Monica Niculescu har tilbragt næsten 6½ time mere på banen end Caroline Wozniacki, som desuden fører 8-0 i indbyrdes opgør

Når Caroline Wozniacki i 1/8-finalen ved Premier 5, Qatar Total Open i Doha møder Monica Niculescu, peger alt i retning af dansk sejr.
For det første har Niculescu i de 8 tidligere opgør ikke vundet en eneste gang, og  kun en enkelt gang har rumæneren vundet et enkelt sæt, da hun på gruset i Madrid ved deres sidste opgør i 2017 vandt 2. sæt efter tiebreak.
I samtlige andre opgør har det været stensikre sejre til Caroline, som i gennemsnit har afgivet knap 5 partier pr. kamp.

Desuden blev det i Carolines første kamp mod Carina Withoeft klart, at hun fortsat spiller på et stabilt højt niveau, da hun “lammetævede” tyskeren 6-2, 6-0.
Skal man finde et “hår i suppen”, kan man påpege at Caroline undervejs slækkede en smule på koncentrationen, hvilket bevirkede at hun en enkelt gang fik brudt sin serv efter et parti med 3 dobbeltfejl, og i 1. sæt viste statistikken hele 8 uprovokerede danske fejl, og der er næppe tvivl om, at Caroline med sin nuværende form og selvtillid er i stand til at gå et gear eller to op, hvis det bliver nødvendigt.

Caroline nåede kun at være på banen i 57 minutter, inden sejren var i hus, og derfor møder hun langt mere udhvilet op til kampen end Niculescu, der har været igennem 4 kampe, hvoraf 1. runde mod Maria Sharapova varede 2 timer 39 minutter, og i onsdagens 2. runde var hun på banen i 2 timer 13 minutter, inden 14. seedede Magdalena Rybarikova (SVK) var nødt til at trække sig, da Niculescu førte 6-7(6), 6-2, 3-0.

Når man dertil lægger de 2 kvalkampe lørdag-søndag, har Niculescu været i kamp næsten 6½ time mere end Caroline, hvis fysiske form ingen anden på WTA-touren kan overgå, og derfor er der absolut intet, der taler for rumænsk sejr, som i givet fald må betegnes som en kæmpe-sensation.

Derfor kan man godt tillade sig at se bort fra princippet om 1 kamp ad gangen og se frem mod kvartfinalen, hvor modstanderen findes i torsdagens sidste kamp mellem 8. seedede Angelique Kerber (GER) og 10. seedede Johanna Konta (GBR), som spiller umiddelbart efter Carolines kamp, der ligesom onsdagens kamp er programsat til tidligst kl. 1700.

Da der først er håndbold på TV2 Sport fra kl. 2000, bliver kampen med næsten 100 procents sikkerhed vist på TV2 Sport, som onsdag ikke nåede at vise en spændende 2. runde kamp til ende, da Petra Kvitova (CZE) vandt 6-7(3), 6-3, 6-4 over Agnieszka Radwanska (POL), selvom kampen nåede at blive færdig spillet, inden håndboldkampen mellem Viborg og Silkeborg-Voel gik i gang.
I stedet blev vist en længere optakt til håndboldkampen, hvor Trine Jensen fik lejlighed til at demonstrere sin evne til at stå på hænder op ad en væg.

TV2 Sport indleder transmissionen fra Doha kl. 1150, og der bydes igen på en perlerække af opgør.
Kl. 1200 indleder 4. seedede Garbine Muguruza (ESP) mod Sorana Cirstea (ROU), og derefter møder 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) den 18-årige kvalspiller Catherine (CiCi) Bellis (USA), som spås en glorværdig karriere, og med sejre over både Daria Kasatkina (RUS) og Madison Keys (USA), som endda måtte indkassere “æg” (0-6) i 3. sæt, gav hun nye eksempler på, at der kan være noget om snakken.

Eftermiddagens sidste kamp kan blive afgørende for, om Caroline også efter næste uges turnering i Dubai, hvor hun ikke selv deltager, men mister 585 point fra ranglisten, fortsat vil være no. 1 på ranglisten.
Hvis 2. seedede Simona Halep (ROU) vinder over 13. seedede Anastasija Sevastova (LAT), vil Halep nemlig til den tid være no. 1, hvis ikke Caroline vinder titlen i Doha.
Sandsynligheden for rumænske sejr er dog temmelig stor, idet Halep har vundet de seneste 4 indbyrdes opgør med overbevisende cifre i 2 sæt, og i onsdagens 2. runde kamp mod Ekaterina Makarova (RUS) var Halep suveræn, da hun vandt 6-3, 6-0.

Torsdag fortsætter Roger Federer (SUI) jagten på at blive den ældste nogensinde som no. 1 på ATP-ranglisten, da den belgiske kvalspiller no. 121 Ruben Bemelmans ikke kunne forhindre schweizisk sejr 6-1, 6-2.
Det vil også være en større sensation, hvis Federer ikke også vinder i 1/8-finalen torsdag kl. 1930 mod Philipp Kohlschreiber (GER), der efter 13 forsøg fortsat aldrig har vundet over Federer.

Selvom TV3 Sport dagligt sender fra turneringen, bliver Federers kampe fortsat henvist til Viaplay, da han først spiller kl. 1930, hvor der torsdag er sammenfald med EHF Cup i håndbold.
TV3 Sport har dog 3 kampe på programmet om eftermiddagen fra kl. 1100, hvor 20-årige Andrey Rublev (RUS) møder Damir Dzumhur (BIH), som russeren har besejret i alle 3 indbyrdes opgør.

Derefter følger en kamp mellem de to kvalspillere Pierre-Hugues Herbert (FRA) og Daniil Medvedev (RUS), og eftermiddags-programmet afsluttes med 2. seedede Grigor Dimitrov (BUL) vs. Filip Krajinovic (SRB).
Efter Federer vs. Kohlschreiber følger Robin Haase (NED) mod den – for de fleste – ukendte 21-årige Tallon Griekspoor (NED), der er no. 262 og har fået et wildcard, som han benyttede til at ekspedere Stan Wawrinka ud i 1. runde.

Hannah og Olga eneste danskere i KB

Som omtalt i “Dagens kampe mandag” er der mulighed for at se international junior-tennis i KB, hvor der afvikles en Grade 4 ITF-turnering.
De hidtidige resultater bekræfter endnu en gang, at det som regel kun er de allerbedste danske juniorer, der kan nå igennem de første runder på dette niveau.

Efter 1. runde af hovedturneringen var det kun Jesper Andi Jørgensen og Carl Emil Overbeck, der slap videre til 1/8-finalerne hvor begge tabte 1. sæt, hvorefter de vandt 2. sæt i tiebreak, og efterfølgende tabte de 3. sæt til svenske modstandere.
Jesper tabte 1-6, 7-6(5), 2-6 til 5. seedede Gustaf Strom, og Carl Emil tabte 5-7, 7-6(4), 4-6 til Mans Dahlberg.

Hos pigerne var Hannah Viller Møller, Olga Helmi og Olivia Gram videre til 1/8-finalen, hvor Olivia tabte 6-7(4), 2-6 til Selena Jancijevic (FRA).
Hannah, der er seedet 1, vandt 6-0, 6-2 over Hedda Gurholt (NOR), og 4. seedede Olga vandt 6-2, 7-5 over Helena Stevic (FRA).

Dermed er Hannah og Olga eneste danske deltagere, når der torsdag spilles kvartfinaler, og her indleder Olga allerede kl. 0900 mod Lisa Zaar (SWE) på bane 5, hvor Hannah derefter møder Selena Janicivic (FRA), og begge ser formentlig gerne, at flest mulige møder op og støtter dem, hvis man alligevel er tidligt oppe.

Adam Blicher, Rebekka La Cour Hillingsø, Olga Helmi, Hannah Viller Møller
Foto: Adam Blicher – Olga og Hannah (fra højre) ved EM U16 2016 sammen med Adam Blicher og Rebekka La Cour Hillingsø

Genveje:.

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1200cet
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU)
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Catherine Bellis (USA)
(2) Simona Halep (ROU) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT)
NB 1700: (1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Monica Niculescu (ROU)
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (10) Johanna Konta (GBR)

Court 1 – start 1330cet
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS)
(9) Julia Goerges (GER) vs. Mihaela Buzarnescu
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (16) Petra Kvitova (CZE)
Double kamp

Court 2 – start 1200cet
5 Double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 1150 til 2000. TV2 Play fra kl. 2000.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (WC) (520) Fatma Al Nabhani (OMA)
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-2, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (14) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-7(6), 6-2, 3-0 Ret’d
(10) Johanna Konta (GBR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-2
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-7(3), 6-3, 6-4
(9) Julia Goerges (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 3-6, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-0
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (12) Madison Keys (USA) 2-6, 6-3, 6-0
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
Andrey Rublev (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH)
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Filip Krajinovic (SRB)
NB 1930: (1/WC) Roger Federer (SUI) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED)

TV3 Sport 1100-1700. Viaplaly fra 1930
Singlerne vises desuden på Tennistv

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 6-1, 6-2
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(1), 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Thiemo de Bakker (NED) 6-2, 6-2
(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 1-6, 6-2
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-1 Ret’d
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Gilles Muller (LUX) 6-4, 7-6(9)

(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 1-6, 7-6(5), 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(4) David Goffin (BEL) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-4
Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Marius Copil (ROU) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 3-6, 7-5
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4 7-6(5)

1/8-finale (udvalgte)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA) (opdateres)
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-2
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
Frances Tifoe (USA) vs. Dudi Sela (ISR)
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO)
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA)
NB 0130: (2) Sam Querrey (USA) vs. Mikhail Youzhny (RUS)
Double kamp

Alle kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 4-6, 6-4, 6-2
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5, 6-1
(5) Key Nishikori (JPN) vs. (WC) Noah Rubin (USA) 7-5, 6-3

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (7) Steve Johnson (USA) 1-6, 6-3, 7-6(7)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(1), 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-2
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA) 6-3,7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Sam Querrey (USA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
Radu Albot (MDA) vs. (3) John Isner 7-6(5), 3-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-4
(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 7-6(5)
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(5), 7-5, 4-1 Ret’d

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1800cet
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Guilermo Garcia-Lopez (ESP)
(LL) Gastao Elias (POR) vs. Federico Delbonis (ARG)
NB 2245: Dusan Lajovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA)
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG)

Tennistv viser kun kampen Lajovic vs. Monfils

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-4, 6-4
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-7(4), 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (7) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-4, 6-3
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-0, 6-3
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(LL) (114) Gastao Elias (POR) vs. (SE) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. 6-3, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

1/8-finale (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Thomaz Bellucci (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
Aljaz Bedene (SLO) vs. (3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 3-6, 7-5, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(7)
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (158) Gleb Sakharov (FRA) – tor ca. 1900cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (348) Yannick Jankovits (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(LL) (944) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) (883) Bogdan lonut Apostol (ROU) 6-7(4), 6-2, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen vs. (541) Ronnie Schneider (USA) 2-6, 4-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Igor Sijsling/Boy Westerhof (NED) 7-6(4), 6-1
Kvartfinale: Løchte/Heliovaara vs. Billy Harris/Evan Hoyt (GBR) 7-6(4), 6-4
Semifinale: Løchte/Hellovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) – tor NB 1600cet


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) 1-6, 2-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$25.000, SURPRISE TENNIS CLASSIC, AZ (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

R32: [8] (181) Julia Boserujp (USA) vs. (208) Elitsa Kostova (BUL) – tor 0200cet


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 3-6, 5-7 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 1, 38th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (525) Franco Roncadelli (URU) 6-3, 2-6, 6-4
R32: Eric Vanshelboim vs. [11] (60) Joao Ferreira (BRA) 0-6, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) Alan Benitez Garcia/Lucas Carlos Ribas Chichigno (PAR) 2-6, 6-0, [10-6]
1/8-finale: Vanshelboim/Nguyen vs. (5) Juan Manuel Cerundolo (ARG)/Sebastian Rodriguez (PER) – ons ca. 1730cet


Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE) 1-6, 7-6(5), 2-6 (onsdag)
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE) 5-7, 7-6(4), 4-6

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) 6-2, 3-6, [11-13] (tirsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) 3-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 2-6
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale (udvalgte)
Hannah Viller Møller vs. (1024) Hedda Gurholt 6-0, 6-2
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA) 6-2, 7-5

Kvartfinale
Hannah Viller Møller vs. (593) Selena Janicijevic (FRA) – tor ca 1030 C5
[3] (222) Ester Adeshina (GBR) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) – tor 0900 C5
Olga Helmi vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) – tor 0900 C5
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) – tor 0900 C7

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-1, 6-1
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Francati/Møller vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 4-6, 6-3, [9-11] (onsdag)
Gullacksen/Laursen vs. (2) Caijsa Wilda Hennemann/Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6 (onsdag)


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0, 6-0
R32: Elmer Møller vs. [13] (651) Filip Misolic (AUT) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (141) Bora Sengul (TUR) – tor NB 0800cet

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Halil Aydogdo (TUR)/Nikita Revin (UKR) 7-5, 6-2
1/8-finale: Elmer/Andrejic vs. (7) Umut Akkoyun/S Mert Ozdemir (TUR) 6-7(5), 7-5, [10-4]
Kvartfinale: Elmer/Andrejic vs. (4) Nikita Chuev/Elisey Kalashnikov (RUS) – tor NB 1030cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage