Lucky Loser Thiago Monteiro og kvalspiller Jozef Kovalik kæmper om plads i semifinalen i Hamburg

Efter de første 2 runder ved ATP 500 turneringen i Hamburg er de 3 topseedede stadig med, når der fredag afvikles kvartfinaler, hvorimod alle øvrige seedede spillere er ude, da både 4. seedede Damir Dzumhur og 5. seedede Philipp Kohlschreiber (GER) tabte i 1. runde til kvalspillere, mens 6. seedede Marco Cecchinato (ITA) tabte til Gael Monfils (FRA), hvilket dog ikke kan betegnes som en overraskelse.

I 1/8-finalen trak 7. seedede Richard Gasquet (FRA) sig fra turneringen med en hofte-skade, og 8. seedede Fernando Verdasco (ESP) måtte ligeledes forlade turneringen, da han tabte 5-7 i 3. sæt til Lucky Loser Thiago Monteiro (BRA), som ses på billedet herover.

Monteiro møder i dagens første kvartfinale, som kan følges på TV3 Max og Tennistv fra kl. 11, kval-spilleren Jozef Kovalik (SVK), som havde sendt 17-årige Rudolf Molleker (GER) ud, og i de næste kampe kan man følge de 3 topseedede, hvor Diego Schwartzman tidligst kl. 13 møder sin argentinske landsmand Leonardo Mayer.
Derefter følger tidligst kl. 15 1. seedede Dominic Thiem (AUT) mod Nicolas Jarry, som er videre efter førnævnte walkover, og i den sidste kamp tidligst 1730 spiller 3. seedede Pablo Carreno Busta (ESP) mod Nikoloz Baliashvili (GEO), som er videre fra kvalifikationen.

Tennistv viser desuden kampe fra både ATP 250 turneringen i Gstaad og i Atlanta, hvor der i begge turneringer har været henvist til at følge kampene på livestream fra betting-tjenester.

TV2 Sport viser kampe fra Moskva fra kl. 10, hvor 1. seedede Julia Goerges (GER) møder Olga Danilovic (SRB), der tabte i kvalfinalen men som Lucky Loser har sendt både Anna Karolina Schmiedlova (SVK) og Kaia Kanep (EST) ud.

Derefter følger et lokalt russisk opgør mellem 17-årige Anastasia Potapova og 25-årige Valentyna Ivakhnenko, som begge er i den tunge ende af top 200.
Den 3. kamp mellem Laura Siegemund (GER) og Tamara Zdansek (SLO) vises ligeledes på TV3 Sport, der ifølge TV-guiden slutter transmissionen kl. 1805, og derfor er det tvivlsom, om den sidste kvartfinale tidligst kl. 1730 mellem 3. seedede Anastasija Sevastova (LAT) og 5. seedede Aliaksandra Sasnovich (BLR) bliver vist på TV2 Sport eller TV2 Play.

TV2 Play viser dog alle 4 kvartfinaler fra Nanchang, hvor der ligeledes indledes kl. 1000, og alle kampe fra både Moskva og Nanchang vises på WTATV.com.

Rettelse: Den sidste kamp i Moskva spilles tidligst 1730 lokal tid, hvilket er kl. 1630 dansk tid, så måske bliver den alligevel også vist på TV3 Sport

Stort resultat af Mikael Torpegaard

Efter 2 dage med konstante udsættelser på grund af regnvejr, lykkedes det omsider at få afviklet 1. runde ved ATP Challenger turneringen i Binghamton, hvor Mikael Torpegaard efter 3 sejre i kvalifikationen, mødte 4. seedede Bradley Klahn (USA), der er no. 143 på ATP-ranglisten og i sidste uge vandt finalen ved Challenger turneringen i Gatineau i Canada, hvor Torpegaard ikke havde rangering til at være med.

Ofte ser man, at en spiller umiddelbart efter at have vundet en titel, tager direkte videre til en ny turnering, hvor de ikke leverer en toppræstation i den første kamp, fordi der har været for kort tid til at indstille sig på den nye turnering.
Klahn fik dog et par ekstra dage til at lade op, og derfor var der brug for, at Torpegaard leverede en toppræstation, hvis han skulle videre fra 1. runde.

Det eneste der manglede for, at betegnelsen toppræstation var rammende for Torpegaards indsats, var en mere stabil 1. serv, idet han gennem hele kampen fik mindre end halvdelen af 1. serverne indenfor servefeltet.
Til gengæld havde danskeren et overtag i de etablerede dueller, og han var langt bedre end amerikaneren i stand til at vinde point bag 2. serven.

I starten af kampen lykkedes det 2 gange at bryde amerikanerens serv, men begge gange brød han straks tilbage, hvorefter begge holdt serv, indtil sættet blev afgjort i tiebreak, hvor et enkelt dansk minibreak blev afgørende.

I 2. sæt var det dog amerikaneren, der først brød Torpegaards serv, og begge holdt derefter serv, indtil Klahn servede for sættet ved 5-3, hvor danskeren på sin 2. mulighed brød tilbage, og ved 6-6 vandt Torpegaard i overbevisende stil endnu en tiebreak til dansk sejr 7-6(4) 7-6(3).

På grund af forsinkelserne afvikles begge de to første runder om torsdagen, men ved udgivelsen af “Dagens kampe” var Torpegaards kamp i 2. runde mod Evgeny Karlovskiy (RUS) endnu ikke påbegyndt på Court 5, hvor der ikke er livestreaming.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics

WTA International, Jiangxi Open – Nanchang (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Zhang, Wang, Linette, Nara, Diatchenko, Zheng, Duan, Han, Sharipova,m.fl.

Spilleprogram fredag

Centre Court – start 1000cet
(3) Magda Linette (POL) vs. (Q) En-Shuo Liang (TPE)
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Fangzhou Liu (CHN)
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Lin Zhu (CHN)
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN)

Court 1 – start 1100cet
2 Doubler

TV-dækning: WTATV på begge baner. TV2 Play 1000-1800.

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1
Lin Zhu (CHN) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3 Fangzhou Liu (CHN)

(Q) Fang Ying Xun (CHN) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4, 7-5
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
Double kamp

(6) Sasai Zheng (CHN) vs. (Q) Karman Thandi (IND) 6-4, 6-0

(Q) En-Shuo Liang (TPE) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-2
(3) Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-3, 7-5
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB) 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (7) Yingying Duan (CHN) 6-2, 6-3
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0

(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0
(8) Xinyun Han (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-4, 6-0
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/jiangxi-open#orderofplay


WTA International, Moscow River Cup presented by Ingrad – Moscow (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Goerges, Kasatkina, Sevatova, Siniakova, Sasnovich, Begu, Cornet, Kanepi, Larsson m.fl.

Spilleprogram fredag

Centre – start 1000cet
(1) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Olga Danilovic (SRB)
(Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (WC) Anastasia Potapova (RUS)
Laura Siegemund (GER) vs. Tamara Zdansek (SLO)
NB 1630: (3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (5) Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Court 1 – start 1200cet
2 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1000-1805. WTATV viser alle kampe

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-6(2)
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-7(5), 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 6-2

Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (Q) Varvara Flink (RUS) 7-6(2), 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-0, 6-3
Tamara Zdansek (SLO) vs. (2) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 2-6, 6-4

R32
(1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0
(8) Kaia Kanepi (EST) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. (7) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/moscow-river-cup#orderofplay


ATP 500, German Tennis Championships 2018 presented by Kampmann, Hamburg (GER) – Grus

Deltagere: Thiem, Schwartzman, Carreno Busta, Dzumhur, Kohlschreiber, Cecchinato, Gasquet, Verdasco, m.fl.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center – start 1100
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
NB 1300: (2) Diego Schwartzman (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG)
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Nicolas Jarry (CHI)
NB 1730: (3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Nikoloz Baliashvili (GEO)

M1 – start 1100
2 Double kampe

TV-dækning: Singler på TV3 Max og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Nicolas Jarry (CHI) vs. (7) Richard Gasquet (FRA) – walkover
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 4-0 Ret’d
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Pablo Cuevas (URU) 7-6, 6-4

(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-2, 7-5
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-0
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 6-1, 7-5
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 6-2, 6-2

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 2-6, 6-1, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4

(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Josef Kovalik (SVK) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Fognini, Bautista Agut, Coric, Rublev, Haase, Sousa, Garcia-Lopez, Lopez, m.fl.

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Matteo Berrettini (ITA)
NB 1200: (Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. Laslo Djere (SRB)
NB 1720: (2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Taro Daniel (JPN)

Court 1 – NB 1300
Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finaler
(Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(10), 6-1
Matteo Berrettini (ITA) vs. (4)Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Oriol Roca Batalla (ESP) 4-6, 7-6(4), 6-4

(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-4, 6-2
Laslo Djere (SRB) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-3, 6-2

R32
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
Felix Auger Aliassime (CAN) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 7-6(3)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (7) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(9), 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet – 6 timer

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Isner, Kyrgios, Chung, Ebden, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Harryson, Fritz m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1700cet
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. (WC) Donald Young (USA) 6-4, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-1
(6) Jeremy Chardy (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR)
NB 0100: (2) Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Noah Rubin (USA)
Double kamp

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Stadium Court – start 1800cet
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
NB 2000: (1) John Isner (USA) vs. (7) Mischa Zverev (GER)
(8) Ryan Harrison (USA) vs. (3/WC) Hyeon Chung (KOR)
NB 0200: Chardy OR Norrie vs. Rubin OR Kyrgios

AJC Grandstand – Time TBA
Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-2
Mischa Zverev (GER) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-2
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. (WC) Donald Young (USA) 6-4, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-1
Ryan Harrison (USA) vs. Lukas Lacko (SRB) 2-6, 6-2, 6-3
Hyeon Chung (KOA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 7-6(5)

Kampene kan formentlig følges på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 30)

Binghamton, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (389) Evan Song (USA) 6-1, 6-4
Q16: Mikael Torpegaard vs. (901) Francesco Ferrari (ITA) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (398) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (143) Bradley Klahn (USA) 7-6(4), 7-6(3)
(245) Evgeny Karlovskiy (RUS) vs. (Q) (495) Alexander Ritschard (SUI) 6-2, 6-4

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (245) Evgeny Karlovskiy (RUS) 2-6, 4-6 (torsdag)

Granby (CAN)

Padova (ITA)

Prague (CZE)

Tampere (FIN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 31: Segova (ESP): Frederik Løchte Nielsen
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte )

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 30)

Grade B1, 2018 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Se under Tennis Europe herunder

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 30)

2018 European Championships 18 & Under, Klosters (SUI) – Grus

Livestream (Court 1): https://www.youtube.com/watch?v=E5C_eoSI3JY
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Girls singles

R128 (udvalgte)
(1) Clara Tauson (DEN) – bye
Melis Yasar (SWE) vs. Saara Orav (EST) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
Clara Tauson vs. Melis Yasar (SWE) 6-1, 6-2
Vitalia Stamat (MDA) vs. Ilay Yoruk (TUR) 7-5, 4-6, 7-6(7)
Andjela Skrobonja (SRB) vs. Vanessa Nikolovova (CZE) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Viktoria Morvayova (SVK) 7-5, 6-0

(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Razalina Youseva (BUL) 6-1, 6-2
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-2

Joanne Zuger (SUI) vs. (4) Margaryta Bilokin (UKR) 6-2, 7-6(5)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Laila Cemalovic (BIH) 6-2, 6-0

(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT) 6-3, 6-0
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shelly Bereznyak (ISR) 6-2, 6-3
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Helena Narmont (EST) 6-0, 6-1
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Domenika Turkovic (CRO) 7-5, 6-2

(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Ruxandra Schech (GER) 6-0, 6-0
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Nadia Ramskogler (AUT) 6-2, 6-2

Simona Waltert (SUI) vs. (6) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Tamara Malesevic (SRB) 6-3, 6-3

(13) Manon Leonard (FRA) vs. Anna Arkadianou (GRE) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. Zanela Malinovic (BIH) 6-1, 6-0
Lilly Elida Haseth (NOR) vs. Eleni Louka (CYP) 6-4, 6-2
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekin Ercetin (TUR) 6-2, 6-0

R32
Clara Tauson vs. Vitalia Stamat (MDA) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Andjela Skrobonja (SRB) 6-2, 6-2
Emmanouela Antonakis (GRE) vs. (10) Adrienn Nagy (HUN) 6-0, 6-2
Fiona Ganz (SUI) vs. (7) Yasmine Mansouri (FRA) 5-7, 6-0, 6-4

Joanne Zuger (SUI) vs. Federica Rossi (ITA) 6-4, 7-6(6)
Isabella Pfennig (GER) vs. (16) Weronika Falkowska (POL) 3-6, 7-6(6), 7-5
(9) Nika Radisic (SLO) vs. Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-4, 1-6, 7-5
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shalimar Talbi (BLR) 6-3, 6-4
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Anastasia Kulikova (RUS) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Rosa Vicens Mas (ESP) 6-2, 7-5
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 6-2
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Karolina Berankova (CZE) 6-2, 6-4

Vlada Koval (RUS) vs. Simona Waltert (SUI) 7-6(3), 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Francisca Jorge (POR) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (13) Manon Leonard (FRA) 6-2, 6-1
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Lilly Elida Haseth (NOR) 4-6, 6-2, 6-3

1/8-finale (torsdag)
Clara Tauson vs. (14) Andreea Prisacaru (ROU) 6-3, 6-1
Fiona Ganz (SUI) vs. Emmanouela Antonakis (GRE) 6-3, 6-4
Joanne Zuger (SUI) vs. Isabella Pfennig (GER) 6-0, 6-3
(9) Nika Radisic (SLO) vs. (5) Kamilla Rakhimova (RUS) 4-6, 6-3, 6-3

(8) Leonie Kung (SUI) vs. (11) Lenka Stara (SVK) 6-4, 7-5
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Yuliya Hatouka (BLR) 6-4, 6-3
Vlada Koval (RUS) vs. (12) Gergana Topalova (BUL) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(5), 6-0

Kvartfinale – fredag
Clara Tauson vs. Fiona Ganz (SUI) 7-5, 3-6, 6-4
Joanne Zuger (SUI) vs. (9) Nika Radisic (SLO) 6-3, 6-4
(8) Leonie Kung (SUI) vs. (3) Viktoria Dema (UKR) 6-1, 2-2 Ret’d
Maia Chwalinska (POL) vs. Vlada Koval (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale
Clara Tauson vs. Joanne Zuger (SUI)
Maia Chwalinska (POL) vs. (8) Leonie Kung (SUI)

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Vitalia Stamat (MDA) vs. (2) Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Tauson/Stamat vs. Weronika Falkowska/Maia Chwalinska (POL) 3-6, 2-6


Category 2, TCW-Academy Junior International, Waiblingen (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. (14) Taym Alazmeh (SYR) 1-6, 0-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q64:
Alexander Garde (DEN)
Ruben Levison (DEN) vs. Finn Erdmann (GER) 0-6, 0-6

Q32: Alexander Garde vs. (2) Henry Tschech (GER) 3-6, 1-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
(10) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Moritzl Schaecher (GER) 5-7, 3-6
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-3, 6-0
(14) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Alexander Lauinger (GER) 6-3, 6-0

R32:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Joshua Schaefer (GER) 6-3, 6-4
Richard Biagiotti vs. (WC) Fridolin Goetz (GER) 6-3, 7-5

1/8-finale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (8) Artur Ivanenko (UKR) 1-6, 4-6 (torsdag)
Richard Biagiotti vs. Joshua Fritz (GER) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Richard Biagiotti vs. Adrian Luddeckens (SWE) – fre NB 1300

U16 Boys Doubles

R32
Richard Biagiotti (DEN)/Anton Stendal (SWE) vs. Finn Erdmann (GEr)/Joao Goncalves (POR) 6-2, 6-2
Alexander Garde/Christopher Garde vs. Maximilian Sperling (GER)/Warit Wannawitchate (THA) 2-6, 4-6
Ruben Levision (DEN)/Oscar Berander (SWE) vs. Maximilian Ratt/Valentin Werner (AUT) 2-6, 2-6
(5) Casper Jalili Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Jacopo Bosio/Giacomo Nava (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale:
Biagiotti/Stendal vs. (7) Philipp Kagstroem/Joshua Roth (GER) 5-7, 6-2, [10-5]
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Joshua Fritz/Noah Schlagenhauf (GER) 7-6(3), 6-1

Kvartfinale: (torsdag)
Biagiotti/Stendal vs. (1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) 4-6, 0-6 (torsdag)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Lucas Bitzer/Andre Windler (SUI) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) vs. Alexander Eriksson/Adrian Luddeckens (SWE)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. (6) Benjamin Buck/Fedor Richter (GER)

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Cecilie Wiche (DEN) vs. Caroline Brack (GER) 3-6, 4-6
(16) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Julika Schefebuch (GER) 4-6, 1-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 0-6, 2-6

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie/Victoria Wiche vs. (5) Daria Jula/Bianca Moise (ROU) 3-6, 2-6

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage