Efter French Open begynder optakten til Wimbledon med græsturneringer i Nottingham, 's-Hertogenbosch og Stuttgart. Mikael Torpegaard spiller ATP Challenger i Ohio og Clara Tauson W15 i Kaltenkirchen

Efter French Open er der kun få uger til den næste store Grand Slam turnering ved Wimbledon starter i uge 28 – faktisk i uge 27 for kvalifikationen – og derfor forbereder de fleste spillere på både WTA og ATP touren sig ved at deltage i en række græs-turneringer.

I denne uge afvikles en kombineret WTA International og ATP 250 turnering i ‘s-Hertogenbosch (tidligere Rosmalen) i Holland, hvor Kiki Bertens er topnavnet i sit hjemland sammen med Stefanos Tsitsipas (GRE) i ATP-udgaven.

Endvidere afvikles WTA International turneringen Nature Valley i Nottingham, hvor de 2 topseedede Caroline Garcia (FRA) og Donna Vekic (CRO) begge er i kamp fra førstedagen.

Derudover afvikles ATP 250 turneringen Mercedes Cup i Stuttgart med Alexander Zverev (GER) og Karen Khachanov (RUS) som de 2 topseedede, og de unge canadiske stjerner Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov er seedet 7 og 8.

Tennistv.com viser kampe fra begge ATP 250 turneringer, og på WTATV.com kan man følge alle kampene fra WTA International turneringerne.
TV2 Play viser kampe fra ‘s-Hertogenbosch fra onsdag, og fra torsdag kan man følge kampe fra WTA i Nottingham på både TV2 Sport og TV2 Play.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

Mikael Torpegaard, der forleden var hjemme i Danmark og spillede holdkamp for Lyngby, er nu atter “hjemme” i Ohio, hvor han er seedet 8 i en $54K ATP Challenger turneringer i Columbus i Ohio, hvor han stadig har sin base efter college-tiden.
Torpegaard var oprindelig tilmeldt en Challenger i Little Rock i den forløbne uge, men han blev senere streget ud på den entryliste, som Tennisavisen benytter til at følge med i, hvornår han spiller, men årsagen til de ændrede planer er ikke oplyst.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson sammen med Sofia Gottlieb og Nora Jurland – Hotel Crowne Plaza 2019

Til gengæld oplyste Dansk Tennis Forbund inden juniorernes French Open, at Clara Tauson meldte afbud som følge af en skade i armen, og hvis hun når at blive klar, er det planen, at hun deltager i W15 turneringen Future Nord i Kaltenkirchen i Tyskland, hvor hun vil være seedet 1.
Det forventes ikke, at turneringen kan følges på livestream, men da ITF stadig ikke har indført den relativt enkle service at informere på forhånd om, hvorvidt der er livestream fra en turnering, kan det først oplyses, når hovedturneringen er startet.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 16. juni

Billedet: Michael Torpegaard spiller finale i Columbus

WTA International & ATP 250, ‘s-Hertogenbosch

Centre – start 1100
NB 1500: (2/WC) Borna Coric (CRO) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 3-6, 6-6 TBF – ATP
NB 1200: (1) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA)
NB 1430: Finale – ATP

Court 1 – start 1100
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Jordan Thompson (AUS) TBF 5-7, 3-5 – ATP
Double kamp TBF 3-2 – ATP

TV-dækning:
WTATV.com, TV2 Play (1200-1600)
Tennistv.com: ATP-kampe Centre

=====

WTA International, Nottingham – WTATV.com

Centre Court – start 1200cet
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Jennifer Brady (USA) 4-6, 6-3, 4-3
Double finale
NB 1600: (2) Donna Vekic (CRO) vs. Garcia OR Brady

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1600->)

=====

ATP 250, Stuttgart – Tennistv.com

Center Court – start 1230
Double kamp
NB 1500: (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Matteo Berrettini (ITA)
Double kamp

=====

ATP Challenger, Columbus – livestream.com/ATP

Finale: Mikael Torpegaard vs. (351/ITF158) Ji Sung Nam (KOR) – ca. 1830cet


Uge 24


WTA International, Nature Valley Open, Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport/Play (fra torsdag)
ATP: Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Garcia, Vekic, Putintseva, Sakkari, Yastremska, Tomljanovic, Zhang, Mladenovic m.fl.

Spilleprogram lørdag

Centre Court – start 1200cet
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Jennifer Brady (USA) 4-6, 6-3, 4-3
Double finale
NB 1600: (2) Donna Vekic (CRO) vs. Garcia OR Brady

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (1600->)

Den komplette spilleplan findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-nottingham-great-britain-1080#orderofplay

Resultater

Semifinale
(2) Donna Vekic (CRO) vs. (9) Tatjana Maria (GER) 5-7, 6-0, 6-0

Kvartfinale
(1) Carolina Garcia (FRA) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 4-6, 7-6(3), 6-1
Jennifer Brady (USA) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-3
(9) Tatjana Maria (GER) vs. (6) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 7-6(7)
(2) Donna Vekic (CRO) vs. (8) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Maia Lumsden (GBR) 6-3, 6-1
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(3), 4-6, 6-4
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-2, 6-4
Jennifer Brady (USA) vs. Sara Sorribes tormo (ESP) 6-4, 3-6, 7-5

(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Harriet Dart (GBR) 6-7(5), 6-1, 6-2
(9) Tatjana Maria (GER) vs. Bernarda Pera (USA) 5-7, 7-6(5), 6-3
(8) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Astra Sharma (AUS) 6-1, 7-5
(2) Donna Vekic (CRO) vs. (LL) Chloe Paquet (FRA) 6-1, 6-2

R32
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Naiktha Bains (GBR) 6-1, 6-2
Maia Lumsden (GBR) vs. (Q) Tara Moore (GBR) 6-3, 7-6(3)
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-1, 6-7(2), 6-3
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 6-3

(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS) 6-3, 6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-3
Sara Sorribes tormo (ESP) vs. Shelby Rogers (USA) 6-4, 5-7, 7-6(4)
Ivana Jorovic (SRB) vs. (Q) Ellen Perez (AUS) 6-3, 6-4
==
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-2, 6-3
Harriet Dart (GBR) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(7), 3-6, 6-3
Bernarda Pera (USA) vs. Katie Swan (GBR) 7-6(5), 6-1
(9) Tatjana Maria (GER) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-1, 3-6, 7-6(3)

(8) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 7-5, 6-2
Astra Sharma (AUS) vs. Magadalena Rybarikova (SVK) 6-1, Ret’d
(LL) Chloe Paquet (FRA) vs. (LL) Ankita Raina (IND) 5-7, 6-4, 6-2
(2) Donna Vekic (CRO) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-7(5), 6-0


WTA International & ATP 250, Libema Open, ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

WTA: Bertens, Sabalenka, Mertens, Tsurenko, Martic, Zheng, Kuzmova, Anisimova, Larsson m.fl.
ATP: Tsitsipas, Coric, De Minaur, Verdasco, Goffin, Tiafoe, Garin, Gasquet m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre – start 1100
NB 1500: (2/WC) Borna Coric (CRO) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 3-6, 6-6 TBF – ATP
NB 1200: (1) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA)
NB 1430: Finale – ATP

Court 1 – start 1100
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Jordan Thompson (AUS) TBF 5-7, 3-5 – ATP
Double kamp TBF 3-2 – ATP

TV-dækning:
WTATV.com, TV2 Play (1200-1600)
Tennistv.com: ATP-kampe Centre

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule

Resultater WTA

Semifinale
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-4
Alison Riske (USA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 3-6, 7-6(5)

Kvartfinale
(1) Kiki Bertens NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 6-3
(Q) Elena Rybakina (KAZ) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-4
Alison Riske (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 4-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Kiki Bertens NED) vs. Arantxa Rus (NED) 7-5, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Paula Badosa Gibert (ESP) 6-1, 6-1
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (4) Lesia Tsurenko (UKR) 7-6(8), 7-5
(Q) Elena Rybakina (KAZ) vs. (9) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

Alison Riske (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-4, 7-6(5)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-4
(Q) Greet Minnen (BEL) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-1

R32
(1) Kiki Bertens (NED) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 6-1
Arantxa Rus (NED) vs. Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 6-4
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS) 6-4, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (LL) Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-3

(4) lesia Tsurenko (UKR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-2
(9) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Yafan Wang (CHN) 7-6(4), 6-3
==
Polona ercog (SLO) vs. (LL) Christina McHale (USA) 6-4, 6-4
Alison Riske (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-2
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (LL) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 2-6, 6-0
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (3) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-2

Margarita Gasparyan (RUS) vs. (7) Viktoria Kuzmova (SVK) 2-6, 7-6(5), 6-4
(Q) Greet Minnen (BEL) vs. Mona Barthel (GER) 7-5, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-4
Destanee Aiava (AUS) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(3), 1-6, 6-4

Resultater ATP

Kvartfinale
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(8), 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. (3) Alex De Minaur (AUS) 4-6, 6-2, 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. (5) David Goffin (BEL) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Borna Coric (CRO) vs. (7) Christian Garin (CHI) 6-7(4), 6-3, 7-6(6)

1/8-finale
Nicolas Jarry (CHI) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-4
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-3
(3) Alex de Minaur (AUS) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-3
Jordan Thompson (AUS) vs. (6) Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-2

(5) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 7-5
Adrian Mannarino (FRA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 1-6, 6-3, 6-4
(7) Christian Garin (CHI) vs. Robin Haase (NED) 7-5, 7-5
(2/WC) Borna Coric (CRO) vs. Taylor Fritz (USA) 4-6, 6-3, 6-3

R32
Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Jannik Sinner (ITA) 7-6(4), 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 5-7, 6-4, 6-4
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-7(3), 7-6(5), 6-4

Andreas Seppi (ITA) vs. (LL) Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(10), 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 3-6, 6-1, 6-4
(6) Frances Tiafoe (USA) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 7-6(0)
==
(5) David Goffin (BEL) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-0, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 7-5
Adrian Mannarino (FRA) vs. Thiemo De Bakker (NED) 6-2, 6-1

(7) Christian Garin (CHI) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-1, 6-4
Robin Haase (NED) vs. Ugo Humbert (FRA) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jurij Rodionov (AUT) 7-6(2), 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: Jannik Sinner (ITA) vs. (7) Lukas Lacko (SVK) 6-7(6), 7-6(5), 6-2
QFi: Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 6-2


ATP 250, Mercedes Cup, Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: A. Zverev, Khachanov, Medvedev, Basilashvili, Monfils, Raonic, Auger-Aliassime, Shapovalov

Spilleprogram søndag

Center Court – start 1230
Double kamp
NB 1500: (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Matteo Berrettini (ITA)
Double kamp

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule

Resultater

Semifinale
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (6) Milos Raonic (CAN) – walkover
Matteo Berrettini (ITA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 7-5

Kvartfinale
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Dustin Brown (GER) 7-6(3), 6-7(2), 7-6(2)
(6) Milos Raonic (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
Matteo Berrettini (ITA) vs. Denis Kudla 6-3, 6-3

1/8-finale
(Q) Dustin Brown (GEr) vs. (1) Alexander Zverev (GER) 6-4, 6-7(3), 6-3
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (4) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(4), 6-2, 7-5
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 6-7(5), 7-6(1)

Jan-Lennard Struff (GeR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-2
(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (3) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(6), 4-6, 6-2
Denis Kudla (USA) vs. (5) Gael Monfils (FrA) 7-5, 6-7(3), 7-6(3)
Matteo Berrettini (ITA) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-2

R32
(Q) Dustin Brown (GER) vs. John Millman (AUS) 6-4, 7-6(3)
Gilles Simon (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 4-6, 6-2, 6-3
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Ernests Gulbis (LAT) 7-5, 6-3

Marton Fucsovics (HUN) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(5), 6-4
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-7(6), 6-4, 7-6(4)
==
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (8) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-4
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 7-5, 6-3
Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 3-6, 7-6(7)

(5) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 5-7, 7-6(6)
Denis Kudla (USA) vs. (Q) Viktor Galovic (CRO) 6-3, 6-2
Matteo Berrettini (ITA) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 6-4


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 24)

Ingen turneringen i denne uge



ATP Challengers (Uge 24
)

€137K Nottingham(GBR) – Carpet

€92K Lyon (FRA) – Grus

$54 Shymkent (KAZ) – Grus


$54 Columbus (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R64: [8] (218) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
R32: Mikael Torpegaard vs. (PR) Raymond Sarmiento (USA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [9] (224) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [2] (179) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-3
Semifinale: Mikael Torpegaard vs. [12] (248/ITF230) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-6(5)
Finale: Mikael Torpegaard vs. (351/ITF158) Ji Sung Nam (KOR) – søndag


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 24)

M25 Shenzhen (CHN) – Hardcourt – Livestream

M25 Hong Kong (HKG) -Hardcourt – Livestream

M25 Wichita, KS (USA) – Hardcourt

M25 Huelva (ESP) – Grus


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 24)

W100 Manchester (GBR) – Græs – Livestream?

W60+H Rome (ITA) – Livestream

W60 Barcelona (ESP) – Grus – Livestream

W25 Akko (ISR) – Hardcourt

W25 Sumter (USA) – Hardcourt

W25 Minsk (BLR) – Grus

W25 Prerov (CZE) – Grus


W15 (udvalgte)

W15 Future Nord, Kaltenkirchen (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [1] (383/ITF118) Clara Tauson (DEN) vs. (ITF374) Sapfo Sakellaridi (GRE) 6-1, 6-1
1/8-finale: Clara Tauson vs. (Q) (ITF1363) Nina Kruijer (NED) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Clara Tauson vs. (Q) (ITF859) Chiara Grimm (SUI) 6-3, 6-4
Semifinale: Clara Tauson vs. (ITF248) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-7(5), 6-4, 6-2
Finale: Clara Tauson vs. [2] (431/ITF66) Yuki Naito (JPN) 6-4, 4-6, 0-6


W15, Amarante Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: [11] (ITF1252) Elena Jamshidi (DEN) vs. (WC) Madalena Amil (POR) 6-1, 6-2
Qfi: Elena Jamshidi vs. [5] (ITF838) Sathwika Sama (IND) 1-6, 1-6


W15, Vitro ITF World Tennis Tour W15 Gimcheon (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Singles hovedturnering

R32: (ITF225) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF364) Yeong won Jeong (KOR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (Q) (672/ITF486) Eunhye Lee (KOR) 2-6, 4-6

Doubles 

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Zhibek Kulambayeva (KAZ) vs. Misaki Matsuda/Shiori Fukuda (JPN) 1-6, 1-6


ITF Junior (uge 24)

Grade 2, ITF Juniors Bytom Cup (POL) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [5] (152) Linda Noskova (CZE) 3-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: (322) Divine Dasam Nweke (DEN)/Ema Bolebruchova (SVK) vs. (4) Linda Noskova (CZE)/Evialina Laskevich (BLR) 1-6, 2-6


Grade 5, Trebjesa Open 2019, Niksic (MNE) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: [6] (1259) Nina Vicic (DEN) vs. Coco Bosman (NED) 7-5, 6-0
1/8-finale: Nina Vicic vs. (Q) Kristyna Kostelna (CZE) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Nina Vicic vs. [3] (1004) Lola Radivojevic (SRB) 0-3 Ret’d

Girls doubles

R32: (2) Nina Vicic (DEN)/Rebeka Kern (GER) – bye
1/8-finale: Vicic/Kern vs. Luca Udvardy (HUN)/Vivien Carolin Kutacova (GER) 6-7(4), 4-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 24)

Category 1, Junior International Halton, Aylesbury (GBR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U12 Boys singles

R32: Oliver Bonding (DEN) vs. (WC) Ashton Taank (GBR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Oliver Bonding vs. Isaac Forde (GBR) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Oliver Bonding vs. Joseph Mazingham (GBR) 5-7, 6-1, 0-1(5)

U12 Boys doubles

1/8-finale: Oliver Bonding (DEN)/Yoshka Sborowsky (FRA) vs. Harrison Cooper/Ferran Redza (GBR) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Bonding/Sborowsky vs. Nicholas Fisk/Jonny Cross (GBR) 6-3, 3-6, [12-10]
Semifinale: Bonding/Sborowsky vs. Joseph Mazingham/Thomas Vale (GBR) 6-4, 6-1
Finale: Bonding/Sborowsky vs. Benjamin Gusic Wan/Samy Khediri (GBR) 7-5, 4-6, [6-10]

Oliver Bonding, der har dansk far, bor i England.


Category 3, Wilson Junior Tournament, Nastola (FIN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

U16 Girls singles

R32: [3] (308) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. (2472) Tatiana Chernaya (RUS) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. [6] (996) Christin Annette Klettenberg (EST) 6-0, 6-1
Semifinale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. [2] (294) Sade Scharlin (FIN) 3-6, 4-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: (1) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sade Scharlin (FIN) – bye
Kvartfinale: Jensen/Scharlin vs. Maily Marss/Angelina Zhumadilova (EST) 6-3, 6-1
Semifinale: Jensen/Scharlin vs. Aada Inna/Eeva Ristola (FIN) – walkover
Finale: Jensen/Scharlin vs. (4) Alissia Aleksandra Kivi/Christin Annette Klettenberg (EST) 6-0, 6-3

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage