I damernes grundspilspulje 2 er der to hold som kvalificerer sig til mellemspillet, og to hold skal spille nedrykningsspillet.

Lyngby har et fint hold af unge homogene spillere; holdet har ikke stjernespillere på toppen af deres rangliste, så det er nok den homogene styrke der skal bringe holdet i mellemspillet.

Klubbens rangliste:

1. Katrine Fogh Gransøe
2. Helena Hildebrand Steenberg
3. Laura Gaarde Andersen
4. Linnea Fristam
5. Caroline Piculell
6. Anna Emilie Koefoed
7. Maria Benedicte Lind
8. Sofie Boers
9. Josephine Eian Visler
10. Amalie Piculell

Hvidovre Har ligesom herreholdet fået god tilgang af spillere. Karin Stibius er et godt supplement til tvillingesøstrene Tranberg, men også på damesiden har Hvidovre garderet sig med stærke udenlandske kræfter, og holdet er klar favorit i puljen.

Klubbens rangliste:

1. Matilda Hamlin, SWE
2. Paulina Wulcan, SWE
3. Sille Tranberg
4. Emma Tranberg
5. Karin Stibius Ipsen
6. Kirsten Ulrich
7. Natasha Nielsen
8. Jacqueline Tully
9. Sofia Garner
10. Ajla Kalesic

ATK har en svær opgave foran sig, og må nok indstille sig på at skulle deltage i nedrykningsspillet.

Klubbens rangliste:

1. Julie S.B. Olsen
2. Katrine S. Christensen
3. Ellen Folkers
4. Martina Vöge Borch-Jensen
5. Liv Deleuran-Skjold
6. Anna Dabrowski
7. Malene Seidahl
8. Christina Bonnesen
9. Madicken Baltzer Andersen
10. Julia Kositzki

HRT spillede til manges overraskelse med i slutspillet indendørs, så nu er der visse forventninger til holdet i udendørs sæsonen. Skal holdet i første omgang i mellemspillet, så kræver det at holdets nestor og tidligere topspiller på WTA-niveau, Silvija Talaja spiller fast, og måske kræver det også indkaldelse af holdets svenske spiller Milosavljevic i nøglekampe.

1. Paulina Milosavljevic, SWE
2. Silvija Talaja
3. Caroline Kønigsfeldt
4. Mathilde Tranberg
5. Mette Bonnesen
6. Sarah Marie Granhof
7. Ida Hasselbalch
8. Stella Lieberknecht
9. Elena Jamshidi
10. Dorte Buck Kemp

Tennisavisens bud på slutstilling i puljen: 1. Hvidovre, 2. Lyngby, 3. HRT og 4. ATK