Olga Helmi kom godt fra start i Hua Hin, hvor der ikke tilbydes livestreaming som i flere andre 15K turneringer. Flere danske juniorer deltager i Tennis Europe Category 3 samt ITF Grade 5 turneringer

Selvom det er sidst på sæsonen, er der fortsat muligheder for at se tenniskampe, men med mindre man benytter specielt udstyr, som kan overføre billeder til TV, er man henvist til at følge med på sin computer, iPad/tablet eller mobil på http://live.itftennis.com/en/live-streams/, hvor man kan følge kampe fra en række $15.000 turneringer, som fremgår under ITF Live Center.

Der er dog ingen danske deltagere i nogle af disse turneringer, idet der ikke er livestream fra 15K-turneringen i Hua Hin i Thailand, hvor Olga Helmi i sidste uge tabte allerede i 1. runde, hvor hun var uheldig med lodtrækningen og tabte til 2. seedede Aldila Sutjiadi (INA), der er no. 658 på WTA-ranglisten.

I denne uges turnering samme sted var lodtrækningen set fra en rangliste-mæssig vinkel ikke meget bedre, da modstanderen i 1. runde blev 6. seedede Himeno Sakatsume (JPN), der er no. 694, men Olga må være inspireret af navnet og tænkt, at det skal “Sakatsusme” være løgn, og hun sørgede med en sejr 6-3, 5-7, 6-2 for, at komme videre i turneringen med foreløbig et enkelt WTA-ranglistepoint, som fra Nytår konverteres til 4 ITF-point, når den nye struktur med Transition Tour træder i kraft.
En eventuel sejr i 1/8-finalen giver 12 ITF-point, og sejr i kvartfinalen giver 30 point, og i en eventuel finale er der sikret 60 point og 100 point til vinderen.

Cori Gauff
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Cori Gauff

Grade A turneringen Orange Bowl har traditionelt været omgærdet med stor prestige, og derfor har den med god grund sammen med titlen ved juniorernes Wimbledon i 2005 været fremhævet som et af højdepunkterne fra Caroline Wozniacki’s junior-tid, da hun vandt Orange Bowl samme år.

Tilsyneladende har hverken Grade 1 turneringen i Eddie Herr, som blev afviklet i sidste uge, eller Orange Bowl helt samme magi som tidligere, idet det 14-årige supertalent Cori Gauff (USA) er den eneste fra junior-ranglistens top 10, der er tilmeldt i Girls singles, og hos drengene er 1. seedede no. 4 Adrian Andreev (BUL) ligeledes den eneste fra top 10.

Begge de danske 15-årige Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune har fravalgt de 2 turneringer i Florida, hvor der dog er dansk islæt, idet 17-årige dansk-hollandske Christian Lerby deltager.
Sverige er repræsenteret ved Gustaf Strøm og Caijsa Wilda Hennemann, der begge er i top 70 og Finlands no. 43 Otto Virtanen er seedet 13 hos drengene.

Christian Lerby
All rights reserved Espen Hildrup 2016 – Christian Lerby

Alle kampe fra Orange Bowl kan følges på livescore.

Danskere i ITF Grade 5 samt TE U14 Category 3

Ingen af de danske top-juniorer deltager således i internationale turneringer, men både under ITF Junior og TE Junior er der flere danske spillere, hvis resultater vil blive fulgt og opdateret i ugens løb.

Ved Grade 5 turneringen i Bergen deltager både Carl Emil Overbeck og Richard Biagiotti i hovedturneringen, og både Marcus Gram Petersen og Felipe Mikkelsen forsøger mandag at slippe videre fra kvalifikationen, hvor Tobias Bo Kudsk tabte i kvalfinalen.
Hos pigerne har både Anna Tang og Johanne Christine Svendsen spillet sig frem til kvalfinalen.

Nina Vicic deltager i en Grade 5 i Saint Grégoire i Frankrig, hvor 1. seedede hos drengene er Sean Cuenin (FRA), der overtog titlen som U14 Europamester efter Holger Vitus Nødskov Rune.

Under Tennis Europe er der dansk deltagelse i både Göteborg og Bergen, hvor der begge steder afvikles U14 Category 3.
I Göteborg er Alexander Borup videre fra kvalifikationen, og han er desuden videre til 1/8-finalen, da han i 1. runde af hovedturneringen vandt over en svensk Lucky Loser med navnet Victor Tauson.
Felippa Olsen og Sarafina Olivia Hansen gik begge videre fra kval, men Filippe tabte i 1. runde, hvorimod både Sarafina og Natacha Schou er videre til 1/8-finalen.

I Bergen gik både Frederikke og Augusta Birn videre fra kvalifikationen, og i hovedturneringen får de selskab af Zoe Du Pasquier Jensen og Emilie Just-Bomholt.


WTA

30. sec – 5. jan 2019: WTA International, Shenzhen Open (CHN)
31. dec – 6. jan 2019:
WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Caroline Wozniacki, m.fl.
WTA Premier, Brisbane International (AUS)


ATP

Uge 1 (31. dec)
ATP 250 Brisbane International presented by Suncorp (AUS)
ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT)
ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND)


Team Event

Hopman Cup, Perth (AUS) (29. december – 5. januar)

Group A:
Tyskland (Alexander Zverev, Angelique Kerber)
Frankrig (Lucas Pouille, Alize Cornet)
Australien (Matt Ebden, Ashleigh Barty)
Spanien (David Ferrer, Garbine Muguruza)

Group B:
USA (Frances Tiafoe, Serena Williams)
Schweiz (Roger Federer, Belinda Bencic)
Grækenland (Stefanos Tsitsipas, Maria Sakkari)
Storbrittanien (Cameron Norrie, Katie Boulter)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (2019
)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 49

Women:
$15.000, TECHNORAY CUP, Solarino (ITA) – Carpet
$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
$15.000, Cal-Comp and XYZ Printing ITF Pro Circuit Series 2018 15K#W4, Hua Hin (THA) – Hardcourt
Men:
$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Grus
$15.000, Digicall Futures, Stellenbosch (RSA) – Hardcourt
$15.000, 4th Qatar ITF Futures 2018, Doha (QAT) – Hardcourt
$15.000,DOM F2 PARQUE DEL ESTE, Santa Domingo (DOM) – Hardcourt

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 49)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 49)

$15.000, Cal-Comp and XYZ Printing ITF Pro Circuit Series 2018 15K#W4, Hua Hin (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles hovedturnering

R32: (886) Olga Helmi (DEN) vs. [6] (694) Himeno Sakatsume (JPN) 6-3, 5-7, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (1126) Jessie Aney (USA) 6-1, 7-6(6)
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (920) Sakura Hosogi (JPN) 6-2, 6-2
Semifinale:
[4] (615) Nudnida Luangnam (THA) vs. [1] (465) Bunyawi Thamchaiwat (THA) 2-6, 7-6(6), 6-2
Olga Helmi vs. [3] (606) Aldila Sutjiadi (INA) 1-6, 6-1, 3-6 (fredag)
Finale:
[4] (615) Nudnida Luangnam (THA) vs. [3] (606) Aldila Sutjiadi (INA) 6-3, 1-6, 6-1

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 49)

Grade A, Orange Bowl, Plantation, Florida (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Twitter: https://twitter.com/orangebwltennis?lang=en
Livescore: http://orangebowltennis.smtinternetservices.com/ – start 1400cet

Den komplette order of play findes på http://www.ustaorangebowl.com/order-of-play

Boys singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
[1] (4) Adrian Andreev (BUL) vs. (120) Chris Rodesch (LUX) 6-4, 7-6(9)
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (153) Sebastian Gima (ROU) 7-5, 6-2

[12] (42) Eliot Spizzirri (USA) vs. (SE) (137) Roko Horvat (CRO) 7-6(3), 6-2
(77) Lodewijk Westrate (NED) vs. (66) Gustaf Strom (SWE) 7-6(5), 6-3
(76) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. (WC) (500) Jacob Bullard (USA)
[7] (32) Anton Matusevich (GBR) vs. (121) Dniil Glinka (EST) 7-6(4), 6-2

[3] (24) Gauthier Onclin (BEL) vs. (WC) (162) William Grant (USA) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) (100) Toby Alex Kodat (USA) vs. (107) Cezar Cretu (ROU) 0-6, 7-6(2), 6-0
(100) Christian Lerby (NED) vs. (60) Jacob Fearnley (GBR) 6-2, 3-6, 6-4
[15] (50) Liam Draxl (CAN) vs. (WC) (179) Alexander Lee (USA) 6-3, 6-4

(131) Andrew Paulson (CZE) vs. [9] (39) Tyler Zink (USA) 7-6(4), 6-1
[5] (30) Valentin Royer (FRA) vs. (94) Justin Schlageter (GER) 6-2, 6-2
==
[6] (31) Jonas Forejtek (CZE) vs. (55) S. Ivanov (BUL) 6-2, 6-3
(WC) (78) Zane Khan (USA) vs. [4] (27) Deney Wassermann (NED) 7-6(4), 4-6, 6-3

[8] (35) Cannon Kingsley (USA) vs. (166) A. Pantinno (PHI) 6-3, 6-0
[10] (40) Harold Mayot (FRA) vs. (138) Ronan Jachuck (USA) 6-1, 6-4

(65) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. [16] (51) Emilio Nava (USA) 7-5, 2-6, 6-3
[2] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (WC) (216) Andrew Dale (USA) 6-2, 6-2

R32
[1] (4) Adrian Andreev (BUL) vs. (112) Lilian Marmousez (FRA) 7-5, 6-1
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (972) Neel Rajesh (USA) 6-1, 6-3
(77) Lodewijk Westrate (NED) vs. [12] (42) Eliot Spizzirri (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (32) Anton Matusevich (GBR) vs. (76) Shunsuke Mitsui (JPN) 6-2, 1-6, 7-6(5)

[3] (24) Gauthier Onclin (BEL) vs. (WC) (100) Toby Alex Kodat (USA) 6-4, 6-2
[15] (50) Liam Draxl (CAN) vs. (100) Christian Lerby (NED) 6-3, 6-0
(131) Andrew Paulson (CZE) vs. (130) Sebastian Rodriguez (PER) 4-6, 6-4, 6-3
(74) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [5] (30) Valentin Royer (FRA) 6-2, 6-7(3), 6-3
==
[6] (31) Jonas Forejtek (CZE) vs. (148) Blaise Bicknell (USA) 3-6, 6-3, 6-1
(115) Filip Kolasinski (POL) vs. [11] (41) Govind Nanda (USA) 1-6, 6-3, 6-4
[14] (48) Sergey Fomin (UZB) vs. (119) James Story (GBR) 6-3, 6-4
(WC) (78) Zane Khan (USA) vs. (116) Mathys Erhard (FRA) 6-3, 6-2

[8] (35) Cannon Kingsley (USA) vs. (111) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-2, 7-6(2)
[10] (40) Harold Mayot (FRA) vs. (135) Minjong Park (KOR) 7-5, 6-2
(65) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. (80) Admir Kalender (CRO) 5-7, 6-3, 6-3
(Q) (53) Luciano Tacchi (ARG) vs. [2] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) 6-4, 3-1 Ret’d

1/8-finale
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. [1] (4) Adrian Andreev (BUL) 6-4, 6-4
[7] (32) Anton Matusevich (GBR) vs. (77) Lodewijk Westrate (NED) 6-4, 6-2
[15] (50) Liam Draxl (CAN) vs. [3] (24) Gauthier Onclin (BEL) 6-1, 6-2
(74) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. (131) Andrew Paulson (CZE) 6-1, 7-6(3)
==
[6] (31) Jonas Forejtek (CZE) vs. (115) Filip Kolasinski (POL) 6-4, 6-0
(WC) (78) Zane Khan (USA) vs. [14] (48) Sergey Fomin (UZB) 7-5, 6-7(1), 6-3
[8] (35) Cannon Kingsley (USA) vs. [10] (40) Harold Mayot (FRA) 6-1, 6-2
(65) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. (Q) (53) Luciano Tacchi (ARG) 6-7(5), 6-4, 6-1

Kvartfinale
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. [7] (32) Anton Matusevich (GBR) 4-6, 6-3, 6-3
(74) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [15] (50) Liam Draxl (CAN) 4-6, 6-4, 6-1
(WC) (78) Zane Khan (USA) vs. [6] (31) Jonas Forejtek (CZE) 7-6(1) 2-6, 7-5
(65) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. [8] (35) Cannon Kingsley (USA) 7-5, 3-6, 7-6(5)

Semifinale
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. (74) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 1-6, 6-1, 6-4
(WC) (78) Zane Khan (USA) vs. (65) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 6-2, 6-2

Finale (søndag)
[13] (43) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (78) Zane Khan (USA) 7-5, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. (94) Diana Khodan (UKR) 6-1, 6-2
(58) Helene Pellicano (MLT) vs. [7] (28) Elizabeth Mandlik (USA) 6-3, 6-2

[3] (15) Diane Parry (FRA) vs. (Q) (434) Jaedan Brown (USA) 6-1, 6-2
[5] (22) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (115) Ania Hertel (POL) 7-5, 6-2
==
[8] (30) Kamilla Bartone (LAT) vs. (WC) (299) Alexandra Yepifanova (USA) 0-6, 7-5, 6-3
[4] (20) Alexa Noel (USA) vs. (54) Georgia Drummy (IRL) 6-0, 6-3

[6] (24) Lea Ma (USA) vs. (64) Selin Ovunc (TUR) 6-3, 7-5
[12] (43) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (75) Savannah Broadus (USA) 2-6, 6-3, 6-1

(60) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [13] (46) Chloe Beck (USA) 6-1, 6-3
[2] (14) Qinwen Zheng (CHN) vs. (WC) (186) Elvina Kalieva (USA) 6-0, 6-4

R32
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. (Q) (1479) Fiona Crawley (USA) 6-0, 7-5
(66) Ana Geller (ARG) vs. (WC) (511) Emma Jackson (USA) 6-4, 6-1
[11] (40) Sada Nahimana (BDI) vs. (Q) Ali Despain (USA) 6-2, 6-4
(58) Helene Pellicano (MLT) vs. (182) Natasha Subhash (USA) 6-4, 6-1

[3] (15) Diane Parry (FRA) vs. (Q) (219) Jenna Defalco (USA) 6-1, 6-2
(Q) (181) Hina Inoue (USA) vs. [14] (47) Gabriella Price (USA) 4-6, 6-4, 6-1
(WC) (413) Charlotte Chavatipon (USA) vs. [9] (34) Sohyun Park (KOR) 6-3, 6-2
[5] (22) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (92) Kylie Collins (USA) 2-6, 7-6(3), 6-0
==
(79) Emma Navarro (USA) vs. [8] (30) Kamilla Bartone (LAT) 2-6, 6-1, 6-3
(117) Peyton Stearns (USA) vs. [10] (37) Adrienn Nagy (HUN) 6-2, 6-3
(WC) (170) Robin Montgomery (USA) vs. (Q) (278) Abigail Forbes (USA) 6-4, 6-3
(WC) (310) Elizabeth Coleman (USA) vs. [4] (20) Alexa Noel (USA) 4-6, 6-3, 4-1 Ret’d

[6] (24) Lea Ma (USA) vs. (178) Charlotte Owensby (USA) 7-5, 6-1
(168) Mara Guth (GER) vs. [12] (43) Loudmilla Bencheikh (FRA) 7-5, 5-7, 6-2
(60) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (167) Olympe Lancelot (FRA) 6-2, 6-4
[2] (14) Qinwen Zheng (CHN) vs. (138) Ana Luiza Cruz (BRA) 6-0, 7-6(3)

1/8-finale
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. (66) Ana Geller (ARG) 6-2, 7-5
(58) Helene Pellicano (MLT) vs. [11] (40) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 2-6, 6-2
[3] (15) Diane Parry (FRA) vs. (Q) (181) Hina Inoue (USA) 7-5, 6-1
(WC) (413) Charlotte Chavatipon (USA) vs. [5] (22) Hurricane Tyra Black (USA) 7-6(4), 6-2
==
(79) Emma Navarro (USA) vs. (117) Peyton Stearns (USA) 6-2, 6-4
(WC) (170) Robin Montgomery (USA) vs. (WC) (310) Elizabeth Coleman (USA) 6-1, 6-1
[6] (24) Lea Ma (USA) vs. (168) Mara Guth (GER) 6-1, 6-2
[2] (14) Qinwen Zheng (CHN) vs. (60) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-0

Kvartfinale
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. (58) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 6-2
[3] (15) Diane Parry (FRA) vs. (WC) (413) Charlotte Chavatipon (USA) 6-1, 6-3
(79) Emma Navarro (USA) vs. (WC) (170) Robin Montgomery (USA) 7-6(1), 6-3
[2] (14) Qinwen Zheng (CHN) vs. [6] (24) Lea Ma (USA) 4-6, 6-3, 6-1

Semifinale
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. [3] (15) Diane Parry (FRA) 6-0, 6-0
[2] (14) Qinwen Zheng (CHN) vs. (79) Emma Navarro (USA) 6-0, 6-4

Finale (søndag)
[1] (3) Cori Gauff (USA) vs. [2] (14) Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 3-6, 6-4


Grade 4, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN3, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Girls singles hovedturnering

R64: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2744) Sophia Wurm (AUT) 2-6, 1-6 (mandag)


Grade 5, Open Saint Grégoire (FRA) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (585) Sean Cuenin (FRA) vs. (WC) (1867) Romain Gales (FRA) 6-2, 6-4
1/8-finale: [6] (585) Sean Cuenin (FRA) vs. (1029) Leo raquin (FRA) 1-6, 6-2, 6-4
Kvartfinale: [6] (585) Sean Cuenin (FRA) vs. (1016) Nicolas John Jadoun (FRA)

Girls singles hovedturnering

R32: (1617) Nina Vicic (DEN) vs. [3] (624) Celia Belle Mohr (FRA) 1-6, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Lea Rebreyend (FRA) vs. Astrid Cirotte/Karen Marthiens (FRA) 5-7, 2-6 (tirsdag)


Grade 5, ITF Paradis Open, Bergen (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32:
[3] (2540) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Max Bakken (NOR) 4-6, 6-1, 6-4
(WC) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Noah Alexander Aadland (NOR) 6-3, 6-3
(2414) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Henrik Lynum (NOR) 6-2, 6-1

Q16
Tobias Bo Kudsk vs. [1] (2060) Nils Andersson (SWE) 1-6, 0-6 (mandag)
Felipe Mikkelsen vs. [2] (2078) Geni Inoue (JPN) 4-6, 0-6 (mandag)
Marcus Gram Petersen vs. (WC) Niklas Badstangen (NOR) 2-6, 2-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R32 (onsdag)
[4] (420) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (Q) (2060) Nils Andersson (SWE) 6-4, 6-4
(1843) Richard Biagiotti (DEN) vs. (2031) Markus Bolin (SWE) 6-3, 6-2

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. (895) Rudolfs Aksenoks (LAT) 7-6(3), 6-4
Richard Biagiotti vs. [7] (510) Arthur Fery (GBR) 4-6, 2-6 (torsdag)

Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. (952) Felix Nordby (NOR) 7-5, 6-4

Semifinale: Carl Emil Overbeck vs. [6] (459) Herman Hoeyeraal (NOR) 6-4, 4-4 Ret’d
Sinale: Carl Emil Overbeck vs. [2] (294) Emilien Voisin (FRA) – søn NB 1200

Boys doubles 

1/8-finale
Carl Emil Overbeck/Richard Biagiotti (DEN) vs. Marcus Gram Petersen (DEN)/Pablo Masjuan Ginel (ESP) 4-6, 6-2, [10-7]
Felipe Mikkelsen (DEN)/Baltazar Wiger Nordas (NOR) vs. Sebastian Abboud/Nils Andersson (SWE) 4-6, 5-7 (torsdag)

Kvartfinale: Overbeck/Biagiotti vs. Gabriel Belinski/Wojciech Kasperski (POL) 5-7, 7-6(5), [9-11]

Girls singles kvalifikation

Q32
(2894) Anna Tang (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 6-3
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Sina Thon Skjelstad (NOR) 6-0, 6-3

Q16:
Anna Tang vs. [2] (1983) Smilla Kjaergaard (SWE) 4-1 Ret’d
Johanne Christine Svendsen vs. [6] (2430) Amanda Menendez Thomasson (SWE) 5-7, 6-0, 6-1

QFi:
Anna Tang vs. Emelie Westin (SWE) 6-3, 6-4
Johanne Christine Svendsen vs. [3] (2168) Johanna Bernhold (SWE) 6-4, 6-2

Girls singles hovedturnering

R32 (onsdag)
(Q) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1460) Emilia Valentinsson (SWE) 6-2, 6-3
(Q) (2894) Anna Tang (DEN) vs. (859) Hannah Smith (GBR) 2-6, 4-6 (onsdag)

1/8-finale: Johanne Christine Svendsen vs. [7] (833) Ine Soltveit Stange (NOR) 2-6, 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Anna Tang/Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (4) Ellie Aldrich/Hannah Smith (GBR) 1-6, 3-6 (torsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (uge 49)

Category 3, TE U14 Paradis, Bergen (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32: (WC) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (159) Matteo Covato (ITA) 4-6, 2-6 (tirsdag)

U14 Boys doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Karl Fredrik Bellander Soderstrom (SWE) vs. Kit Henderson (GBR)/Artur Yurkevich (BLR) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Shalmi/Soderstrom vs. (1) Matteo Covato (ITA)/Ruslan Serazhetdinov (RUS) 6-7(3), 7-6(4), [11-9]
Semifinale: Shalmi/Soderstrom vs. (4) Paul Barbier Gazeu/Matthieu Chambonniere (FRA) 1-6, 2-6 (fredag)

U14 Girls singles kvalifikation

QFi:
[3] (531) Frederikke Birn )DEN) vs. Sunniva Aadland (NOR) 6-0, 6-0
[4] (780) Augusta Birn (DEN) vs. Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 6-2, 6-0

U14 Girls singles hovedturnering

R32 (tirsdag)
(Q) (531) Frederikke Birn (DEN) vs. [1] (142) Luca Udvardy (HUN) 1-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) (701) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (780) Johanne Victorie Alveberg (NOR) 6-4, 6-4
(151) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (468) Carlota Heinz Santana (GER) 6-2, 6-4
(228) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) (918) Ekaterina Burenina (RUS) 6-1, 6-2
(WC) (472) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (780) Anna Kulbachnaya (RUS) 6-2, 6-4
(Q) (780) Augusta Birn (DEN) vs. (WC) Emilia Korseth (NOR) 6-4, 1-6, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale (onsdag)
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (347) Flo Helsen (BEL) 1-6, 1-6 (onsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (508) Andrea Roots (EST) 5-7, 3-6 (onsdag)
Emilie Just-Bomholt vs. (472) Morane Meyers (BEL) 6-1, 6-4
Rebecca Munk Mortensen vs. [5] (188) Irina Balus (SVK) 6-3, 5-7, 4-6 (onsdag)

Kvartfinale: Emilie Just-Bomholt vs. (815) Mariela Pluutus (EST) 4-6, 0-6 (torsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale:
(1) Emilie Just-Bomholt/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Augusta Birn/Frederikke Birn (DEN) vs. (4) Arina Stanchik (RUS)/Tiantsoa Sarah Rakokotomanga Rajaonah (FRA) 2-6, 2-6 (tirsdag)

Kvartfinale: Just-Bomholt/Jensen vs. Flo Helsen/Morane Meyers (BEL) 6-4, 4-6, [10-5]
Semifinale:
Just-Bomholt/Jensen vs. (3) Uma Baiaityte/Smilte Bakyte (LTU) 6-4, 7-5
(4) Arina Stanchik (RUS)/Tiantsoa Sarah Rakokotomanga Rajaonah (FRA) vs. (2) Irina Artemova (RUS)/Sara Pantelic (BEL) 3-6, 6-1, [10-8]

Finale: Just-Bomholt/Jensen vs. (4) Arina Stanchik (RUS)/Tiantsoa Sarah Rakokotomanga Rajaonah (FRA) 6-4, 3-6, [7-10]


Category 3, Göteborg Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q16:
(6) (533) Alexander Borup (DEN) vs. Samuel Borjesson (SWE) 7-5, 6-2
[8] (1012) Victor Tauson (SWE) vs. Filip Balint (SWE) 6-2, 6-0

QFi:
Alexander Borup vs. Hongyi Zeng (CHN) 6-1, 6-1
Louis-Lou Langenaken (BEL) vs. Victor Tauson (SWE) 6-0, 6-1

U14 Boys singles hovedturnering

R32: (Q) (533) Alexander Borup (DEN) vs. (LL) (1012) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-3
1/8-finale: Alexander Borup vs. [7] (298) Tomas Quesada Perez (ESP) 2-6, 4-6 (tirsdag)

U14 Girls singles kvalifikation

Q16
[1] (918) Felippa Olsen (DEN) – bye
[5] (1126) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Kayla Abraham (SWE) 6-3, 7-6(4)

QFi
Felippa Olsen vs. Nora Svensson (SWE) 6-3, 6-3
Sarafina Olivia Hansen vs. Alice Klinteby (SWE) 7-5, 6-4

U14 Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (1126) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) Alice Norden (SWE) 7-6(3), 6-4
(Q) (918) Felippa Olsen (DEN) vs. (Q) Tilda Larsson (SWE) 3-6, 0-6 (mandag)
[6] (287) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (1126) Frida Weijerman (SWE) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Sarafina Olivia Hansen vs. (WC) Ella Virdarson (SWE) 4-6, 2-6 (tirsdag)
Natacha Schou vs. (489) Adelisa Kahriman (SWE) 6-4, 7-6(6)
Kvartfinale: Natacha Schou vs. [2] (232) Elsa Chaumette (FRA) 6-3, 6-3
Semifinale:
[3] (244) Maelie Monfils (FRA) vs. (Q) (991) Stina Larsson (SWE) 6-2, 6-2
Natacha Schou vs. [7] (308) Viktoria Lackova (SVK) 7-5, 6-1

Finale: Natacha Schou vs. [3] (244) Maelie Monfils (FRA) 7-6(3), 3-6, 3-6

Natacha Schou
Foto: Sportsfotograf.com. – Natacha Schou

U14 Girls doubles

1/8-finale: (3) Natacha Schou (DEN)/Margherita Marcon (ITA) – bye
Kvartfinale: Schou/Marcon vs. Matea Dapcevska/Melliz Petkova Mustafa (SWE) 6-3, 3-6, [10-7]
Semifinale: Schou/Marcon vs. (1) Maelie Monfils/Elsa Chaumette (FRA) 1-6, 1-6 (torsdag)


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage