French Open vinderen Jelena Ostapenko er tilbage på sporet og møder Garbine Muguruza i kvartfinalen, hvor der er 3 seedede øverst, men en kval-spiller og 3 useedede nederst

Siden triumfen og titlen ved French Open har 20-årige Jelena Ostapenko (LAT) haft svært ved at bevare et konstant højt niveau, men måske er hun igen ved at finde melodien, da hun i sidste uge vandt WTA International turneringen i Seoul, og i Wuhan er hun nu fremme i kvartfinalen efter 3-sæts sejre over Barbora Strycova (CZE) og OL-vinderen Monica Puig (PUR).
I begge kampe var hun – som ofte set før – svingende i sin præstation, men i den sidste ende fik hun løftet spillet og hevet sejrene hjem.

Torsdag møder hun i kvartfinalen ranglistens no. 1, Garbine Muguruza (ESP), som i semifinalen i Tokyo tabte 2-6, 0-6 til Caroline Wozniacki, og hun var også til at tale med, da hun i onsdagens 1/8-finale med stort besvær vandt 6-2, 1-6, 6-4 over kval-spilleren Magda Linette (POL).

I samme halvdel findes den tidligere no. 1, Karolina Pliskova (CZE), som i sin første kamp med besvær vandt 6-4, 3-6, 6-4 over Shuai Zhang (CHN), men i 1/8-finalen gik det noget nemmere med 6-2, 6-1 over Qiang Wang (CHN), som havde sendt en uengageret US Open mester, Sloane Stephens (USA) ud i 1. runde.

Pliskova møder 21-årige Ashleigh Barty (AUS), der har imponeret med sejre over Catherine Bellis (USA) (7-5, 6-0) og med 3-sæts sejre over både Johanna Konta (GBR) og Agnieszka Radwanska (POL).

I nederste halvdel har både Alize Cornet (FRA) og Maria Sakkari (GRE) udnyttet, at de tidligere i turneringen mødte et par udasede finalister fra Tokyo.
Cornet havde i 5 tidligere opgør aldrig vundet over Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), som dagen efter finale-nederlaget til Caroline Wozniacki ikke havde meget at byde ind med, da hun tabte 2-6, 3-6 til Cornet, som fulgte sejren op ved at vinde over både Svetlana Kuznetsova (RUS) og kval-spilleren Varvara Lepchenko (USA), som havde sendt både US Open finalisten Madison Keys (USA) og Kiki Bertens (NED) ud af turneringen, inden hun tabte i 3 sæt til Cornet.

Sakkari og Cornet har tidligere mødt hinanden ved Grand Slam turneringen Australian Open i 2017, hvor det grækeren vandt 7-5, 4-6, 6-1.
Vinderen møder i semifinalen enten Ekaterina Makarova (RUS) eller Caroline Garcia (FRA), som i 1/8-finalen vandt over henholdsvis Daria Kasatkina (RUS) og 7. seedede Dominika Cibulkova (SVK).

Vera Zvonareva på vej mod comeback?

33-årige Vera Zvonareva (RUS) vil mange formentlig huske, da hun i en periode – mens Caroline Wozniacki var no. 1 i 2010-11 – var no. 2 på WTA-ranglisten, men i en længere periode efterfølgende har russeren været sat ud af spillet som følge af skader, og forsøg på at vende tilbage til toppen blev spoleret af nye skader.

I marts 2017 deltog Zvonareva i en 15K turnering i Istanbul, hvor hun i 1. runde måtte trække sig ved 2-3 i 2. sæt, efter at hun havde vundet 1. sæt i tiebreak mod 1. seedede Katie Boulter (GBR), som senere vandt turneringen, hvor Karen Barritza i øvrigt nåede semifinalen.

Zvonarevas næste turnering var i juni i en 25K i Fergana i Uzbekistan, hvor hun måtte gennem kvalifikation, hvorefter hun tabte i 1/8-finalen i 3 sæt til 8. seedede Gozal Ainitdinova (KAZ).
Et par uger senere deltog hun derefter i en 15K i Sharm El Sheikh, hvor hun omsider oplevede at vinde en turnering, da hun i finalen vandt 1-6, 7-6(4), 7-5 over 2. seedede Tereza Mihalikova (SVK).

2 uger senere trak Zvonareva sig inden kvalfinalen ved en 100K turnering i Astana i Kazakhstan, og et par uger senere tabte hun i 1. runde i en 25K i El Espinar i Spanien.

I august deltog hun i WTA International turneringen i New Haven, hvor hun efter sejr i 1. kvalrunde over Anastasia Rodionova (AUS) igen måtte trække sig i 2. kvalrunde efter 5-7 i 1. sæt mod no. 33 Magdalena Rybarikova (SVK).

Zvonareva var derefter med i kvalifikationen til US Open, hvor hun i 2. kvalrunde tabte i 3 sæt til no. 156 Jamie Loeb (USA).

I starten af september deltog hun i en WTA Challenger i Dalian, China, P.R., hvor hun spillede sig frem til finalen, hvor hun tabte 4-6, 2-6 til no. 118 Kateryna Kozlova (UKR).

I denne uge deltager Zvonareva i WTA International turneringen i Tashkent, hvor hun efter kvalifikationen har vundet et par bemærkelsesværdige sejre, 2-6, 6-2, 6-4 over 4. seedede no. 55 Irina-Camelia Begu (ROU) og 6-2, 6-0 over no. 100 Pauline Parmentier (FRA).

Torsdag formiddag kan man på TV2 Play 1 eller WTATV få et gensyn med Zvonareva, når hun i kvartfinalen møder 6. seedede no. 65 Aleksandra Krunic (SRB).

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court – start 0830cet
Kvartfinaler:
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ashleigh Barty (AUS)
Caroline Garcia (FRA) vs. Ekaterina Makrova (RUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Maria Sakkari (GRE)
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. (8) Jelena Ostapenko (LAT)

Court 1 – start 0830cet
4 Double kampe

Court 2 – start 0800cet
Double kamp

TV2 Sport viser kampe fra kl. 0830.
WTATV viser fra Centre Court og Court 1 fra 0830.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Center – start 0700cet
Kvartfinaler:
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
Stefanie Voegele (SUI) vs. (2) Timea Babos (HUN)
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (6) Aleksandra Krunic (SRB)
Kurumi Nara (JPN) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)

Court 2 – start 1000cet
2 Double kampe

TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0700
WTATV viser kampene på Center Court samt Court 2.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Stadium Court – start 0700cet
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (SE) Peter Gojowczyk (GER)
NB 1130: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG)
Double kamp

Court 1 – start 0830cet
3 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start 0800cet
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (5) Alexandr Dolgopolov (UKR)
(3) Mischa Zverev (GER) vs. Dudi Sela (ISR)
NB 1200: (1) Alexander Zverev (GER) vs. Steve Darcis (BEL)
(Q) Lukas Lacko (SVK) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH)

Court 2 – start 0800cet
4 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

R32:
[7] (161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (771) Deiton Baughman (USA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[4] (142) Michael Mmoh (USA) vs. (195) Noah Rubin (USA) 6-1, 6-2
[8] (164) Cameron Norrie (GBR) vs. (200) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 7-5 (tirsdag)

1/8-finale: Michael Mmoh vs. (201) Tobias Kamke (GER)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

R32:
(139) Casper Ruud (NOR) vs. (143) Martin Klizan (SVK) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(150) Tommy Robredo (ESP) vs. (182) Joao Domingues (POR) 7-5, 3-6, 7-6(4)

1/8-finale: Tommy Robredo vs. [5] (104) Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 2-4 Ret’d (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q32: Jesper Andi vs. [4] Frederik Press (GER) 1/6 – 2/6 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 2-6 (onsdag)

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. ??

Doubles

1/8-finale: (4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI)
vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (1491) Janneke Turck (RSA) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Hannah vs. [7] (397) Linge Steenkamp (RSA) 6-0, 6-0
Semifinale: Hannah vs. [3] (226) Myah Petchey (RSA) – fredag ca. 1030

Girls doubles

1/8-finale: [1] Dakota Fordham (USA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Gizelle Naude/Lungile Ntuli (RSA) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fordham/Møller vs. Lize-Alet Morkel/Rochelle Pienaar (RSA)  6-1, 6-4
Semifinale: Fordham/Møller vs. Maretha Burger/Inge Greyling (RAA) 6-3, 6-1
Finale: Fordham/Møller vs. [4] Amelie Boy (MRI)/Corin De Waal (RSA) – fredag ca. 1330

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) – torsdag ca. 1130

Boys doubles

1/8-finale: (4) Terence Atmane (FRA)/Elmer Møller (DEN) vs.
Skander Ben Fraj/Nessime Chabaan (TUN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Atmane/Møller vs. Matteo Lugari (ITA)/Chanon Phunsawat (THA) . torsdag NB 1400

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Olivia Gram vs. (1585) Sara Ata (TUN) – torsdag 1000

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) 3-6, 0-6

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)