Næsten alle topspillerne deltager i Rogers Cup i Toronto og Montreal. Holger Rune afbrød ferie efter wildcard til ATP Challenger

Traditionen tro begynder de fleste topspillere hos både ATP og WTA for alvor at røre på sig, når Rogers Cup afvikles i Canada 3 uger før US Open.
Montreal og Toronto skiftes til at være vært for henholdsvis ATP 1000 og WTA Premier 5 udgaven, og i de ulige årstal spiller mændene i Montreal, hvor Novak Djokovic og Roger Federer er de eneste fra top 10, der ikke er blandt deltagerne.

Hos kvinderne i Toronto er no. 6 Petra Kvitova den eneste, som mangler fra top 10, og set med danske øjne er den største interesse knyttet til Caroline Wozniacki, hvis muligheder er belyst i foromtalen herunder.

Gensyn med Caroline Wozniacki i Toronto efter en måneds turneringspause

ATP udgaven dækkes massivt af Tennistv.com, som viser de fleste kampe, og turneringen dækkes desuden af TV3 Sport og Viaplay, mens alle kampe fra WTA turneringen kan følges på WTATV.com, og mange kampe kan desuden følges på TV2 Sport og TV2 Play.

SPT-FO-2019-D14-0806-HOLGER-VITUS-NODSKOV-RUNE-14001.JPG
ISF LTD – Holger Vitus Nødskov Rune ved French Open

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune har med kort varsel fået tilbudt wildcard til en ATP Challenger i Italien, og han kommer på en meget svær opgave i 1. runde, hvor han – formentlig tirsdag – møder 20-årige Francisco Cerundolo (ARG), der i oktober 2018 vandt 2 M15 titler på grus, og i 2019 har vundet yderligere 5 ITF-titler på grus – 2 M15 titler i januar i Manacor og Palmonova i Spanien, og endnu en M15 titel i Buenos Aires i maj, hvor han sidst på måneden også vandt en M25 titel i Miseljak (BIH), og for et et par uger siden vandt han endnu en M25 titel i Lima i Peru.

De fleste kampe fra ATP Challenger bliver vist på Livestream.com/ATP.

August Holmgren
Foto: Sportsfotograf.com. – August Holmgren

Dansk deltagelse i ugens ITF World Tennis Tour er tilsyneladende begrænset M15 i Ystad, hvor August Holmgren oprindelig var den eneste dansker, der var sluppet igennem nåleøjet til kvalifikationen, men både Sebastian Grundtvig og Henrik Heise Korsgaard tog chancen og mødte op til søndagens sign-in, da de som no. 6 og 7 på Alternate-listen vurderede, at der var gode chancer.

Sebastian Grundtvig
Foto: Sportsfotograf.com. – Sebastian Grundtvig

Initiativet blev belønnet, og de er derved begge med i kvalifikationen, hvor der i øvrigt er 3 oversiddere, så både Alexander Schou og Oliver Benneweis Pramming kunne også være sluppet med, hvis de også havde vovet pelsen og rejst til Ystad.

Henrik Korsgaard
Foto: Sportsfotograf.com. – Henrik Heise Korsgaard

Clara Tauson har problemer med den ene fod, og derfor har hun meldt fra til W60 turneringen i Warszawa, og både Olga Helmi og Elena Jamshidi har foretaget en “LWQ” (Late Widthdrawal Qualification) til henholdsvis W25 i Chiswiek og W15 på Grand Canaria.

EM U12
Foto: Privat – Lucca Ingildsen, Carla Valentin Jensen og Cecilie Fridthjof er blandt deltagerne ved TE Hillerød.

Det er sjældent muligt at følge danske juniorer på livestream, når de deltager i internationale turneringer, men der er mulighed for at overvære kampe fra TE Hillerød, hvor der både afvikles U12 i Category 2 og U14 i Category 3, hvis man selv møder op.

Resultaterne bliver opdateret undervejs under Tennis Europe sektionen nederst, hvor der også er dansk deltagelse i yderligere et par turneringer.

Desuden er der dansk deltagelse i en ITF Grade 2 turnering i Tyskland, hvor både Elmer Møller og dansk-hollandske Christian Lerby deltager.
15-årige Johanne Christine Svendsen har med 3 sejre kvalificeret sig til hovedturneringen ved Grade 5 i Bree i Belgien.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 11. August

WTA Premier 5, Toronto

Center Court – start 1930cet
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Serena Williams (USA)
Double finale

TV-dækning: WTATV.com (begge kampe), TV2 Sport

=====

ATP 1000, Montreal

Court Central – start 1930cet
Double finale
NB 2200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: Tennistv.com (begge kampe), TV3 Sport (2200->)

=====

ATP 1000 Montreal – 1. runde kamp på Tennistv.com

Center Court – NB 2000cet
Alex de Minaur (AUS) vs. Marco Cecchinato (ITA)
NB 0100: (13) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB)
Double kamp

Grandstand – ca. 2130cet: Double kamp
Court 4 – ca. 1900cet: Double kamp

ATP 1000 Montreal – kvalfinaler på Bet365, Unibet
1600: Popyrin vs. Kudla, Ruud vs. Delbonis
Næste: Carreno Busta vs. J.J. Wolf, Kecmanovic vs. Lopez, Sousa vs. Nishioka
Næste: Kohlschreiber vs. Karlovic, Kukushkin vs. Rublev

Mange kampe kan også ses hos Betting sites, Bet365, Unibet med flere…


Uge 32

WTA Premier 5, Coupe Rogers présentée par Banque Nationale, Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: WTA TV.com, TV2 Sport/TV2 Play

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1930cet
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Serena Williams (USA)
Double finale

TV-dækning: WTATV.com (begge kampe), TV2 Sport

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-toronto-canada-806%20#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

Semifinale
Bianca Andreescu (CAN) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(5)
(8) Serena Williams (USA) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 1-6, 6-3, 6-3

Kvart-finaler
Sofia Kenin (USA) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 7-6(2), 6-4
Bianca Andreescu (CAN) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 2-6, 6-4
(8) Serena Williams (USA) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-4
(Q) Marie Bouzkova (CZE)  vs. (4) Simona Halep (ROU) 6-4, Ret’d

1/8-finale
Sofia Kenin (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (16) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 7-5
Bianca Andreescu (CAN) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-1, 6-7(7), 6-4

(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-2
(4) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-2, 6-1
(8) Serena Williams (USA) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 6-4
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Iga Swiatek (POL) 7-6(4), 6-4

R32
Sofia Kenin (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-7(5), 6-3, 6-4
Dayana YASTREMSKA (UKR) vs. Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
(11) Belinda BENCIC (SUI) vs. Julia GOERGES (GER) 5-7, 6-3, 6-4
(6) Elina SVITOLINA (UKR) vs. Katerina SINIAKOVA (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

(3) Karolina PLISKOVA (CZE) vs. [Q] Alison RISKE (USA) 6-4, 6-7(4), 6-2
(16) Anett KONTAVEIT (EST) vs. Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) 7-5, 3-1 Ret’d
Bianca ANDREESCU (CAN) vs. Daria KASATKINA (RUS) 5-7, 6-2, 7-5
(5) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
=
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-2, 7-5
Jelena OSTAPENKO (LAT) vs. Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) 6-2, 2-6, 6-4
[WC] Svetlana KUZNETSOVA (RUS) vs. Donna VEKIC (CRO) 7-6(4), 6-3
(4) Simona HALEP (ROU) vs. [Q] Jennifer BRADY (USA) 4-6, 7-5, 7-6(5)

Serena WILLIAMS (USA) vs. Elise MERTENS (BEL) 6-3, 6-3
[Q] Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) vs. [LL] Shuai ZHANG (CHN) 6-4, 6-3
(15) Caroline WOZNIACKI (DEN)vs. [Q] Iga SWIATEK (POL) 6-1, 3-6, 4-6
(2) Naomi OSAKA (JPN) vs. [Q] Tatjana MARIA (GER) 6-2, Ret’d

R64
Sofia Kenin (USA) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 6-4, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-2
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-1
Julia Goerges (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-3, 1-6, 7-6(5)

(16) Anett Kontaveit (ESt) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. (12) Angelique Kerber (GER) 0-6, 6-2, 6-4
(Q) Francesca di Lorenzo (USA) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 7-5
=
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-1
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-4
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2

Elise Mertens (BEL) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 3-6, 6-3, 6-1
(15) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-2

Singles Kvalifikation (udvalgte)

Q64:
(9) Iga Swiatek (POL) vs. Shelby Rogers (USA)
(11) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (788) Catherine Leduc (CAN) 6-0, 6-0

Qfi:
(14) Anastasia Potapova (RUS) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(2), 1-1 Ret’d
(2) Alison Riske (USA) vs. (23) Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-4
(3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (20) Christina McHale (USA) 6-4, 7-6(2)
(15) Jennifer Brady (USA) vs. (4) Monica Puig (PUR) 6-3, 6-2
(9) Iga Swiatek (POL) vs. (21) Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
Xiyu Wang (CHN) vs. (11) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-2


ATP 1000, Coupe Rogers Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV dækning: Tennistv.com, TV3 Sport/Viaplay

Deltagere: Nadal, Thiem, Zverev, Tsitsipas, Nishikori, Khachanov, Fognini, Medvedev m.fl.

Spilleprogram søndag

Court Central – start 1930cet
Double finale
NB 2200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: Tennistv.com (begge kampe), TV3 Sport (2200->)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (16) Gael Monfils (FRA) – walkover
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 6-1, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-1, 6-2
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 3-6, 7-6(2)
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-3
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (Alt) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-0
(10) Roberto BautistaAgut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 7-5

(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(7), 7-5, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (13) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 5-7, 7-6(5)
(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (14) Marin Cilic (CRO) 7-6(7), 6-4

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(6), 6-4
Guido Pella (ARG) vs. Rdu Albot (MDA) 6-3, 2-6, 7-6(2)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-3, 6-1
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 7-6(3), 6-3

(Alt) Hubert Hurkacz (POL) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-3
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 7-6(6)
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 7-5
Richard Gasquet (FRA) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 6-7(6), 6-2, 7-6(4)
=
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-7(3), 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Milos Raonic (CAN) 6-3, 3-6 Ret’d
(13) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 2-6, 6-2, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(4), 6-4

(8) Daniil Medvedev (RUS) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0
Cristian Garin (CHI) vs. (12) John Isner (USA) 6-3, 6-4
(14) Marin Cilic (CRO) vs. (LL) John Millman (AUS) 6-3, 6-4
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 3-6, 6-3

R64
(Q) Daniel Evans (GBR) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-4, 7-6(6)
Radu Albot (MDA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (15) David Goffin (BEL) 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. (SE) Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-1, 7-6(2)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4
(Q) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Brayden Schnur (CAN) 6-1, 6-2

(Alt) Hubert Hurkacz (POL) vs. Taylor Fritz (USA) 6-3, 7-5
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 7-6(3), 6-4
(16) Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Peter Polansky (CAN) 6-7, 6-3, 6-3
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Bernard Tomic (AUS) 6-3, 6-2
Diego Shwartzman (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 3-6, 7-6(5), 6-4
Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-6(2), 6-4
=
Stan Wawrinka (SUI) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Vasek Pospisil (CAN) 6-2, 6-7)(3), 7-6(3)
(17) Milos Raonic (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(13) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 3-6, 6-4, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Marton Fucsovics (HUN) 5-7, 6-2, 6-3

Kyle Edmund (GBR) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Laslo Djere (SRB) 6-2, 7-6(4)
(12) John Isner (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 6-3, 7-6(6)
(14) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Bradley Klahn (USA) 6-3, 7-6(7)
(LL) John Millman (AUS) vs. (Q) Feliciano Lopez (ESP) 6-7(4), 7-6(2), 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 7-5


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 32)

Ingen turneringer denne uge


ATP Challengers (Uge 32)

Internazionali di Tennis Manerbio Trofeo Dimmidisi, Manerbio (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R64: (WC) (1137) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (299) Francisco Cerundolo (ARG) 6-7(4), 0-6

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 32)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15 Ystad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(Q) (ITF1657) August Holmgren (DEN) vs. (ITF1519) David Volfson (CAN) 6-3, 7-5
(Q) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (533/ITF197) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 4-6, 2-6

1/8-finale: August Holmgren vs. (WC) (ITF1272) Christian Samuelsson (SWE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: August Holmgren vs. [5] (670/ITF415) Simon Yitbarek (SWE) 6-3, 6-1
Semifinale: August Holmgren vs. [2] (533/ITF197) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 3-6, 6-2, 6-3
Finale: August Holmgren vs. [8] (ITF281) Gustav Hansson (SWE) – søn 1130

Singles kvalifikation

Q32
Sebastian Grundtvig vs. [11] (ITF2019) Jan Jermar (CZE) 6-1, 6-0
Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [12] (ITF2055) Daniel Svensson (SWE) 6-2, 6-1
[8] (ITF1657) August Holmgren (DEN) vs. (WC) Artsiom Dabryian (BLR) 6-0, 6-0

Gentofte spillere
Foto: Privat – August Holmgren, Henrik Heise Korsgaard, Sebastian Grundtvig, Philip Ørnø

Qfi:
Sebastian Grundtvig vs. [5] (ITF1519) David Volfson (CAN) 2-6, 2-6
Henrik Heise Korsgaard vs. [7] (ITF1635) Eric Ahren Moonga (SWE) 6-1, 6-4
August Holmgren vs. [10] (ITF1926) Marko Vejnovic (SWE) 6-1, 2-6, [10-4]

Doubles

1/8-finale
August Holmgren (DEN)/David Norfeldt (SWE) vs. (1) Simon Freund/Markus Eriksson (SWE) 3-6, 2-6


M15, Copa Santa Cruz (BOL) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: [4] (ITF368) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (ITF1190) Boruch Skierkier (ARG) 2-6, 6-2, 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF816) Tomas Farjat (ARG) 6-3, 2-6, 5-7

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Hugo Moura (BRA) vs. (1) Federico Zeballos/Boris Arias (BOL) 4-6, 3-6


ITF Women (uge 32)

 


W25 (udvalgte)

 


W15 (udvalgte)

 


ITF Junior (uge 32)


Grade 2, VAN DER VALK HOTEL GLADBECK Junior Cup powered by BABOLAT (GER) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32
[4] (132) Christian Lerby (NED) vs. (645) Oriol Fillat Gimenez (ESP) 6-1, 6-4
[7] (154) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) Frederic Schlossmann (GER) 6-0, 6-2

1/8-finale
Christian Lerby vs. (298) Benito Sanchez Martinez (GER) 4-6, 6-0, 6-0
Elmer Møller vs. (364) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(223) Max Wiskandt (GER) vs. [6] (142) Allan Deschamps (FRA) 4-6, 6-2, 7-6(7)
Christian Lerby vs. (183) Nemanja Malesevic (BIH) 1-6, 2-6
[3] (113) Nikita Kashirin (RUS) vs. [8] (171) Raphael Collignon (BEL) 6-3, 7-6(4)
Elmer Møller vs. (172) Oleksandr Ovcharenko (UKR) 1-6, 6-0, 6-1

Semifinale
(183) Nemanja Malesevic (BIH) vs. (223) Max Wiskandt (GER) 2-6, 6-3, 7-6(3)
Elmer Møller vs. [3] (113) Nikita Kashirin (RUS) 3-6, 6-4, 6-3

Finale: Elmer Møller vs. (183) Nemanja Malesevic (BIH) 4-6, 0-6

Doubles

(1) Christian Lerby (NED)/Martin Breysach (FRA) vs. Benjamin Heynold (GBR)/Marcello Serafini (ITA) 6-4, 6-2
Lerby/Breysach vs. Benito Sanchez Martinez/Max Wiskandt (GER) 2-6, 4-6


Grade 4, Taça Diogo Napoles, Porto (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R64: (LL) (1327) Natacha Schou (DEN) vs. [1] (450) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 0-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) (1327) Natacha Schou (DEN) vs. Sana Garakani (IRI) 3-6, 6-2, [11-9]
Qfi: Natacha Schou vs. Berta Miret Avante (ESP) 3-6, 3-6


Grade 3, SOBOTA POWIAT POZNANSKI JUNIOR CUP 2019 (POL) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (259) Clarine Lerby (NED) vs. (339) Radka Zelnickova (SVK) 3-6, 3-6


Grade 5, KIM CLIJSTERS TROPHY 2019, Bree (BEL) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [7] (863) Richard Biagiotti vs. Alexander Gilisen (BEL) 2-6, 2-6

Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (1581) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Chyara Onia Seke (BEL) 6-1, 6-1
1/8-finale: Johanne Christine Svendsen vs. (926) Chyara Onia Seke (BEL) 4-6, 4-6

Girls singles kvalifikation

Q32
[5] (1581) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Clarissa Marro (BEL) 6-4, 5-7, [10-4]
(2150) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs Alina Muradow (TUR) 6-1, 6-4
[4] (1579) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Yana Malfet (BEL) 4-6, 3-6

Q16
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Marine Bossu (BEL) 6-1, 6-0
(2150) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [3] (1556) Emma Vanderheyden (BEL) 5-7, 6-2, [11-13]

Qfi: Johanne Christine Jensen vs. [2] (1474) Louisa Voelz (GER) 6-2, 6-1

Girls doubles

1/8-finale:
(Alt) Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (4) Lou Baudouin (FRA)/Feryel Ben Hassen (TUN) 0-6, 7-6(5), [13-11]
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Dariia Monakhova (RUS) vs. (3) Kristina Paskauskas (GBR)/Anna Zyryanova (RUS) 1-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 32)

Category 2/3, TE Hillerød (DEN) – Grus

Euroelite Tennis er har flere deltagere med ved denne turnering

U12 Boys singles Playoff

Kvartfinale
Oliver Bonding (GBR) vs. (WC) Jesper Ekoff (SWE) 7-6(5), 6-2
Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) 6-0, 6-3
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Victor Ryden (SWE) 6-7(3), 6-3, [10-1]
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) Ludvig Hede (SWE) 1-6, 4-6

Herunder Jesper Ekoff (SWE), som vandt Group A.

Semifinale
Oliver Bonding (GBR) vs. Emanuel Grau Kristensen (DEN) 6-0, 6-3
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) Ludvig Hede (SWE) 7-6(6), 2-6, [9-11]

Finale: (Q) Ludvig Hede (SWE) vs. Oliver Bonding (GBR) 6-3, 4-6, [10-6]

U12 Boys singles Group

Group A (pulje)
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jesper Ekoff (SWE) 4-6, 0-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Niklas Korsstrom (FIN) 3-6, 3-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Peter Krusegaard (DEN) 1-6, 0-6
Jesper Ekoff (SWE) vs. Niklas Korsstrom (FIN) 6-1, 6-1
No. 1: Jesper Ekoff (SWE)

Group B (pulje)
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Ludvig Hede (SWE) 4-6, 5-7
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Carl Mejer (SWE) 6-1 6-1
Christoffer Thielsen (DEN) vs. William Emil Schnack (DEN) 6-1, 6-1
William Emil Schnack (DEN) vs. Carl Mejer (SWE) 7-6(11), 7-6(4)
William Emil Schnack (DEN) vs. Ludvig Hede (SWE) – tabte walkover
No. 1: Ludvig Hede (SWE)

Group C (pulje)
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. (WC) Jonathan Ekstrand (SWE) – walkover
Leo Bach Nielsen vs. Nathan Mcgarvey (GBR) 6-3, 6-2
Leo Bach Nielsen vs. Victor Ryden (SWE) 6-3, 0-6, [9-11]
No. 1: Victor Ryden (SWE)

Group D (pulje)
Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Linus Andersson (SWE) 6-3, 6-2
Emanuel Grau Kristensen vs. Filip Nawrocki (POL) 6-0, 6-0
Emanuel Grau Kristensen vs. Thom Gabelic (SWE) 6-0, 6-0
No. 1: Emanuel Grau Kristensen

Group E (pulje)
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Alexandre Gallet Christensen (FRA) 6-1, 6-3
Christian Grønfeldt-Sørensen vs. Marcus Sehested (SWE) 2-6, 6-2, [10-4]
Christian Grønfeldt-Sørensen vs. Hugo Walberg (SWE) 6-0, 6-1
No. 1: Christian Grønfeldt-Sørensen

Group F (pulje)
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. William Thulin-Gregersen (DEN) 6-3, 6-1
Rasmus Hembo Mathiasen vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 6-2, 6-0
Rasmus Hembo Mathiasen vs. Maximilian Schlawitz (SWE) 6-0, 6-1
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 3-6, 3-6
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. Maximilian Schlawitz (SWE) 5-7, 6-3, [4-10]
No. 1: Rasmus Hembo Mathiasen

Group G (pulje)
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Lukas Johnsson (SWE) 7-5, 6-0
Lucas Christmas Møller vs. Linus Huep (GER) 6-0, 6-1
Lucas Christmas Møller vs. Alvar Lange (SWE) – walkover
No. 1: Lucas Christmas Møller

Group H (pulje)
Asger Sørensen (DEN) vs. Daniel Widegren (SWE) 3-6, 4-6
Asger Sørensen vs. Oliver Bonding (GBR) 0-6, 1-6
Asger Sørensen vs. Anton Kartsev (RUS) 0-6, 1-6
Oliver Bonding vs. Daniel Widegren (SWE) 6-1, 6-2
Oliver Bonding vs. Anton Kartsev (RUS) 6-2, 6-2
No. 1: Oliver Bonding

U12 Boys singles Qual

Qual A (pulje)
Emil Schølin (DEN) vs. Linus Huep (GER) 2-6, 1-6
Emil Schølin vs. Lukas Jonsson (SWE) 0-6, 0-6
No. 1: Lukas Jonsson (SWE) vs. Linus Huep (GER) 6-3, 6-0

Qual B (pulje)
Carl August Hassel (DEN) vs. Felix Magnusson (SWE) 6-7(2), 2-6
Carl August Hassel vs. (WC) Torsten Ebbinghaus (SWE) 5-7, 2-6
Carl August Hassel vs. Alexandre Gallet Christensen (FRA) 4-6, 3-6
No. 1: Alexandre Gallet Christensen (FRA)

Qual C (pulje)
Simon Ichiro Baba Jensen (DEN) vs. (WC) Jonathan Ekstrand (SWE) 1-6, 2-6
Christopher Topp-Parving (DEN) vs. Daniel Widegren (SWE) 5-7, 0-6
Christopher Topp-Parving vs. (WC) Jonathan Ekstrand (SWE) 1-6, 3-6
No. 1: Daniel Widegren (SWE)

Qual D (pulje)
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. Alvar Lange (SWE) 0-6, 0-6
Nicolai Schølin (DEN) vs. Ludvig Hede (SWE) 0-6, 0-6
William Thulin-Gregersen vs. Nicolai Schølin 6-2, 6-2
William Thulin-Gregersen vs. Ludvig Hede (SWE) 0-6, 0-6
Nicolai Schølin vs. Alvar Lange (SWE) 0-6, 0-6
No. 1: Ludvig Hede (SWE)

U12 Boys doubles

Kvartfinale
Lucas Christmas Møller/August Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Ludvig Hede/Alvar Lange (SWE) vs. Leo Bach Nielsen (DEN)/Nathan McGarvey (GBR) 6-1, 6-1
Linus Andersson/Victor Ryden (SWE) vs. Rasmus Hembo Mathiasen (DEN)/Oliver Bonding (GBR) 4-6, 6-2, [11-9]
Emanuel Grau Kristensen/Christoffer Thielsen (DEN) vs. Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)/Maximilian Schlawitz (SWE) 6-3, 6-3

Semifinale
Møller/Poulsen (DEN) vs. Hede Lange (SWE) 7-6(7), 7-5
Kristensen/Thielsen (DEN) vs. Andersson/Ryden (SWE) 4-6, 0-6

Finale: Møller/Poulsen (DEN) vs. Andersson/Ryden (SWE) 6-4, 6-2

U12 Girls singles Playoff

Kvartfinale
Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 2-6, 2-6
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Linea Bajraliu (SWE) 6-2, 6-4
Eva Kryuchkova (RUS) vs. Sim Sipahioglu (TUR) 6-3, 6-2
(Q) Fredrika Runstrom (SWE) vs. (Q) Sofia Gottlieb (SWE) 7-5, 6-1

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof klar til sin første Tennis Europe semifinale

Semifinale
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 4-6, 1-6
(Q) Fredrika Runstrom (SWE) vs. Eva Kryuchkova (RUS) 6-3, 0-6, [10-4]

Finale: (Q) Fredrika Runstrom (SWE) vs. (Q) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 6-3, 5-7, [10-6]

U12 Girls singles Group

Group A (pulje)
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Alma Norrman (SWE) 6-0, 6-1
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Flora Johnson (GBR) 6-7(1), 6-4, [11-9]
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Emma Paunovic (DEN) 6-0, 6-1
Emma Paunovic (DEN) vs. Flora Johnson (GBR) 0-6, 1-6
Emma Paunovic (DEN) vs. Alma Norrman (SWE) 6-3, 1-6, [8-10]
No. 1: Lucca Ingildsen

Group B (pulje)
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Liinu Heiskanen (FIN) 6-7(1), 5-7
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Sofia Gottlieb (SWE) 4-6, 3-6
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Naja Brun Creton (DEN) 6-2, 6-3
Naja Brun Creton (DEN) vs. Sofia Gottlieb (SWE) 1-6, 2-6
Naja Brun Creton (DEN) vs. Liinu Heiskanen (FIN) 0-6, 6-7(2)
No. 1: Sofia Gottlieb (SWE)

Group C (pulje)
Karolina Johnsen (DEN) vs. Milla Kotamaeki (FIN) 6-3, 6-1
Karolina Johnsen (DEN) vs. Sim Sipahioglu (TUR) 2-6, 2-6
Karolina Johnsen (DEN) vs. Jasmine Mayor (DEN) 6-1, 6-0
Jasmine Mayor (DEN) vs. Sim Sipahioglu (TUR) 0-6, 1-6
Jasmine Mayor (DEN) vs. Milla Kotamaeki (FIN) – tabte walkover
No. 1: Sim Sipahioglu (TUR)

Group D (pulje)
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Emilia Lehtinen (FIN) 7-5, 6-0
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-2, 6-3
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Liv Torp-Milojevic (DEN) 6-0, 6-3
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-2, 6-1
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Emilia Lehtinen (FIN) 7-5, 6-1
No. 1: Cecilie Agerbek Fridthjof

Group E (pulje)
Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Linea Bajraliu (SWE) 1-6, 3-6
Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Anna Kartseva (RUS) 4-6, 1-6
Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Amani Azarkan (DEN) 6-1, 6-0
Amani Azarkan (DEN) vs. Anna Kartseva (RUS) 0-6, 0-6
Amani Azarkan (DEN) vs. Linea Bajraliu (SWE) 0-6, 0-6
No. 1: Linea Bajraliu (SWE)

Group F (pulje)
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Eva Kryuchkova (RUS) 1-6, 1-6
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 6-7(4), 2-6
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Elinor Soldbro Dubin (DEN) 6-3, 6-0
Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 1-6, 1-6
Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. Eva Kryuchkova (RUS) 0-6, 1-6
No. 1: Eva Kryuchkova (RUS)

Group G (pulje)
Sophia Bergqvist (DEN) vs. Fredrika Runstrom (SWE) 0-6, 0-6
Sophia Bergqvist (DEN) vs. Sophia Fredericks-Mckee (GBR) 0-6, 4-6
Sophia Bergqvist (DEN) vs. Sofia Mortensen (DEN) 7-6(1), 3-6, [10-5]
Sofia Mortensen (DEN) vs. Sophia Fredericks-Mckee (GBR) 2-6, 2-6
Sofia Mortensen (DEN) vs. Fredrika Runstrom (SWE) 0-6, 1-6
No. 1: Fredrika Runstrom (SWE)

Group H (pulje)
Victoria Nissen (DEN) vs. Nellie Taraba Wallberg (SWE) 1-6, 1-6
Victoria Nissen (DEN) vs. Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-2, 7-6(4)
Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) vs. Nellie Taraba Wallberg (SWE) 0-6, 0-6
No. 1: Nellie Taraba Wallberg (SWE)

U12 Girls singles Qual

Qual A 
Victoria Nissen (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 1-6, 0-6

Qual B 
Sophia Bergqvist (DEN) vs. Disa Levinsson-Olsson (SWE) 2-6, 0-6

Qual C (pulje)
Nellie Taraba Wallberg (SWE) vs. Anna Kartseva (RUS) 6-0, 6-1
Karolina Johnsen (DEN) vs. Anna Kartseva (RUS) 2-6, 0-6
Karolina Johnsen vs. Nellie Taraba Wallberg (SWE) 0-6, 2-6
No. 1: Nellie Taraba Wallberg (SWE)

Qual D (pulje)
Amani Azarkan (DEN) vs. Fredrika Runstrom (SWE) 0-6, 0-6
Amani Azarkan vs. Linea Bajraliu (SWE) 1-6 Ret’d
No. 1:  Fredrika Runstrom (SWE)

U12 Girls doubles

1/8-finale
Fredrika Runstrom/Nellie Taraba Wallberg (SWE) – bye
Lucca Ingildsen (DEN)/Esther Mansson (SWE) vs. Naja Brun Creton/Karolina Johnsen (DEN) 6-2, 6-1
Liinu Heiskanen/Emilia Lehtinen (FIN) – bye
Mille Friis Haakonsson/Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Eva Kryuchkova (RUS)/Sim Sipahioglu (TUR) 3-6, 6-4, [10-8]

Carla Valentin Jensen/Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Linea Bajraliu (SWE) 1-6 7-5, [12-10]
Emma Paunovic (DEN)/Anna Kartseva (RUS) vs. Disa Levinsson-Olsson/Alma Norrman (SWE) 6-4, 6-7(3), [10-6]
Elinor Soldbro Dubin (DEN)/Milla Kotamaeki (FIN) vs. Sophia Bergqvist/Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-3, 6-4
Sophia Fredericks-Mckee/Flora Johnson (GBR) – bye

Kvartfinale
Runstrom/Wallberg (SWE) vs. Ingildsen/Mansson 6-3, 7-5
Haakonsson/Torp-Milojevic vs. Heiskanen/Lehtinen 2-6, 6-4, [10-7]
Jensen/Kristensen vs. Paunovic/Kartseva 6-2, 6-4
Fredericks-Mckee/Johnson vs. Soldbro Dubin/Kotamaeki 6-0, 6-4

Semifinale – torsdag
Runstrom/Wallberg (SWE) vs. Haakonsson/Torp-Milojevic (DEN) 6-3, 6-0
Jensen/Kristensen vs. Fredericks-Mckee/Johnson 6-1, 6-7(5), [12-10]

Finale: Jensen/Kristensen vs. Runstrom/Wallberg 2-6, 2-6

U14 Boys singles hovedturnering

R64
Magnus Rank Lindberg (DEN) vs. Filip Gustafsson (SWE) 1-6, 5-7
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Pablo Leibar (FRA) 1-6, 2-6
Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Daniel Albrechtsen (GER) 6-1, 7-6(1)
(5) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye

(4) Yakup Uzunel (DEN) – bye
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Emil Kindhult (SWE) 4-6, 6-4, 4-6
(WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Amir Albeg (GER) 2-6, 1-6
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Gustav Ekoff (SWE) 6-0, 4-6, 6-4
(LL) Linus Bangert (DEN) vs. Tjark Kunkel (GER) 1-6, 2-6

(9) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
(Q) Fidel Nweke (DEN) vs. (WC) Erik Mansson (SWE) 7-6(4), 4-6, 1-3 Ret’d
(WC) Jarl August Ildor (DEN) vs. Gianluca Kunz (SUI) 0-6, 0-6

(Q) Emil Remsted (DEN) vs. (WC) Liam Svensson (SWE) 1-6, 2-6
Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. (Q) Isak Brywe (SWE) 3-6, 2-6
(12) Oliver Steines (DEN) – bye
Oliver Lindberg (DEN) vs. Andreas Ursin Nygaard (NOR) 1-6, 1-6
(2) Christopher Garde (DEN) – bye

R32
Anders Bjørn Møller (DEN) vs. (10) Jayden Tjong (NED) 1-6, 2-6
(5) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) Giovanni Ciocca (ITA) 6-4, 6-2
(4) Yakup Uzunel (DEN) vs. Emil Kindhult (SWE) 6-3, 6-2
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (11) Dogan Can Sipahioglu (TUR) 6-2, 6-1
(9) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Emil Frozkhan (SWE) 6-2, 6-1
(12) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) Isak Brywe (SWE) 6-4, 3-6, 7-5
(2) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Daniel Margoulis (SWE) 6-0, 4-6, 6-0

1/8-finale
(5) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (10) Jayden Tjong (NED) 2-6, 4-6
(4) Yakup Uzunel (DEN) vs. (16) Finbar McGarvey (GBR) 6-2, 6-3
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Tjark Kunkel (GER) 3-6, 1-6
(9) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (7) Pablo Martinez Gomez (ESP) 4-6, 6-4, 6-7(5)
(12) Oliver Steines (DEN) vs. (WC) Liam Svensson (SWE) 3-6, 6-2, 6-7(4)
(2) Christopher Garde (DEN) vs. Andreas Ursin Nygaard (NOR) 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
Filip Gustafsson (SWE)  vs. (10) Jayden Tjong (NED) 7-6(4), 6-1
(4) Yakup Uzunel (DEN) vs. Tjark Kunkel (GER) 6-2, 6-3
(3, Q) Arvid Hallgren (SWE) vs. (7) Pablo Martinez Gomez (ESP) 6-2, 6-3
(2) Christopher Garde (DEN) vs. (WC) Liam Svensson (SWE) 6-3, 6-1

Semifinale – fredag
(4) Yakup Uzunel (DEN) vs. Filip Gustafsson (SWE) 3-6, 1-6
(2) Christopher Garde (DEN) vs. (3, Q) Arvid Hallgren (SWE) 6-4, 6-2

Finale: (2) Christopher Garde (DEN) vs. Filip Gustafsson (SWE) 6-4, 6-1

U14 Boys singles kvalifikation

Qfi
Emil Remsted (DEN) – bye
Fidel Nweke (DEN) – bye
Julius Rokkjær (DEN) vs. Isak Brywe (SWE) 4-6, 0-6
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Axel Bergh (SWE) 1-6, 4-6
Linus Bangert (DEN) vs. Giovanni Ciocca (ITA) 3-6, 1-6

U14 Boys doubles

R32 (udvalgte)
Konstantin Gade Kryger/Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Amir Albeg (GER)/Anton Kartsev (RUS) 6-4, 6-2
Magnus Rank Lindberg/Oliver Lindberg (DEN) vs. Isak Brywe/Emil Kindhult (SWE) 7-6(6), 1-6, [9-11]
Valdemar Soldbro Dubin (DEN)/Lukas Hardten (GER) vs. Alexander Grube Andersen/Linus Bangert (DEN) 4-6, 6-4, [10-8]

1/8-finale
(1) Christopher Garde/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Filip Gustafsson/Daniel Margoulis (SWE) 6-3, 6-7(5), [7-10]
Jarl August Ildor (DEN)/Kilian Mueller (GER) vs. (8) Daniel Albrechtsen/Tjark Kunkel (GER) 1-6, 4-6
Kryger/Møller (DEN) vs. (3) Leo Gutjahr (AUT)/Jayden Tjong (NED) 6-2, 7-6(5)
(6) Kristian Kjellberg/Yakup Uzunel (DEN) vs. Oscar Andren/Noel Simonsson (SWE) 6-1, 6-0

Liam Svensson/Albert Widell (SWE) vs. (7) Caan David Grueneberg (GER)/Gianluca Kunz (SUI) 6-4, 7-5
Brywe/Kindhult (SWE) vs. (4) Pablo Martinez Gomez (ESP)/Dogan Can Sipahioglu (TUR) 7-5, 6-4
(5) Alexander Nordal Clausen/Oliver Steines (DEN) vs. Jay Johnson-Hauldren/Finbar McGarvey (GBR) 4-1, 4-6, [8-10]
(2) Samuel Borjesson/Arvid Hallgren (SWE) vs. Hardten (GER)/Soldbro Dubin (DEN) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(8) Gustafsson/Margoulis (SWE) vs. (8) Albrechtsen/Kunkel (GER) 6-1, 6-1
(6) Kjellberg/Uzunel (DEN) vs. (3) Gutjahr (AUT)/Tjong (NED) – walkover
Svensson/Widell (SWE) vs. Brywe/Kindhult (SWE) 7-6(2), 6-4
Johnson-Hauldren/McGarvey (GBR) vs. (2) Borjesson/Hallgren 6-3, 6-4

Semifinale
(8) Gustafsson/Margoulis (SWE) vs. (6) Kjellberg/Uzunel (DEN) 6-3, 6-4
Johnson-Hauldren/McGarvey (GBR) vs. Svensson/Widell (SWE) 6-3, 6-3

Finale: (8) Gustafsson/Margoulis (SWE) vs. Johnson-Hauldren/McGarvey (GBR) 6-2, 6-4

U14 Girls singles hovedturnering

R64
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Tilda Hessleryd (SWE) 7-5, 2-6, 3-6
Anna Lindelof Schmidt (DEN) – bye
(9) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye
Emma Timm Neergaard (DEN) – bye

Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Dabrowska Walkowiak (GER) 4-6, 6-3, 5-7
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) – bye
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Emilia Sehested (SWE) 6-3, 1-6, 3-6
(5) Laura Brunkel (DEN) – bye
=
Felicia Damm Nielsen (DEN) – bye
Siv Bertelsen (DEN) – bye
Sarah Suljadzic (DEN) vs. Esther Magnusson (SWE) 7-5, 6-3
(3) Frederikke Alberte Pape (DEN) – bye

Freja B. Løvbjerg (DEN) – bye
(12) Mille Mørk (DEN) – bye
(15) Dicte Ingildsen (DEN) – bye
Iben Valentin Jensen (DEN) vs. Ylva Thuresson (SWE) 6-0, 6-2

R32
Anna Lindelof Schmidt (DEN) vs. (16) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 3-6, 2-6
(9) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 2-6, 6-4, 4-6
Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (6) Elena Samuelsson (SWE) 3-6, 2-6
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. (14) Sofia Corte Real (POR) 6-4, 3-6, 7-6(3)
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. (11) Carla Wendt (SWE) 2-6, 3-6
(5) Laura Brunkel (DEN) vs. Emilia Sehested (SWE) 6-4, 6-1
=
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (8) Vanessa Epp (GER) 0-6, 0-6
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (10) Emma Lindh (SWE) 0-6, 1-6
Siv Bertelsen (DEN) vs. (13) Edit Cosmo (SWE) 1-6, 0-6
(3) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Sarah Suljadzic (DEN) 6-3, 6-2

Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (7) Tessa Johanna Brockmann (GER) 3-6, 1-6
(12) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) Isabella Danielsson (SWE) 6-0, 6-1
(15) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Tilda Larsson (SWE) 1-6, 6-3, 3-6
Iben Valentin Jensen (DEN) vs. (2) Amina Kadic (SWE) 1-6, 0-6

1/8-finale
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. (4) Adelisa Kahriman (SWE) 0-6, 0-6
(5) Laura Brunkel (DEN) vs. (11) Carla Wendt (SWE) 7-5, 6-2
(3) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (13) Edit Cosmo (SWE) 3-6, 6-2, 2-6
(12) Mille Mørk (DEN) vs. (7) Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-7(5), 6-4, 2-6

Kvartfinale
(1) Hannah Read (GBR) vs. Filipa Knezevic (SWE) 6-1, 6-3
(5) Laura Brunkel (DEN) vs. (4) Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 0-6
(10) Emma Lindh (SWE) vs. Edit Cosmo (SWE) 6-2, 6-4
(2) Amina Kadic (SWE) vs. (7) Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-3, 6-1

Semifinale
(1) Hannah Read (GBR) vs. (4) Adelisa Kahriman (SWE) 6-4, 6-2
(2) Amina Kadic (SWE) vs. (10) Emma Lindh (SWE) 6-4, 6-4

Finale: (1) Hannah Read (GBR) vs. (2) Amina Kadic (SWE) 6-0, 6-1

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Adelisa Kahriman (SWE)/Hannah Read (GBR) – bye
Iben Valentin Jensen/Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Bella Bergkvist Larsson/Tilda Larsson (SWE) 0-6, 2-6
(4) Laura Brunkel (DEN)/Edit Cosmo (SWE) vs. Filippa Alberta Klemmensen/Sarah Suljadzic (DEN) 6-1, 6-3
Ophelia Mille Ruus (DEN)/Esther Magnusson (SWE) vs. Dabrowka Walkowiak (GER)/Carla Wendt (SWE) 4-6, 3-6
Felicia Damm Nielsen/Mille Mørk (DEN) vs. Tilda Hessleryd/Elena Samuelsson (SWE) 4-6, 6-4, [8-10]
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Sofia Corte Real (POR) vs. (3) Tessa Johanna Brockmann/Vanessa Epp (GER) 0-6, 1-6
Dicte Ingildsen (DEN)/Filipa Knezevic (SWE) vs. Siv Bertelsen/Emma Timm Neergaard (DEN) 6-2, 6-0
(2) Amina Kadic/Emma Lindh (SWE) – bye

Kvartfinale
(1) Kahriman (SWE)/Read (GBR) vs. Larsson/Larsson (SWE) 4-6, 6-1, [10-8]
Brunkel (DEN)/Cosmo (SWE) vs. Walkowiak (GER)/Wendt (SWE) 6-3, 6-1
(3) Brockmann/Epp (GER) vs. Hessleryd/Samuelsson (SWE) 7-6(1), 6-2
(2) Kadic/Lindh (SWE) vs. Ingildsen (DEN)/Knezevic (SWE) 4-6, 6-2, [10-4]

Semifinale –
(1) Kahriman (SWE)/Read (GBR) vs. Brunkel (DEN)/Cosmo (SWE) 6-3, 6-0
(2) Kadic/Lindh (SWE) vs. (3) Brockmann/Epp (GER) 7-5, 6-0

Finale: (1) Kahriman (SWE)/Read (GBR) vs. (2) Kadic/Lindh (SWE) 6-2, 6-4


Category 2, Bavarian Junior Open 2019, Augsburg (GER) – Grus

U14 Girls singles hovedturnering

R64: (688) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Julie Pancova (CZE) 6-3, 1-6, 6-3
R32: Annelieke Saustrup Steenhuisen vs. [10] (230) Nadia Victoria Nemeth (GER) 6-4, 6-0
1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen vs. (758) Carlota Heinz Santana (GER) 2-6, 4-6


Category 3, San Marino Junior Cup 16& under (SMR) 

U16 Boys singles hovedturnering

R32: (395) Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) (1900) Gustavo Campagnoli (ITA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Ervin Mesic vs. [6] (292) Andrea Meduri (ITA)


Category 3, Cevansir Cup, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U16 Girls singles hovedturnering

R64: (1613) Isil Yurttas (DEN) vs. elif aycan Karaatli (TUR) 6-1, 4-6, 6-1
R32: Isil Yurttas vs. [1] (124) Dooa Akyurek (TUR) 2-6, 0-3 Ret’d

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage