WTA tennisinteresserede kan torsdag følge kampe fra Bucharest på TV2 Play. Gstaad henvises fortsat til streaming hos betting-sider. Tennistv dækker ATP

I Båstad afvikles de sidste fire 1/8-finaler. Ernests Gulbis (billedet herover) er no. 589 på ATP-ranglisten, men han er med i turneringen på en [PR] (Protected Ranking).
For 3 år siden var den Lettiske spiller no. 10 på ranglisten.

Af Danske spillere er både Søren Hess-Olesen, Philip Hjorth og Clara Tauson videre i single, mens Clara samt Holger Vitus Nødskov Rune er videre i double.

ATP 250, Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA) – Græs
Tennistv.com 21 kampe

Kvartfinaler – (start 1700cet)
Double kamp
Matthew Ebden (AUS) vs. Tobias Kamke (GER)
Peter Gojowczyk (GER) vs. [2] Ivo Karlovic (CRO)

Begge singler vises på både Tennistv.com og Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule

ATP 250, lava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus
Tennistv.com 13 kampe

Stadium Goran Ivanisevic – 1/8-finaler
1730: [3] Fabio Fognini (ITA) vs. Nicolas Kicker (ARG)
NB 2000: Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. [2] Gael Monfils (FRA)

Begge kampe vises på Tennistv.com

Next Gen Arena
1700: Double kamp
Næste: Andrej Martin (SVK) vs. (LL) Andrey Rublev (RUS)
(Q) Kenny De Schepper (FRA) vs. Alessandro Gianessi (ITA)

Alle single kampe vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/umag/439/daily-schedule

ATP 250, SkiStar Swedish Open, Båstad (SWE) – Grus
Tennistv.com 22 kampe

Centre Court (start 1100) – 1/8-finaler
[5] Karen Khachanov (RUS) vs. [PR] Ernests Gulbis (LAT)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. [9] Horacio Zeballos (ARG)
[6] Fernando Verdasco (ESP) vs. Facundo Bagnis (ARG)
Thiago Monteiro (BRA) vs. [2] Albert Ramos-Vinolas (ESP)

Alle kampe vises på Tennistv.com og Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule

WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Grus
TV2 Play fra torsdag

Centre Court (start 1300cet) – 1/8-finaler
Pauline Parmentier (FRA) vs. [5] Elise Mertens (BEL)
[7] Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Jaqueline Cristian (ROU)
[8] Tatjana Maria (GER) vs. Nadia Podoroska (ARG)
NB. 1930cet: (Q) Alexandra Dulgheru (ROU) vs. [9] Ekaterina Alexandrova (RUS)

TV2 Play viser kampe fra kl. 1300. Kampene vises desuden på Bet365 m.fl.

Det komplette program, som desuden omfatter de sidste kvalkampe, findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1079/OP.pdf

WTA International, Ladies Championship Gstaad by iXion Services (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 fra fredag

Centre Court – 1/8-finaler
1100: Johanna Larsson (SWE) vs. Barbara Haas (AUT)
Næste: (Q) Anna Zaja (GER) vs. [2] Kiki Bertens (NED)
NB 1530: [1] Caroline Garcia (FRA) vs. Tereza Martincova (CZE)
NB 1730: (WC) Patty Schnyder (SUI) vs. Tereza Martincova (CZE)

Kampene kan følges på Bet365 m.fl.

Anna Zaja er velkendt i Danske tenniskredse, idet hun spiller for Hørsholm-Rungsted i Elitedivisionen.
Sejren i 1. runde over 6-2, 6-3 over no. 120 Patricia Maria Tig (ROU) var hendes første sejr nogensinde i en WTA hovedturnering.

38-årige Patty Schnyder (SUI), der i november 2005 var no. 7 på WTA-ranglisten, vandt senest en kamp i WTA, da hun i marts 2011 vandt over en meget ung Madison Keys (USA).
Efter Wimbledon samme år indstillede Schnyder karrieren midlertidigt, indtil hun 4 år senere (2015) begyndte at spille igen i en række ITF Futures turneringer.
Efter et par måneder vandt hun en 10K turnering i Prag, og sidste år vandt hun 10K i Båstad, hvor Karen Barritza som den eneste gav hende kamp til stregen i de 2 første sæt, da hun i kvartfinalen tabte 5-7, 6-4, 1-6.
For få uger siden vandt Schnyder 25K i Perigueux i Frankrig.

Det komplette program findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1094/OP.pdf

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Udvalgte turneringer 

ATP Challenger Tour:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$75.000, Gateniau (CAN) – Hardcourt
Single kvalifikation:
Q32: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Hugo Di Feo (CAN) 6-2, 4-6, 6-1
QFi: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [7] (444) Finn Tearney ( NZL) 5-2 Ret’d

Single hovedturnering:
(Q) (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (110) Blaz Kavcic (SLO) 2-6, 1-6 (tirsdag)

ITF (udvalgte)

$80,000 Olomouc (CZE) – Grus
Q32: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1051) Karolina Cechova (CZE) 6-3, 6-1
Q16: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1004) Anna Pribylova (RUS) 4-6, 6-4, 6-1
QFi: (509) Karen Barritza (DEN) vs. [4] (501) Sabrina Santamaria (USA) 1-6, 3-6 (mandag)

$15.000, Vilnius (LTU) – Grus
R32: (1534) Maxim Landa (DEN) vs. (1339) Andrea Guerrieri (ITA) 4-6, 6-2, 1-6 (mandag)
R32: [6] (1041) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) Artur Kulibaba (LAT) 6-1, 6-4
1/8-finale: [6] (1041) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (1628) Kristian Tamm (EST) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Søren Hess-Olesen vs. (1561) Patrik Brydolf (SWE) 6-7(4), 6-7(4) (torsdag)

$15.000, Kassel (GER) – Grus
Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Marcel Marlon Sudzum (NED) 6-4, 6-2
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. [2] Lukas Ruepke (GER) 0-6, 0-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 1, Wels (AUT) – Grus
R64: [13] (104) Clara Tauson (DEN) – bye

R64: (WC) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Simon Traxler (AUT) 6-2, 6-2
R64: (216) Philip Hjorth (DEN) vs. (337) Gabriel Huber (AUT) 6-4, 4-2 Ret’d

R32: [13] (104) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (1062) Mira Stegmann (GER) 7-6(6), 6-2

R32: (WC) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [16] (183) Albert Sprlak Puk (CZE) 3-6, 0-6 (onsdag)
R32: (216) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (37) Tomas Machac (CZE) 6-2, 6-0

1/8-finale
Clara Tauson vs. (130) Salma Ewing (USA) 6-1, 6-1

Philip Hjorth vs. [15] (166) Egor Noskin (RUS) 5-7 Ret’d (torsdag)
Philip førte 4-1 i 1. sæt og havde kontrol over kampen, da en skade sprang op. Han forsøgte at fuldføre kampen, men måtte opgive pga. smerter. Skaden tvinger ham til at melde afbud til næste uges EM i Klosters (SUI).

Double:
R32: Kristyna Lavickova (CZE)/Clara Tauson (DEN) vs. Alia Lex/Mira Stegmann (GER) 6-0, 6-3
1/8-finale: Lavickova/Tauson vs. [4] Denisa Hindova (CZE)/Giulia Morlet (FRA) 6-1, 6-4

Grade 4, Dolany-Veska (CZE) – Grus
R64: [4] (484) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Holger Vitus Nødskov Rune vs. (1861) Rok Komac (SLO) 6-3, 6-1
1/8-finale: Holger Vitus Nødskov Rune vs. (878) Jan Pleva (CZE) 2-6, 5-7 (onsdag)

Double:
R32: [2] Viktor Jovic (SRB)/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  – bye
1/8-finale: Jovic/Holger vs. Leon C. Roider (AUT)/Nir Solan (ISR) 4-6, 6-4, [10-6]
Kvartfinale: Jovic/Holger vs. Jan Jermar/Martin Simecek (CZE) 3-6, 6-3, [10-6]

Tennis Europe (udvalgte)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.