I perioder uden Grand Slam eller de største turneringer bliver "Dagens kampe" erstattet af en oversigt med aktuelle turneringer og løbende ajourføring af udvalgte resultater

Siden French Open 2017 har Tennisavisen næsten dagligt informeret om spilletider og muligheder for at følge kampe på TV eller streaming fra aktuelle WTA og ATP turneringer.
Derudover er der fulgt nøje med i de fleste internationale ITF-turneringer, hvor der har været dansk deltagelse – og nogle gange desuden også med deltagere fra vore skandinaviske naboer – i form af løbende opdateringer af resultaterne fra spillernes kampe.

Det er tidkrævende for Tennisavisens frivillige skribenter hver eneste dag at holde øje med diverse spilleprogrammer fra de forskellige turneringer samt studere TV-stationernes TV-guider for at finde ud af, hvilke kampe der kan følges på TV eller på livestreaming hos eksempelvis WTATV.com, TV2 Play, Viaplay, Tennistv.com eller på livestream fra bettingtjenester som Bet365, Unibet m.fl.

Denne daglige service vil dog fortsætte i de perioder, hvor der afvikles Grand Slam turneringer og nogle af de største turneringer, men udenfor disse perioder vil der fremover ved begyndelsen af hver uge blive udgivet “Ugens kampe”, hvor der informeres om, hvilke internationale turneringer der gennemføres.

Det betyder ikke nødvendigvis en ringere service til Tennisavisens læsere, da “Ugens kampe” efter udgivelsen dagligt vil blive opdateret med både resultater og informationer om TV/streaming muligheder.
Derved kan “Ugens kampe” blive et nyttigt opslagsværk, hvis man vil holde sig ajour med udviklingen i de forskellige turneringer i løbet af ugen.


Uge 38

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open – Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

 Spilleplan søndag

Main Arena – start kl. 04:00 cet
Finale: (3) Naomi Osaka (JPN) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE)

TV-dækning: TV2 Sport & WTATV.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 4-6, 6-3

Kvartfinale
Camila Giorgi (ITA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 5-3 Ret’d
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Alison Riske (USA) 6-1, 6-7(5), 7-6(4)
Donna Vekic (CRO) vs. (2) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-4

R16
Camila Giorgi (ITA) vs. (1/WC) Caroline Wozniacki 6-2, 2-6, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BRL) vs (7) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-23
Naomi Osaka (Jpn) vs. Dominika ibulkova  (Svk) 6-2 6-1
(8) Babora Strycova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-6(5), 3-6, 7-5

Alison Riske (Usa) vs Garbine Muguruza (Esp) 6-1, 6-2
Pliskova Ka. (Cze) vs Gavrilova D. (Aus)46 64 64
Donna Vekic (CRO) vs Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Caroline Garcia (Fra) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 6-4, 2-6, 7-5

R32
Gavrilova vs. Kris. Pliskova 7-6, 3-6, 7-6.
Muguruza vs. Bencic 6-2, 6-4.
Giorgi vs. Doi 6-2, 6-1.
Cibulkova vs Hibino 61 57 63
Pavlyuchenkova vs. Sasnovich 63 63
Kontaveit vs. Mladenovic 6-3, 7-6.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/pan-pacific-open#orderofplay


WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (Korea) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Spilleprogram søndag (finale)

Centre Court – start kl. 07:00cet
Finale: (2) Kiki Bertens (NED) vs. Ajla Tomljanovic (AUS)
Award Presentation
Double kamp

WTATV.com, TV2 Play

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Ajla Tomljanovic (AUS) vs.  (6) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 5-7, 6-4
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(6) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Mandy Minella (LUX) 6-2, 4-6, 7-5
(3) Maria Sakkari (GRE) vs. (7) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Kiki Bertens (NED) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 3-6, 6-3, 6-0

R16
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (1) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
Hsieh S-W. (Tpe) vs 3. Voegele S. (Sui) 62 61
Mandy Minella (LUX) vs(Q) Priscilla Hon (AUS) 6-4, 6-3
A Tomljanovic (Aus) vs Zidansek T. (Slo) 26 61 63

(7) Irina-Camelia Begu vs A Radwanska (POL) 6-4, 6-3
Sakkari M. (Gre) vs  Gasparyan M. (Rus) 62 62
Rodina E. (Rus) vs 1. Flipkens K. (Bel) 64 46 75
(2) Kiki Bertens (NED) vs. Dalila Jacupovic (SLO) 6-4, 7-5

R32
Ostapenko J. (Lat) vs. Arruabarrena-V. L. (Esp) 63 63
Zidansek vs Hercog 61 63
Voegele vs Ji-Hee Choi 63 26 64
Sakkari vs Schmiedlova 60 61

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/korea-open#orderofplay


WTA International, Guangzhou International Womens Open, Guangzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater (udvalgte)

Finale: (3) Qiang Wang (CHN) vs. (5) Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 6-2

Semifinale
(5) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Bernarda Pera (USA) 6-1, 6-4
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(5) Y Putintseva vs. K Kozlova (UKR) 6-4, 6-1
B Pera (USA) vs. A Krunic (SRB) 4-6, 6-3, 6-4
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-0
Andrea Petkovic (GER) vs. (7) Vera Lapko (BLR) 6-2, 7-6(2)

R16
Kozlova (Ukr) vs Brady (USA) W/O
Putintseva (Kaz) vs Lisicki (Ger) 63 63
Krunic (Srb) vs. McHale (Usa) 63 63
Pera (Usa) vs Kuzmova (Svk) 62 63

Ferro (Fra) vs  S.Zheng (Chn) 06 63 62
Qiang Wang (Chn) vs Kuznetsova (Rus)  62 62
Lapko (Blr) vs Khanzaniu (Israel) 62 75
Petkovic (Ger) vs. Y.Wang (Chn) 64 76(5)

R32
Ferro vs Xiyu Wang 63 63
Lisicki vs. Zvonareva 64 62
Lapko vs. King 62 61
Putintseva vs Sorribes Tormo 61 61
Pera vs. Frech 76(3) 61

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/guangzhou-open#orderofplay


Uge 38

ATP 250 St. Petersburg Open , St. Petersburg (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 timer

TV-dækning: Tennis TV

Spilleplan søndag

Centre Court kl. 1300cet
Double kamp
Finale, NB 1530: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Martin Klizan (SVK)

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (5/WC) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-3
Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 7-5

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 3-6, 7-6(2)
(5/WC) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA) 7-6(0), 6-3
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-4
Martin Klizan (SVK) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(4), 6-4
(8) D Medvedev (Rus) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs Lukas Lacko (SVK) 7-5, 7-6(6)
(5/WC) R Bautista Agut (ESP) vs. (WC) M Youzhny (KAZ) 7-6(6), 3-6, 6-3

(6) Damir Dzumhur (BIH) vs Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs Karen Khachanov (RUS) 76(10) 76(1)
(7) Dennis Shapovalov (CAN) vs Matteo Berrettini (ITA) 7-6(6), 4-6, 6-0
Martin Klizan (SVK) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 63 64

R32
Bautista Agut vs Vanni 75 62
Shapovalov vs. Menendez-Maceiras 76(3) 62
Kukushkin vs. Istomin 75 24 Ret`d
Pella vs Ivashka 46 63 64
Youzhny vs Basic 76(6) 64

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/st-petersburg/568/daily-schedule


ATP 250 Moselle Open , Metz (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennis TV

Spilleplan søndag

Court Centrale kl. 1330
Double kamp
Finale: (Q) Matthias Bachinger (GER) vs. Gilles Simon (FRA)

Resultater

Semifinale
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (1) Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-4, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(1) Kei Nishikori (JPN) vs. (5) Nikoloz Basilashvilii (GEO) 6-3, 4-6, 6-4
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (LL) Yannick Maden (GER) 6-3, 2-6, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 7-6(4), 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 7-6(4), 6-4

1/8-finale
Kei Nishikori (JPN) vs. Peter Gojowczyk 76(4) 63
(5) Nikoloz Basilashvilii (GEO) vs. (WC) Ugo Humbert (FRA) 6-7(2), 7-6(4), 6-3
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (LL) G. Barrere 6-0, 6-3
Yannick Maden(GER) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 3-6, 6-3

Gilles Simon (FRA) vs. (7) Filip Krajinovic (SRB) 4-6, 7-5, 7-5
Richard Gasquet (FRA) vs (LL) Constant Lestienne (FRA) 64 62
Radu Albot (MDA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(5), 7-6(6), 6-3

R32
Gojowczyk vs. Tsonga 67(5), 6-3, 6-4
Paire vs Halys 76(4) 62
Krajinovic vs Moutet 61 61
Fucsovic vs Mannarino 63 62
Simon vs. Yesely 75 63

Den komplette schedule findes på

https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/metz/341/daily-schedule


Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

WTATV.com og TV2 Play fra søndag, TV2 Sport fra mandag

Deltagere: Caroline Wozniacki og alle andre topspillere

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 0500cet
(wC) Saisai Zheng (CHN) vs. Danielle Collins (USA)
(11) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Marketa Vondrousova (CZE)
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR)
NB 1230: 5 Year Anniversary Opening Ceremony
NB 1330: (WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Shuai Zhang (CHN)
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Anett Kontaveit (EST)

Court 1 – start 0500cet
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Katerina Siniakova (CZE)
Timea Babos (HUN) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
(15) Elise Mertens (BEl) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Court 2 – start 0500cet
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
NB 0600: 3 Double kampe

Alle kampe vises på WTATV.com, TV2 Play viser fra Centre Court

Resultater (udvalgte)

QFi
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. (10) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-1
(3) Monica Puig (PUR) vs. (13) Polona Hercog (SLO) 6-4, 6-4
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 4-6, 6-3, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Anna Zaja (GER) 6-3, 64
(8) Sofia Kenin (USA) vs. (15) Monica Niculescu (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-2

Q32
Lizette Cabrera (AUS) vs. (1) Ekaterina Makarova (RUS) 6-1, 4-6, 6-3
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-1
Anna Zaja (GER) vs. Fang Ying Yun (CHN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-wuhan-china-1075#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Begu, Lapko, Zidansek, Voegele, T. Maria, Schmiedlova, Rodina, Jakupovic, m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – start 0800cet

Resultater (udvalgte)

Q16
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. Yasmina Karimjanova (UZB) 6-3, 6-1
(5) Misaki Doi (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/tashkent-open#orderofplay


ATP 250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe fra tirsdag)

Deltagere: Fognini, Chung, Basilashvili, Mannarino, Monfils, Ebden, Sousa, Sandgren, Fritz, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Q16
(5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule


ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (25 kampe fra mandag)

Deltagere: Goffin, Tsitsipas, Coric, Dzumhur, Verdasco, Shapovalov, De Minaur, Seppi, Murraym.fl.

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 



ATP Challengers (uge
38)

Columbus , OH (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: (664) (wc) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [8] (220) Maverick Banes (AUS) 76(3) 64

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN) vs (WC) Jeffrey J Wolf (USA) 61 6418

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 6-2

Semifinale:
Mikael Torpegaard vs. (3) Michael Mmoh (USA) 5-7, 3-6
(1) Jordan Thompson (AUS) vs. (7) Roberto Quiroz (ECU)


Uge 39

Orleans (FRA)

R32: (132) Elias Ymer (SWE) vs. (164) Mats Moraing (GER)

Tiburon, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (340) Alexander Sarkissian (USA) – lør ca. 2030cet

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 39)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Jordi Walder (GER) – lør ca. 1030cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 38)

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 38):

Marbella Bowl Sub 18, Grade 5, Spain

Boys singles hovedturnering

R32
Niels Heise Korsgaard vs Max Alcala Gurri 63 63
Theodor Boisen vs Hugo Maia (4) 16 06

R16: Niels Heise Korsgaard vs M Rocens (5) 75 75
Kvartfinale: Niels Heise Korsgaard vs Pablo Llamas Ruiz (3) kl 11:00

Boys doubles hovedturnering

1/8-finale: Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs S Celebidachi/M Rocens (3) 64 61
Kvartfinale: Korsgaard/Maia vs Erbol E Uulu/J Torres Espinosa 63 60
Semifinale: Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs Max Alcala Gurri/Angel G Melgar NB 1800

Girls singles hovedturnering

R32: Anna Tang vs Judith Perella Saavedra 46 36

Girls double hovedturnering

1/8-finale: Anna Tang/Maria F Morales vs T Danielsson/ A Volkova 75 61
Kvartfinale: Anna Tang/Maria F Morales vs Sarina Reinertsen/M Semenistaja (2) 26 36


Grade 4, Circuit Junior Qu’est Africain Des 18 Ans et Moins, Cotonou (BEN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles Hovedturnering

R32: [2] (550) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finale: Divine Dasam Nweke  vs (1417) Serena A Sika Geli (TOG) 62 60
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs [6] (641) A L Lemongo Toumbou (CMR) 4-6, 7-5, 6-3
Semifinale: Divine Dasam Nweke vs. (1981) Vania Dotse (TOG) 6-1, 6-0
Finale: Divine Dasam Nweke vs. [5] (607) Barakat Oyinlomo Quadre (NGR) 6-1, 3-6, 6-2

Girls double hovedturnering

1/8-finale: (3) Divine Dasam Nweke (DEN)/Lungile Ntuli (RSA) – bye
Kvartfinale: Nweke/Ntuli vs  C Dermane/Vania Dotse (TOG) 57 63 10-3
Semifinale; Nweke/Ntuli vs (1) A L Lemongo Toumbou (CMR)/ B O Quadre (NOR) 6-2, 1-6, [10-12]


Mostar Open 18&U 2018, Grade 4, Bosnia/Herzegovina – Grus

Girls single hovedturnering

R32: Nina Vicic (DEN) vs (706) Eszter Meri (SVK) 16 64 16

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Michelle Dzjachangirova (NED) vs. Graziella Barret (GBR)/Katarina Zuzul (CRO) 2-6, 7-6(4), [7-10]


 

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage