Torsdagens kampe på Arthur Ashe Stadium forbeholdes ranglisternes topnavne samt formstærke CoCo Vandeweghe

Roger Federer og Rafael Nadal er uden tvivl de suverænt største profiler hos mændene i US Open, da hverken Andy Murray, Novak Djokovic eller Stan Wawrinka er blandt deltagerne.
Derfor er det er det også den største selvfølge, at deres kampe placeres på Arthur Ashe Stadium, hvilket også er tilfældet i torsdagens 2. runde, hvor Federer spiller om eftermiddagen og Nadal om aftenen – tirsdag var det omvendt.

Også hos kvinderne er der skelet til ranglisten ved placeringen af kampe, idet både ranglistens no. 1 Karolina Pliskova og no. 4 Elina Svitolina er på Arthur Ashe i dagens 2 første kampe.
På Liverankingen er Svitolina no. 3 foran no. 4 Pliskova, der mindst skal i finalen for at forsvare 1. pladsen.
Hvis Pliskova vinder finalen over Garbine Muguruza kan opstå en situation, hvor begge har samme antal point (7090).

Den tredje kamp på Arthur Ashe er dog ikke valgt på baggrund af rangeringen, men formentlig fordi 20. seedede CoCo Vandeweghe, der sendte Caroline Wozniacki ud af Wimbledon, regnes som et af Amerikanernes håb på damesiden.

Fortsat interessante kampe med Danskere

Selvom Caroline Wozniacki desværre måtte forlade US Open er der fortsat masser af interessante kampe i turneringen, og hvis man primært interesserer sig for Danske spillere, er der stadig flere interessante internationale kampe.

Clara Tauson er som bekendt med i juniorernes US Open, hvor kvalifikationen starter fredag. Der er dog endnu ikke trukket lod i skrivende stund.

Karen Barritza fortsætter sidste uges gode takter i Holland, hvor hun torsdag spiller 2. runde i Schoonhoven.

Den 16-årige vinder af DM, Hannah Viller Møller er fremme i semifinalen i en Grade 2 turnering i Cairo.

14-årige Elmer Møller fik en god start i Rumænien, hvor han torsdag møder 2. seedede.

Sendeplan fra Eurosport – med 2 timers forsinkelse

Herunder tirsdagens spilleplan for de 3 showcourts ved US Open.

Tilføjelse: Sendeplanen fra Eurosport , hvor Anders Haahr Rasmussen indleder kl. 17 på Eurosport 2, og han afløses ved 21-tiden af Lone Vandborg, hvorefter Per Colstrup Vinkel er på natarbejde fra ca. kl. 01.

Michael Mortensen tager over på Eurosport 1 ved 18-tiden, når Vueltaen er overstået.
Thomas Schouboe tager over ved 22-tiden, og han afløse ved 2-tiden i nat af Peer Kaae.

Seerne vil dog opleve et par timers ventetid, hvor der formentlig vises “gamle” kampe, indtil kampene bliver vist med 2 timers forsinkelse, fordi Discovery’s topledelse i USA håber, at de derved får flere seere til at købe adgang til Eurosport Player, hvor man kan følge de fleste kampe live.
Skal man tro reaktionerne på de sociale medier, er der tale om et gigantisk selvmål, idet de måske opnår det stik modsatte, idet mange fortæller, at de har opsagt deres TV-pakker på stedet og vælger alternative måder at følge kampene direkte – bl.a. via betting selskabernes streaming.

E1 INTER – 18:00 CET (after Vuelta Extra + NEWS)
We join the 1st match after +/- 1h of play
Elina Svitolina (Ukr) [4] vs. Evgeniya Rodina (Rus) – ARTHUR ASHE STADIUM
Karolina Pliskova (Cze) [1]  vs.Nicole Gibbs (USA) – ARTHUR ASHE STADIUM

GAME SET & MATS #1

Roger Federer (Sui) [3] v Mikhail Youzny (RUS) – ARTHUR ASHE STADIUM

GAME SET & MATS #2

Agnieszka Radwanska (Pol) [10] vs. Yulia Putintseva (Kaz) – COURT 17 m4

GAME SET & MATS #2

Rafael Nadal (Esp) [1] vs. Taro Daniel (Jpn) – ARTHUR ASHE STADIUM

Possible Filler matches for E1 & E2:
Adrian Menendez-Maceiras (Esp) vs. Juan Martin Del Potro (Arg) [24] – GRANDSTAND m2
Donald Young (Usa) vs. Gael Monfils (Fra) [18] – GRANDSTAND m3
David Goffin (Bel) [9] vs. Guido Pella (Arg) – Court 5 m3

E2 INTER – 17:00 CET:
Alexander Dolgopolov (Ukr) vs. Tomas Berdych (Cze) [15] – COURT 17 m1
Andrey Rublev (Rus) vs. Grigor Dimitrov (BUL) [7] – Louis Amstrong m2
Taylor Fritz (USA) vs. Dominic Thiem (AUT) – Louis Amstrong
Tatjana Maria (Ger) vs Madison Keys (USA) [15] – Louis Amstrong

Possible Filler matches for E1 & E2:
Adrian Menendez-Maceiras (Esp) vs. Juan Martin Del Potro (Arg) [24] – GRANDSTAND m2
Donald Young (Usa) vs. Gael Monfils (Fra) [18] – GRANDSTAND m3
David Goffin (Bel) [9] vs. Guido Pella (Arg) – Court 5 m3

Grand Slam, US Open (udvalgte)
TV-dækning: Eurosport 1 og 2 (forskudt 2 timer i første uge)
Eurosport Player:
Full Production: Arthur Ashe – Grandstand – Louis Armstrong – Court 17, 5, 10, 13
Remote Production: (3 cameras without operator): Court 4, 6, 7, 11, 12
Tidsforskel: cet -6 timer – W=Women, M=Men

Arthur Ashe Stadium – start 1700cet
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) – W
NB 1900: (1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Nicole Gibbs (USA) – W
(3) Roger Federer (SUI) vs. Mikhail Youzhny (RUS) – M
0100: Ons Jabeur (TUN) vs. (20) CoCo Vandeweghe (USA) – W
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) – M

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) – W
Andrey Rublev (RUS) vs (7) Grigor Dimitrov (BUL) – M
Taylor Fritz (USA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) – M
NB 2330: Tatjana Maria (GER) vs. Madison Keys (USA) – W

Grandstand – start 1700cet
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. Jennifer Brady (USA) – W
NB 1900: Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (24) Juan Martin del Potro (ARG) – M
Donald Young (USA) vs. (18) Gael Monfils (FRA) – M
Kurumi Nara (JPN) vs. (8) Svetlana Kuznetsova (RUS) – W

Øvrige baner (udvalgte)

Court 17
1700 cet: Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) – M
4. kamp: (10) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Yulia Putintseva (KAZ)

Court 5
1700cet: Yanina Wickmayer (BEL) vs. Kaia Kanepi (EST) – W

Alle kampe vises live på Eurosport Player, mens kampene på Eurosport 1 og 2 i den første uge vises 2 timer forskudt.

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$50.000, Quito (ECU) – Combo| S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Como (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, BTA Future 2, Sintra (POR) – Hardcourt

R32: [7] (553) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (1006) Wilfredo Gonzalez (GUA) 6-3, 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Istanbul (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-3, 6-2
Q32: Jesper Andi vs. Atilla C. Cavdar (TUR) 2-6, 6-1, 3-6 (mandag)

Hovedturnering

R32: (995) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. [2] (323) Javier Marti (ESP) 4-6, 2-6 (onsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Focus Tennis Only open 2017, Schoonhoven (NED) – grus

R32: [3] (505) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Dainah Cameron (NED) 6-3, 7-5
1/8-finale: Karen vs. (624) Dasha Ivanova (USA) 7-6(2), 1-6, 6-1
Kvartfinale: Karen vs. [5] (527) Ana Sofia Sanchez (MEX) – fredag ca. 1330

Doubles

1/8-finale:
Karen Barritza (DEN)/Vivian Hegeman (NED) vs.
Lisa-Marie Maetschke (GER)/Anette Munozova (SWE) 5-7, 2-6

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Al-Solaimaneyah EGY 1 ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – grus

R32: (280) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1337) Norhan Hesham (EGY) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hannah vs. [6] (158) Zoziya Kardava (GEO) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Hannah vs. (218) Zeynep Erman (TUR) 6-1, 6-0
Semifinale: Hannah vs. (350) Polina Gubina (UKR) 6-3, 6-1
Finale: Hannah vs. [5] (148) Mariam Dalakishvili (GEO) – fredag 1000

Doubles

1/8-finale (tirsdag)
[4] Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs.
Mouna Bouzgarrou (TUN)/Hala Khaled (EGY) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Grade 5, Tennis Club Bucuresti Trophy, Bucuresti (ROU) – grus

R32: (1359) Elmer Møller (DEN) vs. (1508) Laurentiu Mandocescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
1/8-finale: Elmer vs. [2] (847) Radu Florin Macovei (ROU) 4-6, 7-6(4), 6-7(6) (torsdag)

Grade 5, ITF U18 Mauritius Open, Phoenix (MHI) – Hardcourt

Q16: Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (2393) Patrik Alvestrand (SWE) 3-6, 6-3, 1-6

Hovedturnering

R32: (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (805) Tinashe Taruberekera (ZIM) 2-6, 4-6 (mandag)

Grade A, US Open Junior Championships – kvalifikation (udvalgte)

(80) Clara Tauson (DEN) – fredag?

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DH Elitedivisionen – Medaljespil hos KB, Pile Alle 14, 2000 Frb.

Lørdag Kl. 1230
Damer: KB vs. HIK og Gentofte vs. HRT
Herrer: KB vs. Lyngby og HIK vs. HRT

Søndag kl. 1230
Bronze kampe og finaler