Både TV 2 Sport og Eurosport sender fra Adelaide, der er vært for både WTA Premier og ATP 250. Kvalkampe til Australian Open med Mikael Torpegaard dækkes massivt på Eurosport Player. Løchte/Puetz lader op til Grand Slam i Auckland

I ugen før Australian Open finpudser mange spillere kampformen i Adelaide International, hvor der både afvikles WTA Premier og ATP 250.
WTA-kampene kan følges på WTATV.com og TV 2 Sport, mens WTATV.com og Eurosport viser ATP-kampene.

WTATV viser desuden kampene fra WTA International i Hobart, som desuden kan følges på TV 2 Play 3 fra onsdag.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikael Torpegaard

Eurosport Player viser kampe fra flere baner, når kvalifikationen til Australian Open indledes natten til tirsdag dansk tid, og da der transmitteres fra flere baner, er der gode chancer for at følge med, når Mikael Torpegaard skal forsøge at kvalificere sig til hovedturneringen.

Der er fortsat dansk deltagelse i Auckland, hvor Caroline Wozniacki netop har spillet sine sidste WTA-kampe, og hvor Holger Vitus Nødskov Rune blev besejret i kvalfinalen til ATP-udgaven af ASB Classic, idet Frederik Løchte Nielsen sammen med Tim Puetz er med i double-rækken, hvor de i den første kamp skal forsøge at gentage sejren fra Doha over Mate Pavic og Bruno Soares.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen efter sejren i Helsinki 2019

Både Norge og Sverige har deltagere i Auckland, idet Mikael Ymer har kvalificeret sig til hovedturneringen, hvor Casper Ruud fortsætter jagten på at overhale sin far som Norges højst rangerede spiller gennem tiderne.

KB’s 18-årige ukrainer Eric Vanshelboim spiller for første gang på ATP Challenger niveau i Bendigo i Australien, hvor flere af de spillere, som er direkte i Australian Open, pudser formen af, men det meste af “mellem-gruppen” deltager – ligesom Mikael Torpegaard – i kvalifikationen til Melbourne, og derfor er der rangeringsmæssigt større spredning end sædvanligt i en Challenger.

Foto: Sportsfotograf.com. – Eric Vanshelboim

Inden Caroline spiller sin sidste turnering ved Australian Open deltager hun tirsdag-torsdag 14-16. januar i opvisnings-turneringen Kooyong Classic sammen med Maria Sharapova, Ajla Tomljanovic og CoCo Vandeweghe.
På herresiden deltager Marin Cilic, Nick Kyrgios, Grigor Dimitrov, Milos Raonic, Soonwoo Kwon, Borna Coric og stefansos Tsitsipas.

Eurosport 2 sender fra turneringen tirsdag, og der sendes kampe alle dage på Eurosport Player.

Tilføjelse/Ændring: Caroline har efterfølgende trukket sig fra turneringen


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 18. januar

Billedet (øverst): Dayana Yastremska (UKR) modtog en velkomstgave til WTA i Adelaide, og hun kan kl. 07 følges på TV 2 Play i finalen mod 2. seedede Ashleigh Barty.
Yastremska kan blive Caroline Wozniackis sidste modstander i karrieren, når de evt. mødes i 2. runde ved Australian Open.
Andrey Rublev, der vandt i 3 sæt over Felix Auger-Aliassime i semifinalen, kan efter WTA-tinalen følges på Eurosport 2 kl. 09 i ATP-finalen mod Lloyd Harris (RSA), der var gennem kvalifikation.

=====

Australian Open kval – Eurosport Player

Start 0000cet (udvalgte)
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (23) Tereza Martincova (CZE) – 0000cet C22
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Tallon Griekspoor (NED) – 2. match C8
Johanne Larsson (SWE) vs. Varvara Gracheva (RUS) – 3. match C22

Komplet schedule – https://ausopen.com/schedule#!13966

=====

ATP 250, Auckland – Tennistv (Stadium, singler), Bet365 (incl. doubler)

Stadium – start 0000cet
Bambridge/McLachlan vs. Daniell/Oswald
NB 0230: (5) Benoit Paire (FRA) vs. Ugu Humbert (FRA)

=====

WTA International, ATP 250, Adelaide

Centre Court – start 0500cet
(4) Dodig/Polasek vs. Gonzalez/Martin – M
NB 0700:  (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) – W
NB 0830: (3) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) – M

WTATV.com, TV2 Play (0700->)
Tennistv.com, Eurosport Player, Eurosport 2 (0825->)

=====

WTA International, Hobart – WTATV.com

Centre Court – start 0300cet
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. (4) Shuai Zhang (CHN)
(2) Peng/Zhang (CHN) vs. Kichenok/Mirza


Uge 3

WTA + ATP, Adelaide International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

Deltagere WTA: Barty, Halep, Bencic, Bertens, Sabalenka, Kenin, Vondrousova, Kerber
Deltagere ATP: De Minaur, Auger-Aliassime, Rublev, Carreno Busta, Fritz, Garin, Struff, Opelka

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play
ATP: Tennistv.com, Eurosport

Spilleprogram lørdag

Centre Court – start 0500cet
(4) Dodig/Polasek vs. Gonzalez/Martin – M
NB 0700:  (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 7-5
NB 0830: (3) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 6-3, 6-0

WTATV.com, TV2 Play (0700->)
Tennistv.com, Eurosport Player, Eurosport 2 (0825->)

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning


WTA International, Hobart International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Mertens, Muguruza, Rybakina, Zhang, Kudermetova, Linette, Peterson, Garcia, Peterson, Kuznetsova, Bellis, m.fl

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play 2 (0300->)

Spilleprogram lørdag

Centre Court – start 0300cet
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 7-6(7), 6-3
(2) Peng/Zhang (CHN) vs. Kichenok/Mirza

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning

Resultater (udvalgte)

R32:
Fiona Ferro (FRA) vs. (7) Rebecca Peterson (SWE) 4-4 Ret’d
(6) Magda Linette (POL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(2), 7-6(9)
(5) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 7-6(4), 6-3

1/8-finale:
(5) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Catherine Bellis (USA) 7-6(6) 6-1
(2/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 3-6, 6-3, 7-6(4)

Kvartfinale: (5) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (2/WC) Garbine Muguruza (ESP) – W/O


ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

R32
(Q) Mikael Ymer (SWE) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 5-7, 6-1
(5) Benoit Paire (FRA) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 6-4, 2-6, 6-4
Marco Cecchinato (ITA) vs. (LL) Leonardo Mayer (ARG) 6-7(6), 76(18), 7-6(2)
Ugo Humbert (FRA) vs. Casper Ruud (NOR) 7-6(3), 2-6, 6-3
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-2

1/8-finale
Feliciano Lopez (ESP) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 3-6, 6-4, 6-3
(6) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 7-6(2)
Ugu Humbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 6-4
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 7-6(2)

Kvartfinale
(6) Hubert Hurkacz (POL) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-7(11), 6-4
(5) Benoit Paire (FRA) vs. John Millman (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
(4) John Isner (USA) vs. Kyle Edmund (GBR) 7-6(5), 7-6(5)
Ugu Humbert (FRA) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-4

Semifinale
(5) Benoit Paire (FRA) vs. (6) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-7(1), 6-2
Ugu Humbert (FRA) vs. (4) John Isner (USA) 7-6(5), 6-4

Finale:
Ugu Humbert (FRA) vs. (5) Benoit Paire (FRA) 7-6(2), 3-6, 7-6(5)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (2) Mate Pavic (CRO)/Bruno Soares (BRA) 6-7(5), 6-3, [10-7]
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. Philipp Oswald (AUT)/Marcus Daniell (NZL) 6-4, 1-6, [7-10]

Singles kvalifikation

Q16:
(WC) (1019) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Alternate – No Match
[3] (76) Mikael Ymer (SWE) vs. Frank Dancevic (CAN) 7-5, 7-6(4)

Qfi:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [8] (148) Vasek Pospisil (CAN) 5-7, 1-6
Mikael Ymer vs. [6] (127) ackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-3

Den komplette scheduleResultater/Lodtrækning


Kvalifikation, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport Player

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Start 0000cet
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (23) Tereza Martincova (CZE) – 0000cet C22
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Tallon Griekspoor (NED) – 2. match C8
Johanne Larsson (SWE) vs. Varvara Gracheva (RUS) – 3. match C22

Komplet schedule – https://ausopen.com/schedule#!13966

Womens singles kvalifikation (udvalgte)

Q128
Johanne Larsson (SWE) vs. Urszula Radwanska (POL) 6-3 6-1
(6) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2
(9) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (WC) Diane Parry (FRA) 6-2, 7-5
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Xiaodi (CHN) 4-6, 7-6(4), 6-1
(14) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Julia Grabher (AUT) 6-3, 6-2
Martina Di Giuseppe (ITA) vs. (26) Whitney Osuigwe (USA) 3-6, 6-4, 6-1

Q64
Johanne Larsson (SWE) vs. (29) Mandy Minella (LUX) 6-2, 6-3
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (14) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-3, 6-1

Qfi
Johanne Larsson (SWE) vs. Varvara Gracheva (RUS) – 3. match C22
Martina Trevisan (ITA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (23) Tereza Martincova (CZE) – lør 0000cet C22

Mens singles kvalifikation (udvalgte)

Q128
(WC) (361) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [20] (128) Hyeon Chung (KOR) 6-2, 6-1
[4] (104) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (204) Facundo Mena (ARG) 7-5, 6-2
(194) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (301) Luke Saville (AUS) 3-6, 3-6

Q64
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Marius Copil (ROU) 6-7(6), 6-4, 7-5
Elliot Benchetrit (FRA) vs. (4) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 0-6, 7-6(3)

Qfi: (lørdag)
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Tallon Griekspoor (NED) – 2. match C8


ATP Challengers (Uge 3)

$54K, Bendigo Challenger (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles hovedturnering

R64: (691) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (358) Andrea Vavassori (ITA) 4-6, 4-6

Livestream.com/ATP


Kooyong Classic, Melbourne (AUS) – Hardcourt

Resultater

Tirsdag
Maria Sharapova (RUS) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(4), 5-5 – Not Finished
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Borna Coric (CRO) -6-3, 5-7, [10-8]
Milos Raonic (CAN) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 6-3, 6-2

Onsdag
Marin Cilic (CRO) vs. Milos Raonic (CAN) 6-2, 4-6, [10-8]
Matteo Berrettini (ITA) vs. aMarc Polmans (AUS) 6-4, 6-4
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 1-0 – Not Finished (torden)

Torsdag
Nick Kyrgios (AUS) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE) v. Matteo Berrettini (ITA) 7-6(4), 7-6(6)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-1, 1-6, [11-9]


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.
Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller
Egypten: Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz, Sandra Samir, Lamis Alhussein Abdel Aziz, Rana Sherif Ahmed, Mai El Kamash

Finland: Oona Orpana, Anastasia Kulikova, Laura Hietaranta, Ella Haavisto
Georgien: Marlam Bolkvadze, Ekaterine Gorgodze, Marjam Dalakishvili, Zoziya Kardava, Oksana Kalashnikova
Israel: Vlada Katic, Lina Glushko, Shelly Bereznyak, Shavit Kimchi, Nicole Khirin
Moldova: Anastasia Vdovenco, Daniela Ciobanu, Iana Tishchenko
Portugal: Francisca Jorge, Ines Murta, Maria Ines Fonte, Matilde Jorge
Tunesien: Ons Jabeur, Chiraz Bechri, Ferdaous Bahri, Mouna Bouzgarrou


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger ()

 


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 3)

M25 (udvalgte)

M25, ORACLE PRO SERIES M25 RANCHO SANTA FE, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (1075) August Holmgren (DEN) vs. [6] (497/ITF266) Brandon Holt (USA) 2-6, 6-7(3)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 3)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, SAHINLER CUP SERIES 1, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles hovedturnering

R32: (1284/ITF765) Olivia Gram (DEN) vs. Ksenia Laskutova (RUS)  5-7, 4-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Milana Zhabrailova (RUS) vs. Anastasia Nefedova/Nina Rudiukova (RUS) 1-6, 1-6


ITF Junior (uge 3)

Grade 1, COPA BARRANQUILLA (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles

R64
(172) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (559) Marcelo Marino Hidalgo (COL) 6-2 6-4
(201) Leo Borg (SWE) vs. (143) Emiliano Gonzalez (MEX) 7-6(6), 7-5

R32
(172) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [13] (217) Jack Anthrop (USA) 4-6, 4-6
(201) Leo Borg (SWE) vs. [6] (148) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 7-5, 7-5

1/8-finale: Leo Borg vs. [9] (167) Benjamin Kittay (USA) 6-2, 4-6, 2-6

Boys doubles

R32: Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Leo Borg (SWE) vs. Philip Florig/Mika Lipp (GER) 6-3, 6-2
1/8-finale: Poulsen/Borg vs. (5) Benjamin Kittay/Connor Krug (USA) 3-6, 6-7(3)

Oskar Brostrøm Poulsen er netop fyldt 18 år.


Grade 1, RPM JUNIOR VESTEC OPEN 2020, Prague West (CZE) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R64: (324) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (499) Andrea Nova (CZE) 6-2, 3-6, 0-6


Grade 5, HTV ITF JUGEND-WELTRANGLISTENTENTURNIER, Offenbach (GER) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: (1129) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) (1901) Alban Lahoreau (FRA) 6-2, 6-2
1/8-finale: Caspar Jalili Mikkelsen vs. [1] (782) Neo Niedner (GER) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Tobias Hajek (CZE) vs. Jozo Aric/Sergej Topic (GER) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Mikkelsen/Hajek vs. (3) Guillaume Jacob/Sacha Orlowski (BEL) 2-6, 6-3, [10-5]
Semifinale: Mikkelsen/Hajek vs. Neo Niedner/Georg Eduard Israelan (GER) 7-5, 6-4

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 3)

Category 3, Vänersborg (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles

R32: [6] (120) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (377) Patrik Munkhammar (SWE) 2-6, 0-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: (2) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Bastien Danicher (FRA) vs. Mans Oxelstrom/Patrik Munkhammar (SWE) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Clausen/Danicher vs. Dario Saidizand/Melvin Kumar (SWE) 7-6(0), 2-6, [10-3]
Semifinale: Clausen/Danicher vs. (4) Dilhan Wasantha (GBR)/Keoni Puig McCallan (ESP) 4-6, 6-3, [11-9]
Finale: Clausen/Danisher vs. (1) Maxim Mrva/Sebastian Chodura (CZE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles

R32
(482) Lucca Ingildsen (DEN) vs, [1] (172) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 1-6, 1-6
(405) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (393)  Nellie Taraba Wallberg (SWE) 3-6, 3-6
(895) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [8] (382) Tilda Hessleryd (SWE) 1-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale
(4) Chili Alberthe Emelie Jensen/Lucca Ingildsen (DEN) – bye
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Linea Bajraliu (SWE) vs. Ivanna Yastremska/Sofiia Mykhailets (UKR) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Jensen/Ingildsen vs. Felicia Karmteg/Anastasia Pettersson (SWE) 3-6, 3-6
Fridthjof/Bajraliu vs. (3) Fredrika Runstrom/Nellie Taraba Wallberg (SWE) – walkover

Semifinale: Fridthjof/Bajraliu vs. (2) Amelia Ciesielczyk/Antonina Czajka (POL) 3-6, 7-5, [10-6]

Finale: Fridthjof/Bajraliu vs. (1) Tilda Larsson/Bella Bergkvist Larsson (SWE) 3-6, 2-6

Linea Bajraliu og Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Linea Bajraliu og Cecilie Agerbek Fridthjof

Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage