Mikael Torpegaard kan følges på livestream i favorit-turneringen i Columbus. TV2 dækker WTA Premier turnering i Osaka. WTATV og Tennistv dækker tilsammen 5 WTA/ATP-turneringer

Danmarks højst rangerede på ATP-ranglisten, no. 168 Mikael Torpegaard, har altid opnået sine bedste resultater i ATP Challenger turneringer i Columbus, som i de 4 år på college i Ohio var hans daglige hjemmebane, hvor han også efter college tiden har sin træningsmæssige base.

Da han senest deltog i en Challenger i Columbus i juni måned vandt Torpegaard sin 2. titel på hjemmebanen, hvor han vandt sin første titel i han allerførste optræden på Challenger niveau for præcis 3 år siden.
Sidste år ved samme tid blev Torpegaard besejret i semifinalen af Michael Mmoh (USA), som også blev danskerens banemand i den forløbne uge i 1/8-finalen ved en Challenger i Cary, North Carolina.

Mmoh kommer dog ikke til at stå i vejen i den kommende uge, hvor Torpegaard til gengæld allerede kan blive involveret i et revanche-opgør i 1/8-finalen, hvor han med stor sandsynlighed kommer til at møde Michael Redlicki (USA), som han besejrede 6-4, 6-7(9), 6-2  i R32 i førnævnte turnering i Cary.
Torpegaard er seedet 2 og derfor oversidder i 1. runde ved turneringen, der kan følges på livestream.com/ATP.

Jeffrey John Wolf og Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Jefrey John Wolf og Mikael Torpegaard, som begge deltager i Columbus.

Ligesom ugen før afvikles både en WTA Premier turnering og 2 WTA International turneringer i henholdsvis Osaka i Japan, Guangzou i Kina, og Seoul i Korea.
Topseedet i Osaka er Osaka – dvs. Naomi Osaka – og Kiki Bertens, Sloane Stephens og Angelique Kerber er seedet 2-4.

TV2 Sport dækker turneringen i Osaka, og alle 3 turneringer kan følges på WTATV.com og i løbet af ugen endvidere på TV2 Play.

Efter Davis Cup ugen afvikles ATP 250 turneringer i St. Petersburg, hvor topnavnene er US Open finalisten Daniil Medvedev og Karen Khachanov, og blandt deltagerne er desuden det norske håb Casper Ruud og den højst rangerede junior, Jannik Sinner (ITA), og i Metz er de to topseedede David Goffin og Nikoloz Basilashvili.
Begge turnering kan følges på Tennistv.com.
Tilføjelse: Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz deltager i double i St. Petersburg

Frederik Løchte Nielsen, Tim Puetz
Foto: Tennistv – Frederik Løchte og Tim Puetz vinder ATP 250 München 2019

Tilføjelse: Tennisavisen har fået bekræftet, at Clara Tauson sidst på ugen har wildcard til kvalifikationen til næste uges Premier 5 turnering i Wuhan, hvor Caroline Wozniacki er i hovedturneringen.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 22. September

Billedet: Rafael Nadal – double med Roger Federer og single mod Nick Kyrgios

=====

WTA International, Seoul – WTATV.com, TV2 Play

Center – start 1230cet
(3) Karolina Muchova (CZE) vs. (4) Magda Linette (POL)
=====

WTA Premier 5, Wuhan – WTATV.com

Center Court – start 0600cet
(WC) Venus Williams (USA) vs. Danielle Collins (USA)
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
NB 1330: (10) Sloane Stephens (USA) vs. Shuai Zhang (CHN)
Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN)

Court 1 – start 0500cet
Jessica Pegula (USA) vs. Polona Hercog (SLO)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Dayana Yastremska (UKR)
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (Q) Bernarda Pera (USA)
NB 1000: Daria Kasatkina (RUS) vs. Caroline Garcia (FRA)
(WC) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lin Zhu (CHN)

Court 2 – start 0600cet
Double kamp

=====

ATP 250, St. Petersburg – Tennistv.com (Single), Unibet (begge finaler)

Centre Court – start 1300cet
Double finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Borna Coric (CRO)

=====
ATP 250, Metz – Tennistv.com

Court Central – start 1230
Double finale
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)

=====
Laver Cup, Geneve – Eurosport 1, Eurosport Player, Bet365

søndag start 1200
Roger Federer/Rafael Nadal vs. John Isner/Jack Sock
Rafael Nadal vs. Nick Kyrgios
Roger Federer vs. John Isner
Alexander Zverev vs. Milos Raonic


Uge 38

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open, Osaka (JPN) – Hardcourt

Resultater

Finale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. vs. (9) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Yuia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-4
(9) Elise Mertens (BEL) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Madison Keys (USA) 6-4, 4-6, 2-1 Ret’d
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (WC) Misako Doi (JPN) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 6-3
Yulia Putinseva (KAZ) vs, (Q) Varvara Flink (RUS) 6-1, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 6-0, 6-3
(9) Elise Mertens (BEL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 1-6, 6-2

(5) Madison Keys (USA) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 5-7, 6-0, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 6-2, 6-4
(WC) Misaki Doi (JPN) vs. (7) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (2) Kiki Bertens (NED) 6-1, 7-5

R32
(Q) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Alizé Cornet(FRA) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Varvara Flink (RUS) vs. (WC) Nao Hibino (JPN) 6-4, 7-5
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (LL) Katarzyna Kawa (POL) 6-4, 7-6(4)

Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Xinyun Han (CHN) 7-6(6), 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 7-6(1), 6-1
Elise Mertens (BEL) vs. (LL) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-3

(5) Madison Keys (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-4
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. Monica Puig (PUR) 6-0, 6-3
(Q) Nicole Gibbs (USA) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-3

(7) Donna Vekic (CRO) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-2
(WC) Misaki Doi (JPN): Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-3, 6-1


WTA International, Guangzhou Open (CHN) – Hardcourt 

Resultater

Finale
(3) Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-7(4), 6-4, 6-2

Semifinale
(3) Sofia Kenin (USA) vs. Anna Blinkova (RUS) 7-6(2), 4-6, 6-1
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Viktorija Golubic (SUI) 2-6, 7-6(4), 6-1

Kvartfinale
Anna Blinkova (RUS) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-1
(3) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 6-1
Viktorija Golubic (SUI) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 3-6, 6-4
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs.(SE) Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 7-6(1)

1/8-finale
Marie Bouzkova (CZE) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 4-3 Ret’d
Anna Blinkova (RUS) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-2, 7-5
(3) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR) 6-4, 6-2
(Q) Jasmine Paolini (ITA) vs. (6) Saisai Zheng (CHN) 7-5, 3-6, 7-5

Viktorija Golubic (SUI) vs. (5) Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-5, 6-0
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Andrea Petkovic (GER) 7-5, 6-4
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 1-6, 7-6(5)
(SE) Nina Stojanovic (SRB) vs. (WC) Shuai Peng (CHN) 7-6(4), 2-6, 6-0

R32
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. (LL) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-3, 2-6, 7-6(6)
Anna Blinkova (RUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 2-6, 6-1, 4-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (7) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-2

(3) Sofia Kenin (USA) vs. Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-2
(Q) Katarina Zavatska (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 5-7, 7-6(6), 6-4
(Q) Jasmine Paolini (ITA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 3-6, 6-3, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Yingying Duan (CHN) 6-7(5), 7-6(3), 6-1

(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-1, 3-1 Ret’d
Viktorija Golubic (SUI) vs. (LL) Xiyu Wang (CHN) 6-3, 6-3
Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 7-5, 6-7(4), 6-3
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-3, 6-3

Bernarda Pera (USA) vs. (8) Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-3
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
(SE) Nina Stojanovic (SRB) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 7-5, 7-6(4)
(WC) Shuai Peng (CHN) vs. (2) Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-2


WTA International, Korea Open, Seoul (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra torsdag)

Deltagere: Sakkari, Alexandrova, Muchova, Linette, Tomljanovic, Hercog, Gasparyan, Wang

Spilleprogram søndag

Center – start 1230cet
(3) Karolina Muchova (CZE) vs. (4) Magda Linette (POL)
Double finale

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-seoul-korea-1024%20#orderofplay

Resultater

Semifinale
(3) Karolina Muchova (CZE) vs. (8) Yafan Wang (CHN) 7-6(5), 6-4
(4) Magda Linette (POL) vs. (2) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(5), 7-6(7)

Kvartfinale
(8) Yafan Wang (CHN) vs. Paula Badosa (ESP) 6-1, 6-3
(3) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS) 6-3, 6-3
(4) Magda Linette (POL) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 6-3
(2) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Kristie Ahn (USA) 6-7(0), 6-4, 6-4

1/8-finale
Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Patricia Maria Tig (ROU) 6-4, 6-2
(8) Yafan Wang (CHN) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 4-6, 6-3, 6-0
(3) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Timea Babos (HUN) 6-2, 6-3
(Q) Priscilla Hon (AUS) vs. (5) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 5-7, 6-1

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (7) Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 7-5
(4) Magda Linette (POL) vs. Anastasia Potapova (RUS) 7-5, 7-6(4)
(WC) Kristie Ahn (USA) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 0-6, 6-4, 7-6(2)
(2) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 6-3, 6-4

R32
(Q) Patricia Maria Tig (ROU) vs. (LL) Danka Kovinic (MNE) 6-4, 3-6, 7-6(3)
Paula Badosa (ESP) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-4
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Jessica Pegula (USA) 5-7, 6-2, 6-4
(8) Yafan wang (CHN) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-4, 7-6(2)

(3) Karolina Muchova (CZE) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 3-6, 6-2
(Q) Timea Babos (HUN) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
(Q) Priscilla Hon (AUS) vs. (SE) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-4
(5) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-0, 6-2

(7) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-2, 7-5
Anastasia Potapova (RUS) vs. (WC) Na-Lae Han (KOR) 7-6(4), 6-1
(4) Magda Linette (POL) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-4

(Q) Ana Bogdan (ROU) vs. (6) Polona Hercog (SLO) 6-3, 3-6, 6-1
(WC) Kristie Ahn (USA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-0, 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (WC) Ji-Hee Choi (KOR) 6-1, 6-4
(2) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-4, 6-3


ATP 250, St. Petersburg Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (Single Centre Court)

Deltagere: Medvedev, Khachanov, Berrettini, Coric, Rublev, Kukushkin, Mannarino, Ruud, m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300cet
Double finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Borna Coric (CRO)

Alle kampe vises desuden på Bet365, Unibet – incl. doublen med Frederik Løchte

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/st-petersburg/568/daily-schedule

Resultater

Singles hovedturnering

Semifinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 7-5, 7-5
(4) Borna Coric (CRO) vs. Joao Sousa (POR) 3-6, 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Andy Rublev (RUS) 6-4, 7-5
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (3) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(5), 7-6(3)
(4) Borna Coric (CRO) vs. (8) Casper Ruud (NOR) 3-6, 7-5, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (6) Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(8), 6-2

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-3
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-7(5), 6-1
(3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-2
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (7) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-1

(8) Casper Ruud (NOR) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-4
(4) Borna Coric (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(5), 7-5, 3-0 Ret’d
(6) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Damir Dzumhur (BIH) 7-6(2), 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 7-6(2), 6-4

R32
(WC) Evgeny Donskoy (RUS) vs. (LL) Matteo Viola (ITA) 6-2, 6-1
Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Dudi Sela (ISR) 6-3, 6-0
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 4-6, 6-0, 6-4

Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Martin Klizan (SVK) 6-2, 7-5
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 7-5, 6-2
(7) Adrian Mannarino (DEN) vs. Stefano Travglia (ITA) 7-5, 6-2

(8) Casper Ruud (NOR) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-7(3), 6-4, 6-2
Salvatore Caruso (ITA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 2-6, 6-3, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Alexey Vatutin (RUS) 7-5, 6-1

(6) Mikhail Kukushkin (AZ) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 7-6(4)
(LL) Damir Dzumhur (BIH) vs. (PR) Janko Tipsarevic (SRB) 7-5, 3-6, 3-1 Ret’d
Joao Sousa (POR) vs. (PR) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-3

Doubles (udvalgte)

1/8-finale. Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN)/Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. Matteo Berrettini/Simone Bolelli (ITA) 4-6, 6-4, [7-10]


ATP 250, Moselle Open, Metz (FRA) – Hardcourt 

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Goffin, Basilashvili, Paire, Pouille, Verdasco, Hurkacz, Simon, Struff, m.fl.

Spilleprogram søndag

Court Central – start 1230
Double finale
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/st-petersburg/568/daily-schedule

Resultater

Semifinale
Aljaz Bedene (SLO) vs. (3) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-1, 6-2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (4) Lucas Pouille (FRA)7-6(6), 7-6(4)

Kvartfinale
Aljaz Bedene (SLO) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 7-5
(3) Benoit Paire (FRA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 7-6(4), 6-4
(4) Lucas Pouille (FRA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 4-6, 7-5, 6-2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (2) Nikoloz Basilashvili (GEO) 5-7, 6-3, 4-1 Ret’d

1/8-finale
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (1) David Goffin (BEL) 6-3, 6-2
Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Gilles Simon (FRA) 7-6(9), 6-2
(3) Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
(WC) Gregoire Barrere (FRA) vs. (WC) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-2

Filip Krajinovic (SRB) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-4, 6-3
(4) Lucas Pouille (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-4
(2) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-2, 7-6(6)

R32
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Julian Lenz (GER) 6-1, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Rayane Roumane (FRA) 6-4, 6-4
(7) Gilles Simon (FRA) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-4

Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Marcelle Granollers (ESP) 4-6, 7-6(5), 6-4
(WC) Antoine Hoang (FRA) vs. (PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-2, 6-3
(WC) Gregoire Barrere (FRA) vs. (6) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2

(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (PR) Steve Darcis (BEL) 6-2, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 6-4
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 6-2, 7-6(2)

Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (8) Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(3), 6-4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 3-6, 6-1, 6-2
(Q) Yannick Maden (GER) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-7(8), 6-4


Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Tv-dækning: WTATV.com (fra søndag), TV2 Sport/TV2 Play

Deltagere: Alle topspillere, incl. Caroline Wozniacki. Clara Tauson har wildcard til kval.

Spilleprogram søndag (1. runde)

Center Court – start 0600cet
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Venus Williams (USA) 7-5, 7-6(5)
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-2
NB 1330: (10) Sloane Stephens (USA) vs. Shuai Zhang (CHN)
Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN)

Court 1 – start 0500cet
Polona Hercog (SLO) vs. Jessica Pegula (USA) 6-0, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(5), 6-2
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 6-4, 3-6, 6-4
Caroline Garcia (FRA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lin Zhu (CHN)

Court 2 – start 0600cet
Double kamp

Resultater (udvalgte)

Qfi
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-1, 2-6, 7-5
(11) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (2) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 4-6, 7-5
Lin Zhu (CHN) vs. (3) Ons Jabeur (TUN) 2-6, 6-1, 6-1
Christina Mchale (USA) vs. Xinyuhn Han (CHN) 6-1, 4-6, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. (15) Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-4
(6) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Alt) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 6-2
Jennifer Brady (USA) vs. Ellen Perez (AUS) 7-5, 6-3
(10) Bernarda Pera (USA) vs. (8) Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 7-5

Q32
Rebecca Peterson (SWE) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-0, 7-5
(WC) Clara Tauson (DEN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-2, 2-6
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (WC) Qinwen Zheng (CHN) 6-2, 6-4
(Alt) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN) 2-6, 6-4, 6-2
NB 1030: Tamara Zidansek (SLO) vs. Whitney Osuigwe (USA) 1-6, 6-4, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-wuhan-china-1075%20#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Deltagere: Kuzmova, Gasparyan, Van Uytvanck, Ostapenko, Kr. Pliskova, T. Maria, Jorovic, Begu, m.fl.

Spilleprogram søndag (kvalfinale)

start 0800cet – se link herunder

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-tashkent-uzbekistan-825%20#orderofplay


ATP250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Isner, Dimitrov, Auger-Aliassime, Fritz, Garin, Thompson, Lajovic, Shapovalov, m.fl.

Spilleprogram søndag (kvalfinale)

Bet365: se link herunder

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule


ATP250, Huajin Securities Zhuhai Championships (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Tsitsipas, Murray, Bautista Agut, Kyrgios, de Minaur, Coric, Monfils, Berdych m.fl.

Spilleprogram lørdag (kvalfinaler)

Bet365: se link herunder

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/zhuhai/9164/daily-schedule


Laver Cup, Geneve – 20-22. september

TV-dækning: Eurosport 1, Eurosport Player, Bet365

Team Europe: Nadal, Federer, Thiem, Zverev, Tsitsipas, Fognini, (Alt) Bautista Agut
Team World: Isner, Raonic, Kyrgios, Shapovalov, Sock, Fritz, (Alt) Thompson

Team Europe vs. Team World

søndag start 1200
Roger Federer/Rafael Nadal vs. John Isner/Jack Sock
Rafael Nadal vs. Nick Kyrgios
Roger Federer vs. John Isner
Alexander Zverev vs. Milos Raonic

lørdag start 1300
Alexander Zverev vs. John Isner 7-6(2), 4-6, [1-10]
Roger Federer vs. Nick Kyrgios 6-7(5), 7-5, [10-7]
Rafael Nadal vs. Milos Raonic 6-3, 7-6(1)
Rafael Nadal/Stefanos Tsitsipas vs. Nick Kyrgios/Jack Sock 4-6, 6-3, [6-10]

fredag start 1300
Dominic Thiem  vs. Denis Shapovalov 6-4, 5-7, [13-11]
Fabio Fognini vs. Jack Sock 1-6, 6-7(3)
Stefanos Tsitsipas vs. Taylor Fritz 6-2, 1-6, [10-7]
Roger Federer/Alexander Zverev vs. Denis Shapovalov/Jack Sock 6-3, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/laver-cup/9210/daily-schedule


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone (2020)

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet 2-3
(2) Sverige vs. Israel 3-1
Finland vs. (3) Østrig 2-3
(4) Ungarn vs. Ukraine 2-2 susp..
Slovakiet vs. (5) Schweiz 3-1
Hviderusland vs. (6) Portugal 3-2
Vinderne deltager i Qualifiers 2020, taberne i World Group I Playoffs 2020


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien 4-1
(3) Danmark vs. Tyrkiet 2-3
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 1-3
(6) Norge vs. Georgien 3-1
Vinderne deltager i World Group I Playoffs 2020, taberne i World Group II Playoffs 2020


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 38)

 


ATP Challengers (Uge 38)

$54K, September Columbus Challenger, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R64:
(461) Alexander Erler (AUT) vs. (455) Colin Sinclair (AUS) 7-5, 7-6(9)
[2] (173) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. (461) Alexander Erler (AUT) 6-2, 6-7(1), 6-1

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (502) Michael Geerts (BEL) 6-3, 7-6(2)

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [9] (249) Roberto Quiroz (ECU) 6-7(5), 6-7(4)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 38)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

 


ITF Women (uge 38)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32
(945) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (833) Anita Husaric (BIH) 6-1, 6-4
(989) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (656) Fanny Ostlund (SWE) 2-6, 1-6

Singles kvalifikation

Q64: (1258) Olivia Gram (DEN) – bye
Q32: Olivia Gram vs. Aylin Abdioglu (TUR) 6-3, 6-2
Qfi: Olivia Gram vs. Anja Wildgruber (GER) 5-7, 0-6


ITF Junior (uge 38)

Grade 5, National Sport Park Open U18, Tirana (ALB) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: [5] (1292) Nina Vicic (DEN) vs. (Q) Maria Gaia Meneguzzo (ITA) 4-6, 6-3, 6-1
1/8-finale: Nina Vicic vs. Emma Rizzetto (ITA) 7-5, 2-6, 6-7(4)

Girls doubles

1/8-finale: (4) Nina Vicic (DEN)/Sydji Peszynski (FRA) vs. Sara Pistol (ROU)/Julia Zlateva (BUL) 6-0, 7-5
Kvartfinale: Vicic/Peszynski vs. Luyiza Dadvani (UKR)/Divna Ratkovic (MNE) 3-6, 2-6


Grade 3, Sanchez-Casal Junior Cup, El Prat de Llobregat (ESP) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32: (1608) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (WC) Irene Agusti (VEN) 6-4, 6-3
Q16: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. [5] (837) Karen Marthiens (FRA) 2-6, 3-6


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 38)

Category 2, International Playsight Cup, Hoehr-Grenzhausen (GER) – Grus

U14 Girls singles

R64:
[10] (466) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye
[12] (529) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) – bye

R32:
Sarafina Olivia Hansen vs. Noelle Galow (GER) 6-3, 3-6, 6-4
Annelieke Saustrup Steenhuisen vs. Antonia Pfeiffer (GER) 3-6, 7-5, 6-0

1/8-finale:
Sarafina Olivia Hansen vs. [7] (291) Monika Stankiewicz (POL) 7-6, 4-6, 2-6
Annelieke Saustrup Steenhuisen vs. [8] (407) Diara Okur (NED) 5-7, 6-0, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Laura Oxola (LAT) vs. Katharina Weber/Nike Lenz (GER) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Steenhuisen/Oxola vs. (4) Dilara Okur/Savannah Bijlsma (NED) 5-7, 7-5, [6-10]

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage