Når Venus Williams og Garbine Muguruza mødes i den sidste puljekamp, gælder det 2. pladsen i White Group og formentlig en semifinale mod Caroline Wozniacki

Der er et enkelt forbehold for påstanden i indledningen, idet Caroline Wozniacki, der allerede er kvalificeret til semifinalen, kan blive forvist til puljens 2. plads, hvis hun taber den sidste kamp mod navnesøster Caroline Garcia, der vandt et nervepirrende opgør mod Elina Svitolina 6-7(7), 6-3, 7-5 efter at Caroline Wozniacki efter endnu en magt-demonstration vandt 6-0, 6-2 over Verdens no. 1 Simona Halep.

Garcia kan dog kun snuppe 1. pladsen fra danskeren, hvis Svitolina derefter besejrer Simona Halep, men Wozniacki vil formentlig være motiveret for at forsøge at sikre sig puljens 1. plads, da Karolina Pliskova har været dominerende i Red Group, som hun er sikker på at vinde, uanset udfaldet af hendes sidste puljekamp torsdag mod Jelena Ostapenko, som ikke har mulighed for at gå videre.

Derimod er kampen mellem Garbine Muguruza og Venus Williams afgørende for, hvem der går videre som no. 2 i Red Group sammen med Pliskova.
Selvom der således kun er en enkelt af single-kampene, der har afgørende betydning, er der til gengæld knald eller fald kampe i double-rækken, og den første indledes allerede kl. 0730, og efter de to singler afvikles endnu en double-kamp.
Doublerne kan ligeledes følges på både TV2 Sport og WTA TV.

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

White Group
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-4
Venus Williams vs. Jelena Ostapenko 7-5, 6-7(3), 7-5
Karolina Pliskova vs. Garbine Muguruza 6-2, 6-2
Jelena Ostapenko vs. Karolina Pliskova 6-3, 6-1
Venus Williams vs. Garbine Muguruza 7-5, 6-4
No. 1 Karolina Pliskova
No. 2 Venus Williams

Red Group
(1) Simona Halep (ROU) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
(6) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-0
Caroline Wozniacki vs. Simona Halep 6-0, 6-2
Caroline Garcia vs. Elina Svitolina 6-7(7), 6-3, 7-5
Fredag
Caroline Wozniacki vs. Caroline Garcia – 1000 cet
Elina Svitolina vs. Simona Halep – NB 1330 cet

  1. Hvis Garcia og Svitolina vinder bliver Garcia no. 1 og Wozniacki no. 2
  2. Hvis Garcia og Halep vinder er Caroline no. 1. No. 2 afgøres ved sæt eller partier. Garcia kan i så fald kun gå videre hvis hun vinder 2-0 og Halep 2-1
  3. Hvis Svitolina og Wozniacki vinder er Wozniacki no. 1, og Halep no. 2.
  4. Hvis Wozniacki og Halep vinder er de no. 1 og 2.

Semifinale (lørdag)
Karolina Pliskova vs. no. 2 Red Group
Venus Williams vs. Caroline Wozniacki OR Caroline Garcia

TV2 Sport og WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wta-finals#undefined

Mulige ranglistepoint efter WTA-slutspillet

Deltager start 0sejre 1sejr 2sejre 3sejre 1sejr + Fin 2sejre + Fin 3sejre + Fin 1sejr + Win 2sejre + Win 3sejre + Win
Halep 5675 6175 6300 6505 6630 6925 7050
Muguruza 5635  – 6135
Pliskova 5105  – 5730 6060 6480
Svitolina 5000 5375 5500 5830 6250
Venus 4642 5267  – 5597  – 6017  –
Wozniacki 4640 5265 5390 5595 5720 6015 6140
Ostapenko 4510 5010  –  –
Garcia 3795 4295 4420 4625 4750 5045 5170

 

Doubles

Kvartfinaler – øverste halvdel (torsdag)
(3) Timea Babos (HUN)/Andrea Hlavackova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) – 0730cet
(1) Yung Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE) – ca. 1500cet

Nederste halvdel (fredag)
(4) Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) vs. Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE)
(2) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN)

ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt
(A. Zverev, Thiem, Carrena Busta, Raonic, Anderson, Querrey, Isner, Tsonga m.fl.)
TV3 Sport 2 – Tennistv.com 32 kampe

Center Court – start at 1300 cet

Pablo Carreno Busta vs Diego Schwartzman
Kyle Edmund vs Dennis Novak
NB 1700: Damir Dzumhur vs Jo-Wilfried Tonga
NB 1900: Richard Gasquet vs Dominic Thiem
Double

Next Gen Court – start at 1400 cet

Guillermo Garcia-Lopez vs Lucas Pouille
Albert Ramos-Vinolas vs Jan-Lennard Struff
Double
Double
Double (Possible court change)

TV3 Sport 2 og Viaplay viser alle single-kampe på Center Court.
Tennistv.com alle singler på begge baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule

ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt
(Federer, Cilic, Goffin, Bautista Agut, Sock, del Potro, Mannarino, M. Zverev m.fl.)
TV3 Sport 2 – Tennistv.com 31 kampe

Center Court – Start at 1300 cet

Double
NB 1500: Julien Benneteau vs Sousa or Del Potro
NB 1700: Marin Cilic vs Coric or Laaksonen
NB 1900: Roger Federer vs Benoit Paire
Næste: Denis Shapovalov vs Adrian Mannarino

Court 2 – Start at 13:00 cet

Leonardo Mayer vs Marton Fucsovics
Double
Double

TV3 Sport 1 og Viaplay viser alle single-kampe på Center Court
Tennistv.com viser single kampe fra begge baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Brest (FRA)

$75.000, Suzhou (CHN)

$75.000, Traralgon (AUS)

$50.000+H, Ho Chi Minh City (VIE)

$50.000+H, Lima (PER)
R32: [8] (134) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) (431) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 5-7, 3-6 (tirsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Francesco Giorgetti (ITA) 4-6, 4-6 (lørdag)

$15.000, 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE), Hardcourt

Q64: Ludvig Aaes (DEN) vs. Sebastian Grau (GER) 6-7(2), 2-6 (lørdag)

$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64:
Benjamin Husum (DEN) vs. Patryk Krolik (POL) 1-6, 6-2, 2-6 (søndag)
Christopher Wejs (DEN) vs. (WC) Alexander Abou Boutros (GER) 6-3, 4-6, 6-4

Q32: Christopher Wejs vs. [7] (1089) Mats Rosenkranz (GER) 1-6, 1-6 (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, W.L. AMOS SR. TENNIS CLASSIC, Macon, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream af kampe Court 1 torsdag – start 1600cet
Victoria Duval (USA) vs. Danielle Rose Collins (USA)
(8) Kayia Day (USA) vs. Irina Falconi (USA)
(1) Francesca Schiavone (ITA) vs. Sesil Karatantcheva (BUL)

Singles

Q32: [3] (237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Sanaz Marand (USA) 6-4, 6-0
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (482) Caitlin Whoriskey (USA) 7-6(4), 6-3
QFi: Ulrikke Eikeri vs. (422) Allie Kiick (USA) 6-3, 7-5

R32:
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. [6] (115) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-1
(166) Patty Schnyder (SUI) vs. [5] (114) Sofia Kenin (USA) 2-6, 6-2, 7-5
(Q) (270) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) (304) Victoria Duval (USA) 2-6, 1-6 (onsdag)
(139) Julia Boserup (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 3-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale:
Rebecca Peterson vs. (161) Cagla Buyukakcay (TUR)
Patty Schnyder vs. (157) Ajla Tomljanovic (CRO)

Doubles

1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Marina Erakovic (NZL) vs. Cagla Buyukakcay (TUR)/Rebecca Peterson (SWE) 5-7 Ret’d

$25.000, Republican Girls, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: [4] (510) Karen Barritza (DEN) vs. Azra Deniz Comlek (TUR) 6-3, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [12] (1037) Madison Bourguignon (USA) 6-1, 6-4

R32: (Q) (510) Karen Barritza (DEN) vs. (373) Pemra Ozgen (TUR) 5-7, 3-6 (mandag)

$15.000, Djursholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Q32:
Emilie Hansen (DEN) vs. Othilia Brodin (SWE) 6-4, 6-4
Clara Tauson (DEN) vs. Smilla Kjaergaard (SWE) 6-0, 6-4

QFi:
Emilie Hansen vs. Rebecca Ehn (SWE) 2-6, 3-6 (mandag)
Clara Tauson vs. Mariella Minetti (FIN) 6-4, 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Clara Tauson vs. Anastasia Kulikova (RUS) 6-4, 7-6(8)
1/8-finale: Clara Tauson vs. [4] (679) Ainhoa Atucha Gomez (ESP) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [8] (880) Valeriya Yushchenko (RUS)

Doubles

1/8-finale: Emilie Hansen (DEN)/Othilia Brodin (SWE) vs.
[4] Anette Munozova/Julia Rosenqvist (SWE) 1-6, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F30 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: [7] (730) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Elena De Santis (ITA) 6-0, 6-0
1/8-finale: Emilie Francati vs. (1086) Eva Siska (USA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Emilie Francati vs. ??

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Dunlop Srixon Japan Open Junior Tennis Championships 2017, Nagoya (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64 (tirsdag)
(398) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1482) Tomoya Fujiwara (JPN) 6-2, 3-6, 6-7(1)
(353) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (354) Kai K. Kawano (JPN) 6-2, 6-1

R32: Holger vs. [7] (174) Ryuya Ata (JPN) 5-7, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

Sebastian Grundtvig/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs.
Yamato Sueoka/Fumiya Yoshino (JPN) 6-7(4), 0-6 (onsdag)

Grade 3, Raquette D’Or, Mohammedia (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: (543) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Younes Adnane (MAR) 6-2, 7-5
1/8-finale: Christian Lerby vs. [2] (231) Jannik Sinner (ITA) 4-6, 4-6 (onsdag)

Girls singles

Q32: [1] (1280) Clarine Lerby (NED) -bye
Q16: Clarine Lerby vs. Pola Batkiewicz (POL) 6-0, 6-0
QFi: Clarine Lerby vs. Ines Bachir El Bouhali (MAR) 6-0, 6-4

R32
[3] (143) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Hadil Nazih (MAR) 6-1, 6-1
(Q) (1280) Clarine Lerby (NED) vs. (431) Erin Richardson (GBR) 6-2, 5-7, 6-1

1/8-finale:
Hannah Viller Møller vs. (583) Tiegan Aitken (GBR) 6-3, 7-5
Clarine Lerby vs. (653) Gabriela Martinez Asensi (ESP) 2-6, 6-7(3) (onsdag)

Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (856) Anaelle Leclercq (FRA) – torsdag 1230cet

Girls doubles

1/8-finale: (1) Nuria Brancaccio (ITA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs.
Gabriela Martinez Asensi/Leyre Romero Gormaz (ESP) 6-7(5), 0-6 (mandag)

Christian og Clarine Lerby er hhv. 15 og 13 år. Faderen er den tidligere danske landsholdsspiller i fodbold, Søren Lerby.

Grade 4, PTT – ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt

Q64: [4] (2116) Kevin Chen (DEN) – bye
Q32: Kevin Chen vs. Pariwat Sangmuang (THA) 6-1, 6-1
QFi: Kevin Chen vs. [7] (2552) Possawat Akarapan (THA) 6-2, 6-3

R64: (Q) Kevin Chen vs. (682) Noppadol Noikor (THA) 2-6, 0-6 (mandag)

Grade 5, Dornbirn Open (AUT) – Carpet

R32: (973) Olivia Gram (DEN) vs. (908) Emily Meyer (AUT) 1-6, 2-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)