Roger Federer afslutter torsdagens program på Rod Laver Arena mod Jan-Lennard Struff og på Margaret Court Arena slutter hans landsmand Stan Wawrinka mod Tennys Sandgren

Onsdag blev flere af de seedede i Caroline Wozniackis halvdel sendt ud af turneringen i 2. runde, hvor Caroline også selv var meget tæt på at ryge samme vej, da hun var bagud 1-5 i 3. sæt mod Jana Fett (CRO), som desuden misbrugte 2 matchbolde.
Danskeren slipper dog ikke for en seedet modstander i 3. runde, da 30. seedede Kiki Bertens (NED) sendte halvdelens sidste amerikaner Nicole Gibbs ud med cifrene 7-6(3), 6-0.

15. seedede Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), som kunne blive Carolines modstander i 1/8-finalen, tabte 2-6, 3-6 til Kateryna Bondarenko (UKR), men også her kan Caroline stadig møde en seedet, idet 19. seedede Magdalena Rybarikova (SVK) er videre, selvom hun måtte indkassere æg mod Kirsten Flipkens (BEL), der dog tabte 4-6, 6-0, 2-6.

7. seedede Jelena Ostapenko (LAT) havde også problemer mod no. 84 Ying-Ying Duan (CHN), men hun klarede skærene med sejr 6-3, 3-6, 6-4, og hun har stadig kurs mod en kvartfinale mod Caroline, men det forudsætter dog, at Caroline løfter sit spil et niveau – eller to – yderligere efter de første kampe, hvor forventningspresset måske også har spillet ind.

4. seedede Elina Svitolina (UKR), som nu er bookmakernes favorit til titlen, har fået åbnet en “motorvej” frem mod semifinalen, hvor hun kan møde Caroline, idet de to formodede største hindringer 5. seedede Venus Williams og 12. seedede Julia Goerges begge er ryddet af vejen, da tyskeren tabte 4-6, 3-6 til Alize Cornet (FRA).
Svitolina havde selv problemer, da hun tabte 1. sæt 4-6 til Båstad-vinderen Katerina Siniakova (CZE), der dog ikke kunne holde niveaet og tabte 2-6, 1-6 i de næste 2 sæt.

Svitolina møder i 3. runde den 15-årige sensation Marta Kostyuk (UKR), der vandt 6-3, 7-5 over Olivia Rogowska (AUS), og den unge ukrainer har for alvor gjort sin entre på tennis-scenen.

Hos mændene var der store forventninger til, at 18-årige Denis Shapovalov (CAN) kunne udfordre 15. seedede Jo-Wilfried Tsonga (FRA), og det var formentlig kun manglende mental robusthed hos canadieren, der sikrede Tsonga videre med cifrene 3-6, 6-3, 1-6, 7-6(4), 7-5.
Ingen er formentlig i tvivl om, at den unge canadier er en kommende top 5 spiller.

3. seedede Grigor Dimitrov måtte slide sig til en sejr i 5 sæt over kvalspilleren Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6.

Torsdagens spilletider og Eurosports planlagte TV-dækning fremgår herunder, og kl. 01 på Rod Laver Arena indleder Maria Sharapova (RUS) mod 14. seedede Anastasia Sevastova (LAT), hvor vinderen kan se frem til at møde formstærke 21. seedede Angelique Kerber (GER), hvis hun i 2. kamp på Margeret Court Arena som forventet vinder over Donna Vekic (CRO).
Sidstnævnte kamp bliver ikke vist på Eurosport 1 eller 2, men den kan – ligesom de øvrige kampe – følges på Eurosport Player.

Kl. 09 viser Eurosport 1 kampen mellem Eugenie Bouchard (CAN) og 1. seedede Simona Halep (ROU), og det mest spændende ved den kamp er formentlig, om Simona Halep er hæmmet af den skade, som tilsyneladende generede hende i den første kamp.
Samtidig viser Eurosport 2 ifølge planen kampen mellem 18. seedede Ashleigh Barty (AUS) og Camila Giorgi (ITA), og efter disse 2 kampe slutter begge kanaler med at vise de schweiziske stjerner Roger Federer og Stan Wawrinka, som slutter aftenprogrammet mod henholdsvis Jan-Lennard Struff (GER) og Tennys Sandgren (USA).

Hannah Viller Møller
Foto: Privat – Hannah Viller Møller

Onsdag blev der taget hul på kvalifikationen i juniorernes udgave af Australian Open, og her fik Hannah Viller Møller er god start, da hun vandt 7-5, 6-4 over Tallulah Farrow (AUS).
Christoffer Madsen fortæller, at Hannah spillede nervøst i første sæt men hun var god på de vigtige bolde.
Hun var nede 2-4 i 2. sæt men fik spillet sig rigtig godt tilbage.
Hannah spiller kvalfinale torsdag morgen 0930 lokal tid, hvilket er onsdag aften kl. 2330cet.
Hovedturneringen starter lørdag.
Man kan følge kampene på livescore på  på http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=3584

Hannah Viller Møller og Christoffer Madsen
Foto: Privat – Hannah Viller Møller og Christoffer Madsen

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R64: ons-tor 17-18. januar
R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi M
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Spilleplan torsdag 2. runde
(Women øverste halvdel – Men nederste halvdel)

Rod Laver Arena – start 0100cet
Maria Sharapova (RUS) vs. (14) Anastasia Sevastova (LAT) 6-1, 7-6(4)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(1), 6-4
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA) 4-6, 6-3, 6-1, 6-3
NB 0900: (18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER)

Margaret Court Arena – start 0100cet
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
(17) Madison Keys (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
NB 0900: (1) Simona Halep (ROU) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Tennys Sandgren (USA)

Hisense Arena – start 0100cet
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-7(3), 6-2, 8-6
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 6-1
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(4), 6-7(7), 6-4
NB 0700: (4) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER)

Andre (udvalgte) kampe
Bernarda Pera (ESP) vs. (9) Johanna Konta (GBR) 6-4, 7-5
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (7) David Goffin (BEL) 1-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(4)

TV-dækning Eurosport torsdag

E1

Rod Laver Arena
SHARAPOVA, Maria (RUS) v SEVASTOVA, Anastasija (LAT) [14]

Rod Laver Arena
MUGURUZA, Garbiñe (ESP) [3] v HSIEH, Su-Wei (TPE)

NB 04:00 cet
Rod Laver Arena
DJOKOVIC, Novak (SRB) [14] v MONFILS, Gael (FRA)

NB 07:00 cet
Hisense Arena
GOJOWCZYK, Peter (GER) v ZVEREV, Alexander (GER) [4]

NB 09:00 cet
Margaret Court Arena
HALEP, Simona (ROU) [1] v BOUCHARD, Eugenie (CAN)

Rod Laver Arena
STRUFF, Jan-Lennard (GER) v FEDERER, Roger (SUI) [2]

E2

Court 8
TSURENKO, Lesia (UKR) v RADWANSKA, Agnieszka (POL) [26]

Margaret Court Arena
THIEM, Dominic (AUT) [5] v KUDLA, Denis (USA)

Hisense Arena
HADDAD MAIA, Beatriz (BRA) v PLISKOVA, Karolina (CZE) [6]

NB 04:00 cet
Hisense Arena
KHACHANOV, Karen (RUS) v DEL POTRO, Juan Martin (ARG) [12]

Show Court 3
GASQUET, Richard (FRA) [29] v SONEGO, Lorenzo (ITA)

NB 09:00 cet
Rod Laver Arena
BARTY, Ashleigh (AUS) [18] v GIORGI, Camila (ITA)

Margaret Court Arena
SANDGREN, Tennys (USA) v WAWRINKA, Stan (SUI) [9]

Spilleplan fredag 3. runde
(Men øverste halvdel – Women nederste halvdel)

Rod Laver Arena – start 0100cet
Luksika Kumkhum (THA) vs Petra Martic (CRO)
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Marta Kostyuk (UKR)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS)
NB 0900: (15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS)
(2) Caroline Wozniacki vs. (30) Kiki Bertens (NED)

Margaret Court Arena – start 0100cet
Denisa Allertova (CZE) vs. Magda Linette (POL)
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (23) Gilles Muller (LUX)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)
NB 0900: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Damir Dzumhur (BIH)
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (32) Anett Kontaveit (EST)

Hisense Arena – start 0100cet
Double kamp
Elise Mertens (BEL) vs. Alize Cornet (FRA)
Andreas Seppi (ITA) vs. Ivo Karlovic (CRO)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA)

Andre kampe (udvalgte)
Kyle Edmund (GBR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) – 0100 C2
Kaia Kanepi (EST) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – 4. match C2
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – 4. match C3

Andre kampe (udvalgte)

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 1-6, 4-6 (fredag)
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4

Kvalfinale (udvalgte)
(11) Luksika Kumkhum (THA) vs. (20) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-2

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte)
Mathias Bourgue (FRA) vs. (1) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(3), 0-6, 6-4
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 6-3

QFi (udvalgte)
(17) Dustin Brown (GER) vs. Stefan Kozlov (USA) – søn 0000cet C3
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Daria King (USA) – søn 0000cet C15
Casper Ruud (NOR) vs. (11) Ernesto Escobedo (USA) – søn 2. match C12

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Destanee Aiava (AUS) 7-6(5), 6-1
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-6(5)
Andrea Petkovic (GER) vs. (27) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 4-6, 10-8
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-7(2), 6-4, 6-4
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-1
(29) Lucie Safarova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-3, 6-4
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-3, 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedham (GER) 6-0, 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-4
(17) Madison Keys (USA) vs. Quing Wang (CHN) 6-1, 7-5
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Carina withoeft (GER) 7-5, 6-3
Nederste halvdel:
Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (31) Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 8-6
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-1, 6-1
Shuai Zhang (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 2-6, 7-6(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (25) Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-2
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. (24) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 4-6, 7-6(6), 6-4
Timea Babos (HUN) vs. (10) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-2

(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) 2-6, 7-6(6), 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) 6-0, 7-5

(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2
Nicole Gibbs (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL)
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (torsdag)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Eugenie Bouchard (CAN)
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA)
(9) Johanna Konta (GBR) vs. (LL) Bernarda Pera (USA)
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Donna Vekic (CRO)
(14) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Maria Sharapova (RUS)
(17) Madison Keys (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Marketa Vondrousova (CZE)
Nederste halvdel (onsdag)
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-6(3)
Elise Mertens (BEL) vs. (23) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-4, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Olivia Rogowska (AUS) 6-3, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 3-6, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3
(30) Kiki Berten (NED) vs. Nicole Gibbs (USA) 7-6(3), 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Jana Fett (CRO) 3-6, 6-2, 7-5

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(3) Muguruza vs. (8) Garcia
(4) Svitolina vs. (23) Gavrilova
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-1, 6-1, 6-1
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Quentin Halys (FRA) 6-3, 3-6, 6-7(5), 7-5, 11-9
Matthew Ebden (AUS) vs. (16) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-3, 6-3
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-1
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 6-7(6), 6-2, 6-7(6), 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-1, 6-3, 7-6(5)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-4, 6-4, 6-1
Kyle Edmund (GBR) vs. (11) Kevin Anderson (RSA) 6-7(7), 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (18) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (27) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 2-6, 6-0, 1-6, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-1, 7-6(4), 5-7, 6-3
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. (20) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 7-5, 7-5
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4, 2-6, 7-6(2)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Donald Young (USA) 6-1, 6-2, 6-4
Daniil Medvedev (RUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-7(6), 7-6(8), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(5), 7-5
(7) David Goffin (BEL) vs. Matthias Bachinger (GER) 6-7(3), 6-3, 6-2, 6-4
(19) Thomas Berdych (CZE) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 3-6, 6-0, 6-1
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-3
Lukas Lacko (SVK) vs. (22) Milos Raonic (CAN) 6-7(5), 7-5, 6-4, 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (onsdag)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-4, 7-6(4)
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-3
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Matthew Ebden (AUS) 7-6(0), 6-3, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 7-5, 6-2
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-4, 6-7(5), 6-4, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-4, 7-6(2)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 6-3, 1-6, 7-6(4), 7-5
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6
Nederste halvdel (torsdag)
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Tennys Sandgren (USA)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA)
Daniil Medvedev (RUS) vs. Hyeon Chung (KOR)
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER)
(7) David Goffin (BEL) vs. Julien Benneteau (FRA)
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS)
(19) Thomas Berdych (CZE) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER)

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (15) Tsonga OR (17) Kyrgios
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (7) Goffin

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Grade A, Australian Open Junior Championships – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [16] (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (1373) Tallulah Farrow (AUS) 7-5, 6-4
QFi: Hannah Viller Møller vs. (212) Dakota Fordham (USA) 7-5, 6-4

Girls singles hovedturnering

Formodede deltagere (udvalgte)
(5) Xinyu Wang (CHN)
(7) En Shuo Liang (TPE)
(55) Cori Gauff (USA)
(56) Oona Orpana (FIN)
(Q) (142) Hannah Viller Møller (DEN)

Livescore findes på http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=3584

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 3)

€43.000+H, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles kvalifikation

Q32: (415) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) Raphael Loukas (GER) 6-3, 7-6(1)
Q16: Mikael Ymer (SWE) vs. (425) Clement Geens (BEL) 7-5, 6-1
QFi: Mikael Ymer (SWE) vs. [1] (267) Pedro Cachin (ARG) 3-6, 7-5, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(WC) (297) Jan Choinski (GER) vs. [8] (163) Tommy Robredo (ESP) 6-1, 5-7, 7-6(6)
(245) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) (415) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-3

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 3)

$15.000, CITY OF SUNRISE PRO TENNIS CLASSIC, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Q128: Johannes Ingildsen (DEN) vs. Hillel Rousseau (HAI) 6-0, 6-0
Q64: Johannes Ingildsen vs. Jacob Beasley (USA) 6-2, 7-5
Q32: Johannes Ingildsen vs. Karl Poling (USA) 6-4, 4-6, 4-6 (mandag)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Oezen Usakli (TUR) 5-7, 3-6 (søndag)
Nikolaj Katic (DEN) vs. Ran Amar (ISR) 2-6, 0-1 Ret’d

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 3)

Grade 1, RPM Junior Open 2018, Prag (CZE) – Carpet

Boys singles hovedturnering

R64: (215) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (256) Filip Kolasinski (POL) 4-6, 1-6 (mandag)

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) 6-3, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64 – udvalgte (søndag)
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (86) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-2
[11] (24) Yuki Naito (JPN) vs. (46) Oona Orpana (FIN) 6-4, 6-2
(45) Cori Gauff (USA) vs. (36) Clara Burel (FRA) 6-4, 6-2
(Q) (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 7-6(1), 7-6(6)

R32:
Cori Gauff (USA) vs. [11] (24) Yuki Naito (JPN) 6-4, 6-2
Hannah Viller Møller vs. (WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 3-6 (søndag)

1/8-finale: Cori Gauff (USA) vs. WC) (598) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 4-6, 6-3, 7-6(3)Kvartfinale: Cori Gauff (USA) vs. (39) Violet Apisah (AUS) 6-2, 6-3
Semifinale:
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. Cori Gauff (USA) 7-6(2), 6-0
[8] (21) Xiyu Wang (CHN) vs. Dalayna Hewitt (USA) – walkover
Finale : [1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. [8] (21) Xiyu Wang (CHN) – tor 0000cet

Girls doubles

R32: Hannah Viller Møller (DEN)/Jiaqi Wang (CHN) vs. (8) Maria Lourdes Carle (ARG)/Ali Collins (GBR) 1-6, 3-6 (mandag)

Grade 2, DKS ITF Juniors 2018, Kolkata (IND) – Grus

Boys singles hovedturnering
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: (138) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1390) Neel Rajesh (USA) 7-6(5), 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (366) Theo Vandeweghe (BEL) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim  vs. Mathys Erhard (FRA) – tor 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Naithaolin Calvin Golmei (IND) vs. Rithvik Coudary Bollipalli/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 5-7, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Vanshelboim/Golmei vs. (4) Louis Herman/Gauther Onclin (BEL) 1-6, 1-6 (onsdag)

Hong Kong ITF Junior Tournament (Grade 4) (CHN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (1696) Kevin Chen (DEN) vs. Hoi Man Kevin Wong (HKG) 6-2, 6-1
Q16: Kevin Chen vs. [4] (906) Hong-Lin Fu (TPE) 0-6, 2-6

Grade 4, port-Hotel-Kurz Junior Classic, Oberpullendorf (AUT) – Carpet

Boys singles kvalifikation

Q64: Marcus Gram Petersen (DEN) – bye
Q32: Marcus Gram Petersen vs. Sebastian Pjontek (SVK) 6-3, 6-1
QFi: Marcus Gram Petersen vs. Gregor Schwab (AUT) 6-3, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1545) Wojciech Kasperski (POL) 6-4, 6-0
R32: Marcus Gram Petersen vs. [2] (281) Luka Mrsic (AUT) 1-6, 1-6 (onsdag)

Grade 4, 10th UAE – Fujairah ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
(1) (175) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1140) Guy Den Ouden (NED) 4-6, 6-7(4) (mandag)
(WC) (1596) Leo Borg (SWE) vs. (1557) Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-0

1/8-finale: Leo Borg (SWE) vs. (1140) Guy Den Ouden (NED) 3-6, 4-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Azamat Lukmanov (UZB)/Amir Rakhimov (RUS) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 6-2, [10-8]
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. (3) Flavio Cobolli/Lorenzo Rotolli (ITA) – tor NB 1030cet

Tennis Europe (udvalgte uge 3)

Category 3, Quality Hotel Open, Vänersborg (SWE) – Carpet

U14 Boys singles hovedturnering

R32: Ervin Mesic (DEN) vs. (1) Bon Lou Karstens (GER) 6-1, 6-4
1/8-finale: Ervin Mesic vs. Elwin Gauffin (SWE) 0-6, 2-6 (tirsdag)

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(5) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Emilia Korseth (NOR) 7-6(3), 6-2
Natascha Schou (DEN) vs. Melliz Petkova Mustafa (SWE) 6-3, 6-2

1/8-finale:
Emilie Just-Bomholt vs. (Q) Daria Giurgiteanu (ROU) 6-2, 6-1
Natascha Schou (DEN) vs. (6) (Q) Asta Miettinen (FIN) 1-6, 6-7(3) (tirsdag)

Kvartfinale: Emilie Just-Bomholt vs. (Q) Anastasia Ivanova (RUS) 3-6, 7-6(6), 2-6 (onsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale: (4) Emilie Just-Bomholt/Natascha Schou (DEN) – bye
Kvartfinale: Emilie Jus-Bomholt/Natascha Schou vs. Emma Jouy (FRA)/Ida Kapidzic (SWE) 2-6, 7-5, [10-5]
Semifinale: Emilie Just-Bomholt/Natascha Schou vs. (2) Klara Maciejewska (POL)/Asta Miettinen (FIN) – tabte walkover

Category 3, Paradis Open TE 16, Bergen (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles hovedturnering

R64
(6) Richard Biagiotti (DEN) – bye
(10) Valdemar Frederik Pape (DEN) – bye
(12) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) – bye
(5) Felipe Mikkelsen (DEN) – bye
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Philip Stensaker (NOR) 7-6(4), 3-6, 6-0

R32
(6) Richard Biagiotti vs. Luca Giordano (ITA) 6-2, 6-2
(10) Valdemar Frederik Pape vs. Peter Mattis Meyer (NOR) 6-4, 6-1
(12) Lukas Goldstein Wendelboe vs. Henrik Pais Slyngstad (NOR) 7-6(2), 6-3
(5) Felipe Mikkelsen vs. Jona Gitschel (GER) 6-4, 0-6, 2-6 (tirsdag)
Mikkel Ballisager vs. (2) Viacheslav Bielinskyi (UKR) 1-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale (onsdag)
(6) Richard Biagiotti vs. (9) Teun Rozenberg (NED) 2-6, 2-6
(10) Valdemar Frederik Pape vs. (8) Frederic Vogeli (SUI) 3-6, 3-6
(12) Lukas Goldstein Wendelboe vs. (7) Daan Van Dijk (NED) 5-7, 4-6

U16 Boys doubles

1/8-finale
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Jacob Paulsen Ihlen/Kristian Wergeland Rosok (NOR) 6-1, 6-1
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Filippos Georgopoulos/Alexandros Zervos (GRE) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe vs. Noah Alexander Aadland (NOR)/Luca Giordano (ITA) 6-3, 6-2
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti vs. (2) Teun Rozenberg/Daan Van Duk (NED) 4-6, 2-6 (tirsdag)

Semifinale:
(3) Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe vs. (1) Viacheslav Bielinskyi (UKR)/Evangelos Kypriotis (GRE) – tabte walkover

U16 Girls singles hovedturnering

R32: Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Emily Forman (NOR) 6-0, 7-5
1/8-finale: Anna Aagaard Nielsen vs. (2) Darja Suvirdjonkova (SRB) 0-6, 2-6

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)