I perioder uden Grand Slam eller de største turneringer bliver "Dagens kampe" erstattet af en oversigt med aktuelle turneringer og løbende ajourføring af udvalgte resultater

Siden French Open 2017 har Tennisavisen næsten dagligt informeret om spilletider og muligheder for at følge kampe på TV eller streaming fra aktuelle WTA og ATP turneringer.
Derudover er der fulgt nøje med i de fleste internationale ITF-turneringer, hvor der har været dansk deltagelse – og nogle gange desuden også med deltagere fra vore skandinaviske naboer – i form af løbende opdateringer af resultaterne fra spillernes kampe.

Det er tidkrævende for Tennisavisens frivillige skribenter hver eneste dag at holde øje med diverse spilleprogrammer fra de forskellige turneringer samt studere TV-stationernes TV-guider for at finde ud af, hvilke kampe der kan følges på TV eller på livestreaming hos eksempelvis WTATV.com, TV2 Play, Viaplay, Tennistv.com eller på livestream fra bettingtjenester som Bet365, Unibet m.fl.

Denne daglige service vil dog fortsætte i de perioder, hvor der afvikles Grand Slam turneringer og nogle af de største turneringer, men udenfor disse perioder vil der fremover ved begyndelsen af hver uge blive udgivet “Ugens kampe”, hvor der informeres om, hvilke internationale turneringer der gennemføres.

Det betyder ikke nødvendigvis en ringere service til Tennisavisens læsere, da “Ugens kampe” efter udgivelsen dagligt vil blive opdateret med både resultater og informationer om TV/streaming muligheder.
Derved kan “Ugens kampe” blive et nyttigt opslagsværk, hvis man vil holde sig ajour med udviklingen i de forskellige turneringer i løbet af ugen.

 


Uge 38

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open – Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

WTATV.com Mandag fra kl. 05:00
TV2 Play fra 05:00
TV2 Sport forventes at sende Caroline kamp muligvis forskudt ift Axels badmintonkamp eller med klip ind/ud fra badminton

 Spilleplan torsdag

Main Arena – start kl. 05:00 cet
Anett Kontaveit (EST) vs(8) Babora Dtrycova (CZE)
(WC) Victoria Azarenka vs(7) Ashleigh Barty (AUS)
Donna Vekic (CRO) vs Johanna Konta (GBR)
tidligst 10:30cet
(1/WC) Caroline Wozniacki vc Camila Giorgi (ITA)

Dome Court – start kl. 05:00 cet
4 x doubles kampe

Deltagere: Wozniacki, Garcia, N.Osaka, Ka.Pliskova, Stephens, Muguruza, Barty og Strycova m.fl.

Resultater (udvalgte)

R16
Pliskova Ka. (Cze) vs Gavrilova D. (Aus)46 64 64
Garcia C. (Fra) vs. Pavlyuchenkova A. (Rus) 64 26 75
Riske A. (Usa) vs Muguruza G. (Esp) 61 62
Osaka N. (Jpn) vs. Cibulkova D. (Svk) 62 61

R32
Gavrilova vs. Kris. Pliskova 7-6, 3-6, 7-6.
Muguruza vs. Bencic 6-2, 6-4.
Giorgi vs. Doi 6-2, 6-1.
Cibulkova vs Hibino 61 57 63
Pavlyuchenkova vs. Sasnovich 63 63
Kontaveit vs. Mladenovic 6-3, 7-6.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/pan-pacific-open#orderofplay


WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (Korea) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start kl. 05:00cet
Dalila Jacupovic (SLO) vs (2) Kiki Bertens (NED)
(7) Irina-Camelia Begu vs A Radwanska (POL)
(1) Jelena Ostapenko (LAT) vs E Alexandrova (RUS)
Double kamp

Court 2 – start kl. 05:00cet
Mandy Minella (LUX) vs(Q) Priscilla Hon (AUS)
3 double kampe

TV-dækning:
WTATV.com Mandag fra kl. 05:00cet
TV2 Play fra torsdag.

Deltagere: Ostapenko, Bertens, Rybarikova, Sakkari, Van Uytvanck, Hsieh, Begu og Flipkens m.fl.

Resultater (udvalgte)

R16
Hsieh S-W. (Tpe) vs 3. Voegele S. (Sui) 62 61
A Tomljanovic (Aus) vs Zidansek T. (Slo) 26 61 63
Sakkari M. (Gre) vs  Gasparyan M. (Rus) 62 62
Rodina E. (Rus) vs 1. Flipkens K. (Bel) 64 46 75
Ostapenko J. (Lat) vs. Arruabarrena-V. L. (Esp) 63 63
Bertens K. (Ned) vs Kumkhum L. (Tha) 76(7) 62

R32
Zidansek vs Hercog 61 63
Voegele vs Ji-Hee Choi 63 26 64
Sakkari vs Schmiedlova 60 61

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/korea-open#orderofplay


WTA International, Guangzhou International Womens Open, Guangzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start kl. 10:00 cet
(7) Vera Lapko (BLR) vs Andrea Petkovic (GER)
Fiona Ferro (FRA) vs (3) Qiang Wang (CHN)
tidligst kl 13:00cet
A Krunic (SRB) vs B Pera (USA)
K Kozlova (UKR) vs (5) Y Putintseva

Court 1 – start kl 10:00cet
2 double kampe

TV-dækning:
WTA TV fra mandag kl. 05:00 Kun Main Draw kampene
TV2 Play fra torsdag kl 10:00

Deltagere: Cornet, Shuai Zhang, Qiang Wang, Krunic, Putintseva, Kuzmova, Lapko og Saisai Zheng m.fl.

Resultater (udvalgte)

R16
Kozlova (Ukr) vs Brady (USA) W/O
Putintseva (Kaz) vs Lisicki (Ger) 63 63
Krunic (Srb) vs. McHale (Usa) 63 63
Ferro (Fra) vs  S.Zheng (Chn) 06 63 62
Lapko (Blr) vs Khanzaniu (Israel) 62 75
Petkovic (Ger) vs. Y.Wang (Chn) 64 76(5)
Pera (Usa) vs Kuzmova (Svk) 62 63
Qiang Wang (Chn) vs Kuznetsova (Rus)  62 62

R32
Ferro vs Xiyu Wang 63 63
Lisicki vs. Zvonareva 64 62
Lapko vs. King 62 61
Putintseva vs Sorribes Tormo 61 61
Pera vs. Frech 76(3) 61

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/guangzhou-open#orderofplay


Uge 38

ATP 250 St. Petersburg Open , St. Petersburg (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 timer

Spilleplan torsdag

opdateres

Runde 1 og 2 onsdag

Centre Court start kl. 12:00 cet
tidligst 1730: Basic vs. Youzhny
Klizan vs. Fognini

Court 1 start kl. 14:00c
3 x doubles kampe

Resultater (udvalgte)

Bautista Agut vs Vanni 75 62
Shapovalov vs. Menendez-Maceiras 76(3) 62
Wawrinka vs Khachanov 76(10) 76(1)
Kukushkin vs. Istomin 75 24 Ret`d
Pella vs Ivashka 46 63 64

TV-dækning: Tennis TV fra kl. 12:00 (Main draw singles kampe)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/st-petersburg/568/daily-schedule


ATP 250 Moselle Open , Metz (FRA) – Hardcourt

Spilleplan torsdag

opdateres

Runde 1 og 2 onsdag

Court Central start kl. 12:00

NB 1800: Simon vs. Yesely
Lestienne vs. Gasquet

Resultater

Nishikori vs. Gojowczyk 76(4) 63
Paire vs Halys 76(4) 62
Krajinovic vs Moutet 61 61
Fucsovic vs Mannarino 63 62

TV-dækning: Tennis TV fra kl. 12:00 (Main draw singles kampe)

Den komplette schedule findes på

https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/metz/341/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019



Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 



ATP Challengers (uge
38)

Columbus , OH (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R16
(664) (wc) Mikael Torpegaard (DEN) vs (WC) Jeffrey J Wolf (USA) onsdag
R32
(664) (wc) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [8] (220) Maverick Banes (AUS) 76(3) 64

 


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 38)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 38)

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 38):

Marbella Bowl Sub 18, Grade 5, Spain

Boys singles hovedturnering

Kvartfinale
Niels Heise Korsgaard vs (tba) torsdag?
R16
Niels Heise Korsgaard vs M Rocens (5) 75 75
R32
Niels Heise Korsgaard vs Max Alcala Gurri 63 63
Theodor Boisen vs Hugo Maia (4) 16 06

Boys doubles hovedturnering

R8
Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs Erbol E Uulu/J Torres Espinosa torsdag tidligst 16:30
R16
Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs S Celebidachi/M Rocens (3) 64 61

Girls singles hovedturnering

R32
Anna Tang vs Judith Perella Saavedra 46 36

Girls double hovedturnering

R8
Anna Tang/Maria F Morales vs Sarina Reinertsen/M Semenistaja (2) 26 36
Anna Tang/Maria F Morales vs T Danielsson/ A Volkova 75 61

——————————————————————————————————

Circuit Junior Qu’est Africain Des 18 Ans et Moins, Grade 4

Girls singles Hovedturnering

R32
Divine Dasam Nweke (2) (DEN) vs Serena A Sika Geli onsdag?

Girls double hovedturnering

R16
Divine Dasam Nweke (2) (DEN)/l Ntuli vs (tba)

——————————————————————————————————

Mostar Open 18&U 2018, Grade 4, Bosnia/Herzegovina

Girls single hovedturnering

R32
Nina Vicic (DEN) vs E Meri 16 64 16

——————————————————————————————————

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage