Hver gang Caroline Wozniacki går på banen kan blive sidste kamp i karrieren. Frederik Løchte spiller double med Tim Puetz

For at være sikker på at følge med direkte på TV for at følge Caroline Wozniackis sidste kamp i karrieren, kan det blive nødvendigt at ofre nattesøvnen hver anden nat indtil slutningen.

Herunder Carolines tanker om fremtiden på pressekonference forud for Australian Open

Alle Carolines kampe bliver vist på Kanal 5, og derfor ikke nødvendigvis på Eurosport. Dog vises alle kampe på Eurosport Player.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv

Caroline er ikke den eneste dansker ved Australian Open, idet Frederik Løchte Nielsen og hans tyske makker Tim Puetz er med i double.


Sammenfatning TV-kampe/streaming mandag 27. januar

Billedet (øverst): Nick Kyrgios, som kan ses mod Rafael Nadal kl. 0900 på Eurosport 1.

Spilleplan – se herunder


Uge 4-5

Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Kanal 5, Eurosport, Eurosport Player

RLA = Rod Laver Arena, MCA = Margert Court Arena, MA = Melbourne Arena

Sendeplan fra Eurosport mandag 27. januar

E1
M1 RLA    MERTENS, Elise (BEL) [16] vs HALEP, Simona (ROU) [4]
M2 RLA    MONFILS, Gael (FRA) [10] vs THIEM, Dominic (AUT) [5]  – NB 0200
M3 MCA   MEDVEDEV, Daniil (RUS) [4] vs WAWRINKA, Stan (SUI) [15] – NB 0500
GSM OPPORTUNITY
M4 MCA   START KERBER, Angelique (GER) [17] vs PAVLYUCHENKOVA, An (RUS) [30]
GSM
NIGHT SESSSION – start 0900cet
M4 RLA NADAL, Rafael (ESP) [1] vs KYRGIOS, Nick (AUS) [23]
END OF RUBLEV, Andrey (RUS) [17] vs ZVEREV, Alexander (GER) [7]
GSM

E2
M1 MA  1ST DOUBLE ON MELBOURNE ARENA TO PROTECT START OF SWIATEK
M1 MA   KONTAVEIT, Anett (EST) [28] vs SWIATEK, Iga (POL) – NB  02:30
END KERBER, Angelique (GER) [17] vs PAVLYUCHENKOVA, Anastasia (RUS) [30]
M4 MCA KERBER, Angelique (GER) [17] vs PAVLYUCHENKOVA, Anastasia (RUS) [30] – NB 0700
NB 0830 RUBLEV, Andrey (RUS) [17] vs ZVEREV, Alexander (GER) [7]

E2 INTERNATIONAL HAS TO LEAVE TENNIS LIVE FOR ALPINE SKIING 1030 CET

Udvalgte Eurosport Player mandag
(4) Simona Helep (ROU) vs. (16) Elise Mertens (BEL) – 0100cet RLA
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Gael Monfils (FRA) – NB 0200 RLA
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Iga Swiatek (POL) – NB 0230 MA
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Garbine Muguruza (ESP) – 3. match RLA
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (15) Stan Wawrinka (SUI) – NB 0500 MCA
(17) Angelique Kerber (GER) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – NB 0700 MCA
(7) Alexander Zverev (GERB) vs. (17) Andrey Rublev (RUS) – NB 0830 MA
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (23) Nick Kyrgios (AUS) – NB 0900cet RLA

Mandag – Match-Schedule-_-Australian-OpenDay8.pdf

Komplet schedule – https://ausopen.com/schedule#!13966

Womens singles (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Petra Kvitova (CZE
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Ons Jabeur (TUN)

1/8-finale
1. halvdel – søndag
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (18) Alison Riske (USA) 6-3, 1-6, 6-4
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. (27) Maria Sakkari (GRE) 6-7(4), 6-3, 6-2
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Cori Gauff (USA) 6-7(5), 6-3, 6-0
Ons Jabeur (TUN) vs. (27) Qiang Wang (CHN) 7-6(4), 6-1
2. halvdel – mandag
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Iga Swiatek (POL) – NB 0230 MA
(4) Simona Helep (ROU) vs. (16) Elise Mertens (BEL) – 0100cet RLA
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Garbine Muguruza (ESP) – 3. match RLA
(17) Angelique Kerber (GER) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – NB 0700 MCA

R32
1. halvdel – fredag
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (29) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 6-2
(18) Alison Riske (USA) vs. Julia Goerges (GER) 1-6, 7-6(4), 6-2
(27) Maria Sakkari (GRE) vs. (10) Madison Keys (USA) 6-4, 6-4
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. (25) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 6-2

Cori Gauff (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-4
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 7-6(7)
Ons Jabeur (TUN) vs. Caroline Wozniacki (DEN) 7-5, 3-6, 7-5
(27) Qiang Wang (CHN) vs. (8) Serena Williams (USA) 6-4, 6-7(2), 7-5
2. halvdel – fredag
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-0, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. (19) Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-3
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-7(5), 6-0
(4) Simona Helep (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 6-4

Garbine Muguruza (ESP) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-1, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 7-6(3)
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-7(4), 6-3
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(4), 7-6(3)

R64
1/4-del – onsdag
(1) Ashleidh Barty (AUS) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-4
Julia Goerges (GER) vs. (13) Petra Martic (CRO) 4-6, 6-3, 7-5
(10) Madison Keys (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 7-6(3), 6-2
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Paula Badosa Gibert (ESP) 7-5, 7-5
2/4-del
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 4-6, 6-3, 7-5
Caroline Wozniacki (DEN) vs. (23) Dayana Yastremska (UKR) 7-5, 7-5
(8) Serena Williams (USA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-3
3/4-del – torsdag
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 7-5, 7-5
Iga Swiatek (POL) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 7-5
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-0
(4) Simona Helep (ROU) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-2, 6-4
4/4-del – torsdag
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Lauren Davis (USA) -6-2, 7-6(6)
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-1
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-3

R128
1/4-del
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 5-7, 6-1, 6-1
Polona Hercog (SLO) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
(13) Petra Martic (CRO) vs. Christina McHale (USA) 6-3, 6-0

(10) Madison Keys (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (Q) Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-0
Petra Kvitova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 6-0
2/4-del
(3) Naomi Oska (JPN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. Venus Williams (USA) 7-6(5), 6-3
(Q) Caty McNally (USA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-1, 6-4
(14) Sofia Kenin (USA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2 6-4

Ons Jabeur (TUN) vs. (12) Johanna Konta (GBR) 6-4, 6-2
Caroline wozniacki (DEN) vs. Kristie Ahn (USA) 6-1, 6-3
(23) Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 6-1, 6-1
(8) Serena Williams (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-0, 6-3
3/4-del
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
Iga Swiatek (POL) vs. Timea Babos (HUN) – ons 0100cet C14
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – ons 0100cet 1573A

(16) Elise Mertens (BEL) vs. Danka Kovinic (MNE) – ons 2. match 1573A
(4) Simona Halep (ROU) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(5), 6-1
4/4-del
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-4

Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (15) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 7-5

Mens singles  (udvalgte)

Kvartfinale
(3) Roger Federer (SUI) vs. Tennys Sandgren (USA)
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (32) Milos Raonic (CAN)

1/8-finale
1. halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (23) Nick Kyrgios (AUS) – NB 0900cet RLA
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Gael Monfils (FRA) – NB 0200 RLA
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (15) Stan Wawrinka (SUI) – NB 0500 MCA
(7) Alexander Zverev (GERB) vs. (17) Andrey Rublev (RUS) – NB 0830 MA
2. halvdel – søndag
Tennys Sandgren (USA) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 7-6(5), 7-5, 6-7(2), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-1, 6-2, 6-2
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Marin Cilic (CRO) -6-4, 6-3, 7-5
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4, 6-4

R32
1. halvdel – lørdag
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-1, 6-2, 6-4
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (16) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 7-6(5), 6-7(6), 6-7(7), 7-6(8)
(10) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 7-6(2), 6-4, 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (29) Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 6-4, 6-7(5), 6-4

(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-3, 6-2
(15) Stan Wawrinka (SUI) vs. (19) John Isner (USA) 6-4, 4-1 Ret’d
(17) Andrey Rublev (RUS) vs. (11) David Goffin (BEL) 2-6, 7-6(3), 6-4, 7-6(4)
(7) Alexander Zverev (GERB) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-2, 6-4
2. halvdel
Tennys Sandgren (USA) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-4, 6-4
(12) Fabio Fognini (ITA) vs. (22) Guido Pella (ARG) 7-6(0), 6-2, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. Tommy Paul (USA) 6-1, 6-1, 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) 4-6, 7-6(2), 6-4, 4-6, 7-6(8)

(32) Milos Raonic (CAN) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4, 7-6(2)
Marin Cilic (CRO) vs. (9) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(3), 6-4, 6-0, 5-7, 6-3
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. (24) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-3, 7-6(7)
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-2, 6-2

R64
1/4-del – torsdag
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Fererico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(4), 6-1
(16) Karen Khachanov (RUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6(8)
(10) Gael Monfils (FRA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 4-6, 7-6(8), 6-4, 7-5
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Alex Bolt (AUS) 6-2, 5-7, 6-7(5), 6-1, 6-2
2/4-del – torsdag
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Pedro Martinez Portero (ESP) 7-5, 6-1, 6-3
(15) Stan Wawrinka (SUI) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 7-5, 6-3, 3-6, 6-4
(11) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 1-6, 6-3
(7) Alexander Zverev (GERB) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(5), 6-4, 7-5
3/4-del – onsdag
Tennys Sandgren (USA) vs. (8) Matteo Berettini (ITA) 7-6(7), 6-4, 4-6, 2-6, 7-5
(22) Guido Pella (ARG) vs. Gregoire Barrere (FRA) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(4), 6-1, 3-6, 4-6, 7-6(4)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Jannik sinner (ITA) 6-4, 6-4, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 7-6(6), 3-6, 6-7(3), 7-6(3)
(3) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-1, 6-4, 6-1
4/4-del – onsdag
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) – walkover
Marin Cilic (CRO) vs. (21) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(6), 3-6, 6-1, 7-6(3)
(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Michael Mmoh (USA) – 4. match 1573A
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-1, 6-4, 6-2
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. Tatsuma Ito (JPN) 6-1, 6-4, 6-2

R128
1/4-del – tirsdag
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-2, 6-3, 6-0
Mikael Ymer (SWE) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-4, 6-1, 6-2
(16) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Mario Vilella Martinez (ESP) 4-6, 6-4, 7-6(4), 6-3

(10) Gael Monfils (FRA) vs. Yen-Hsun (LU) 6-1, 6-4, 6-2
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (20) Felix Auger-Aliassime (DEN) 7-5, 4-6, 7-6(4), 6-4
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-5, 6-2
2/4-del – tirsdag
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 4-6, 6-4, 6-2
(15) Stan Wawrinka (SUI) vs. Damir Dzumhur (BIH) 7-5, 6-7(4), 6-4, 6-4

(11) David Goffin (BEL) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-3, 6-1
Egor Gerasimov (BLR) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(6), 1-6, 4-6, 7-6(6)
(7) Alexander Zverev (GER) vs. Marco Cecchinato (ITA) – 6-4, 7-6(4), 6-3
3/4-del
(8) Metteo Berrettini (ITA) vs. Andreew Harris (AUS) 6-3, 6-1, 6-3
(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Reilly Opelka (USA) 3-6, 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(5)

Marton Fucsovics (HUN) vs. (13) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-7(7), 6-1, 7-6(3)
Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Marcel Purcell (AUS) 7-6(2), 6-2, 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 6-2, 6-2
4/4-del
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-0, 6-2, 6-3
(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-2, 7-5

(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-2, 6-2
(2) Novak Djokovic (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(5), 6-2, 2-6, 6-1

Womens doubles (udvalgte)

R64: (WC) Arina Rodionova/Jaimee Fourlis (AUS) vs. (Alt) Cornelia Lister (SWE)/Sharon Fichman (CAN) 7-6(4), 6-2

Mens doubles (udvalgte)

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (7) Michael Venus (NAL)/John Peers (AUS) 5-7, 3-6


ATP Challengers (Uge 4)

Livestream.com/ATP


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.
Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller
Egypten: Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz, Sandra Samir, Lamis Alhussein Abdel Aziz, Rana Sherif Ahmed, Mai El Kamash

Finland: Oona Orpana, Anastasia Kulikova, Laura Hietaranta, Ella Haavisto
Georgien: Marlam Bolkvadze, Ekaterine Gorgodze, Marjam Dalakishvili, Zoziya Kardava, Oksana Kalashnikova
Israel: Vlada Katic, Lina Glushko, Shelly Bereznyak, Shavit Kimchi, Nicole Khirin
Moldova: Anastasia Vdovenco, Daniela Ciobanu, Iana Tishchenko
Portugal: Francisca Jorge, Ines Murta, Maria Ines Fonte, Matilde Jorge
Tunesien: Ons Jabeur, Chiraz Bechri, Ferdaous Bahri, Mouna Bouzgarrou


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger ()

 


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 4)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, EGYPT F2 MEN’S FUTURE, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32: [1] (802/ITF324) Eric Vanshelboim (UKR)
Q16: Eric Vanshelboim vs. Henrik Traskin (LTU) 4-6, 6-4, [10-7]
Qfi: Eric Vanshelboim vs. [8] (1920) Moritz Trocker (ITA) 3-6, 1-6

Doubles

1/8-finale: (4) Eric Vanshelboi (UKR)/Alexander Shevchenko (RUS) vs. Dimitriy Voronin (RUS)/Oleg Khotkov (UKR)


ITF Women (uge 4)

W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Liepaja Open (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
[4] (509) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) ?
(963) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (435) Quirine Lemoine (NED)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (1088) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Valeria Gorlats (EST) 4-6, 6-3, [11-13]


ITF Junior (uge 4)

Grade 1, VICCOURT CUP, SVIATOPETRIVSKE VILLAGE (UKR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (40) Elmer Møller (DEN) vs. (131) Maks Kasnikowski (POL) 6-1, 4-6, 4-6


Grade 1, MUNDIAL JUVENIL DE TENIS, Cuenca (ECU) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(172) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (339) William Yovanny Ribero Duarte (COL) 6-2, 6-3
(201) Leo Borg (SWE) – bye

R32
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [1] (46) Natan Rodrigues (BRA) 3-6, 0-6
Leo Borg vs. (311) Edson Alejandro Sanchez Elizondo (MEX) 6-1, 6-4

1/8-finale: Leo Borg vs. (264) Mika Lipp (GER) 4-6, 3-6

Boys doubles

R32: (7) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Leo Borg (SWE) – bye
1/8-finale: Poulsen/Borg vs. Marcio Eduardo Silva (BRA)/Ezequiel onferrer (ARG) 6-7(4), 3-6

Godt nyt til Oskar, der er inviteret til at spille for en tysk klub til sommer.

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 4)

Stavanger Open TE U16 (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles

R64: (WC) (646) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (28 Nicolai Budkov Kjaer (NOR) 4-6, 4-6


Uge 5

Super Cat, LES PETITS AS LE MONDIAL LACOSTE, Tarbes (FRA) – Asfalt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: (121) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (116) Karl Nagel-Heyer (GER) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

Q32
(123) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (128) Marina Markina (LAT) 2-6, 2-6
(104) Mille Mørk (DEN) vs. (75) Carla Ferrer Salat (ESP) 4-6, 6-3, [9-11]
(123) Laura Brunkel (DEN) vs. (68) Anna Linn Puls (GER) 3-6, 1-6


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage