Dagens kampe torsdag 11. januar: Julia Boserup indleder kval i Australian Open

244
Julia Boserup
Foto: Boserup
I 2017 nåede Julia Boserup 2. runde i Australian Open. Torsdag morgen dansk tid indleder hun forsøget på igen at kvalificere sig til hovedturneringen

Dansk-amerikanske Julia Boserup vandt sidste år alle 3 kampe i kvalifikationen til Australian Open, og i 1. runde af hovedturneringen sendte hun den tidligere French Open vinder Francesca Schiavone (ITA) ud, inden hun i 2. runde tabte til 11. seedede Elina Svitolina (UKR).

Denne præstation blev belønnet med 110 point, som bidrog til at hun opnåede et af sine erklærede karriere-mål at komme i top 100, og i juni 2017 opnåede hun sin højeste rangering som no. 80.

Portræt: Top 100 giver Julia Boserup nye muligheder

Efterfølgende har både skader og sygdom samt en række tidlige exits fra flere turneringer bevirket, at Julia igen er ude af top 100, og lige nu er hun no. 135 med 447 point, og natten til torsdag dansk tid indleder hun forsvaret af de 110 point, når hun i 1. kvalrunde ved Australian Open møder no. 156 Cagla Buyukakcay (TUR), som hun tidligere har besejret 6-4, 6-4 i Eastbourn i 2015, men i Charleston 2016 fik Buyukakcay revanche, da hun vandt en uhyre tæt kamp 9-7 i 3. sæts tiebreak.

Kvalkampene kan følges på livestream fra midnat dansk tid på det link, som er anført herunder.
Hos mændene blev kvalifikationen indledt onsdag, hvor både Elias Ymer (SWE) og Casper Ruud (NOR) er videre til 2. kvalrunde.
Torsdag afvikles 1. kvalrunde hos kvinderne, hvor Julia spiller 4. kamp på Court 20, og der tages desuden hul på 2. runde hos mændene, hvor Elias Ymer spiller 5. kamp på Court 8.

Ved WTA Premier i Sydney vandt 1. seedede Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 7-6(6) over Kiki Bertens (NED), men efterfølgende har hun trukket sig fra turneringen med en skade, og derfor er Daria Gavrilova, der vandt det australske lokal-opgør mod Samantha Stosur 6-4, 6-2, direkte videre på walkover til semifinalen mod vinderen af Barbora Strycova (CZE) vs. Ashleigh Barty (AUS), der formentlig kan følges på TV2 Sport ved 05-tiden som “opvarmning” til Dominika Cibulkova (SVK) vs. Angelique Kerber (GER) og – tidligst kl. 09 – Camila Giorgi (ITA) vs. Agnieszka Radwanska (POL).
Ganske vist siger en TV-guide, at TV2 Sport – formentlig for 117. gang – genudsender Wozniackis største sejr kl. 0430, men mon ikke de alligevel viser live tennis?

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Onsdag morgen kunne man på Livestream.com følge Frederik Løchte Nielsen i både single og double. Det blev dog til nederlag i begge kampe, som kan genses ved at scrolle ned til ATP Challenger turneringen i Bangkok.

Både Sebastian Grundtvig og Holger Vitus Nødskov Rune spillede 1/8-finale ved Grade 4 turneringer i henholdsvis Malmø og Abu Dhabi.
Sebastian var som tidligere omtalt – lidt unødvendigt – i 3 sæt, da han vandt 2. runde kampen mod Toby Samuel.

ITF Junior Malmø: Sebastian Grundtvig videre efter unødvendigt overarbejde

I 1/8-finalen mod 14. seedede Fynn Kuenkler (GER) kunne Sebastian nøjes med 2 sæt, da han vandt 6-4, 6-3.
Torsdag kl. 0930 møder Sebastian 5. seedede Gustaf Strom (SWE), som i sidste uge vandt 6-3, 6-1 over Sebastian ved SALK Open.

Carl Emil Overbeck er stadig med i turneringen, hvor han sammen med Eric Van Nunen (SWE) spiller semifinale torsdag.

Foto: Sportsfotograf.com. – Holger Vitus Nødskov Rune

Holger gennemførte et sandt comeback i Abu Dhabi, hvor han i 1/8-finalen mod Flavio Cobolli (ITA) var bagud 1-5 i 3. sæt, men han viste stor mental styrke og kæmpede sig tilbage og vandt kampen 3-6, 6-0, 7-6(6).
I kvartfinalen torsdag møder han Guy Den Ouden (NED).

Holger er desuden i semifinalen i double sammen med Matei Adrian Georgescu (ROU).

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5

Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs.(6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4

1/8-finale
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 6-4
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4

Alison Riske (USA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) – walkover
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-4
(Q) Heather Watson (GBR) vs, (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-2, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA) 7-6(5), 6-1
(Q) Heather Watson (GBR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-0, 6-4
(2) Elise Martens (BEL) vs. Monica Niculescu (ROU) – walkover
Double kamp

Semifinaler fredag

Centre Court – start 0200cet
Double kamp
NB 0400: (2) Elise Martens (BEL) vs. (Q) Heather Watson (GBR)
NB 0700: Double kamp
NB 0900: (5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Michaela Buzarnescu (ROU)

TV-dækning:
WTATV.com  fra 0200
TV2 Play 2 fra 0400

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Semifinaler fredag

Ken Rosewall Arena – start 0400cet
Daria Gavrilova (AUS) vs. Ashleigh Barty (AUS) – WTA
NB 0500: (4) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS)
NB 0900: (Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
NB 1000: Benoit Paire (FRA) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS)

Show Court 1 – start 0600cet
Doubles finaler – APT og WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser WTA kampe fra Ken Rosewall Arena og Court 1
TV2 Sport viser begge WTA semifinaler

TV-dækning ATP
Eurosport 1: 0430-0600
Eurosport 2: 1030-1255

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 6-4, 1-6, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Agnieszka Radwanska (POL vs. (4) Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

1/8-finale
(1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kiki Berens (NED) 6-3, 7-6(6)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4, 6-1
Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 7-6(4), 6-1

(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-6(7), 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 7-6(4), 6-0
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-4, 6-4
Angelique Kerber (GER) vs. (2) Venus Williams (USA) 5-7, 6-3, 6-1

Kvartfinale (udvalgte)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (1/WC) Garbine Muguruza (ESP) – walkover
Ashleigh Barty (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-1
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 6-2

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. (SE) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-4
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

1/8-finale
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (1) Albert Ranos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-1

(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 3-0 Ret’d
Feliciano Lopez (ESP) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(1)
Benoit Paire (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 3-6, 6-1
(2) Gilles Muller (LUX) vs. (WC) John Milman (AUS) 7-6(5), 6-4

Kvartfinale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs.  (2) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL) 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 0-6, 7-6(6), 6-3
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 7-6(7), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Donald Young (USA) 6-7(8), 6-4, 6-2
Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 61, 3-6, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-2

1/8-finale
Peter Gojowczyk (GER) vs. (1) Jack Sock (USA) 6-3, 6-3
Robin Haase (NED) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK) 7-6(4), 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Sam Querrey (USA) 6-4, 6-7(10), 7-6(5)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-2, 6-1

(7) David Ferrer (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-1
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) John Isner (USA) 76(3), 5-7, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Pablo Cuevas (URU) 6-2, 7-6(4)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Kvartfinaler torsdag

Kvartfinale
Robin Haase (NED) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(1), 6-2
(7) David Ferrer (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-3, 6-2
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(4), 6-3

Semifinaler fredag

Centre Court – start 0300cet
Double kamp
NB 0500: (5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Robin Haase (NED)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Ferrer (ARG)

Grandstand – start 0400cet
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R128: man-tir 15-16. januar
R64: ons-tor 17-18. januar
R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi Men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) – fre 3. match C5
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) – 1. match C12

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mathias Bourgue (FRA) – fre 2. match C7
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) – fre 2. match C3

Eurosport Player viser kampe fra kvalifikationen fra onsdag kl. 0000cet

TV-dækning torsdag:
Eurosport Player: 2350-1400 (2 baner)
Eurosport 1: 0700-1000
Kvalkampe kan desuden følges på flere baner på https://ausopen.com/watch-live

Tilføjelse: Førnævnte link fungerede ved onsdagens kvalkampe, men ved starten natten til torsdag fremkommer denne fejlbesked:
The live event you are trying to watch is either unavailable or has not started“.

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
Petkovic vs. (27) Kvitova
T. Maria vs. Sharapova
(5) Venus vs. Bencic
(7) Ostapenko vs. Schiavone
(24) Cibulkova vs. Kanepi
Stosur vs. Puig

Carolines 1/16-del
(30) Bertens vs. Bellis
Gibbs vs. (Q)
J. Fett vs. M. Eguchi
(2) Caroline vs. M. Buzarnescu

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(3) Muguruza vs. (8) Garcia
(4) Svitolina vs. (5) Venus
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
(30) Rublev vs. Ferrer
(11) Anderson vs. Edmund
(20) Agut vs. Verdasco

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (8) Sock
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (7) Goffin

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) 4-6, 2-6 (onsdag)

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) – tor 0400cet C4

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) 3-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) 6-2, 6-7(2), [4-10] (tirsdag)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [10] (473) Loris Pourroy (FRA) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) 6-4, 6-3

Kvartfinale:
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [8] (420) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 6-1
[4] (284) Anton Ornberg (SWE) vs. (1061) Nino Ehrenschneider (GER) 6-4, 6-3
[3] (256) Kevin Chahoud (SWE) vs. [12] (516) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-2
Sebastian Grundtvig vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-7(3), 3-6 (torsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) 7-5, 1-6, [11-9]
Semifinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (1) Johan Garpered/Anton Ornberg (SWE) – tor NB 1100 C2

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) 0-6, 6-2, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) 3-6, 6-0, 7-6(8)
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale (torsdag)
Holger Rune vs. (1137) Guy Den Ouden (NED) 7-5, 7-5
[3] (262) Mann Shah (IND) vs. [5] (288) Alibek Kachmazov (RUS) – ca. 0930cet C3
[8] (350) Ivan Denisov (RUS) vs. (545) Karol Paluch (POL) – 0800cet C4
Connor Thomson (GBR) vs. (Q) (1340) Fons Van Sambeek (NED) – 0800cet C3

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61, [10-8]
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) 6-3, 6-2
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. Karol Paluch (POL)/Connor Thomson (GBR) – tor NB 1030cet

Grade 4, China Junior 2, Szhenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hanwen Li (CHN) 6-1, 6-2

Uge 3

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) – fre NB 0100cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)