TV3 Sport og Tennistv har massiv dækning fra ATP World Tour Masters i Paris, hvor hele den mandlige elite er samlet. De næstbedste fra WTA-ranglisten spiller i Zhuhai

Sæsonen 2018 sluttede for de kvindelige topspillere, som har deltaget i WTA Finals i Singapore, men for de næste 12 spillere på ranglisten afvikles tirsdag-søndag Hengqin Life WTA Elite Trophy i Zhuhai.
Nærmere oplysning om puljeinddeling og link til livestream vil fremgå efter lodtrækningen mandag.

Desuden afvikles en 125K WTA turnering i Mumbai i Indien, hvilket kan følges på WTATV.com fra tirsdag.

Ugens største turnering er dog ATP 1000 Rolex Paris Masters, hvor ranglistens no. 4 Juan Martin del Potro (ARG) er eneste fra top 10, som ikke deltager.
Turneringen kan følges hele ugen på TV3 Sport, bortset fra selve finalen søndag, som vises på TV3 Max.
Turneringen dækkes desuden massivt på Tennistv.com, hvor der er planlagt transmission fra 70 kampe.

“Kampe uge 44” vil dagligt blive opdateret med spilletider og resultater.

Frederik Løchte atter i en finale

Ved Tennisavisens resultat-formidling under ATP Challenger i Charlottesville var indtil fredag kun vist resultater med Mikael Ymer (SWE), som tabte i kvalfinalen.
Imidlertid har Frederik Løchte Nielsen deltaget i samme turnering i double sammen med Toshihide Matsui (JPN).

Efterfølgende er parrets resultater tilføjet herunder, hvor man desuden på Livestream kan se, hvordan de har spillet sig frem til finalen, som spilles søndag kl. 19 dansk tid, og i tilfælde af sejr vil det være Løchtes double-titel no. 60 i karrieren – og no. 6 i 2018.

 


Uge 44

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: Livestream fra WTAs Facebook

Singles: 4 Grupper med et blomster navn.

Azalea: 🇷🇺 Daria Kasatkina 🇺🇸 Madison Keys 🇨🇳 Qiang Wang

(1) Daria Kasatkina (RUS) vs. (11) Qiang Wang (CHN) 6-1, 2-6, 7-5
(6) Madison Keys (USA) vs. (1) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-4
(11) Qiang Wang (CHN) vs. (6) Madison Keys (USA) 1-6, 6-3, 6-1
1. Madison Keys (USA) 1-1 (2-0, 1-2) = 3-2 (afbud)
2. Qiang Wang (CHN)   1-1 (1-2, 2-1) = 3-3
3. Daria Kasatkina (RUS) 1-1 (2-1, 0-2) = 2-3

Camellia:🇱🇻 Anastasija Sevastova 🇪🇸 Garbine Muguruza 🇨🇳 Shuai Zhang

(7) Garbine Muguruza (ESP) vss. (12/WC) Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
(2) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (12/WC) Shuai Zhang (CHN) 6-0, 7-6(10)
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. (2) Anastasija Sevastova (LAT) 6-7(4), 6-2, 7-6(1)
1. Garbine Muguruza (ESP) 2-0
2. Anastasija Sevastova (LAT) 1-1
3. Shuai Zhang (CHN)             0-2

Orchid: 🇧🇾 Aryna Sabalenka 🇫🇷 Caroline Garcia 🇦🇺 Ashleigh Barty

(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-4
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-4
1. Ashleigh Barty (AUS) 1-1 (0-2, 2-0 = 50%), Games (20-19) 51,28%
2. Aryna Sabalenka (BLR)  1-1 (2-0, 0-2 = 50%), Games (20-20) 50%
3. Caroline Garcia (FRA)    1-1 (0-2, 2-0 = 50%), Games (19-20) 48,72%

Rose: 🇧🇪 Elise Mertens 🇩🇪 Julia Goerges 🇪🇪 Anett Kontaveit

(4) Elise Mertens (BEL) vs. (10) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-1
(10) Anett Kontaveit (EST) vs. (5) Julia Goerges (GER) 6-2, 4-6, 6-4
(5) Julia Goerges (GER) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 6-2, 7-6(5)
1. Julia Goerges (GER)    1-1 (1-2, 2-0) 3-2
2. Elise Mertens (BEL)     1-1 (2-0, 0-2) 2-2
3. Anett Kontaveit (EST) 1-1 (0-2, 2-1) 2-3

Semifinale
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Julia Geoerges (GER) 4-6, 6-3, 6-2
(11) Quing Wang (CHN) vs.  (7) Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 6-0

Finale: (9) Ashleigh Barty (AUS) vs. (11) Quing Wang (CHN) 6-3, 6-4

Doubles

Lily: ‪
🇷🇴 Mihaela Buzarnescu & 🇵🇱 Alicja Rosolska‬
🇧🇾 Lidziya Marozava & 🇯🇵 Shuko Aoyama‬
🇨🇳 FangYing Xun & 🇨🇳 QianHui‬ Tang

(4) Shuko Aoyama (JPN)/Lidziya Marozava (BLR) vs. (1) Michaela Buzarnescu (ROU)/Alicja Rosolska (POL) 6-3, 6-2
(1) Mihaela Buzarnescu (ROU)/Alicja Rosolska (POL) vs. (6/WC) Qianhui Tang/Fang Ying Xun (CHN) 6-2, 6-2
(6/WC) Qianhui Tang/Fang Ying Xun (CHN) vs. (4) Shuko Aoyama (JPN)/Lidziya Marozava (BLR) 3-6, 6-3, [10-6]
1. (4) Shuko Aoyama (JPN)/Lidziya Marozava (BLR) 1-1 (3-2)
2. (1) Mihaela Buzarnescu (ROU)/Alicja Rosolska (POL)      1-1 (2-2)
3. (6/WC) Qianhui Tang/Fang Ying Xun (CHN)                   1-1 (2-3)

Bougainvillea:
🇯🇵 Makoto Ninomiya & 🇯🇵 Miyu Kato‬
🇺🇦 Nadiia Kichenok & 🇺🇦 Lyudmyla Kichenok‬
🇨🇳 XinYu Jiang & 🇨🇳 ZhaoXuan‬ Yang

(3) Lyudmyla Kichenok/Nadia Kichenok (UKR) vs. (5/WC) Xinyu Jiang/Zhaoxuan Yang (CHN) 7-6(9), 3-6, [11-9]
(3) Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok (UKR) vs. (2) Miyu Kato/Makoto Ninomiya (JPN) 6-4, 1-6, [10-7]
(5/WC) Xinyu Jiang/Zhaoxuan Yang (CHN) vs. (2) Miyu Kato/Makoto Ninomiya (JPN) 6-3, 6-4
1. (3) Lyudmyla Kichenok/Nadia Kichenok (UKR) 2-0
2. (5/WC) Xinyu Jiang/Zhaoxuan Yang (CHN)              1-1

Finale
(3) Lyudmyla Kichenok/Nadia Kichenok (UKR) vs.
(4) Shuko Aoyama (JPN)/Lidziya Marozava (BLR) 6-4, 3-6, [10-7]

Kampene vises ikke på WTATV.com, men kan følges på WTA’s facebook-side – https://www.facebook.com/WTA

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-elite-trophy-zhuhai#orderofplay


WTA $125K, L&T Mumbai Open (IND) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(5) Luksika Kumkhum (THA) vs. Irina Khromacheva (RUS) 1-6, 6-2, 6-3

Semifinale
(5) Luksika Kumkhum (THA) vs. (6) Margarita Gasparyan (RUS) 6-2, 6-4
Irina Khromacheva (RUS) vs. (2) Dalila Jakupovic (SLO) 6-4, 7-5

Kvartfinale
(5) Luksika Kumkhum (THA) vs. (1) Saisai Zheng (CHN) 3-6, 6-4, 6-4
(6) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Danka Kovinic (MNE) 7-6(4), 4-6, 6-1
Irina Khromacheva (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 7-5, 4-6, 6-1
(2) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 6-2, 6-3

1/8-finale
(1) Saisai Zheng (CHN) vs. Bibiane Schoofs (NED) 6-4, 6-2
(5) Luksika Kumkhum (THA) vs. Barbora Stefkova (CZE) 6-3, 6-4
Danka Kovinic (MNE) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 7-5
(6) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 6-2
Irina Khromacheva (RUS) vs. Urszula Radwanska (POL) 2-6, 6-1, 6-2
Valentini Grammatikkopoulou (GRE) vs. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-3, 4-6, 6-4
Jia-Jing Lu (CHN) vs. (8) Nao Hibino (JPN) 6-4, 6-3
(2) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabina Sharipova (RUS) 6-4, 6-2

R32:
(1) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Karman Thandi (IND) 6-2, 6-4
Bibiane Schoofs (NED) vs. Jana Fett (CRO) 6-3, 6-2
Barbora Stefkova (CZE) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-4
(5) Luksia Kumkhum (THA) vs. (Q) Prajala Yadlapalli (IND) 3-6, 7-5, 6-1
Danka Kovinic (MNE) vs. (4) Olga Danilovic (SRB) 4-6, 7-5, 6-0
Ankita Raina (IND) vs. (WC) Rutuja Bhosale (IND) 4-6, 6-2, 7-6(5)
Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (LL) Sofia Shapatava (GEO) 6-2, 6-4
(6) Magarita Gasparyan (RUS) vs. Tereza Mrdeza (CRO) 6-3, 6-2

(Q) Urszula Radwanska (POL) vs. (7) Lin Zhu (CHN) 7-6(5), 6-3
Irina Khromacheva (RUS) vs. (Q) Hiroko Kuwata (JPN) 6-1, 6-4
(WC) Kwan Yau Ng (HKG) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-0, 6-2
Deniz Khazaniuk (ISR) vs. (3) Sachia Vickery (USA) 2-6, 7-5, 5-1 Ret’d
(8) Nao Hibino (JPN) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER)
Jia-Jing Lu (CHN) vs. Ivana Jorovic (SRB) 5-7 6-1, 6-1
Sabina Sharipova (UZB) vs. Misaki Doi (JPN) 6-1, 7-6(4)
(2) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-1

QFi: (4) Urzsula Radwanska (POL) vs. (5) Natalija Kostic (SRB) 6-4, 4-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-mumbai-india-1100#orderofplay


ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: Karen Khachanov (RUS) vs.  (2) Novak Djokovic (SRB) 7-5, 6-4

Semifinale
Karen Khachanov (RUS) vs.  (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-1
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Roger Federer (SUI) 7-6(6), 5-7, 7-6(3)

Kvartfinale
(6) Dominic Thiem (AUT) vs. (16) Jack Sock (USA) 4-6, 6-4, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-2
(3) Roger Federer (SUI) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-4, 6-4
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 4-6, 6-2, 6-3

1/8-finale
(16) Jack Sock (USA) vs. (LL) Malek Jaziri (TUN) 6-0, 6-4
(6) Dominic Thiem (AUT) vs. (11) Borna Coric (CRO)  6-7(3), 6-2, 7-5
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (15) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 6-4, 6-7(9), 7-6(8)

(10) Kei Nishikori (JPN) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 6-4, 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. (13) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-3
(5) Marin Cilic (CRO) vs. (9) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 6-4
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 2-1 Ret’d

R32
(LL) Malek Jaziri (TUN) vs. Fernando Verdasco (ESP) 7-6(5), 1-6, 6-3
(16) Jack Sock (USA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-3
(11) Borna Coric (CRO) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-4
(6) Dominic Thiem (AUT) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-4
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 3-6, 7-5
Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Matthew Ebden (AUS) 6-2, 2-0 Ret’d
(8) John Isner (USA) vs. (SE) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-7(2), 7-6(1)

(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
(10) Kei Nishikori (JPN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 6-4
(13) Fabio Fognini (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) – walkover
(3) Roger Federer (SUI) vs. Milos Raonic (CAN) – walkover
(5) Marin Cilic (CRO) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-4
(9) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(10), 6-4
Damir Dzumhur (BIH) vs. (14) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-3
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Joao Sousa (POR) 7-5, 6-1

R64
Fernando Verdasco (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-4
Richard Gasquet (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-2, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-4
(SE) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-7(4), 7-6(5), 7-6(5)
Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Robin Haase (NED) 6-7(4), 6-4, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/paris/352/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
44 udvalgte)

Charlottesville (USA)
Tidsforskel: cet -5 timer (-6 timer søndag)

Singles kvalifikation

Q32: [3] (286) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (620) Daniel Nguyen (USA) 3-6, 6-2, 6-4
Q16: Mikael Ymer (SWE) vs. (376) Alejandro Gonzalez (COL) 6-2, 6-3
QFi: (371) Marcos Giron (USA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-1

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Nikola Cacic (SRB)/Timur Khabibulin (KAZ) 6-4, 7-6(3)

Kvartfinale: Løchte/Matsui vs. (WC) JC Argone/Stefan Kozlov (USA) 7-6(5), 6-1

Semifinale: Løchte/Matsui vs. (2) Marcelo Arevalo (ESA)/Roberto Maytin (VEN) 1-6, 6-4, [6-10]

Finale: Løchte/Matsui vs. Harri Heliovaara (FIN)/Henri Laaksonen (SUI) 3-6, 4-6


Uge 45

Knoxville
Tidsforskel: cet- 6 timer

Q32: (478) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (285) Mikael Ymer (SWE) – søn NB1830cet

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 45)

Bluewater Bay Men’s $15,000 Pro Circuit Championships, Niceville, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q128: Oliver Benneweis Pramming (DEN) vs. Joseph Corse (USA) 6-3, 6-1
Q64: Oliver Benneweis Pramming vs. Nikola Samardzic (USA) 6-4, 7-6(4)
Q32: Oliver Benneweis Pramming vs. [10] (1891) Ivan Yatsuk (USA) – søn NB 1730cet


$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Thomas Schwencke Lindqvist (DEN)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 44)

$15.000, Stockholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(1167) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [8] (984) Elena Malygina (EST) 6-2, 3-6, 0-6 (tir)
[5] (754) Oona Orpana (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-3
[2] (564) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (1016) Anna Makhorkina (RUS) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Oona Orpana (FIN) vs. (1070) Julita Saner (SWE) 6-3, 6-3
Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Maria Manilova (RUS) 6-2, 6-1

Kvartfinale: Anastasia Kulikova (FIN) vs. Oona Orpana (FIN)  6-4, 7-5
Semifinale:
[1] (551) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. [6] (899) Tiffany William (GBR) 6-4, 6-2
Anastasia Kulikova (FIN) vs. [4] (695) Angelina Zhuravleva (RUS) 6-2, 6-1
Anastasia Kulikova (FIN) vs. Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-7(5), 6-2, 6-4

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 44)

Grade 3, Matan Gafniel Raanana Open (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles hovedturnering

R64: [1] (203) Hannah Viller Møller (DEN) – bye
R32: Hannah Viller Møller vs. (1120) Anat Lakus (ISR) 6-2, 6-2
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. [16] (761) Shachf Lieberman (ISR) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (994) Koral Koldobski (ISR) 6-3, 4-6, 3-6 (torsdag)

Hannah Viller Møller
Foto: Sportsfotograf.com. – Hannah Viller Møller

Girls doubles

R32: (1) Hannah Viller Møller (DEN)/Aleksandra Julia Jelen (POL) – bye
1/8-finale: Møller/Jelen vs. Sabrina Kalandaroy (ISR)/Yuliva Kizelbasheva (RUS) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Møller/Jelen vs. (8) Mika Dagan Fruchtman/Lorin Tilipman (ISR) 6-2, 6-1
Semifinale: Møller/Jelen vs. (3) Gabriella Charalampidi (GRE)/Iveta Daujotaite (LTU) – fre 1200cet


Grade 5, 1st SHINE Bahrain Super Series ITF Junior Championship (BRN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Girls singles hovedturnering

R32: (1836) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Sophie De Boer (BRN) 6-0, 6-0
1/8-finale: [8] (1371) Erika Weil (CAN) 4-6, 0-6 (onsdag)

Nina Vicic
Foto: Sportsfotograf.com. – Nina Vicic

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Rosaleen Aliossee (RUS) vs. Megan Davies (GBR)/Ridah Nayeemullah (BRN) 7-6(5), 6-2
Kvartfinale: Vicic/Aliossee vs. (3) Bea Francesca Acena/Renee Marie Acena (PHI) 2-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, OPENBENJAMINS GRADIGNAN-GIRONDE (FRA) – Grus

U12 Girls singles

R64: Frederikke Alberte Pape (DEN) – bye
R32: Frederikke Alberte Pape vs. Thessy Ntondele Zinga (FRA) 6-4, 6-4
1/8-finale: Frederikke Alberte Pape vs. Scarlette Hetherington (FRA) 7-5, 6-3
Kvartfinale: Frederikke Alberte Pape vs. Rositsa Dencheva (BUL) 2-6, 1-6 (torsdag)

Frederikke Alberte Pape
Foto: Sportsfotograf.com. Frederikke Alberte Pape

U12 Girls doubles

R32: Frederikke Alberte Pape (DEN)/Flavia Scata (FRA) – bye
1/8-finale: Pape/Scata vs. Scendy Henry/Safia Zenby (FRA) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Pape/Scata vs. Lise Maury/Camille Grimoux (FRA) 3-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage

På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage