Både Simona Halep og Rafael Nadal er på aftenprogrammet i Canada om natten i Danmark, hvor Ashleigh Barty ogk Sloane Stephens samt Grigor Dimitrov og Alexander Zverev kan følges inden sengetid

Mange danskere ofrer villigt nattesøvnen, når Caroline Wozniacki er på TV-skærmen i store turneringer, men nattesøvnen blev reddet for de fleste, da Caroline til de flestes overraskelse  og ikke mindst skuffelse tabte 7-5, 2-6, 6-7(4) i den udsatte kamp ved WTA Premier 5 turneringen Rogers Cup i Montreal til 20-årige Aryna Sabalenka (BLR).

I Tennisavisens optakt inden ranglistens no. 1 og 2 Simona Helep (ROU) og Caroline Wozniacki skulle spillede deres første kamp siden Wimbledon, blev rejst spørgsmålet, om de begge har fået ladet batterierne op og er topmotiverede, og i så fald var det forventet, at begge ville være sikkert videre til 1/8-finalen, men med blot den mindste vaklen ville der være en oplagt risiko for en tidlig exit.

Uanset om batterierne var fuldt opladet eller ej, var begge tydeligvis langt fra det niveau, som tidligere på året sikrede dem deres første Grand Slam titel.
Halep havde dog det “held”, at Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) nærmest forærede hende sejren 7-6(9), 4-6, 7-5, da hun ikke udnyttede de mange chancer for at afgøre kampen, som russeren havde domineret.

Sabalenka var også dominerende det meste af kampen mod Caroline, som ikke fik sit spil til at hænge sammen, men alligevel sidder de fleste tilbage med det indtryk, at det i den sidste ende var danskeren, der næsten forærede sejren til hviderusseren, da hun ikke formåede at udnytte 3 matchbolde ved 5-3 i 3. sæt, og derefter leverede et rædselsfuldt serveparti med 2 dobbeltfejl, da hun kunne serve kampen hjem ved 5-4.

Halep slap således med skrækken, og i den næste kamp mod Venus Williams (USA) vandt rumæneren komfortabelt 6-2, 6-2, mens Sabalenka formentlig løb tør for strøm, da hun få timer efter den 2½ time lange kamp mod Caroline tabte 2-6, 6-7(1), 0-6 til Elise Mertens (BEL)

Halep møder i kvartfinalen 6. seedede Caroline Garica (FRA), der vandt sikkert 6-3, 6-2 over Maria Sharapova (RUS), som efter sit comeback endnu ikke har opnået de helt store resultater.
Kampen spilles tidligst kl. 0030 natten til lørdag, hvor den kan følges på TV2 Sport, og hvis man alligevel ofrer nattesøvnen, kan man bagefter tidligst kl. 02 på TV3 Sport følge Rafael Nadal (ESP) mod Marin Cilic (CRO) ved ATP 1000 udgaven af Rogers Cup i Toronto.

Inden “normal” sengetid kan man dog i dansk “prime-time” se interessante opgør fra både Toronto og Montreal, hvor der begge steder indledes kl. 1830.
I Toronto spilles først kvartfinale mellem 5. seedede Grigor Dimitrov (BUL) og 4. seedede Kevin Anderson (RSA), efter fulgt af 2. seedede Alexander Zverev (GER) mod det 19-årige græske talent Stefanos Tsitsipas, som overraskende vandt 6-3, 6-7(5), 6-3 over Wimbledon-mesteren Novak Djokovic (SRB).

I den 3. kamp på Centre Court spiller Robin Haase, der “ødelagde” turneringen for de lokale fans, da han besejrede det lokale håb, 19-årige Denis Shapovalov 7-5, 6-2, mod 22-årige Karen Khachanov (RUS), der vandt i 2 sæt over John Isner (USA), hvilket “selvfølgelig” var i 2 tiebreaks 7-5 og 7-1.

I Montreal er første kamp 1830 mellem 15. seedede Ashleigh Barty (AUS) og Kiki Bertens (NED).
Hollænderen vandt 6-3, 6-2 over 8. seedede Petra Kvitova (CZE), og Barty vandt 7-6(3), 6-4 over Alize Cornet (FRA), der runden inden havde sendt Angelique Kerber (GER) ud.

Næste kamp bliver 3. seedede Sloane Stephens (USA), der måske er ved at finde den form, som sidste år sikrede titlen ved US Open og finale-pladsen ved French Open i år, mod Anastasija Sevastova (LAT).

TV3 Sport sender fra kl. 19-23 og igen fra kl. 01, men alle ATP singler og doubler kan følges på Tennistv.com.
TV2 Sport viser WTA-kampe 1905-2235, men alle singler kan følges på TV2 Play, og på WTATV.com kan man desuden følge doublerne.

Rettelse: Tiderne for TV3 Sport er for fredag i næste uge. De korrekte tider er
TV3 Max: 1830-2230, TV3 Sport fra 0030.


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram fredag

Court Central – start 1830cet
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Kiki Bertens (NED) 6-3, 6-1
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-2
(1) Simona Helep (ROU) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-1
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-3

Banque Nationale – start 1830cet
4 Double kampe

Spilleprogram lørdag

Court Central – start 1900cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (15) Ashleigh Barty (AUS)
Double kamp
NB 2400: (3) Sloane Stephens (USA) vs. (5) Elina Svitolina (UKR)
Double kamp

TV-dækning: TV2 Sport 2000-2105 & 0000-0200, TV2 Play 1900-2100, WTATV.com (alle kampe)

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Kiki Bertens (NED) 6-3, 6-1
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-2
(1) Simona Helep (ROU) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-1
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-3, 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-6(3), 6-4
Kiki Bertens (NED) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (10) Julia Goerges (GER) 6-3, 7-6(2)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 2-6, 7-6(1), 6-0

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(9), 4-6, 7-5
(13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-6(4), 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. (12) Daria Kasatkina (RUS) 6-0, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-1
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(7), 6-2
Kiki Bertens (NED) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Monica Puig (PUR) 4-6, 7-6, 6-1
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-2 Ret’d
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN) 6-0, 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-7, 4-3 Ret’d
Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1.
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-7, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 6-2, 7-6(4)

R64
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer

Spilleprogram fredag

Centre Court – start 1830cet
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE)  vs. (2) Alexander Zverev (GER) 3-6, 7-6(11), 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 6-1
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-4, 6-4

National Bank Grand Stand – NB 1830cet
4 Double kampe

Spilleprogram lørdag

Centre Court – start 1830cet
Double kamp
NB 2100: (4) Kevin Anderson (RSA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 2400: Double kamp
NB 0200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS)

TV-dækning: TV3 Sport 2200-2300 & fra 0200. Tennistv (alle kampe)

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-4, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 6-1
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE)  vs. (2) Alexander Zverev (GER) 3-6, 7-6(11), 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 7-6(4)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (11) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 7-6(5), 7-6(1)

(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(1), 3-6, 7-6(4)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. Ilya Ivashka (BUL) 7-5, 6-3
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 63, 6-7(5), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 6-2

R32
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-2

R64
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Uge 33

WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southerne Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport & WTATV.com
ATP: TV3 Sport & Tennistv.com

Schedule:
Fredag 2330: Draw Party
Lørdag 1600: Kvalifikation
Søndag 1600: Kvalifikation, Men’s 1. runde, 0100: Men’s 1. runde
Mandag 1700 & 0100: 1. runde
Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO) 5-7, 6-4, 6-4
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi:
Magnus Eriksson (SWE) vs. [1] (311) Christopher Heyman (BEL) 6-3, 6-1
Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (225) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 6-7(6), 6-4
(Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (221) Lucas Miedler (AUT) 3-6, 2-6 (tirsdag)

1/8-finale: [5] (185) Salvatore Caruso (ITA) vs. Markus Eriksson (SWE) 4-6, 6-3, 7-5

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
(WC) (296) Tim Puetz (GER) vs. [7] (138) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) 4-6, 6-4, 7-5

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (96) Jurgen Zopp (EST) 7-6(2), 6-4
Kvartfinale: [5] (112) Martin Klizan (SVK) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-2

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Dominique Karregat (NED) vs. (1) Quirine Lemoine/Eva Wacanno (NED) 3-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [7] (462) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 2-6, 0-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Zsombor Velcz 7-5, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Peter Fajta 6-3, 6-1
MD: Cazaux/Marmousez vs. Dominik Buzonics/Fajta 6-3, 6-2

Italien vs. Spanien 2-1
MS2: Flavia Cobolli vs. Mario Gonzalez Fernandez 4-6, 6-3, 6-3
MS1: Luciano Darderi vs. Carlos Alcaraz Garfia 1-6, 7-5, 4-6
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz 4-6, 6-1, [10-6]

Finale: onsdag
Frankrig vs. Italien 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Flavio Cobolli 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Luciano Darderi 6-2, 7-6(2)
MD: Cazaux/Marmousez vs. Cobolli/Luca Nardi 6-3, 6-3

3-4. plads: onsdag
Spanien vs. Ungarn 2-1
MS2: Mario Gonzalez Fernandez vs. Zsombor Velcz 6-4, 6-1
MS1: Pablo Llamas Ruiz vs. Peter Fajta 4-6, 4-6
MD: Carlos Alcaraz Garfia/Ruiz vs. Fajta/Velcz 4-6, 6-3, [10-4]

5-8 pl.: tirsdag

Great Britain vs. Letland 3-0
MS2: Joel Pierlon vs. Karlis Ozolins 3-1 Ret’d
MS1: Jack Pinnington Jones vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-4
MD: walkover

Danmark vs. Rusland 3-0
MS2: Elmer Møller vs. Evgeny Philippov 6-4 5-7, 7-6(5)
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Egor Agafonov 3-6, 6-3, 6-3
MD: walkover

5-6. pl.: onsdag
Danmark vs. Great Britain 1-2
MS2: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Felix Gill 6-4, 3-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Jack Pinnington Jones 6-2, 5-7, 6-2
MD: Elmer Møller/Holger vs. Joel Pierleoni/Jones 0-6, 6-2, [5-10]

7-8. pl.: onsdag
Rusland vs. Letland 2-0
MS2: Evgeny Philippov vs. Roberts Jaricevskis 4-6, 6-2, 6-0
MS1: Egor Agafonov vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-7(1), 6-0, 6-4
MD: Not played

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage