WTA kvartfinalen kl. 19 mellem Angelique Kerber og Daria Kasatkina samt ATP kvartfinalen Kevin Anderson vs. Borna Coric henvises til streaming

Selvom BNP Paribas Open i Indian Wells er blandt de mest prestigefyldt turneringer lige under Grand Slam hos både kvinderne og mændene, bliver begge de kvartfinaler, som afvikles i dansk “prime-time” ifølge TV-guiden, ikke vist på TV herhjemme, hvor TV2 Sport sender fra All England i badminton og TV3 Sport viser dart.

Derfor bliver den ene WTA kvartfinale kl. 1900 dansk tid mellem 10. seedede Angelique Kerber (GER) og 20. seedede Daria Kasatkina (RUS), der en lille smule overraskende sendte Caroline Wozniacki ud i 1/8-finalen, henvist til TV2 Play, og den kan desuden følges på WTATV.com.

Efterfølgende følger ATP kvartfinalen mellem 7. seedede Kevin Anderson (RSA) og Borna Coric (CRO), der vandt NextGen opgøret mod Taylor Harry Fritz (USA) i 1/8-finalen, og den bliver ikke vist på TV3 Sport, som ifølge TV-guiden viser Unibet Premier League Darts fra Nottingham kl. 2000 – 2330.
I stedet henvises til Viaplay, og kampen kan endvidere ses på Tennistv.com.

Til gengæld kan begge de kampe, som afvikles henholdsvis kl. 17 og 19 lokal tid, følges på TV i Danmark natten til fredag.
Kl. 0100cet er WTA kvartfinalen mellem 8. seedede Venus Williams (USA) og 27. seedede Carla Suarez Navarro (ESP) programsat på TV2 Sport, og efterfølgende – tidligst kl. 0300cet – afvikles ATP kvartfinalen mellem 1. seedede Roger Federer (SUI) og  21-årige no. 23 Hyeon Chung (KOR), der i slutningen af 2017 vandt samtlige kamp i Milan, hvor de bedste spillere fra næste generation dystede mod hinanden.

Livstream fra ATP Challenger

I “Dagens kampe” er der altid herunder links til livestreaming.com/ATP fra ATP Challenger turneringer, og efter at Frederik Løchte Nielsen tabte i kvalfinalen i single i Drummondville, har han spillet 1/8-finale i double, og sammen med Joris De Loore (BEL) vandt de over 2. seedede Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8].
Der er der link til at gense kampen.

Ved ATP Challenger i Irving, Texas har Elias Ymer (SWE) vundet over Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 3-6, 6-3.
Der er link til 1/8-finalen, hvor Svenskeren møder 4. seedede Marton Fucsovics (HUN)  tor 1900cet


#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram fredag-lørdag (semifinaler)

Begge kampe vises på TV2 Sport og WTATV.com

Stadium 1 – start lørdag 0300cet
(8) Venus Williams (USA) vs. (20) Daria Kasatkina (RUS)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64
Øverste halvdel:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
nederste halvdel
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 1-6, 7-6(3), 6-2
Qiang Wang (CHN) vs. (14) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (17) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 5-7, 6-3

(8) Venus Williams (USA) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 6-4
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-3, 6-3
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Sofya Zhuk (RUS) 6-4, 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 7-5, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 7-5, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-4, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 5-7, 6-1
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-1, 7-6(2)

(8) Venus Williams (USA) vs. (21) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(6), 6-4
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (WC) Danielle Collins (USA) 6-2, 64
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-1
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 7-5

Kvartfinale (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-7(5), 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-3
(8) Venus Williams (USA) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-2
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

Spilleprogram torsdag-fredag (kvartfinaler øverste halvdel)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 2000, TV3 Sport fra 2100

Stadium 1 – start 2000cet:
(18) Sam Querrey (USA) vs. (32) Milos Raonic (CAN)
NB 2200: (6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (31) Philipp Kohlschreiber (GER)
Double kamp

Stadium 2 – NB 2300cet: Double kamp

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4
== (nederste halvdel)
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 7-5
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (9) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 5-7, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (LL) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (10) Novak Djokovic (SRB)7-6(3), 4-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (15) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(3), 7-5
Pierrre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-3

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. (25) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (20) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 4-6, 6-1
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (12) Tomas Berdych (CZE) 6-4, 6-4
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 3-6, 6-4, 4-2 Ret’d
Taylor Fritz (USA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(1)
Borna Coric (CRO) vs. (13) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 7-5
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 7-6(1), 7-6(3)

(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (8) Jack Sock (USA) 7-6(6), 4-6, 6-4
(18) Sam Querrey (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND)6-7(4), 6-4, 6-4
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) Dudi Sela (ISR) 7-6(5), 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 4-6, 6-2
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (29) David Ferrer (ESP) 6-4, 7-6(3)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-1
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-2, 3-1 Ret’d
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. (30) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-3
Borna Coric (CRO) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-7(6), 6-4
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. (11) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 7-6(6)

(18) Sam Querrey (USA) vs. (28) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 6-4
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Marcos Baghdatis (CYP) – walkover
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-3
(31) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 7-6(1)

Kvartfinale (øverste halvdel)
(1) Roger Federer (SUI) vs. (23) Hyeon Chung (KOR) 7-5, 6-1
Borna Coric (CRO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 2-6, 6-4, 7-6(3)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (Uge 11)


$150.000, Shenzhen (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$75.000+H, Irving, TX (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (128/Alt) Elias Ymer (SWE) vs. (291) Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 3-6, 6-3
1/8-finale: Elias Ymer vs. [4/WC] (65) Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-3, 2-6 (fredag)

$75.000, Drummondville (CAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (546) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (776) Pavel Krainik (CAN) – walkover
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (395) Hugo Grenier (FRA) 4-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d
QFi: Frederik Løchte vs. (6) Aleksandar Vukic (AUS) 2-6, 4-6

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joris De Loore (BEL) vs. (2) Luke Bambridge/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 6-4, [10-8]

Kvartfinale: Frederik Løchte/De Loore vs. Ruben Gonzales (CHI)/Hunter Reese (USA) 6-4, 6-3

Semifinale: Frederik Løchte/De Loore vs. (PR) Frank Dancevic/Adil Shamasdin (CAN) – lørdag

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, WU Xiaomin, Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185/SE) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (286) Ivana Jorovic (SRB) 0-6, 7-5, 6-4
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (WC) Fang Ying Xun (CHN) 6-2, 1-6, 6-4
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. [2] (98) Luksika Kumkhum (THA) 1-6, 7-6(4), 6-2
Semifinale:
[3] (113) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [7] (134) Anna Blinkova (RUS) – fre 0400cet Court 3
Marta Kostyuk vs. (173) Anna Kalinskaya (RUS) – fre 0400cet Court 5

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 11)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 11)

Grade 2, V ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Vinaros (ESP) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. [5] (483) Ignacio Benzal Alia (ESP) 2-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R32: (186) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (72) Alejandro Vedri Asensi (ESP) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Simon Anthony Ivanov (BUL) vs. Zyaan Ahmed (GEr)/Carles Hernandez (ESP) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Rune/Ivanov vs. Rafael Izquierdo Luque/Jorge Plans (ESP) 6-2, 6-2
Semifinale: Rune/Ivanov vs. (1) Jesper De Jong (NED)/Wojciech Marek (POL) 4-6, 0-6


Grade 4, ITF High Coast Kramfors Junior Challenge 2018 – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) (1781) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (588) Oliver Andersson (SWE) 3-6, 2-6 (tirsdag)
(783) Leo Borg (SWE) vs. (977) Mario Aleksic (MNE) 5-7, 7-5, 3-6 (mandag)
(899) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (626) Olof Wiklund (SWE) 6-2, 6-7(4), 2-0 Ret’d

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [2] (261) Kevin Chahoud (SWE) 3-6, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Eliot Arnarp/Teodor Hessle (SWE) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Overbeck/Poulsen vs. (1) Rahul Dhokia (GBR)/Charl Morgan (RSA) – tabte walkover

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage