Mens ATP/WTA holder pause er flere danske spillere fortsat aktive i internationale turneringer.

Her i “off-season” er det yderst begrænset, hvor meget tennis der kan følges på TV eller livestream, hvilket også er tilfældet i denne uge, hvor alle internationale turneringer under ITF World Tennis Tour – med en enkelt undtagelse – afvikles i $15.000 kategorien.

En af disse turneringer er i Nonthaburi i Thailand, hvor der både afvikles W15 ITF Women’s Asia/Oceania 2019 og M15 ITF Men’s Asia/Oceania 2019, og alle kampe fra Court A og Court B kan følges på http://live.itftennis.com/en/live-streams/.

Ligesom det var tilfældet for en uge siden samme sted, er 19-årige Olga Helmi igen med i kvalifikationen, hvor hun i sidste uge i kvalfinalen mødte 1. seedede Pei-Chi Lee (TPE), der forinden havde vundet titlen ved 3 W15 turneringer i træk i Sharm El Sheikh, og hun sørgede for med sin sejr no. 17 på stribe for, at Olga ikke slap videre til hovedturneringen.

I den aktuelle turnering er Pei-Chi Lee igen seedet 1 i kvalifikationen, men denne gang undgår Olga dog at møde hende i kvalifikationen, hvor det blev til sikre sejre på 6-0, 6-0 over Arisara Jongma (THA) og 6-1, 6-1 over Fitriani Sabatini (INA) i de 2 første runder.

Ingen af disse kampe blev dog spillet på baner med livestream-dækning, hvilket heller ikke er tilfældet for kvalfinalen, hvor Olga tirsdag ved 05-tiden møder 3. seedede 20-årige Yui Chikaraishi (JPN).

Hvis det lykkes for Olga at kvalificere sig til hovedturneringen, kan der fortsat blive mulighed for at følge hende på livestream.

19-årige Olivia Gram har ligeledes vundet de første 2 kampe i kvalifikationen til W15 i Antalya, hvor der ikke er livestream, men turneringen kan følges på livescore.
Selvom Olivia endnu ikke har opnået de helt store resultater, har hun fortsat stor tro på sine muligheder, og hun lægger ikke skjul på sine drømme og store ambitioner.

Elmer Møller
Foto: Joakim Nyström

På junior-fronten afsluttes sæsonen med et par traditionelle turneringer i Florida, hvor den første er Grade 1 turneringen Eddie Herr ITF i Bradenton, hvor Danmark er repræsenteret af 16-årige Elmer Møller, der er seedet 8 i turneringen.

Tilsyneladende er der hverken livestream eller livescore, men Elmers spilletider og resultater vil blive opdateret herunder.
Mange store navne har deltaget ved Eddie Herr, heriblandt et par af de største unge på ATP-touren, Felix Auger-Aliassime og Alex de Minaur, der mødtes i finalen for 4 år siden.

Oprindeligt var vinderen af juniorernes Wimbledon, Shintaro Muchizuki tilmeldt både Eddie Herr og Grade A turneringen Orange Bowl ugen efter, hvor han ved at vinde titlen kunne overtage 1. pladsen på junior-ranglisten, men da han efterfølgende har trukket sig fra begge turneringer, kan det endegyldigt fastslås, at 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune stadig vil være no. 1 ved årets udgang.

Holger var oprindeligt tilmeldt M15 i Monastir, hvor han i sidste uge var på vej mod sejr, da han førte 5-2 i 3.sæt i 1. runde, men et hold i ryggen var med til at lukke Gabriel Petit (FRA) tilbage og vinde kampen.
Efterfølgende har Holger – til stor irritation – været nødt til at holde sig væk fra tennisbanen nogle dage, hvilket blev udnyttet til at besøge og hygge sig med storesøster Alma, inden forberedelserne til næste sæson genoptages om et par uger i Florida sammen med Serena Williams, Cori Gauff m.fl.

Alma Nødskov, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat

Selvom det er “off-season” for de fleste, er der fortsat fuld fart på hos de danske juniorer, som i sidste uge var i Stavanger, og karavanen er nu rejst videre til Bergens Paradis, hvor der både afvikles ITF Grade 5 Paradis Open og TE U14 Paradis.

ITF/TE Stavanger: Johanne Svendsen suveræn Grade 5 vinder. Vilma vinder dansk double-duel

Der er også danske juniorer i Göteborg, hvor Gothenburg Open afvikles, og både Christopher Garde og Alexander Nordal Clausen er kommet godt fra start med sejre i 1. runde.

Resultater for danskerne fra både Bergen og Göteborg bliver ligeledes opdateret herunder.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 8. december

Billedet: Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen, finalister i Luxembourg. Søndag er de på hver sin side af nettet i både single og double finale i Bergen

ITF Grade 5 Paradis Open, Bergen.

Finale Girls singles kl. 0930 – Court 1 eller 2
Johanne Christine Svendsen vs. Rebecca Munk Mortensen
efterfulgt af finale Girls doubles
Johanne/Zoe Du Pasquier Jensen vs. Rebecca/Natacha Schou

Begge kampe kan følges på livestream – https://web.playsight.com/facility/bergen-tennis-arena/home


Uge 01-02 2020

ATP Cup – 3-12. januar
Group A (Brisbane): Frankrig, Chile, Serbien Sydafrika
Group F (Brisbane): Grækenland, Canada, Tyskland, Australien
Group B (Perth): Japan, Uruguay, Spanien, Georgien
Group D (Perth): USA, Norge, Rusland, Italien
Group C (Sydney): Belgien, Moldova, Bulgarien, Storbritannien
Group E (Sydney): Argentina, Polen, Østrig, Kroatien
Kvart, Semi og Finale spilles i Sydney 9-12. januar


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 49)


ATP Challengers (Uge 49)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 49)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, 15th Lyttos Beach ITF World Tour, Heraklion (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q64: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. (1764/ITF1404) Sergis Kyratzis (CYP) 0-1 Ret’d


ITF Women (uge 49)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, ITF Women’s Asia/Oceania 2019, Nonthaburi (THA) – Harcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court A, Court B)

Singles hovedturnering

R32: (Q) (951/ITF305) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (529/ITF333) Chang Liu (CHN) 3-6, 6-7(2)

Singles kvalifikation

Q64: [8] (948/ITF305) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF2052) Arisari Jongma (THA) 6-0, 6-0
Q32: Olga Helmi vs. Fitriani Sabatini (INA) 6-1, 6-1
Qfi: Olga Helmi vs. [3] (876) Yui Chikaraishi (JPN) 6-1, 6-2


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q64: (1273/ITF830) Olivia Gram (DEN) – bye
Q32: Olivia Gram vs. Anna Lytneva (RUS) 4-6, 6-3, [10-8]
Qfi: Olivia Gram vs. (ITF2052) Linda Sevcikova (CZE) 3-6, 6-7(4)

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Viktoriya Petrenko (UKR) vs. (WC) Destinee Martins/Eliz Maloney (GBR) 2-6, 4-6


ITF Junior (uge 49)

Grade 1, Eddie Herr ITF, Bradenton, FL, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (5) Martin Damm (USA) vs. (131) Nino Ehrenschneider (GER) 6-3, 6-2
(150) Gian Luca Tanner (SUI) vs. (WC) (357) Fnu Nidunjianzan (CHN) 6-0, 6-3
(97) Joshua Lapadat (CAN) vs. (Q) (575) Billy Suarez (USA) 6-2, 4-6, 7-5
[14} (70) Elmer Møller (DEN) vs. (172) Benjamin Kittay (USA) 6-3, 3-6, 6-1

R32
(150) Gian Luca Tanner (SUI) vs. [1] (5) Martin Damm (USA) 3-6, 6-2, 7-6(5)
[14} (70) Elmer Møller (DEN) vs. (97) Joshua Lapadat (CAN) 6-1, 6-3

1/8-finale
[14} (70) Elmer Møller (DEN) vs. (150) Gian Luca Tanner (SUI) 4-6, 3-6

Boys doubles

R32: (4) Elmer Møller (DEN)/Eliakim Coulibaly (CIV) vs. Karl Lee/Ishaan Ravichander (USA) 4-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R64: [2] (13) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (145) Janice Tjen (INA) 6-3, 6-2
R32: Linda Fruhvirtova vs. (169) Noa Krznaric (CRO) 6-4, 6-1
1/8-finale: Linda Fruhvirtova vs. (Q) (556) Fiona Crawley (USA) 6-1, 6-3
Kvartfinale: Linda Fruhvirtova vs. (107) Elvina Kalieva (USA) 5-7, 2-6


Grade 5, Paradis Open, Bergen (NOR) – Hardcourt

Livestream court 1 og court 2 – https://web.playsight.com/facility/bergen-tennis-arena/home

Boys singles hovedturnering

R32
(1694) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (Q) (1717) Sanid Brdar (GER) 1-6, 0-6
(Q) (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. [3] (1112) Karol Tomanski (POL) 1-6, 5-7
(994) Richard Biagiotti (DEN) vs. [6] (917) Erik Arutiunian (BLR) 6-4, 6-0
(1557) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (WC) Henrik Villanger (NOR) 2-6, 6-3, 0-6
(1499) Julius Kostopoulos (DEN) vs. [4] (911) Pijus Vaitiekunas (LTU) 2-6, 1-6
(1119) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [7] (923) Arslanbek Temirhanov (SWE) 7-5, 4-6, 3-6

1/8-finale
(994) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1637) Jona Gitschel (GER) 6-7(3), 2-6

Boys singles kvalifikation

Q32: (2218) Erwin Mesic (DEN) vs. (WC) Wilhelm Sebastian Moe Bongard (NOR) 6-2, 6-3
Q16: Erwin Mesic vs. [4] (1911) Nicolas Kobelt (SUI) 6-4, 6-0
Qfi: Erwin Mesic vs. [7] (2021) Max Bakken (NOR) 7-4, 7-6(5)

Boys doubles

1/8-finale
Julius Kostopoulos (DEN)/Louie Fletcher (GBR) vs. Albert Porsmyr Hansen/Henrik Villanger (NOR) 7-5, 3-6, [10-8]
Caspar Jalili Mikkelsen/Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (4) Casper Christensen/Jonathan Berling (NOR) 1-6, 2-6
Richard Biagiotti (DEN)/Alexander Eriksson (SWE) vs. Anders Parr/Christian Parr (NOR) 6-3, 6-4
Ervin Mesic (DEN)/Tobias Wallin (SWE) vs. (3) Peter Benjamin Privara (SVK)/Basilis Voltirakis (GRE) 3-6, 7-6(5), [10-8]

Kvartfinale
Kostopoulos/Fletcher vs. Edas Butvilas (LTU)/Erik Arutiunian (BLR) 6-4, 2-6, [5-10]
Biagiotti/Eriksson vs. Mesic/Wallin 6-4, 6-3

Semifinale
Biagiotti/Eriksson vs. (2) Billy Blaydes/Luca McManus (GBR) 5-7, 7-6(5), [4-10]

Girls singles hovedturnering

R32
(1184) Rebecca Munk Mortensen (DEN) (LL) Maja Bajorek (POL) 6-1, 6-4
1775) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (930) Klara Nelander (SWE) 4-6, 4-6
[4] (703) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (999) Amelie Smejkalova (CZE) 6-2, 6-0
(1711) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (Q) Mille Langaas (NOR) 6-7(2), 7-5, 6-2
(1101) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Zuzanna Frankowska (POL) 6-3, 6-3

1/8-finale:
Rebecca Munk Mortensen vs. [8] (912) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-3, 3-6, 7-5
[4] (703) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Sofie Siem (NOR) 6-0, 6-0
(1711) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Uma Bakaityte (LTU) 2-6, 2-6
(1101) Natacha Schou (DEN) vs. [2] (567) Ine Soltveit Stange (NOR) 2-6, 3-6

Kvartfinale:
Rebecca Munk Mortensen vs. [1] (456) Bianca Elena Barbulescu (ROU 6-3, 6-2
[4] (703) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (LL) (2804) Paula Sanchez Rodriguez (ESP) 6-0, 6-2

Semifinale
Rebecca Munk Mortensen vs. [3] (641) Sarina Reinertsen (NOR) 4-6, 7-6(3), 6-1
[4] (703) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1450) Uma Bakaityte (LTU) 6-1, 6-0

Finale: Johanne Christine Svendsen vs.  Rebecca Munk Mortensen 6-3, 6-3

Girls singles kvalifikation

Q32
Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Emma Helene Marthinussen (NOR) 6-1, 6-0
[4] (2657) (2657) Anna Aagaard Nielsen (DEN) – bye

Q16:
Benedicte Joel Ahm Danielsen vs. [2] (2451) Srishti Dhir (IND) 6-3, 6-1
Anna Aagaard Nielsen  vs. Maja Bajorek (POL) 4-6, 0-6

Qfi:
Benedicte Joel Ahm Danielsen vs. Mille Langaas (NOR) 1-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale:
Johanne Christine Svendsen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ine Solveit Stange/Filippe Vale Frogner (NOR) 7-6(4), 6-3
(4) Rebecca Munk Mortensen/Natacha Schou (DEN) vs. Martyna Zaremba (POL)/Amelie Smejkalova (CZE) 7-6(1), 6-3

Kvartfinale
Svendsen/Jensen vs. (1) Emma Ebona (SUI)/Anna Sofia Haseth (NOR) 4-6, 6-2, [10-7]
Mortensen/Schou vs. Sofie Siem/Sarina Reinertsen (NOR) 6-1, 6-1

Semifinale
Svendsen/Jensen vs. (3) Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-2, 6-1
Mortensen/Schou vs. Maja Bajorek/Patrycja Niewiadomska (POL) – lør ca. 1300 C3

Finale: Svendsen/Jensen vs. Mortensen/Schou 6-3, 6-0

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 49)

Category 3, TE U14 Paradis, Bergen (NOR) – Hardcourt

U14 Girls singles

R32
[6] (391) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (683) Anna Louise Bjornestad (NOR) 6-0, 6-2
[3] (346) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (887) Celin Myhre (NOR) 6-7(8), 6-1, 6-1
[8] (416) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Marie Henriksen (NOR) 6-0, 6-0
[2] (343) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) (1475) Ida Haukenes Oiseth (NOR) 4-6, 6-0, 6-2

1/8-finale
[6] (391) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (596) Gabriella Lindley (GBR) 6-7(2), 1-6
[3] (346) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (899) Emma Katarina Forgac (GER) 6-2, 6-4
[8] (416) Mille Mørk (DEN) vs. (1005) Alina Laptieva (UKR) 6-3, 6-2
[2] (343) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Evdokia Volkova (RUS) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(596) Gabriella Lindley (GBR) vs. (759) Tia Kaukenas (SWE) 6-2, 6-3
[3] (346) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Ellen Katzer (CZE) 6-1, 6-2
[8] (416) Mille Mørk (DEN) vs. (611) Hannah Rylatt (GBR) 6-3, 6-1
[2] (343) Laura Brunkel (DEN) vs. [7] (409) Andreja Gagilaite (LTU) 7-6(5), 6-0

Semifinale
[3] (346) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (596) Gabriella Lindley (GBR) 4-6, 7-6(7), 3-6
[8] (416) Mille Mørk (DEN) vs. [2] (343) Laura Brunkel (DEN) 6-1, 6-2

Finale: Mille Mørk vs. (596) Gabriella Lindley (GBR) 1-6, 6-4, 7-6(6)

U14 Girls doubles

Kvartfinale
(1) Mille Mørk (DEN)/Carla Ferrer Salat (ESP) vs. Christine Harlem/Marie Henriksen (NOR) – walkover
(2) Laura Brunkel/Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Hannah Rylatt/Gabriella Lindley (GBR) 6-7(10), 2-6

Semifinale: Mørk/Salat vs. Emma Katarina Forgac (GER)/Alina Laptieva (UKR) 6-1, 7-6(9)
Finale: Mørk/Salat vs. Gabriella Lindley/Hanah Rylatt (GBR) 6-4, 2-6, [4-10]


Category 3, Gothenburg Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32
[1] (129) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Ludvig Hede (SWE) 6-2, 7-5
(359) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) (844) Daniel Margoulis (SWE) 6-2, 5-7, 6-4

1/8-finale
Christopher Garde vs. (284) Adrian Smater (POL) 6-4, 6-3
Alexander Nordal Clausen vs. [2] (139) Albert Saar (SWE) 1-6, 2-6

Kvartfinale: Christopher Garde vs. (378) Filip Slavkovic (SWE) 5-7, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32 (781) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (578) Tilda Larsson (SWE) 1-6, 3-6


Categori 3, Nicolaus Cup, Bari (ITA) – Carpet

U12 Boys singles

Group C
Christian Grønfeldt-Sørensen vs. Claudio Paolini (ITA) 3-6, 2-6
Christian Grønfeldt-Sørensen vs.  Noah Canonico (ITA) 6-1, 1-6, [9-11]
Christian Grønfeldt-Sørensen vs.  Andrea Chiavuzzo (ITA) 1-6, 2-6

Group H
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Lucah Dahlmann (BEL) 4-6, 4-6
Rasmus Hembo Mathiasen  vs. Rafael Cappacci (ITA) 3-6, 6-4, [10-7]
Rasmus Hembo Mathiasen  vs. Alessandro Mondazzi (ITA) 3-6, 0-6

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage