Efter 2 sejre er Clara Tauson sikker på 1. pladsen i sin gruppe ved Junior Masters, og derfor spiller hun "bonus-kamp" inden semfinalen. Red Group ved WTA Finals fortsat helt åben

TV2 Sports seere havde torsdag mulighed for at følge Clara Tauson på TV i en stor turnering, og den samme mulighed vil der ligeledes være både fredag i den sidste puljekamp og lørdag, når der afvikles semifinaler.

ITF Junior Masters: Clara Tauson vendte truende ydmygelse til stor triumf i TV-gyser

Clara sikrede sig med sejr i de to første puljekampe 1. pladsen i sin pulje, og derfor er den sidste kamp i gruppen mod Leylah Annie Fernandez (CAN) en bonus-kamp, da canadieren er sikker på at slutte sidst i gruppen.
Kampen kan følges på TV2 Sport fredag formiddag efter de 3 første kampe, som spilles fra kl. 0430 dansk tid, men den sidste af dem spilles tidligst kl. 0730.

TV2 Sport viser fra kl. 0730 double fra WTA Finals, hvor 2. seedede Timea Babos (HUN) og Kristina Mladenovic (FRA) møder Gabriela Dabrowski (CAN) og Yifan Xu (CHN).

Kl. 10 mødes Naomi Osaka og Kiki Bertens i deres 3. kamp i Red Group, hvor Bertens havde gode muligheder for at sikre en semifinale, da hun i onsdags mødte Sloane Stephens.
Flere oplagte chancer blev dog misbrugt på det groveste, og derfor har Osaka stadig en chance for at komme videre med en sejr over hollænderen, hvis Stephens i kampen kl. 1330 vinder over Angelique Kerber, men i så fald skal regnemaskinen tages i brug for at afgøre den indbyrdes stilling mellem Kerber, Bertens og Osaka, som alle vil have 1 sejr, mens Stephens bliver ubesejret puljevinder.

Taber Osaka og til Bertens, og Kerber vinder over Stephens, skal regnemaskinen også i brug, da Bertens, Kerber og Stephens derved alle har 2 sejre og Osaka er færdig uden en eneste sejr.

Den første kamp bliver formentlig på grund af sammenfald med Clara Tausons kamp vist på TV2 Play, hvorimod Kerber vs. Stephens vises på TV2 Sport kl. 1330.

TV3 Sport har ikke ATP 500 tennis på programoversigten for fredag, og derfor henvises til Tennistv.com og Viaplay, hvor man kan følge kampe fra både Wien og Basel.


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 3-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 6-3

(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 7-5, 6-3

Red Group
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 1-6, 6-3, 6-4

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 5-7, 6-4
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 6-3

(8) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-3, Ret’d
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-3

Semifinale – lørdag
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – 1000cet
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) – NB 1330

Doubles
(3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-1, 6-2
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs. Nicole Melichar (USA)/Kveta Peschke (CZE) 6-1, 6-4
(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) 6-0, 6-2
Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) vs. (4) Elise Mertens (BEL)/Demi Schuurs (NED) 6-1, 6-4

Semifinale – lørdag
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs. (3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) – 0730cet (TV2 Play)
(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) vs. Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) – ca. 1500cet (TV2 Play?)

TV-dækning lørdag: TV2 Sport, WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram lørdag

Center Court – start 1400
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ)
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Fernando Verdasco (ESP)
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com (singler), Viaplay

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-1
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 7-6(2), 7-6(4)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Gael Monfils (FRA) 7-6(2), 1-2 Ret’d
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (6) Borna Coric (CRO) 7-6(2), 1-2 Ret’d

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-4
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Andrey Rublev (RUS) 7-6(4), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-3, 6-2

Fernando Verdasco (ESP) vs. (8) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 3-6, 6-3
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. (4) John Isner (USA) 6-4, 6-4
(6) Borna Coric (CRO) vs. Lucas Pouille (FRA) 4-6, 6-0, 6-4
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jurgen Melzer (AUT) – walkover

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 7-6(5)
Sam Querrey (USA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-3, 7-5
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-4
(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6(3), 6-0
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 1-6, 6-0, 7-5
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-3

(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(3)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(6), 6-3, 6-4
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(3)
(4) John Isner (USA) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 6-7(1), 6-4, 7-6(7)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-0, 7-5
Lucas Pouille (FRA) vs. PHilip Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jurgen Melzer (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) vs. 7-6(6), 7-5
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 7-6(6), 6-4

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram lørdag

Center Court – start 1200
Double kamp
NB 1430: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Marius Copil (ROU)
NB 1600: (1) Roger Federer (SUI) vs. Tsitsipas OR Medvedev
NB 1730: Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com (singler), Viaplay

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(1), 4-6, 6-4
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (WC) Taylor Fritz (USA) 7-6(6), 7-5
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS) 4-5 (opdateres..)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 6-3

1/8-finale:
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (SE) Ernests Gulbis (LAT) 7-6(4), 7-6(0)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-1
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-6(5), 6-2

(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-5, 7-6(2)
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Dusan Lajovic (SRB) 6-7(6), 6-3, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 4-6, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (5/WC) Jack Sock (USA) 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 7-6(3)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 1-6, 7-5, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 7-5

(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-0, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Ryan Harrison (USA) 6-2, 7-6(8)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-2
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
(LL) Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-1, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Mathew Ebden (AUS) 7-6(4), 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
43 udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (351) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: [7] (101) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(1), 6-3

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-7(6) (tir)

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. (LL) (276) Evan King (USA) 6-3, 6-2

Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. (192) Kamil Majchrzak (POL) – fredag

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA) 2-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2 (C2): http://live.itftennis.com/en/live-streams

Singles kvalifikation

Q32
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
[4] (469) Gabriela Ce (BRA) vs. Daria Frayman (RUS) 7-6(3), 6-1
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA) 6-4, 6-1
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)

QFi (mandag)
[1] (384) Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [5] (495) Lisa Matviyenko (GER) 2-6, 6-2, 7-5

Singles hovedturnering

R32: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (LL) (577) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-4
1/8-finale: [8] (290) Fernanda Brito (CHI) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 7-6(1)


$15.000, LOUSADA INDOOR OPEN I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (932) Olga Helmi (DEN) vs. (1076) Ana Filipa Santos (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (WC) Mariana Campino (POR) 6-1, 2-6, 6-0
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (Q) Aubane Droguet (FRA) 3-6, 4-6 (fredag)


$15.000, Djursholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-1
(1175) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1056) Sofia Dmitrieva (RUS) 6-1, 6-0

1/8-finale:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Anastasia Shaulskaya (RUS) 6-1, 6-2
Sofia Nami Samavati vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) 4-6, 3-6 (torsdag)

1/4-finale
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (1175) Alice Gillan (GBR) 6-3, 6-4
Ekaterina Reyngold (RUS) vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) 6-2, 6-3
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (WC) Melis Yasar (SWE) 7-5, 6-4
[5] (916) Tiffany William (GBR) vs. [2] (693) Angelina Zhuravleva (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale (lørdag)
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Ekaterina Reyngold (RUS)
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. [5] (916) Tiffany William (GBR)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober
Tidsforskel: cet +6 timer

Girls singles:

Group Liang:
(1) Wang Xiyu, (3) Clara Burel, (5) Maria Camila Osorio Serrano, (14) Eleonora Molinaro

onsdag:
Xiyu Wang (CHN) vs Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 6-2
Clara Burel (FRA) vs Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-2

torsdag:
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-1, 7-6(4)

fredag:
Clara Burel (FRA) vs. Xiyu Wang (CHN) – walkover
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 3-6, 7-5

Group Li:
(2) Wang Xin Yu, (4) Liang En Shuo, (6) Clara Tauson, (8) Leylah Fernandez

onsdag:
Xin Yu Wang (CHN) vs Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-0
Clara Tauson (DEN) vs Liang En Shuo (TPE) 7-6(7), 6-1

torsdag:
Clara Tauson (DEN) vs. Xin Yu Wang (CHN) 0-6, 7-6(5), 6-4
Liang En Shuo (TPE) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-1

fredag:
Clara Tauson (DEN) vs. Leyland Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
Liang En Shuo (TPE) vs. Xin Yu Wang (CHN) – walkover

Semifinale:
Clara Tauson (DEN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) – lør NB 0730cet
Clara Burel (FRA) vs. Xin Yu Wang (CHN) OR Liang En Shuo (TPE) – lør NB 1030cet

Boys singles:

Group Shuai:
(1) Tseng Chun Hsin, (4) Adrian Andreev, (8) Nicolas Mejia, (18/WC) Mu Tao

onsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs Mu Tao (CHN) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-3

torsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs. Mu Tao (CHN) 6-4, 6-3

fredag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Adrian Andreev (BUL) 6-4, 7-5
Nicolas Mejia (COL) vs. Mu Tao (CHN) – walkover

Group Yong:
(2) Hugo Gaston, (3) Sebastian Baez, (7) Lorenzo Musetti, (13) Brandon Nakashima

onsdag:
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Baez (ARG) 4-6, 7-6, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-7(7), 6-3

torsdag:
Hugo Gaston (FRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(6), 6-0
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-3

fredag:
Hugo Gaston vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 4-6, 6-3, 6-3

Semifinale
Brandon Nakashima (USA) vs. Adrian Andreev (BUL) – lør 0430cet
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Hugo Gaston (FRA) – lør næste

Livescores: http://182.92.108.145/mobile/index.html#/Home/Running/01_IJM_CD_2018


Grade 4, PTT- ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(8) (563) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1774) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2817) Prachaya Baibong (THA) 6-1, 2-6, 7-5
(1597) Kevin Chen (DEN) vs. Sirathee Chimoye (THA) 1-6, 3-6 (man)

R32
Carl Emil Overbeck vs. (Q) Allen Botic (SWE) 6-1, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (334) Ibrokhimjon Urinov (UZB) 2-6, 3-6

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [12] (819) Patorn Hanchaikul (THA) 6-3, 6-3
[6] (459) Rikard Raad (SWe) vs. [10] (724) Matthew Bosancic (AUS) 6-1, 6-1


Kvartfinale:
Carl Emil Overbeck vs. [1] (234) Piotr Pawlak (POL) 5-7, 1-6 (torsdag)
Rikard Raad (SWE) vs. [4] (399) Michael Francis Eala (PHI) 2-6, 1-6 (torsdag)

Boys doubles

R32
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen/Kevin Chen (DEN) vs. Phuwish Lee/Pasawee Reansuwong (THA) 6-3, 6-7(4), [10-7]

1/8-finale
Overbeck/Raad vs. Siwanat Auytayakul/Supaset Sincharoenwattana (THA) 6-4, 6-1
Poulsen/Chen vs. (4) Romain Faucon (BEL)/Max Westphal (FRA) 2-6, 1-6

Kvartfinale: Overbeck/Raad vs. Mai Gao (CHN)/Kyler Jirasook (USA) 7-6(4), 7-5

Semifinale: Overbeck/Raad vs. (12) Ibrokhimjon Urinov (UZB)/Han-Chih Lin (TPE) 4-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64
[12] (577) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2362) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (2098) Paranut Lumjeaktest (THA) 6-2, 6-1

R32
Alisha Ali Hussain vs. (2228) Nattanicha Kaewcharoenwong (THA) 4-6, 6-7(5)
Martha-Elisa Stemann vs. [3] (207) Lunda Kumhom (THA) 1-6, 6-4 Ret’d

Sidstnævnte kamp er omtalt i dette opslag fra EuroElite

1/8-finale: Martha-Elisa Stemann vs. [13] (645) Milica Bojic (BIH) 2-6, 0-6 (ons)

 

Efter dag 1

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage

 

Forrige artikelITF Junior Masters: Clara Tauson vendte truende ydmygelse til stor triumf i TV-gyser
Næste artikelSå starter kvindernes holdturnering
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.