julius Kostopoulos (DEN) vs. [2] (1099) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 1-6, 6-3, 6-4
(2246) Thomas Sorensen (CAN) vs. [7] (1529) Nils Andersson (SWE) 6-4, 4-6, 5-7

[3] (1186) Albin Ekenros (SWE) – vs. Teodor Hessle (SWE)
Alexander Garde (DEN) vs. [3] (1273) Emil Okkels Jensen (DEN) 6-2, 4-1 Ret’d
[4] (1204) Timothy Carlsson Seger (SWE) vs. Nicolas Herrero Cuesta (ESP)
[8] (1610) Emil Westling (SWE) vs. (1731) Ethan Blot (SWE) 6-7(5)

QFi
[1] (63) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Valdemar Frederik Pape (DEN) 6-1, 6-1
Julius Kostopoulos (DEN) vs. [7] (1529) Nils Andersson (SWE) 6-2, 6-2
Alexander Garde (DEN) vs. [3] (1186) Albin Ekenros (SWE) 7-6(7) 6-1
[8] (1610) Emil Westling (SWE) vs. [4] (1204) Timothy Carlsson Seger (SWE) 6-3, 6-4

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (63) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Julius Kostopoulos (DEN) 6-0, 6-1
(WC) (1114) Richard Biagiotti (DEN) vs. (798) Erik Eliasson (SWE) 2-6, 3-6
(809) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [4] (320) Alexander Georg Mandma (EST) 6-3, 2-6, 2-6
(1110) Kevin Chen (DEN) vs. (557) Pol Sanchez Vinas (ESP) 0-6, 0-1 Ret’d
(Q) Alexander Garde (DEN) vs. (570) Hugo Regner (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (806) Adam Heinonen (SWE) 3-6, 2-6
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. (819) Arslanbek Temirhanov (SWE) 3-6, 7-6(5), 3-6

1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (Q) (1610) Emil Westling (SWE) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (834) Sasha Trkulja (CAN) 6-2, 6-1

Semifinale
Eric Vanshelboim vs. (734) Olle Wallin (SWE) 6-2, 6-0
[5] (353) Evgeny Philippov (RUS) vs. (514) Mattia Bernardi (ITA) 6-0, 6-0

Finale
Eric Vanshelboim vs. [5] (353) Evgeny Philippov (RUS) 6-1, 0-6, 6-1

Girls singles kvalifikation

Q32
Sofie Vindberg Nielsen (DEN) vs. [1] (1478) Maria Petrovic (SWE) 0-6, 1-6
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. Katerina Norup Hansen (DEN) 6-3, 3-6, 6-3
Amalie Piculell (DEN) vs. Emma Renard (FRA) 0-6, 1-6
Louise Flintsø (DEN) vs. [8] (2212) Sissi Axelsson (SWE) 6-3, 6-3

Elena Jamshidi (DEN) vs. [2] (1478) Nelly Mezan (SWE) 2-6, 2-6
Natacha Schou (DEN) vs. Victoria Ilena Andersen (DEN) 3-6, 7-5, 6-4
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Stella Billing (SWE) 5-7, 0-6
Elin Brun Creton (DEN) vs. [7] (2129) Marte Lambrecht (BEL) 2-6, 0-6

(WC) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [3] (1495) Johanna Bernhold (SWE) 1-6, 4-6
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (WC) Emma Lindh (SWE) 4-6, 0-6
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Ella Vidarson (SWE) 7-6(4), 1-6, 7-5
[6] (2069) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Julie Højerslev (DEN) 6-3, 6-2

(2558) Sille Larsen (DEN) vs. [4] (1511) Smilla Kjaergaard (SWE) 3-6, 4-6
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 0-6, 2-6
Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. (WC) Alice Widell (SWE) 0-6, 0-6
[5] (1649) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Melissa Zulkic (DEN)

Q16
Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. [1] (1478) Maria Petrovic (SWE) 1-6, 0-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Amalie Piculell (DEN) 1-6, 4-6
Natacha Schou (DEN) vs. [2] (1478) Nelly Mezan (SWE) 2-6, 2-64-6, 6-3, 5-7
[6] (2069) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) 6-2, 6-1(WC)
[5] (1649) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Alice Widell (SWE) -6, 4-6

QFi: Cirkeline Lundberg vs. (WC) Emma Lindh (SWE) 7-6(7), 6-7(2), 2-6

Girls singles hovedturnering

R32
(WC) Olivia Thiemke (DEN) vs. (1375) Klara Nelander (SWE) 6-1, 1-6, 4-6
[3] (205) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1075) Dariia Monakhova (RUS) 6-1, 6-1
(860) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (395) Maja Radenkovic (SWE) 4-6, 0-6
(WC) (1527) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (291) Fanni Gecsek (HUN) 6-2, 6-7(5), 3-6
(WC) (2558) Anna Tang (DEN) vs. (Q) (1478) Maria Petrovic (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [2] (202) Klara Milicevic (SWE) 6-7(1), 2-6

1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (Q) (1478) Nelly Mezan (SWE) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. [6] (395) Maja Radenkovic (SWE) 7-5, 7-5

Semifinale:
Hannah Viller Møller vs. [1] (92) Amarissa Kiara Toth (HUN) 5-7, 6-1, 6-7(4)
[2] (202) Klara Milicevic (SWE) vs. [4] (291) Fanni Gecsek (HUN) 6-0, 6-2

Finale
[1] (92) Amarissa Kiara Toth (HUN) vs. [2] (202) Klara Milicevic (SWE) 4-6, 6-2, 6-2

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 7)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage