Fredag gælder det herrernes finale i double og begge semifinaler i single

Mike Bryan (USA), der har vundet mange store double-titler sammen med sin tvillingebror Bob, er sammen med landsmanden Jack Sock seedet 3, og de møder i finalen 7. seedede Marcelo Melo (BRA) og Lukasz Kubot (POL).
Finalen bliver vist på Eurosport 2.

Når 1. seedede Rafael Nadal (ESP) og 3. seedede Juan Martin Del Potro (ARG) spiller den første semifinale i single, behøver man i modsætning til kvindernes semifinaler ikke spolere nattesøvnen for at følge kampen på Eurosport 1 fra start kl. 22.

Man slipper dog næppe for at ofre en del af nattesøvnen for at få afgørelsen med, og slet ikke hvis man også vil følge den efterfølgende semifinale mellem 6. seedede Novak Djokovic (SRB) og Kei Nishikori (JPN), der er helt tilbage på sit topniveau efter en lang skades-periode.


Uge 35-36

Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 og Eurosport Player (udvalgte baner)

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(3) M. Bryan/J. Sock (USA) vs. (7) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) – Men’s final
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(3), 6-2, Ret’d
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (21) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 6-4, 6-2

Court 17 – start 1800cet (Junior Girls kvartfinaler)
(11) Clara Burel (FRA) vs. Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-0
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs. (1) Cori Gauff (USA) 6-4, 3-6, 6-2

fredagen komplette program

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
B. Mattek-Sands (USA)/J. Murray (GBR) vs. A. Rosolska (POL)/M. Mektic (CRO) – Mix
NB 2200: (17) Serena Williams (USA) vs. (20) Naomi Osaka (JPN)

Louis Armstrong Stadium – start 1800cet
J. Brooksby (USA) vs. L. Musetti (ITA) – Boys
3 Wheelchair kampe

Court 17 – start 1800cet
Wheelchair kamp
(1) C. Tseng (TPE) vs. (6) T. Seyboth Wild (BRA) – Boys
(3) X. wang (CHN) vs. D. Lopatetskaya (UKR) – Girls
Double kamp – Girls

Resultater Women (udvalgte)

Semifinale
(17) Serena Williams (USA) vs. (19) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-0
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Madison Keys (USA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(17) Serena Williams (USA) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-3
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-3
(14) Madison Keys (USA) vs. (30) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 6-3
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-1, 6-1

1/8-finale
14) Madison Keys (USA) vs. (29) Dominika Cibulkova (SVK) 6-1, 6-3
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (22) Maria Sharapova (RUS) 64 63
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (26) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 2-6, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 76(7) 57 26
(17) Serena Williams (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 4-6, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3
(19) Anastasija Sevatova (LAT) vs. Elina Svitolina (UKR) 6-3, 1-6, 6-0

R32
Kaia Kanepi (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(17) Serena Williams (USA) vs. (16) Venus Williams (USA) 6-1, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 6-4, 7-6(2)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (23) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
=
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 6-4, 7-6(4)
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(34) Madison Keys (USA) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 4-6, 6-1, 6-2
(20) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-3, 6-3

(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-5, 6-1
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-0
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (13) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 7-6(1)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0

R64
Kaia Kanepi (EST) vs. J. Teichmann (SUI) 64 63
Rebecca Peterson (SWE) vs. Vania King (USA) 7-5, 6-1
(17) Serena Williams (USA) vs. Carina Witthoeft (GER) 62 62
(16) Venus Williams (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 64 75
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Lucie Safarova (CZE) 75 63
Sofia Kenin (USA) vs. (32) Maria Sakkari (GRE) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 62 63

(3) Sloane Stephens (USA) vs. A. Kalinina (UKR) 46 75 62
Victoria Azarenka (BLR) vs. (25) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. L. Arruabarrena (ESP) 60 61
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(10), 6-3
(16) Anastasia Sevastova (LAT) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-1
Qiang Wang (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-1
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Tatjana Maria (GER) 62 63
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 1-6, 6-4
(30) Clarla Suarez Navarro (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 7-5
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Taylor Townsend (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(14) Madison Keys (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-3
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 7-6(3) 4-6, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 5-7, 6-4

(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 7-6(7)
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2, 6-0
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (11) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 7-6(3)
(12) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-2

R128
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (27) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(17) Serena Williams (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 6-1
(16) Venus Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 5-7, 6-3

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-0
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-3
(32) Maria Sakkari (GRE) vs. Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 7-5
(25) Daria Gavrilova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP 6-0, 6-0
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-7(5), 7-5

(9) Julia Goerges (GER) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-7(5), 6-2
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 2-6, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 1-6, 6-1
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Patty Schnyder (SUI)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 4-6, 7-5

(14) Madison Keys (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (24) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 7-6(3)
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 7-6(5), 6-3

(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 6-4
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 4-6, 6-4
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 5-7, 6-4
(Carolines 1/8-del)
(13) Kiki Bertens (NED) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(Q) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Christina McHale 6-1, 7-6(1)
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-4

(28) Katerina Siniakova (CZE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-7(3), 6-3, 7-5
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-4, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-2

Resultater (Men – udvalgte)

Semifinale
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(3), 6-2, Ret’d
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (21) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 6-4, 6-2

1/4-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Dominic Thiem (AUT) 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (11) John Isner (USA) 6-7(5), 6-3, 7-6(4), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (7) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-4, 7-6(5) 4-6, 6-4
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-4, 6-4

1/8-finale
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Joao Sousa (POR) 63 64 63
(2) Roger Federer (SUI) vs. John Millman (AUS) 63 57 67(9) 67(7)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-2, 7-5
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (10) David Goffin (BEL) 76(8) 62 64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 7-5, 6-2, 7-6(2)
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3, 6-1
(11) John Isner (USA) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Karen Khachanov (RUS) 5-7, 7-5, 7-6(7), 7-6(3)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4, 1-6, 7-6(4)
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 3-6,6-3, 7-6(5), 6-4
(5) Kevin Anderson (RSA) vs (28) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 7-5, 7-6(6), 6-3
(20) Borna Coric (CRO) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 7-5, 6-2
(11) John Isner (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(8), 6-7(6), 6-3, 7-5
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-6(6), 6-4, 6-3
=
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Alex De Minaur (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5
(10) David Goffin (BEL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1, 7-6(4)
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-7(1), 6-4, 6-1, 6-3

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (26) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (17) Lucas Pouille (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 7-6(5)
John Millman (AUS) vs. ikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 4-6, 6-1, 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (30) Nick Kyrigos (AUS)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. V. Pospisil (CAN) 63 64 62
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (18) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) v. Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-0, 6-2
(9) Dominik Thiem (AUT) vs. Steve Johnson (USA) 67(5) 63 57 64 61
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 3-6, 6-3, Ret’d
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 64 46 57 76(7) 64
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. J. Chardy (FRA) 62 64 64

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Denis Kudla (USA) 63 61 76(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 75 26 64 64
(20) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-2 6-3
Daniil Medvedev (RUS)(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3
(11) John Isner (USA) vs. N. Jarry (CHI) 67(9) 64 36 76(2) 64
Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 63 64 64
Stan Wawrinka (SUI) vs U. Humbert (FRA) 76(5) 46 63 75
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-0, 6-0
Alex De Minaur (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-0, 5-7, 6-2
Jan-Lenard Struff (GER) vs. Julien Benneteau (FRA) 6-2, 4-6, 56-1, 3-6, 6-3
(20) David Goffin (BEL) vs. Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(1), 6-3, 6-2
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-2, 6-0, 5-7, 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 5-4 Ret’d
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(1), 6-3, 6-2, 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4, 6-2

(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-2
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Laslo Djere (SrB) 6-3, 7-6(5), 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 5-7, 6-2, 2-0 Ret’d
John Millman (AUS) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-6(5) 6-2, 6-3
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 7-6(6), 6-3, 6-0
(2) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-4, 6-4

R128
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 3-4 Ret’d
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Muller (LUX) 7-6(2), 6-7(9), 5-7, 7-6(6), 6-2
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Jack Sock (USA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-0, 7-6(4), 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-1
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (16) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1

(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 4-6, 2-6, 6-4, 7-6(2), 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (19) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-3, 6-4
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 5-7, 4-1 Ret’d
Jeremy Chardy (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-0, 6-3, 6-4
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 7-5, 6-4
(20) Borna Coric (CRO) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2, 5-7, 6-4
(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 7-6(1), 6-4

(11) John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-1, 6-3, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG) 7-6(4), 6-4, 1-6, 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. (8) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-2, 7-5
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-1, 1-1
Frances Tiafoe (USA) vs. (29) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (22) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-3, 6-4
(10) David Goffin (BEL) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(6), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(1), 6-7(5), 4-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Peter Polansky (CAN) 6-2, 6-1, 6-2

(5) Novak Djokovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1, 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(6), 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2, 6-2

(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 7-6(4)
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 7-6(6), 6-0, 2-0
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 7-5, 2-6, 6-4, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 36)

WTA 125K, Oracle Challenger Series, Chicago (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Collins, Martic, Diyas, Maria, Parmentier, Vickery, Rodina, Larsson, m.fl.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Court 1 – start 1700cet
(4) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Francoise Abanda (CAN)
ATP Match
(2) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Varvara Lepchenko (USA)
ATP Match

Court 2 – start 1700cet
ATP Match
(6) Sachia Vickery (USA) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 7-5
ATP Match
Double kamp

Court 3 – start 1800cet
Mona Barthel (GER) vs. Dayana Yastremska (UKR)
NB 1900: ATP Match
Double kamp – WTA
ATP Match

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
Anna Blinkova (RUS) vs. (1/WC) Danielle Collins (USA) 7-6(6), 6-2
(6) Sachia Vickery (USA) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 6-4, 6-0
Mona Barthel (GER) vs. (3) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 3-6, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. (Q) Kristie Ahn (USA) 7-6(3), 6-4

(Q) Francoise Abanda (CAN) vs. (8) Johanna Larsson (SWE) 2-6, 6-3, 6-3
(4) Tatjana Maria (GER) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-2
(WC) Varvara Lepchenko (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-7(2), 6-4
(2) Petra Martic (CRO) (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-4, 6-2

R32
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 7-6(3), 6-4
(3) Johanna Larsson (SWE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 1-6, 7-6(3)
Madison Brengle (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-0, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-chicago-usa-il-2000#orderofplay


ATP Challengers (uge 36)

Chicago (USA)
Tidsforskel: cet -7 timer

Q32: (588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (391) Joris De Loore (BEL) 7-6(4), 2-6, 7-5
Q16: Frederik Løchte vs. [2] (299) Kaichi Uchida (JPN) 3-6, 4-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: (267) Mitchell Krueger (USA) vs. [7] (132) Elias Ymer (SWE) 3-6, 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Evan King/Nathan Pasha (USA) 4-6, 6-4, [2-10]

Seville (ESP)

R32: [5] (143) Casper Ruud (NOR) vs. (210) Adam Pavlasek (CZE) 6-3, 6-4
1/8-finale: (Q) (538) Alex Molcan (SVK) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-0 Ret’d

Genova (ITA)

Cassis (FRA)

Zhangjiagang (CHN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 37)

$15.000, The Claremont Club USTA Pro Classic (USA) – Harcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q128
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. Maximilian Wild (USA) 7-5, 7-6(3)
August Holmgren (DEN) vs. Surya Vinjamuri (USA) 6-0, 6-0

Q64
Anders Arenfeldt Holm vs. Omni Kumar (USA) – lør NB 1930cet
August Holmgren vs. [6] (1611) George Goldhoff (USA) – lør 1800cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 36)

$15.000, Badenweiler Open by Generalagentur Thomas Selinger (GER) – Grus

Q64: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Prenkovic (GER) 2-6, 6-2, 6-2
Q32: Sofia Nami Samavati vs. Lili Minich (GER) 6-1, 6-0
QFi: Sofia Nami Samavati vs. (WC) Darya Lebesheva (BLR) 62 75
R32
Olga Helmi vs Chantal Sauvant (GER) 3-6, 4-6 (tirsdag)
Sofia Nami Samavati vs Catherine Chantraine 6-1, 6-4

1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. (1137) Chelsea Vanhoutte (BEL) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. [2] (584) Nina Stadler (SUI) 4-6, 6-1, 4-6 (fredag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 36)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships (USA) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering (uge 36)

Semifinale
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs.[3] (6) Xiyu Wang (CHN) – 3. match C17
[4] (7) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. [11] (17) Clara Burel (FRA) – 2. match C5

Kvartfinale
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs. [1] (2) Cori Gauff (USA) 6-4, 3-6, 6-2
[3] (6) Xiyu Wang (CHN) vs. [9] (14) Naho Sato (JPN) 7-6, 6-2
[4] (7) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 3-6, 6-3, 6-2
[11] (17) Clara Burel (FRA) vs. (31) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-0

1/8-finale
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (39) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-3, 6-0
(Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) vs. (51) Elizabeth Mandlik (USA) 7-5, 6-4
[11] (17) Clara Burel (FRA) vs. (49) Violet Apisah (AUS) 6-4, 2-6, 6-1
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. [14] (20) Qinwen (CHN) 7-6, 6-1

R32
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (41) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-2
Clara Tauson vs. (Q) Dasha Lopatetskaya (UKR) 6-1, 2-6, 5-7 (onsdag)
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. [2] (5) Alexa Noel (USA) 6-0, 6-1

R64 – start 1700cet
[1] (2) Cori Gauff (USA) vs. (26) Lulu Radovcic (SUI) 7-5, 6-3
(39) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. [13] (Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-5, 6-4
[6] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (28) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-0, 6-4
(31) Emma Raducanu (GBR) vs. (24) Margaryta Bilokin (UKR) 6-3, 6-3

Girls doubles

R32: (4) Clara Tauson (DEN)/Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Adrienn Nagy (HUN)/Maria Gabriela Rivera Corado (GUA) 6-1, 6-4
1/8-finale: Tauson/Cocciaretto vs. Viktoriya Kanapatskaya (BLR)/Selma Stefania Cadar (ROU) 4-6, 4-6 (onsdag)

Girls singles kvalifikation (uge 35)

Q32:
(109) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [4] (62) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-1, 6-3
[7] (70) Daria Frayman (RUS) vs. (115) Savannah Broadus (USA) 6-0, 4-6, 6-4

QFi
Hannah Viller Møller vs. [9] (73) Anastasia Tikhonova (RUS) 2-6, 1-6 (lørdag)
(132) Victoria Kalaitzis (BEL) vs. [7] (70) Daria Frayman (RUS) 6-4, 7-6(7)


Grade 2, Thun Czech Junior Open 2018, Prag (CZE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: [1] (82) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Holger Rune vs. (Q) Mirgiiaz Midrzhaliev (KGZ) 6-3, 6-4
1/8-finale: Holger Rune vs. [15] (373) Jiri Barnat (CZE) 6-2, 0-6, 6-4
Kvartfinale: Holger Rune vs. [11] (280) Dawid Taczala (POL) 6-3, 1-6, 6-3
Semifinale: Holger Rune vs. [10] (275) Luca Nardi (ITA) – lør NB 1030


Grade 2, 20th Serbia Junior Open Novi Sad 2018 (SRB) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (128) Christian Lerby (NED) vs. (212) Roko Horvat (CRO) 6-3, 6-4
1/8-finale: Christian Lerby vs. (WC) (445) Hamad Medjedovic (SRB) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Christian Lerby/Lodewijk Weststrate (NED) – bye
Kvartfinale: Lerby/Weststrate vs. Matthew Bosancic (AUS)/Alexander Maggs (GBR) 7-5, 6-4
Semifinale: Lerby/Weststrate vs. Javier Cueto Raos (ESP)/Samuel Guarin (COL) 4-6, 4-6


Grade 4, ITF Aphrodite Cup – U18, Limassol (CYP) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
[5] (524) Leo Borg (SWE) vs. (763) Matija Matic (CYP) 6-4, 5-7, 7-6(4)
[7] (704) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (723) Sergios Kyzas (CYP) 4-6, 3-6 (tirsdag)


Grade 4, Circuit Junior Ouest Africain des 18 Ans et Moins (Week 1), Lome (TOG)

Boys singles hovedturnering

R64: Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (LL) Ibrahima Ouattara (CIV) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs (13) (1396) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [5] (110) Aman K. Patel (IND) 6-2, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. [4] (629) Sylvestre Monnou (BEN) 5-7, 3-6 (fredag)

Girls singles hovedturnering

R64: (642) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
R32: Divine Dasam Nweke vs. Priyanshi Sharma (IND) 6-1, 6-0
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [13] (1477) Bissola Lassissi (BEN) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (861) Smriti Bhasin (IND) 4-6, 3-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs. Ruju Chauhan/Priyanshi Sharma (IND) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Nweke/Becoude vs. Vania Dotse/Serena Adjowa Sika Geli (TOG) 6-3, 6-0
Semifinale: Nweke/Becoude vs. (3) Smriti Bhasin (IND)/Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) 2-6, 7-5, [10-5]
Finale: Nweke/Becoude vs. (6) Yasmin Ezzat (EGY)/Oyinlomo Barakat Quadre (NGR) 6-3, 6-4


Grade 5, PRINCE CUP LIEPAJA 2018 (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q16: Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Tadas Streimikis (LTU) 6-1, 6-4
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Matthias Vetevool (EST) 6-1, 6-4

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (2173) Matas Bruzas (LTU) 6-4, 6-3
R16: Marcus Gram Petersen vs. [3] (665) Roni Mikael Hietaranta (FIN) 36 16

Boys doubles

1/8-finale: Marcus Gram Petersen (DEN)/Janis Auslands (LAT) vs. Oskar Irdoja
(EST)/Danila Moroz (BLR) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Petersen/Auslands vs. (2) Alexander Grekul (UKR)/Stephan Kortenhoe (AUT) 7-5, 4-6, [6-10]

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage