Ons Jabeur og Tennys Sandgren er eneste useedede fra starten af 2. uge ved Australian Open. Holger Rune forsøger at udnytte Challenger wildcard i Uruguay, og Clara Tauson skal gennem kvalifikation til W60 i Frankrig

Ved indgangen til anden uge ved Australian Open der stadig 2 useedede spillere med.
Hos mændene er Tennys Sandgren som eneste useedede i kvartfinalen, hvor han tirsdag formentlig opnår karrierens højdepunkt i sit første møde med Roger Federer, endda sandsynligvis på Rod Laver Arena.
Federer jokede i et interview med John McEnroe med, at han i sin lange karriere har spillet masser af tennis, men aldrig mod en spiller ved navn Tennys, som med det navn umuligt kunne have valgt en anden sportsgren.

Hos kvinderne er vinderen af Caroline Wozniackis afskedskamp, Ons Jebeur videre til kvartfinalen, hvor hun tirsdag møder Sofia Kenin, der sendte sin 15-årige landsmand Cori (CoCo) Gauff ud.

Caroline Wozniacki
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Ons Jabeur takker Caroline Wozniacki for dennes sidste turneringskamp efter en enestående karriere.

Ons Jabeur er udtaget til Tunesiens Fed Cup hold, som om en uge rejser til Helsinki i Finland, hvor en af modstanderne kan blive Danmark, og i så fald møder hun igen en dansker, som med al sandsynlighed bliver 17-årige Clara Tauson, der fra mandag kl. 0930 skal forsøge at kvalificere sig til hovedturneringen ved en $60.000 turnering i Frankrig.

Det er tvivlsomt, at den første kamp kan følges på livestream, men hvis Clara kan holde sig inde i turnering, er der formentlig gode chancer for at se hende i aktion på livestream.

Clara Tauson
Foto: Linda Carlsson – Clara Tauson

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune kan helt sikkert følges på Livestream.com/ATP fra Uruguay, hvor han har fået endnu et wildcard til en ATP Challenger, som afvikles på Holgers favorit-underlag grus i Punta del Este.
Hvis Holger klarer den første forhindring, no. 317 Geoffrey Blancaneaux (FRA), venter 8. seedede no. 143 Juan Pablo Varillas Patino-Samudio fra Peru.
Det er velkendt, at der er masser af gode grusspillere i Sydamerika, så Holger skal finde sit bedste spil frem, hvis han skal gøre sig håb om at nå flere runder.
Under alle omstændigheder kan turneringen blive en god optakt til de næste 2 uger, hvor Holger har fået en såkaldt “Junior Exempt” til M25 grusturneringer i Florida.

SPT-FO-2019-D14-0806-HOLGER-VITUS-NODSKOV-RUNE-14003.JPG
ISF LTD – Holger på grus ved French Open 2019

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 2. februar

Billedet (øverst): Novak Djokovic – udfordres i finalen på Eurosort 1 kl. 0930 af Dominic Thiem

Spilleplan Australian Open – se herunder


Uge 5

Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player

RLA = Rod Laver Arena, MCA = Margert Court Arena, MA = Melbourne Arena

Sendeplan fra Eurosport 1 søndag 2. februar

E1 INTER (from 05:00 cet)

M1 – RLA –

RAM, Rajeev (USA) /

SALISBURY, Joe (GBR) [11]

vs PURCELL, Max (AUS) /

SAVILLE, Luke (AUS)

 


REPLAYS

GSM PRE-FINAL FROM 09:00 CET

M2 – RLA – NB 09:30 CET – WALK-ON 09:36:30

THIEM, Dominic (AUT) [5] vs DJOKOVIC, Novak (SRB) [2]

 

GSM

Komplet schedule – https://ausopen.com/schedule#!13966

Womens singles (udvalgte)

Finale: (14) Sofia Kenin (USA) vs. Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-2, 6-2

Semifinale
(14) Sofia Kenin (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 7-6(6), 7-5
Garbine Muguruza (ESP) vs. (4) Simona Helep (ROU) 7-6(8), 7-5

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Petra Kvitova (CZE 7-6(6), 6-2
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-4
(4) Simona Helep (ROU) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-1, 6-1
Garbine Muguruza (ESP) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-3

1/8-finale
1. halvdel – søndag
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (18) Alison Riske (USA) 6-3, 1-6, 6-4
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. (27) Maria Sakkari (GRE) 6-7(4), 6-3, 6-2
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Cori Gauff (USA) 6-7(5), 6-3, 6-0
Ons Jabeur (TUN) vs. (27) Qiang Wang (CHN) 7-6(4), 6-1
2. halvdel – mandag
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Iga Swiatek (POL) 6-7(4), 7-5, 7-5
(4) Simona Helep (ROU) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-4
Garbine Muguruza (ESP) vs. (9) Kiki Bertens (NED) 6-3, 6-2
(30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (17) Angelique Kerber (GER) 6-7(5), 7-6(4), 6-2

Mens singles (udvalgte)

Finale
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) – søn 0930cet

Semifinale
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Alexander Zverev (GER) 3-6, 6-4, 7-6(3), 7-6(4)
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Roger Federer (SUI) 7-6(1), 6-4, 6-3

Kvartfinale
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(6)
(7) Alexander Zverev (GER) vs. (15) Stan Wawrinka (SUI) 1-6, 6-3, 6-4, 6-2
(3) Roger Federer (SUI) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-3, 3-6, 7-6(6), 7-6(4)
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (32) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-3, 7-6(1)

1/8-finale
1. halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (23) Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 3-6, 7-6(6), 7-6(4)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Gael Monfils (FRA) 6-2, 6-4, 6-4
(15) Stan Wawrinka (SUI) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 2-6, 4-6, 7-6(2), 6-2
(7) Alexander Zverev (GER) vs. (17) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 6-4, 6-4
2. halvdel – søndag
Tennys Sandgren (USA) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 7-6(5), 7-5, 6-7(2), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-1, 6-2, 6-2
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-3, 7-5
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4, 6-4


ATP Challenger (Uge 5)

$54K, Punta Open Punta Del Este (URU) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Singles hovedturnering

R64: (WC) (854) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (317) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 1-6, 2-6

Livestream.com/ATP


WTA Challenger (uge 5)

WTA 125K + ATP Challenger, Oracle Challenger Series, NEWPORT BEACH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Deltagere WTA: Townsend, Pegula, T. Maria, Mchale, Brengle, Voegele, McNally, Di Lorenzo m.fl.
Deltagere ATP: Fritz, Tiafoe, Kecmanovic, Johnson, Seppi, Schnur, Giron, Jung, m.fl.

TV-dækning: WTA 125: WTATV.com, Livestream ATP: Livestream.com/ATP

Spilleprogram mandag – start 1900cet

se link herunder..

SpilleprogramLodtrækningResultater


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.
Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller
Egypten: Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz, Sandra Samir, Lamis Alhussein Abdel Aziz, Rana Sherif Ahmed, Mai El Kamash

Finland: Oona Orpana, Anastasia Kulikova, Laura Hietaranta, Ella Haavisto
Georgien: Marlam Bolkvadze, Ekaterine Gorgodze, Marjam Dalakishvili, Zoziya Kardava, Oksana Kalashnikova
Israel: Vlada Katic, Lina Glushko, Shelly Bereznyak, Shavit Kimchi, Nicole Khirin
Moldova: Anastasia Vdovenco, Daniela Ciobanu, Iana Tishchenko
Portugal: Francisca Jorge, Ines Murta, Maria Ines Fonte, Matilde Jorge
Tunesien: Ons Jabeur, Chiraz Bechri, Ferdaous Bahri, Mouna Bouzgarrou


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 5)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 5)

W60, OPEN ENGIE D’ANDREZIEUX-BOUTHÉON 42 (FRA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (Q) (271) Clara Tauson (DEN)  vs. (WC) (329) Audrey Albie (FRA) 4-6, 4-6

Singles kvalifikation

Q32
[1] (195) Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (406) Greta Arn (HUN) 4-6, 6-3, [11-9]
[11] (271) Clara Tauson (DEN) vs. (474) Emily Webley-Smith (GBR) 6-0, 6-1

Qfi:
Clara Tauson vs. [1] (195) Ekaterine Gorgodze (GEO) 7-6(2), 6-3
(WC) (615) Manon Arcangioli (FRA) vs. (368) Sofia Shapatava (GEO) 4-6, 6-4, [10-3]
[12] (276) Eleonora Molinaro (LUX) vs. (WC) (540) Victoria Muntean (FRA) 6-1, 6-4
[4] (205) Conny Perrin (SUI) vs. (496) Alice Tubello (FRA) 4-6, 6-4, [10-6]
(384) Anna Zaja (GER) vs. [16] (337) Diane Parry (FRA) 6-3, 6-4
[6] (209) Jaqueline Cristian (ROU) vs. [9] (236) Eva Guerrero Alvarez (ESP) 6-2, 7-6(8)
(356) Raluca Georgiana Serban (CYP) vs. [13] (292) Lara Salden (BEL) 6-4, 7-6(10)
(WC) (1049) Gaelle Desperrier (FRA) vs. [15] (331) Sofya Lansere (RUS) 7-5, 6-1


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

 


ITF Junior (uge 5)

Grade 1, 40TH ASUNCION BOWL, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Girl singles

R64: (283) Clarine Lerby (NED) vs. (Q) (620) Asia Serafini (ITA) 6-7(5), 6-3, 3-6


Grade 5, ITF Stavanger (NOR) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32 (mandag + tirsdag)

(WC) Mikkel Ballisager (DEN) vs. [1] (309) Sebastian Abboud (SWE) 3-6, 4-6
(1173) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1154) Edas Butvilas (LTU) 2-6, 5-7
(645) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Johan Holgersson (SWE) 6-4, 6-0
(1081) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (1508) Max Bakken (NOR) 3-6, 6-4, 4-6
(Q) (2191) Valdemar Frederik Pape (DEN) (1383) Meecah Bighun (USA) 6-2, 5-7, 6-4
(804) Casper Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Henrik Bladelius (SWE) 6-0, 4-6, 6-4
(Q) 1596) Ervin Mesic (DEN) vs. [2] (321) Abayomi Oluseyi Philips (NGR) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Richard Biagiotti (DEN) vs. (1440) Oliver Ojakaar (EST) 6-4, 6-1
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [3] (433) Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 2-6
Casper Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (898) Basilis Voltirakis (GRE) 6-4, 2-6, 6-4
Ervin Mesic (DEN) vs. (1149) Jonathan Berling (NOR) 3-6, 6-7(1), 6-7(2)

Kvartfinale
Richard Biagiotti (DEN) vs. (1100) Milo Gazivoda (MNE) 6-1, 6-3
Casper Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (1149) Jonathan Berling (NOR) 7-6(3), 6-1

Semifinale
Richard Biagiotti (DEN) vs. [1] (309) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 4-6
Casper Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [3] (433) Timothy Carlsson Seger (SWE) 1-6, 5-7

Boys doubles

1/8-finale
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti (DEN) vs. Alex-Andre Ojassalu (EST)/Markus Molder (EST) 6-2, 7-6(3)
Julius Kostopoulos (DEN)/Adrian Luddeckens (SWE) vs. Hugo Coquelin/Luca Pow (GBR) 6-7(3), 3-6
Felipe Mikkelsen/Ervin Mesic (DEN) vs. (2) Emmanuel Jebutu/Abayomi Oluseyi Philips (NGR) 6-3, 6-7(3), [6-10]

Kvartfinale: Ballisager/Biagiotti vs. (4) Edas Butvilas (LTU)/Erik Arutiunian (BLR) 6-77), 4-6

Boys singles kvalifikation

Q16
[6] (2191) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Mathias Langaard (NOR) 6-2, 6-3
[3] (1596) Ervin Mesic (DEN) vs. Henrik Lynum (NOR) 4-6, 6-2, [14-12]

Qfi
Valdemar Frederik Pape vs. Max Robertson (SWE) 6-2, 6-1
Ervin Mesic vs. (WC) Bastian Reichborn-Borneklet (NOR) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32
(1560) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) (2418) Ylva Frafjord Landa (NOR) 6-1, 6-0
(WC) (2752) Olivia Thiemke (DEN) vs. (1995) Leah Gonzales Edwards (GBR) 6-7(4), 2-6
(1424) Charlotte Moesbæk Ellegaard (DEN) vs. (1978) Sofie Siem (NOR) 6-3, 3-1 Ret’d
(Q) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs.  [6] (871) Elisabeth Iila (EST) 2-6, 7-5, 6-1

1/8-finale
Cirkeline Lundberg (DEN) vs.  (1474) Kaat Coppez (BEL) 2-6, 4-6
Charlotte Moesbæk Ellergaard vs. [5] (864) Clara Cwajgenbaum (CAL) 5-7, 0-6
Vilma Krebs Hyllested vs. (1742) Irina Artemova (RUS) 4-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale
Cirkeline Lundberg/Vilma Krebs Hllested (DEN) vs. Sade Scharlin (FIN)/Lucy Webber (GBR) 4-6, 4-6
Olivia Thiemke (DEN)/Leah Gonzales Edwards (GBR) vs. Toyin Shewa Asogba (NOR)/Daria Domova (RUS) 6-0, 6-2
Charlotte Mosbæk Ellegaard DEN)/Ruya Mavi (SWE) 1-6, 3-6

Kvartfinale: Thiemke/Edwards vs. Ylva Frafjord Landa/Milla Falster (NOR) 6-3, 6-2
Semifinale: Thiemke/Edwards vs. (1) Ine Soltveit Stange/Hedda Gurholt (NOR) 2-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

Q16
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Lara Eroglu (TUR) 6-0, 6-3
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [4] (2613) Mille Haagensen (NOR) 3-6, 2-6

Qfi: Vilma Krebs Hyllested vs. (WC) Smilte Bakyte (LTU) 6-2, 6-2

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 5)

Super Cat, LES PETITS AS LE MONDIAL LACOSTE, Tarbes (FRA) – Asfalt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: (121) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (116) Karl Nagel-Heyer (GER) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

Q32
(123) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (128) Marina Markina (LAT) 2-6, 2-6
(104) Mille Mørk (DEN) vs. (75) Carla Ferrer Salat (ESP) 4-6, 6-3, [9-11]
(123) Laura Brunkel (DEN) vs. (68) Anna Linn Puls (GER) 3-6, 1-6


Zone C B12 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Tallin (EST)
Tidsforskel: cet +1 time

Danmark: Christoffer Emil Jessen, Gabriel Pyndt, Asger Sørensen – Kaptajn: Marc Møller
31. januar – 2. februar: Estland, Frankrig, Italien, Moldova, Portugal, Slovakiet, Ukraine

1. runde
Italien vs. Ukraine 3-0
Frankrig vs. Portugal 3-0
Danmark vs. Slovakiet 0-3
M2: Christoffer Emil Jessen vs. Marko Bekeni 3-6, 4-6
M1: Asger Sørensen vs. Dylan Bairo 7-5, 1-6, 1-6
MD: Jessen/Gabriel Pyndt vs. Bairo/Radovan Krisko 3-6, 3-6

Semifinale
Italien vs. Slovakiet 3-0
Frankrig vs. Estland 2-1

Consolation
Portugal vs. Moldova – walkover
Danmark vs. Ukraine 0-3
M2: Christoffer Emil Jessen vs. Nikita Bilozertsev 0-6, 0-6
M1: Asger Sørensen vs. Dmytro Vterkovskyi 1-6, 0-6
MD: Jessen/Gabriel Pyndt vs. Bilozertsev/Bodnarchuk Pavlo 6-4, 2-6, [4-10]


Zone C G12 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Feucherolles (FRA) – 

Danmark: Augusta Lucia Grau Kristensen, Sofia Mortensen, Victoria Flintholm Andreasen – Kaptajn: Adam Blicher
31. januar – 2. februar: Frankrig, Georgien, Storbirtannien, Ungarn, Polen, Portugal

1. runde
Ungarn – bye
Storbritannien vs. Frankrig 3-0
Portugal vs. Georgien 3-0
Danmark vs. Polen 1-2
WS2: Sofia Mortensen vs. Oliwia Kuszel 1-6, 0-6
WS1: August Lucia Grau Kristensen vs. Maja Pawelska 2-6, 6-1, 6-4
WD: Kristensen/Victoria Flintholm Andreasen vs. Kuszel/Pawelska 2-6, 1-6

Semifinale
Ungarn vs. Storbritannien
Portugal vs. Polen

Consolation
Danmark – bye
Frankrig vs. Georgien 3-0

3-4. plads
Danmark vs. Frankrig


Uge 6

Zone B G16 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Puszczykowo (POL)

Danmark: Johanne Christine Svendsen, Rebecca Munk Mortensen, Natacha Schou – Kaptajn: Christian Camradt

6. februar – Danmark vs. Georgien
7-9. februar: Danmark/Georgien, Kroatien, Tjekkiet, Montenegro, Polen, Slovakiet, Slovenien, Spanien


Zone B G14 2020 Tennis Europe Winter Cups by HEAD, Rakovnik (CZE)

Danmark: Mille Mørk, Laura Brunkel, Frederikke Alberte Pape – Kaptajn: Mikkel Schultz

7-9. februar: Tjekkiet, Tyskland, Israel, Serbien, Schweiz


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage