Caroline spiller 2. kamp efter kl. 11 på Centre Court. Karen spiller double med sin svenska makker kl. 11 på Court 1.

Forhåbentlig har Caroline fundet kampformen frem efter at have øvet sig 1. rundes noget svingende 3-sætter. Hun sluttede jo kampen i god stil, så mon ikke vi kan regne med at se hende i skarpere udgave.
Karen og hendes makker Ellen Allgurin er startet flot. Det bliver spændende at se, hvad samarbejdet kan føre til.

ATP 500, German Tennis Championships 2017, Hamburg (GER) – Grus

TV3 Sport 2 og Tennistv.com (31 kampe fra mandag)

Udvalgte kampe
Centrecourt
11:00 Q] Federico DELBONIS (ARG) vs David FERRER (ESP) [8]
næste Karen KHACHANOV (RUS) [3] vs Aljaz BEDENE (GBR
tidl. 15:00 Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Gilles SIMON (FRA) [4]
tidl. 17:30 [ LL] Leonardo MAYER (ARG) vs Jan-Lennard STRUFF (GER)

m1
11:00 Benoit PAIRE (FRA) [5] vs Nicolas KICKER (ARG)

TV3 Sport 2 (og Viaplay) sender 1105-1930 og viser kampene fra Centrecourt.

Tennistv viser kampene fra Centrecourt og M1.
Alle single-kampe kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule

ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
TV3 Sport 2 og Viaplay fra fredag. Tennistv.com 25 kampe fra tirsdag

Udvalgte kampe Stadium Court
1800cet: (Q) Tommy Paul (USA) vs. Malek Jaziri (TUN)
Næste: (Q) Quentin Halys (FRA) vs. [3] Gilles Muller (LUX)
Næste: [6] Donald Young (USA) vs. Lukas Lacko (SVK)
NB 2400cet: Vasek Pospisil (CAN) vs. [2] John Isner.

Tennistv.com viser de 3 første kampe fra Stadium Court.

AJC Grandstand (start 1800cet)

Alle singler vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule

ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 og Viaplay fra lørdag, Tennistv.com (5 kampe fra fredag)

Roy Emerson Arena
10:30 Paolo LORENZI (ITA) [5] vs [PR] Ernests GULBIS (LAT)
tidl 12:00 Norbert GOMBOS (SVK) vs [WC] Fabio FOGNINI (ITA) [4]
tidl 15:00 Feliciano LOPEZ (ESP) [3] vs [Q] Yannick HANFMANN (GER)
tidl. 17:00 Henri LAAKSONEN (SUI) vs Joao SOUSA (POR) [8]

Court 1 (NB 1200)
11:30 Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) Andrei VASILEVSKI (BLR) vs
Roman JEBAVY (CZE) Matwe MIDDELKOOP (NED) [3]
næste Dusan LAJOVIC (SRB)/Dino MARCAN (CRO) or James CERRETANI (USA)/Max SCHNUR (USA) vs
Oliver MARACH (AUT) Philipp OSWALD (AUT) [2]
næste Jonathan EYSSERIC (FRA) Franko SKUGOR (CRO) [4] vs
Leander PAES (IND)/Antonio SANCIC (CRO) or Thomaz BELLUCCI (BRA)/Andre SA (BRA)
Single kampene kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule

WTA International, Ericsson Open, Båstad (SWE) – Grus
TV2 Sport fra tirsdag

Centre Court
11:00 Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) [5] vs Elise MERTENS (BEL)
næste Caroline WOZNIACKI (DEN) [1] vs Viktorija GOLUBIC (SUI)
næste Kiki BERTENS (NED) [6] vs [Q] Barbora KREJCIKOVA (CZE)
næste [Q] Kateryna KOZLOVA (UKR) vs Mona BARTHEL (GER)

Court 1 (start 1100)
11:00 Xenia KNOLL (SUI) Aleksandra KRUNIC (SRB) vs
[Alt] Ellen ALLGURIN (SWE) Karen BARRITZA (DEN)
tidl 15:00 Cornelia LISTER (SWE) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) vs
Quirine LEMOINE (NED) Arantxa RUS (NED)

TV 2 Sport kl 11:00-17:00
Single kampe kan desuden følges på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-bastad#undefined

WTA International, Jiangxi Open, Nanchang (CHN) – Hardcourt
TV2 Play fra tirsdag

Udvalgte kampe Centre Court (start 1100cet)
[Q] Jing-Jing LU (CHN) vs Jelena JANKOVIC (SRB) [6]
næste Tereza MARTINCOVA (CZE) vs Shuai PENG (CHN) [2]

Court 1 (start 1100cet)
Kai-Chen CHANG (TPE) vs[WC] Yafan WANG (CHN)
Kristyna PLISKOVA (CZE) [3] vs Nao HIBINO (JPN)

Court 2 (start 1100cet)
Lin ZHU (CHN) vs [Q] Fang Ying XUN (CHN)
After Suitable Rest
Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) Arina RODIONOVA (AUS) [4] vs
Xinyun HAN (CHN) Lin ZHU (CHN)

Court 3 – (start 1100cet)
Xinyu JIANG (CHN) Qianhui TANG (CHN) vs
Makoto NINOMIYA (JPN) Kotomi TAKAHATA (JPN) [3]
After Suitable Rest
Jing-Jing LU (CHN) Xiaodi YOU (CHN) vs
Chen LIANG (CHN) Qiu Yu YE (CHN)

TV2 Play 4 viser fra kl. 1100.
Alle  singler vises formentlig på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Nanchang#undefined

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
I
nformationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$100.000, Granby (CAN) – Hardcourt
Single hovedturnering:
R32: (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (250) Ti Chen (TPE) 5-7, 3-6 (tirsdag)

ITF (udvalgte)

$15.000, Open International Féminin des Contamines, Les Contamines-Montjoie (FRA) – Hardcourt

R32: Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sofia Haydee Nicolini (ARG) 6-2, 6-2
1/8-finale: Olga vs. [5] (593) Yana Morderger (GER) – ca. 1230

Double:
1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Varvara Gracheva (RUS) vs. Valentine Bacher/Tiphanie Fiquet (FRA) 4-6, 2-6

Olga Helmi
Foto: Olgas Facebook

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Becamex Cup 2017, Thu Dau Mot city (VIE) – Hardcourt

Q16: Kevin Chen (DEN) vs. Anirudh Kompella (SGP) 6-2, 6-0
QFi: Kevin Chen vs. Phuoc Dang Le (VIE) 6-3, 6-0
Hovedturnering:
R32: Kevin Chen vs. Tin Tran (VIE) 6-4, 4-6, 6-1
R16: Kevin Chen vs. [5] (777) Hsiang-Yu Chuang (TPE) 3-6, 0-6 (onsdag)

Doubles:
1/8-finale: Kevin Chen (DEN)/Sean Paul Bailey (CHN) vs. Wie-Cheng Chen (TPE)/Zicheng Zeng (CHN) 3-6, 3-6 (onsdag)

Kevin Chen
Foto: Sportsfotograf.com.

Tennis Europe (udvalgte)

2017 European Junior Championships 14 & Under – Most (CZE)

Livestream fra Centrecourt, Court 1 og Court 2 – http://www.vistasport.cz/stream.html

EM U14 drenge – individuelt
R128:
[1] Holger Vitus Nødskov Rune – bye
[16] Elmer Møller – bye
[9] Leo Borg (SWE) – bye
Michael Minasyan (SWE) – bye

R64:
Holger vs. Muhamed Ademovic (BIH) 6-2, 6-0
Elmer vs. Kalin Ivanovski (MKD) 7-5, 6-2
Leo Borg vs. Vojtech Burian (CZE) 6-1, 7-5
Michael Minasyan vs. Freek Van Donselaar (NED) 6-2, 6-2

R32:
Holger vs. Miguel Gomes (POR) 6-2, 6-1
Elmer vs. Togan Tokac (TUR) 7-6(3), 7-5
Leo Borg vs. Adi Dagan (ISR) 6-4, 2-6, 6-1
Michael Minsyan vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB) 6-7(6), 6-4, 5-7

1/8-finale
Holger vs. [13] Maks Kasnikowski (POL) 6-2, 6-2
Elmer vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB) – NB 1030 Court 3
Leo Borg vs. [6] Jack Pinnington Jones (GBR) 1-6, 1-6

Potentielle modstandere ifølge seedning/resultater:

Holger
Kvartfinale: [6] Jack Pinnington Jones (GBR)
Semifinale: [15] Max Westphal (FRA) OR [12] Aristarkh Safonov (RUS)

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Tennis Europe

Elmer
Kvartfinale: (26) Petr Nesterov (BUL)
Semifinale: [3] Luca Nardi (ITA) OR [7] Jerome Kym (SUI)

Elmer Møller
Foto: Tennis Europe

Doubles:
R64: [1] Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. Attila Boros/Peter Kalocsai (HUN) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer/Holger vs. Maxim Cazac/Alexandr Russu (MDA)

Zone C G12 2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD – Haren (NED)

EM Hold U12 piger – start 27. juli
Danmark: Felida Damm Nielsen, Zoe Du Pasquier Jensen, Emilie Just Bomholt – Kaptajn: Steen Højlo

Group B
torsdag: Danmark vs. Holland
WS2: Emilie Just-Bomholt vs. Rose Marie Nijkamp
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Isis Louise Van Den Broek
wD: Zoe/Emilie vs. Annelin Bakker/Rose Marie Nijkamp

fredag: Holland vs. Estland

lørdag: Danmark vs. Estland

Category 2, LBS Cup Waiblingen (GER) – Grus

R64: [8] Richard Biagiotti (DEN) vs. Ritabrata Sarkar (IND) 6-2, 6-1
R32: Richard vs. (WC) Liam Gavrielides (GER) OR (Q) Yujiro Onuma (GBR) – ca. 1230

Richard Biagiotti
Foto: Sportsfotograf.com.

European Youth Olympic Festival – Györ (HUN)

Danmark er repræsenteret i Atletik (1), Kajak (4), Cykling (6), Svømning (8), Håndbold (30 drenge og piger) samt Tennis ved Clara Tauson.

R64: [1] (22) Clara Tauson (DEN) – bye
R32: Clara vs. (213) Melanie Delai (ITA) 6-2, 6-4
1/8-finale: Clara vs. (522) Nevena Kolarevic (SRB) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Clara vs. [8] (81) Luca Janosi (HUN) – 0900

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen

Benyt evt. App “EYOF Györ 2017”
Link til “Order of Play” og “Results” – http://www.huntennis.hu/?article_hid=19077

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.