24 nationer dyster i en ny holdturnering, hvor der både spilles om point til ATP-ranglisten og en præmiesum på 15. millioner dollars.

Tennis er en sport fyldt med traditioner, og en af traditionerne går ud på, at ændringer og nye tiltag ofte møder stor kritik, hvilket også gælder nyskabelsen ATP Cup, der indledes natten til fredag dansk tid og løber over 10 dage.

24 nationer dyster mod hinanden i 6 puljer, som afvikles i de 3 byer, Brisbane, Perth og Sydney efter et regelsæt, som kan studeres nærmere på ATP turnerings side – https://www.atptour.com/en/tournaments/atp-cup/8888/overview.

Den nye sportskanal TV 2 Sport X viser kampe fra ATP Cup, når kanalen er gået i luften 4. januar, men alle single kampe vises allerede fra midnat natten til fredag fra alle 3 byer – dog bliver double-kampene ikke vist.
TV 2 Play viser ligeledes kampe fra natten til fredag.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 5. januar

Billedet (øverst): Dominic Thiem kan følges på Tennistv og TV 2 Play kl. 0900

WTA International, Shenzhen – WTATV.com

Centre Court – NB 0700
(8) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL)

Court 1 – NB 0600
(5) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Katerina Siniakova (CZE)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Yafan Wang (CHN)

Court 2 – NB 0600
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Misaki Doi (JPN)
Double kamp

====

ATP Cup – Tennistv.com, TV 2 Play, TV 2 Play (se herunder)


Uge 01-02 2020

ATP Cup, Brisbane/Perth/Sydney (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: Sydney cet +10, Brisbane cet+9, Perth cet+7 timer

TV-dækning: Tennistv.com (alle singler), TV 2 Play (fra fredag), TV 2 Sport X (fra lørdag)


Spilleprogram søndag 5. januar

Group C, Sydney, Ken Rosewall Arena
Tidsforskel: cet +10 timer

Bulgarien vs. Moldova 2-1
Dimitar Kuzmanov vs. Alexander Cozbinov 6-1, 7-5
Grigor Dimitrov vs. Radu Albot 6-2, 6-3
Dimitrov/Lazarov vs. Albot/Cozbinov 4-6, 6-7(4)

Belgien vs. Storbritannien – 0730cet
Steve Darcis vs. Cameron Norrie 6-2, 6-4
NB 0900: David Goffin vs. Daniel Evans
Gille/Vliegen vs. J. Murray/Salisbury


Group D, Perth, RAC Arena
Tidsforskel: cet+7 timer

Italien vs. Norge 2-1
Stefano Travaglia vs. Viktor Durasovic 6-1, 6-1
Fabio Fognini vs. Casper Ruud 2-6, 2-6
Bolelli/Fognini vs. Durasovic/Ruud 6-3, 7-6(3)

TV 2 Sport X (0630->)

Rusland vs. USA – 1030cet
Karen Khachanov vs. Taylor Fritz
Daniil Medvedev vs. John Isner
Khachanov/Medvedev vs. Krajicek/Ram


Group F, Brisbane, Patrick Rafter Arena

Australien vs. Canada 3-0
John Millman vs. Felix Auger-Aliassime 6-4, 6-2
Alex de Minaur vs. Denis Shapovalov 6-7(6), 6-4, 6-2
Cuccione/Peers vs. Auger-Aliassime/Shamasdin 3-6, 7-6(3), [10-8]

Tyskland vs. Grækenland 1-1
Jan-Lennard Struff vs. Michail Pervolarakis 6-4, 6-1
Alexander Zverev vs. Stefanos Tsitsipas 1-6, 4-6
Krawietz/Mies vs. Pervolarakis/Tsitsipas


Spilleprogram mandag 6. januar

Group E, Sydney, Ken Rosewall Arena
Tidsforskel: cet +10 timer

Kroatien vs. Polen – 0000cet
Marin Cilic vs. Kamil Majchrzak
Borna Coric vs. Hubert Hurkacz
Double kamp

Østrig vs. Argentina – 0730cet
Dennis Novak vs. Guido Pella
Dominic Thiem vs. Diego Schwartzman
Double kamp


Group B, Perth, RAC Arena
Tidsforskel: cet+7 timer

Japan vs. Georgien – 0300cet
Go Soeda vs. Aleksandre Metreveli
Yoshihito Nishioka vs. Nikoloz Basilashvili
Double kamp

TV 2 Sport X (0300->)

Spanien vs. Uruguay – 1030cet
Roberto Bautista Agut vs. Martin Cuevas
NB 1200: Rafael Nadal vs. Pablo Cuevas
Double kamp


Group A, Brisbane, Pat Rafter Arena
Tidsforskel: cet+9 timer

Sydafrika vs. Chile – 0100cet
Lloyd Harris vs. Nicolas Jarry
Kevin Anderson vs. Cristian Garin
Double kamp

Serbien vs. Frankrig – 0830cet
Dusan Lajovic vs. Benoit Paire
NB 1000: Novak Djokovic vs. Gael Monfils
Double kamp

TV 2 Sport X (0830->)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current

ATP Cup – 3-12. januar
Group A (Brisbane): Frankrig, Chile, Serbien Sydafrika
Group F (Brisbane): Grækenland, Canada, Tyskland, Australien
Group B (Perth): Japan, Uruguay, Spanien, Georgien
Group D (Perth): USA, Norge, Rusland, Italien
Group C (Sydney): Belgien, Moldova, Bulgarien, Storbritannien
Group E (Sydney): Argentina, Polen, Østrig, Kroatien
Kvart, Semi og Finale spilles i Sydney 9-12. januar


Resultater

Brisbane, Pat Rafter Arena

Group A

Frankrig vs. Chile 2-1
Benoit Paire vs. Nicolas Jarry 6-7(3), 6-3, 6-3
Gael Monfils vs. Cristian Garin 6-3, 7-5
Mahut/Roger-Vasselin vs. Garin/Jarry 7-5, 6-2

Serbien vs. Sydafrika 3-0
Dusan Lajovic vs. Lloyd Harris 3-6, 7-6(4), 6-3
Novak Djokovic vs. Kevin Anderson 7-6(5), 7-6(6)
Cacic/Troicki vs. Klaasen/Roelofse 6-3, 6-2

=====

Group F

Canada vs. Grækenland 3-0
Felix Auger-Aliassime vs. Michail Pervolarakis 6-1, 6-3
Denis Shapovalov vs. Stefanos Tsitsipas 7-6(4), 7-6(4)
Auger-Aliassime/Shapovalov vs. Pervolarakis/Tsitsipas 6-2, 6-3

Australien vs. Tyskland 3-0
Nick Kyrgios vs. Jan-Lennard Struff 6-4, 7-6(4)
Alex de Minaur vs. Alexander Zverev 4-6, 7-6(3), 6-2
Guccione/Peers vs. Krawietz/Mies 6-3, 6-4

Australien vs. Canada 3-0
John Millman vs. Felix Auger-Aliassime 6-4, 6-2
Alex de Minaur vs. Denis Shapovalov 6-7(6), 6-4, 6-2
Cuccione/Peers vs. Auger-Aliassime/Shamasdin 3-6, 7-6(3), [10-8]

Australien 2-0 (6-0)
Canada 1-1 (3-3)


Perth, RAC Arena

Group B

Japan vs. Uruguay 3-0
Go Soeda vs. Martin Cuevas 6-1, 6-3
Yoshihsito Nishioka vs. Pablo Cuevas 6-0, 61-
Matsui/McLachlan vs. Behar/P. Cuevas 7-6(5), 6-4

Spanien vs. Georgien 3-0
Roberto Bautista Agut vs. Aleksandre Metreveli 6-0, 6-0
Rafael Nadal vs. Nikoloz Basilashvili 6-3, 7-5
Carreno Busta/Lopez vs. Bakshi/Tsivadze 6-3, 6-4

=====

Group D

Norge vs. USA 2-1
Viktor Durasovic vs. Taylor Fritz 2-6, 2-6
Casper Ruud vs. John Isner 6-7(3), 7-6(10), 7-5
Durasovic/Ruud vs. Krajicek/Ram 4-6, 6-3, [10-5]

Rusland vs. Italien 3-0
Karen Khachanov vs. Stefano Travaglia 7-5, 6-3
Daniil Medvedev vs. Fabio Fognini 1-6, 6-1, 6-3
Khachanov/Medvedev vs. Bolelli/Lorenzi 6-4, 6-3

Italien vs. Norge 2-1
Stefano Travaglia vs. Viktor Durasovic 6-1, 6-1
Fabio Fognini vs. Casper Ruud 2-6, 2-6
Bolelli/Fognini vs. Durasovic/Ruud 6-3, 7-6(3)

Norge 1-1 (3-3)
Italien 1-1 (2-4)


Sydney, Ken Rosewall Arena

Group C

Belgien vs. Moldova 3-0
Steve Darcis vs. Alexander Cozbinov 6-4, 6-7(4), 7-5
David Goffin vs. Radu Albot 6-4, 6-1
Gille/Vliegen vs. Albot/Cobinov 6-7(5), 7-6(4), [11-9]

Bulgarien vs. Storbritannien 2-1
Dimitar Kuzmanov vs. Cameron Norrie 2-6, 6-3, 2-6
Grigor Dimitrov vs. Daniel Evans 2-6, 6-4, 6-1
Dimitrov/Lazarov vs. J. Murray/Salisbury 7-6(5), 6-7(2), [11-9]

Bulgarien vs. Moldova 2-1
Dimitar Kuzmanov vs. Alexander Cozbinov 6-1, 7-5
Grigor Dimitrov vs. Radu Albot 6-2, 6-3
Dimitrov/Lazarov vs. Albot/Cozbinov 4-6, 6-7(4)

Bulgarien 2-0 (4-2)
Moldova 0-2 (1-5)

=====

Group E

Argentina vs. Polen 2-1
Guido Pella vs. Kamil Majchrzak 6-2, 2-6, 6-2
Diego Schwartzman vs. Hubert Hurkacz 6-4, 2-6, 3-6
Gonzalez/Molteni vs. Hurkacz/Kubot 6-2, 6-4

Kroatien vs. Østrig 3-0
Marin Cilic vs. Dennis Novak 6-7(4), 6-4, 6-4
Borna Coric vs. Dominic Thiem 7-6(4), 2-6, 6-3
Marach/Melzer vs. Dodig/Mektic 7-6(4), 6-2


WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9 timer

Deltagere: Barty, Pliskova, Osaka, Svitolina, Kvitova, Bertens, Konta, Keys, Kerber, Sharapova, Stephens m.fl.

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport/Play (fra tirsdag)

Spilleprogram mandag

Stadium Court – start 0100cet
(4) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Storm Sanders (AUS) – Qfi
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Anastasia Potopova (RUS) – Qfi
NB 0500: (7) Johanna Konta (GBR) vs. Barbora Strycova (CZE)
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Angelique Kerber (GER)
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Danielle Collins (USA)
Double kamp

Show Court 2 – start 0100cet
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (5) Marie Bouzkova (CZE) – Qfi
Ludmila Samsonova (RUS) vs. Marta Kostyuk (UKR) – Qfi
NB 0500: Sofia Kenin (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
Alison Riske (USA) vs. Karolina Muchova (CZE)
(WC) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS)

Court 14 – start 0500cet
(3) Hao-Ching Chan/Latisha Chan vs. Karolina Pliskova/Donna Vekic

Den komplette schedule – Resultater/Lodtrækning 


WTA International, ASB Classic 2020, Auckland (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

Deltagere: Serena, Martic, Anisimova, Goerges, Wozniacki, Peterson, Ostapenko, Garcia m.fl

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport/Play (fra fredag)

Spilleprogram mandag

Stadium – start 0300cet
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Taylor Townsend (USA)
Cori Gauff (USA) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) *)
Serena Williams/Caroline Wozniacki vs. Nao Hibino/Makoto Ninomiya *)
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
*) TV 2 Sport sender fra 0600cet og indtil doublen er spillet

Grandstand – start søn 2300cet
Catherine Mcnally (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) – Qfi
(6) Greet Minnen (BEL) vs. Isabella Shinikova (BUL) – Qfi
NB 0200: Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Daria Kasatkina (RUS)
Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Valentina Ivanov (NZL)
Errani/Hourigan vs. Moor/Rodionova

Court 1 – start søn 2300cet
Usue Maitane Arconada (USA) vs. Ann Li (USA) – Qfi
(4) Camila Giorgi (ITA) vs. (8) Ysaline Bonaventure (BEL) – Qfi
NB 0200: Catherine Bellis (USA) vs. Jessica Pegula (USA)
(6) Rebecca Peterson (SWE) vs. Tamara Zidansek (SLO)
(3) Krawczyk/Siegemund vs. Bara/Savinykh

Den komplette schedule – Resultater/Lodtrækning 


WTA International, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Deltagere: Bencic, Sabalenka, Mertens, Wang, Alexandrova, Muguruza, Rybakina, Zhang m.fl.

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0400cet
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Margarita Gasparyan (RUS)
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (WC) Xinyu Wang (CHN)
NB 0700: (4) Qiang Wang (CHN) vs. Ons Jabeur (TUN)
Cornelia Lister/Sabrina Santamaria vs. Shuyue Ma/Yue Yuan

Court 1 – start 0400cet
(7) Elena Rybakina (KAZ) vs. Saisai Zheng (CHN)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU)
Shuai Peng (CHN) vs. Lin Zhu (CHN)
(2) Krejcikova/Siniakova vs. Friedsam/Gasparyan

Court 2 – start 0400cet
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Anne-Lena Friedsam (GER)
NB 0700: Mertens/Sabalenka vs. Bondrenko/Marozava
Alexandrova/Kalashnikova vs. Doi/Niculescu

Den komplette schedule – Resultater/Lodtrækning 


ATP 250, Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (2) Mikael Ymer (SWE) vs. Mousa Shanan Zayed (QAT) 6-1, 6-1
Qfi: Mikael Ymer vs. (5) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) – søn 1330cet C2

Den komplette schedule – Resultater/Lodtrækning 


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.
Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller
Finland: Oona Orpana, Anastasia Kulikova, Laura Hietaranta, Ella Haavisto


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger ()

 


ATP Challengers (Uge 2

Livestream.com/ATP

$81K, Internationaux BNP Paribas Nouvelle Caledonie Noumea, New Caledonia – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles hovedturnering

R64
[12] (165) Cedrik-Marcel Stebe (GER) – bye
(WC) (1019) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (223) Matthias Bachinger (GER) – man ca. 0130cet

(180) Lukas Rosol (CZE) vs. (209) Marco Trungelliti (ARG)
[13] (168) Mikael Torpegaard (DEN) – bye


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 1)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15 Te Anau (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livestream (Court 2 og 4)

Singles hovedturnering

R32:
[4] (360/ITF309) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (1404/ITF579) James Ibrahim (AUS) 7-6(2), 6-0
[6] (691/ITF322) Eric Vanshel Boim (UKR) vs. (1160/ITF779) Jesse Delaney (AUS) 4-6, 0-6

1/8-finale
Lorenzo Musetti vs. (1059/ITF810) Ajeet Rai (NZL) -1-6, 6-3, 6-7(4)

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Jesse Delaney (AUS) vs. Corban Crowther/Reece Falck (NZL) – walkover

Kvartfinale: Vanshelboim/Delaney vs. (4) Ken Onish/Shuichi Sekiguchi (JPN) 4-6, 5-7


ITF Women (uge 1)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 1)

Grade 3, Salk Open, Bromma (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
Alexander Garde (DEN) vs. Elliot Altman (SWE) 4-6, 1-6
(2009) Olle Sonesson Lidholt (SWE) vs. [2] (909) RIchard Biagiotti (DEN) 3-6, 2-0 Ret’d
Christopher Garde (DEN) vs. Elliot Moberg (SWE) 5-7, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) (884) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (697) Amelie-Christin Janssen (GER) 6-3, 6-2
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen vs. [5] (226) Alina Granwehr (SUI) 3-6, 3-6

Girls doubles

R32: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Martina Petrovic/Johanna Strom (SWE) 6-2, 6-1
1/8-finale: Mortensen/Bjork vs. Hedda Gurholt/Ine Soltveit Stange (NOR) 2-6, 2-6


Grade 4, 3CPAYMENT ITF JUNIOR 2020, Arlon (BEL) – Carpet

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1101) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Ema Kovacevic (BEL) 7-6(2), 6-4
1/8-finale: Natacha Schou vs. (735) Kylie Bilchev (GBR) 6-7(8), 2-6

Girls singles kvalifikation

Q32: [1] (1101) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Alexandra Biot (BEL) 6-2, 6-4
Q16: Natacha Schou vs. (1821) Anastasia Sizykh (RUS) 6-7(4), 6-3, [10-7]
QFi: Natacha Schou vs. (2660) An Sofie Beckers (BEL) 6-3, 6-4


Uge 2

Grade 4, STRÖM & GULLIKSSON MALMÖ OPEN (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
[1] (2142) Ervin Mesic vs. (WC) Liam Nilsson-Bergkvist (SWE) 6-3, 6-1
[8] (2857) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-2, 6-2
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. Eldin Nokic (SWE) 1-6, 2-6

Q16
Ervin Mesic vs. Hampus Hagglund (SWE) 6-3, 6-1
Valdemar Frederik Pape vs. (WC) Albert Saar (SWE) 6-4, 6-7(7), [12-14]

Qfi: Ervin Mesic vs. [10] (2942) Gabriel Jornert (SWE) – søn ca. 1030

Girls singles kvalifikation

Q32
[1] (2139) Emilie Just-Bomholt (DEN) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Tilda Hessleryd (SWE) 6-3, 6-1
Sille Larsen (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 4-6, 7-5, [10-3]
[8] (2660) Anna Tang (DEN) – bye
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 6-3, 6-2
Sarah Suljadzic (DEN) vs. Hilma Sederlin (SWE) 3-6, 3-6
[12] Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Clara Tillstrom (SWE) 4-6, 4-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. Frida Weijerman (SWE) 2-6, 2-6

Q16
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Isabella Sundvall (SWE) – søn 0900
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [9] (2806) Ruya Mavi (SWE) – søn 0900
Sille Larsen (DEN) vs. [11] Vanessa Tcaci (MDA) – søn 0900
Anna Tang (DEN) vs. Elsa Joensson (SWE) – søn 0900
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (2660) Emelie Westin (SWE) – søn 0900


Grade 4, 12TH UAE FUJAIRAH ITF WORLD TENNIS TOUR JUNIORS CHAMPIONSHIPS, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Alexander Borup (DEN) vs. Omar Ahmadi (UAE) 6-0, 6-0
Q16: Alexander Borup vs. Yasseen Kilani (EGY) 6-0, 6-2
Qfi: Alexander Borup vs. Maximilian Wuelfing (USA) – søn 1130cet

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 51)


Svenske turneringer (udvalgte)

Minikannan 2020, Malmö Bellevue TK

PS10 (Drenge)

Grupp B (Pulje)
Viktor Ildor Lyngbæk (DEN) vs. Axel Kraen 6-2, 6-4
Viktor vs. Julius Arfwidson Von Rook 6-3, 6-2
Viktor vs. Nicolas Björkstrand 6-2, 6-2

Finale: Viktor vs. Efe Sakiri 6-2, 6-2

Viktor Ildor Lyngbæk
Foto: Privat – Viktor Ildor Lyngbæk

PS11 (Drenge)

Group A (Pulje)
Mingus Zack Hansen (DEN) vs. Oliver S 4-6, 6-4, [10-2]
Mingus vs. Jesse Nyström 6-2, 6-4

Group C (Pulje)
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) vs. Victor Karlsson 6-2, 6-2
Andreas Philipvs. Hampus Ronnermark 6-2, 7-5

Semifinale
Mingus – bye
Philip Andreas vs. Jacob Williams 6-3, 3-6, [10-3]

Finale: Philip Andreas vs. Mingus 6-2, 6-3

Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Foto: Privat – Andreas Philip Cort Maleeva Hansen

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage