De fleste topspillere er samlet i Madrid, hvor der både afvikles WTA Premier Mandatory og ATP 1000. Frederik Løchte Nielsen jagter double finale no. 100. Clara Tauson slipper for kval i Rom

Den første runde af Premier Mandatory udgaven af Mutua Madrid Open blev afviklet i weekenden, hvor 11. seedede Caroline Wozniacki måtte trække sig på grund af rygproblemer allerede efter at have spillet 3 partier.

Caroline var ikke den eneste seedede spiller, der er ude af turneringen, idet både 6. seedede Elina Svitolina (UKR) tabte til Pauline Parmentier (FRA), og 10. seedede Aryna Sabalenka (BLR) blev sendt ud af veteranen Svetlana Kuznetsova (RUS).
Til gengæld er Hviderusland fra starten af ugen fortsat repræsenteret ved Aliaksandra Sasnovich, som vandt over 14. seedede Anett Kontaveit (EST).

Andre seedede, som forlod turneringen efter 1. runde, er 13. seedede Madison Keys (USA), 15. seedede Qiang Wang (CHN) og 16. seedede Julia Goerges (GER).
Forsvarende mester er Petra Kvitova (CZE), som desuden vandt turneringen i 2011 og 2015.

I ATP 1000 udgaven fik de to canadiske supertalenter Denis Shapovalov og Felix Auger-Aliassime en uheldig lodtrækning, da de i 1. runde mødte hinanden i et opgør som Auger vandt, og han møder derfor i 2. runde 2. seedede Rafael Nadal, der ligesom de øvrige 8 topseedede er oversidder i 1. runde.
Nadal vandt senest turneringen i 2017, og i 2018 vandt Alexander Zverev turneringen, men formen i de seneste turneringer tyder ikke på, at han kommer til at forsvare titlen.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz (GER), der netop har vundet double-titlen ved ATP 250 turneringen i München, spiller også sammen i den kommende uge, hvor de er seedet 1 i ATP Challenger turneringen i Aix en Provence, og hvis de igen når finalen, bliver det Løchtes finale no. 100 i karrieren.

Clara Tauson
Foto: Georg Beyer Clausen

Clara Tauson optræder på Acceptancelisten til en W25 turnering i Rom som no. 4 til deltagelse i kvalifikationen, men efter lodtrækningen til kval er no. 5 på listen seedet 1, hvilket betyder at Clara er direkte i hovedturneringen og derfor slipper for at spille kvalifikation.

Det fremgår endnu ikke, om der er mulighed for livestream fra turneringen i Rom.

Tilføjelse: Mandag morgen modtog Tennisavisen besked fra Søren Tauson, som fortalte at Clara var blevet syg, og at hun derfor ikke deltager i Rom.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 11. maj

Billedet: Kiki Bertens spiller finale mod Simona Halep kl. 1830 på TV2 Sport
Frederik Løchte spiller double-finale no. 100 i karrieren

ATP Challenger, Aix en Provence – livestream.com/ATP

Finale: Nielsen/Puetz vs. (2) Kevin Krawietz (GER)/Jurgen Melzer (AUT) – ca. 1600

=====

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, Madrid

se herunder


Uge 19

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

Spilleprogram fredag: WTA Semifinale – ATP Kvartfinale

Manolo Santana – start 1330
Double finale – WTA
NB 1600: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 7-6(2), 7-6(4) – ATP
NB 2100: (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – ATP

Arantxa Sanchez – TBA (arrangeres senere)
Double kamp – ATP

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (alle WTA kampe), TV2 Sport (1835-2030), TV2 Play
ATP: Tennistv.com (flere baner), TV3 Sport (1730-1755), Viaplay

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/madrid/1536/daily-schedule

Søndag: ATP Finale (Sgl + Dbl)

Resultater WTA

Finale
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Simona Halep (ROU) 6-4, 6-4

Semifinale
(3) Simona Halep (ROU) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-7(2), 6-0
Kiki Bertens (NED) vs. (8) Sloane Stephens (USA) 6-2, 7-5

Kvartfinale
Belinda Bencic (SUI) (1) Naomi Osaka (JPN) 3-6, 6-2, 7-5
(3) Simona Halep (ROU) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 7-5
(8) Sloane Stephens (USA) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-3
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (2) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-0, 6-2
(3) Simona Halep (ROU) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-0, 6-0
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 6-1, 6-2

(8) Sloane Stephens (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-3, 3-0 Ret’d
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 6-1, 6-2
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA)  6-3, 6-3

R32
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(5), 3-6, 6-0
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(4), 2-6, 6-3
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 2-6, 6-4

(3) Simona Halep (ROU) vs. Johanna Konta (GBR) 7-5, 6-1
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 7-6(2)
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 1-6, 6-1
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 4-6, 6-3

(8) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 2-6, 6-2
Saisai Zheng (CHN) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Petra Martic (CRO) vs. (4) Angelique Kerber (GER) – walkover

(7) Kiki Bertens (NED) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-3
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-4
Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 3-6, 6-1
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 7-6(5)

R64
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 7-6(6) –
(WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (WC) Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Elise Mertens (BEL) 7-5, 7-(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (14) Anett Kontaveit (ESt) 0-6, 6-3, 6-2
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (10) Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 6-4
Belinda Bencic (SUI)Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-3
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Dayana Yastremska (UKR) 5-7, 7-6(5), 6-3

(3) Simona Halep (ROU) vs. (Q) margarita Gasparyan (RUS) 6-0, 6-4
Johanna Konta (GBR) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-1
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-3
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (16) Julia Goerges (GER) 7-5, 6-4
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 7-6(6)

(8) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 7-6(4)
Victoria Azarenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-4
Saisai Zheng (CHN) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 7-6(3)
Alizé Cornet (FRA) vs. (11) Caroline Wozniacki (DEN) 3-0 Ret’d
Donna Vekic (CRO) vs. (15) Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 3-6, 6-3, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 7-6(2)
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-3, 6-2

(7) Kiki Bertens (NED) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-2
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 0-6, 6-3, 6-2
(WC) Sorana Cirstea (ROU) vs. (13) Madison Keys (USA) 3-6, 6-4, 6-1
Caroline Garcia (FRA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5, 6-2
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-1
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-4

Singles kvalifikation – udvalgte

Qfi:
Marta Kostyuk (UKR) vs. Irina Bara (ROU) 7-5, 3-6, 6-2
Vera Zvonareva (RUS) vs. (12) Anastasia Potapova (RUS) 4-6, 6-2, 7-6(4)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (16) Kaia Kanepi (EST) 7-6(1), 6-2
(6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(5), 6-1

Q32
Marta Kostyuk (UKR) vs. (1) Amanda Anisimova (USA) 6-0, 2-6, 6-0
Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-0
(12) Anastasia Potapova (RUS) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-4, 6-2
(6) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Ivana Jorovic (SRB) 7-5, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. (13) Samantha Stosur (AUS) 5-7, 6-4, 7-5

Resultater ATP

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (9) Marin Cilic (CRO) – Walkover
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Roger Federer (SUI) 3-6, 7-6(11), 6-4
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-5, 3-6, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 76(2)
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 6-2
(4) Roger Federer (SUI) vs. (15) Gael Monfils (FRA) 6-0, 4-6, 7-6(3)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 7-5

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-4, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 7-6(3)
NB 2000: (2) Rafael Nadal (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-2
Jeremy Chardy (FRA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-2
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-3, 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. (7) Juan Martin del Potro (ARG) 6-3, 2-6, 7-5

(4) Roger Federer SUI vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3
(15) Gael Monfils (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) 6-7(2), 6-3, 1-0 Ret’d
=
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
Fernando Verdasco (ESP) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 6-7(4), 6-1, 7-5
(Q) Hubert Hurkacz (POL) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-1
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 6-4, 6-1

(6) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 7-5, 7-5
Stan Wawrinka (SUI) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 3-6, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

R64
(Q) Taylor Fritz (USA) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(8), 7-6(4)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 4-6, 7-5
Diego Schwartzman (ARG) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 6-0, 4-6, 7-5
(9) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-4, 2-6, 7-6(0)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6(4), 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-4

Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-6(5)
Marton Fucsovics (HUN) vs. David Goffin (BEL) 6-4, 7-5
(15) Gael Monfils (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-1
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-3
John Millman (AUS) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(5), 7-6(5)
(Q) Reilly Opelka (USA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 6-4
=
(LL) Adrian Mannarino (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 5-7, 6-1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 3-6, 6-1
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-3
Lucas Pouille (FRA) vs. (13) Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5
(Q) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 6-4
(WC) David Ferrer (ESP) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 4-6, 6-4

(Q) Hugo Dellien (BOL) vs. Gilles Simon (FRA) 4-6, 6-1, 7-6(4)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. (12) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 1-6, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (14) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(8), 6-3, 6-4
Philip Kohlschreiber (GER) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 7-6(5)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 7-6(7)

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: Casper Ruud (NOR) vs. (2) Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-1
QFi: Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-7(3), 1-6


Uge 20

WTA Premier 5 & ATP 1000, Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/TV2 Play
ATP: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport/Viaplay

Deltagere: WTA-topspillere (- Kerber), ATP-topspillere (- Isner)

Spilleprogram søndag

Centrale – start 1100
(14) Nikoloz Basilashviili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) – ATP
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Gilles Simon (FRA) – ATP
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) – ATP
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) – ATP

Grandstand – start 1100
Qfi: (3) Cameron Norrie (GBR) vs. (13) Nicolas Jarry (CHI) – ATP
(WC) Matteo Berettini (ITA) vs. Lucas Pouille (FRA) – ATP
2 Double kampe – ATP

Pietrangeli – start 1100
Qfi: Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Qfi: (1) Dusan Lajovic (SRB) vs. Daniel Evans (GBR) – ATP
Qfi: (14) Bernard Tomic (AUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP

Court 1 – start 1100
Qfi: (5) Damir Dzumhur (BIH) vs. (11) Yoshihito Nishioka (JPN) – ATP
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Miomir Kecmanovic(SRB) – ATP
Qfi: (7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Filippo Baldi (ITA) – ATP

Court 2 – start 1100
Qfi: (10) Monica Puig (PUR) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – WTA
NB 1230: Qfi: (WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. Mona Barthel (GER) – WTA
Qfi: Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Rebecca Peterson (SWE) – WTA

Court 3 – start 1100
Qfi: (4) Ons Jabeur (TUN) vs. (15) Tamara Zidansek (SLO) – WTA
Qfi: (3) Alizé Cornet (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – WTA
Qfi: (2) Benoit Paire (FRA) vs. (8) Reilly Opelka (USA) – ATP

Court 4 – start 1100
Qfi: Polona Hercog (SLO) vs. Viktorija Golubic (SUI) – WTA
Qfi: NB 1230: (1) Maria Sakkari (GRE) vs. (13) Andrea Petkovic (GER)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2
(2) Amanda Anisimova (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Alt) Fiona Ferro (FRA) 7-6(4), 6-2
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-2
(WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. (16) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 0-6, 6-3

Qfi:

Resultater ATP

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: (12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
Qfi: Casper Ruud vs. Miomir Kecmanovic (SRB) – søn ca. 1230 C1


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 19)



ATP Challengers (Uge 19
)

€137K Aix en Provence (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
[14] (157) Rudolf Molleker (GER) – bye
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. (215) Ze Zhang (CHN) 5-7, 6-2, 6-3
(WC) (661) Hugo Gaston (FRA) vs. (Q) (642/ITF258) Dan Added (FRA) 6-1, 7-6(3)
(237) Enzo Couacaud (FRA) vs. (403) Tim Puetz (GER) 6-7(8), 6-0, 6-2

R32
[14] (157) Rudolf Molleker (GER) vs. (WC) (505/ITF105) Matteo Martineau (FRA) 7-5, 6-7(3), 6-3
Elias Ymer vs. [7] (117) Gregoire Barrere (FRA) 7-6(6), 6-1
[11] (145) Antoine Hoang (FRA) vs. (WC) (661) Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-1

1/8-finale
[1] (67) Pablo Cuevas (URU) vs. [14] (157) Rudolf Molleker (GER) 6-2, 6-2
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. [10] (128) Stefano Travaglia (ITA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. [14] (157) Rudolf Molleker (GER) 6-7(1), 6-4, 3-6

afbud fra Mikael Ymer pga. hofte-skade

Singles kvalifikation

QFi: [1] (112) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (602) Jonathan Kanar (FRA) 6-2, 6-2

Doubles

1/8-finale: (1) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (WC) Dan Added/Albano Olivetti (FRA) 7-6(4), 6-2

Kvartfinale: Nielsen/Puetz vs. Andre Begemann (GER)/Fabrice Martin (FRA) 7-6(4), 6-1

Semifinale: Nielsen/Puetz vs. Simone Bolelli (ITA)/Guillermo Duran (ARG) 6-7(4), 6-4, [10-4]

Finale: Nielsen/Puetz vs. (2) Kevin Krawietz (GER)/Jurgen Melzer (AUT) 6-7(5), 2-6


$162K Busan (KOR) – Hardcourt

€69K Rome (ITA) – Grus

$54K Shymkent (KAZ) – Grus

€46K Braga (POR) – Grus


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 19)

M25 Wuhan (CHN) – Livestream

M25 Prijedor (BIH)

M25 Vercelli (ITA)


M15 Buenos Aires (ARG) – Grus

M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Sozopol (BUL)

M15 Troisdorf (GER)

M15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

M15 Cancun (MEX) – Hardcourt

M15 Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus

M15 Karlskrona (SWE) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus


M15, UGPRO WORLD TENNIS TOUR, Kampala (UGA) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: [8] (ITF570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (ITF2255) Sergey Bolotov (RUS) 7-5, 6-3
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF873) Julian Bradley (IRL) 7-6(8), 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [3] (648/ITF560) Ryan James Storrie (GBR) 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. [1] (436/ITF35) Ivan Nedelko (RUS) 1-6, 2-6
Finale: [1] (436/ITF35) Ivan Nedelko (RUS) vs. [5] (ITF364) Simon Carr (IRL) – søndag

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Michael-John Every (CUW) vs. Ajeet Rai (NZL)/Ryan James Storrie (GBR) 6-0, 3-1 Ret’d
Kvartfinale: Vanshelboim/Every vs. Ismael Changawa Ruwa (KEN)/Guy Orly Iradukunda (BDI) 3-6, 2-6


M15, TeniSta Open, Piestany (SVK) – Grus

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (JR) (ITF1255) Wojciech Marek (POL) vs. (JR) Toby Aex Kodat (USA) 6-3, 6-2
1/8-finale: (JR) Wojciech Marek (POL) vs. [3] (575/ITF128) Danylo Kalenichenko (UKR) 6-1, 7-5
Kvartfinale: (JR) Wojciech Marek (POL) vs. [7] (ITF268) Peter Nagy (HUN) 4-6, 6-3, 2-6


ITF Women (uge 19)

W100, FineMark Women’s Pro Tennis Championship, Bonita Springs (USA) – Grus – Livestream
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: [6] (139) Whitney Osuigwe (USA) vs. (211) Asia Muhammad (USA) 7-6(3), 3-6, 6-1
1/8-finale: Whitney Osuigwe vs. (161) Claire Liu (USA) 2-6, 5-0 Ret’d
Kvartfinale: Whitney Osuigwe vs. [2] (108) Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-0
Semifinale:
[4] (136) Lauren Davis (USA) vs. (171) Francesca Di Lorenzo (USA) – lør ca. 2215cet
Whitney Osuigwe vs. (WC) (252) Ann Li (USA) 6-0, 5-7, 1-1 opdateres

Singles kvalifikation

Q32: (387) Cori Gauff (USA) vs. [7] (334) Quinn Gleason (USA) 1-6, 1-6


W80, Open de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritime (FRA) – Grus Livestream


W60, 2019 Jin’an Open, Luan (CHN) – Hardcourt  Livestream


W60, Fukuoka International Women’s Tennis 2019, Fukuoka (JPN) – Carpet


W25, TROFEO REALE MUTUA, Rom (ITA) – Grus 

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (469/ITF5) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) (463/ITF434) Cristina Dinu (ROU) 6-1, 6-4
1/8-finale: Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (279) Jaimee Fourlis (AUS) 1-6, 5-7

Afbud fra Clara Tauson pga. sygdom


W25 Obdios (POR) – Carpet

W25 Monzon (ESP) – Hardcourt


W15 Tabarka (TUN) – Grus

W15 Williamsburg (USA) – Grus

W15 Tucepi (CRO) – Grus

W15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

W15 Cancun (MEX) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus


W15, Pixbo World Tennis Tour, Gøteborg (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (Q) (ITF699) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Emma Shasteen (SWE) 7-5, 6-2
1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. (ITF651) Melis Yasar (SWE) 6-4, 5-7, 6-2
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. [3] (800/ITF789) Alina Silich (RUS) 6-4, 5-7, 2-6

Singles kvalifikation

Q32
[2] (ITF699) Sofia Nami Samavati (DEN) – bye
[13] (ITF1368) Elena Jamshidi (DEN) vs. (ITF1743) Hilda Lundstedt (SWE) 6-3, 6-1

QFi:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [10] (ITF1009) Darya Lebesheva (BLR) 5-0 Ret’d
[13] (ITF1368) Elena Jamshidi (DEN) vs. [6] (ITF906) Molly Helgesson (SWE) 6-7(3), 6-2, [6-10]


ITF Junior (uge 19)


Grade 2, 43rd Medias-sen-Sibiu Junior ITF Tournament (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (322) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [4] (118) Angel Jalil (ECU) 6-3, 2-6, 6-2
1/8-finale: Sebastian Grundtvig vs. (177) Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 3-6, 6-4, 2-6

Boys doubles

1/8-finale: Sebastian Grundtvig (DEN)/Ammar Elamin (IRL) vs. (1) Ronan Jachuck (USA)/Cezar Cretu (ROU) 4-6, 0-6


Grade 5, ITF Juniors Skopje Open 2019 – Grus

Girls singles hovedturnering

R64: [13] (1283) Nina Vicic (DEN) – bye
R32: Nina Vicic vs. (WC) Anja Petkovic (SRB) 1-6, 4-6

Girls doubles

(4) Nina Vicic (DEN)/Sara Yigin (GER) vs. Lydia Vlachou (GRE)/Jillian Louise Roa (USA) 3-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 19)

Category 2, Grawe Open, Maribor (SLO) – Grus

U14 Boys singles

R64
(460) Oliver Steines (DEN) vs. (415) Leo Gutjahr (AUT) 6-4, 3-6, 6-3
(453) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Petter Lindquist (SWE) 6-3, 7-6(4)

R32
Oliver Steines vs. [4] (75) Walker Allen (USA) 4-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi vs. [7] (146) Matic Kriznik (SLO) 0-6, 0-6

U14 Boys doubles

R32: Oliver Steines/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye
1/8-finale: Steines/Shalmi vs. Jaka Golob/Ziga Svec (SLO) 3-6, 6-4, [8-10]

U16 Boys singles

R64: (275) Ervin Mesic (DEN) vs. (545) Marsel Znuderl (SLO) 3-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Uge 20

KB Erhvervsklub Cup, Frederiksberg – Grus

Herresingle Cat. G 

Seedede:
1 Søren Borup Wedege (KB)
2 Jonas Schwarz (Rødovre)
3 Carl Emil Overbeck (HIK)
4 Sebastian Grundtvig (Gentofte)
5 Muslim Zaurbekov (VST)
6 Gustav Theilgaard (Hillerød)
7 Martin Pedersen (KB)
8 Valdemar Frederik Pape

Damesingle Cat. G 

Seedede:
1/WC Clara Tauson (KB)
2 Karoline Laursen (KB)
3 Karina I. Jacobsgaard (KB)
4 Mai Grage (KB)
5 Anna Tang (Hillerød)
6 Emilie Just-Bomholt (HIK)
7 Anna Marie Møller (VST)
8 Mathilde Tranberg (HRT)

Spilleprogram – start mandag 1600

Præmie Cat. G single
Vinder: 10.000 kr.
Finalist: 5.000 kr.
Semifinalister: 2.500 kr.
Kvartfinalister: 1.250 kr.


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage