Caroline Wozniacki fører 10-6 i indbyrdes opgør mod Agnieszka Radwanska, og hun kan overhale Elina Svitolina på ranglisten

Inden kampene i 3. runde i Toronto er Elina Svitolina (UKR) stadig foran Caroline Wozniacki på ranglisten, men hvis begge vinder torsdagens kampe, vil Caroline passere Svitolina på 5. pladsen, selvom de begge vil optjene 190 point, som erstatter spillernes 16. bedste resultat.

Da Svitolinas 16. bedste er 185 point fra Moskva og Carolines er 105 fra Wuhan, kan Caroline akkurat snige sig 5 point foran Svitolina, hvis de herefter når lige langt i turneringen.

De første to runder tyder på, at Agnieszka Radwanska (POL) er på vej til at genfinde formen, så Caroline skal formentlig yde en toppræstation, hvis hun skal udbygge den indbyrdes føring mod veninden til 11-6.
Svitolina møder efter midnat Venus Williams (USA), som vandt 7-5, 7-5 over Carolines “banemand” ved finalen i Båstad, Katerina Siniakova (CZE).

Det lykkedes ikke for Simon Friis Søndergaard at optjene point til ATP-ranglisten, da han tabte i 1. runde af hovedturneringen i Edwardsville.

Samtidig med at der afvikles DM i Hareskov-Værløse afvikles en Tennis Europe Category 3 U12 turnering i KB, hvor Zoe Du Pasquier Jensen og UM-vinderen Emilie Just-Bomholt er i kvartfinalen i Girls singles. Det samme er Oliver Steines hos drengene.

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – start 1700cet
1700: [1] Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN)
NB 1900: [10]  Agnieszka Radwanska (POL) vs. [6] Caroline Wozniacki (DEN)
Næste: Barbora Strycova (CZE) vs. [2] Simona Halep (ROU)
NB 0100: [5] Elina Svitolina (UKR) vs. [9] Venus Williams (USA)
Næste: (Q) Ashleigh Barty (AUS) vs. [4] Garbine Muguruza (ESP)

Grandstand – start 1700cet
1700: Catherine Bellis (USA) vs. Caroline Garcia (FRA)
NB 1800: Lucie Safarova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (USA)
Næste: Double kamp
NB 2300: [3] Angelique Kerber (GER) vs. Sloane Stephens (USA)

Court 1 – start 1700cet
3 double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 1810.
WTATV sender fra 3 baner og viser formentlig også double kampe.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
TV3 Sport 2/Viaplay – Tennistv.com – tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: Gael Monfils (FRA) vs. [12] Roberto Bautista Agut (ESP)
NB 2030: David Ferrer (ESP) vs. [2] Roger Federer (SUI)
NB 0030: [9] David Goffin (BEL) OR Hyeon Chung (KOR) vs. Adrian Mannarino (FRA) OR [6] Milos Raonic – Possible Court Change
Næste: [1] Rafael Nadal (ESP) OR Borna Coric (CRO) vs. (WC) Denis Shapovalov (CAN)

Banque Nationale – start 1830cet
1830: Jared Donaldson (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG)
Næste: [7] Grigor Dimitrov (BUL) vs. Robin Haase (NED)
Næste: Kevin Anderson (RSA) vs. Sam Querrey (USA) OR [8] Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
NB 0030: [4] Alexander Zverev (GER) OR Richard Gasquet (FRA) vs. Paolo Lorenzi (ITA) OR [16] Nick Kyrgios (AUS) – Possible Court Change

Court 9 – start 1830cet
4 double kampe

TV3 Sport 2/Viaplay sender live fra kl. 1830
Tennistv.com viser kampe fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32: (578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 4-6 (tirsdag)
R32: [7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA) 4-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) 7-6(1), 2-6, 6-3

Hovedturnering:

R32: (Q) Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [7] (607) Genaro Alberto Olivieri (ARG) 4-6, 2-6 (onsdag)

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Quooker Copenhagen TE U12, KB – Grus

Girls singles

Kvalifikation:
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. June Bjork (SWE) 1-6, 0-6

Hovedturnering:
R32:
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Grete Kjaergaard (SWE) – walkover
Emma Zulkic (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 0-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 5-7, 6-7(6)
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 3-6, 2-6
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 7-5, 1-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. (LL) Liva Kornelia Morgensen (DEN) 6-3, 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Edit Cosmo (SWE) 6-3, 6-2
(WC) Opheli Mille Ruus (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 6-2, 6-2
Chili Alberthe Emilie Jensen (DEN) vs. (Q) Ekaterina Ivanova (RUS) 1-6, 3-6
(Q) Alberte Kleis Giersloev Jørgensen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 6-3, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Naomi Von Oesen (GER) 6-2, 6-1
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Georgia Elizabeth Okropiridze (LAT) 1-6, 7-6(2), 6-2
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Miezl Lina Gutzeit (GER) 3-6, 6-3, 6-2
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Emilia Korseth (NOR) 4-6, 6-1, 2-6
Nelli Zsigri Dyndgaard (DEN) vs. (Q) June Bjork (SWE) 0-6, 1-6
Mille Mørk (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 0-6, 1-6

1/8-finale:
Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 1-6
Sarafina Olivai Hansen (DEN) vs. Annika Maria Glaser (LAT) 5-7, 4-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 0-6, 0-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-1, 6-0
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 4-6, 6-2, 2-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 6-1, 6-0
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Emilla Korseth (NOR) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 6-2, 5-7, 4-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2, 6-4

Girls doubles (udvalgte)

Semifinale
Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. June Bjork (SWE)/Stella Remander (FIN) 3-6, 6-7(3)

Boys singles

R32:
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Makar Krivoshchekov (RUS) 2-6, 0-6
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Richard Antoni (GER) 3-6, 0-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Julian Peter (GER) 7-6(7), 5-7, 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Lasse Buschmann (GER) 2-6, 6-2, 4-6
Fidel Nweke (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 2-6, 3-6
Oliver Steines (DEN) vs. Oliver Bonding (GBR) 6-1, 6-1
Conrad Schat-Holm (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 0-6
Christopher Garde (DEN) vs. Valdemar Wedell Wedellsborg (DEN) 6-0, 6-0
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Finbar Micgarvey (GBR) 7-5, 3-6, 7-5
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 0-6, 1-6
William Emil Schnack (DEN= vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Balthazar Huss (GER) 6-7(6), 6-4, 7-6(0)
Jarl August Ildor (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 0-6, 3-6
Linus Bangert (DEN) vs. Carl Labitzke (GER) 0-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Klim Krivoshchekov (RUS) 0-6, 2-6
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Jamie Luke Fichtenmeier (GER) 5-7, 5-7

1/8-finale:
Oliver Steines (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 6-3, 6-4
Christopher Garde (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 1-6
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 1-6, 6-7(3)
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Oliver Steines (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 1-6, 1-6

Boys doubles (udvalgte)

Semifinale:
Nicolas Borgsten/Christopher Garde (DEN) vs. Richard Antoni/Dominic Ducariu (GER) 4-6, 4-6

Klik på link til de enkelt rækker for at få alle resultater

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest.
På “Dagens kampe mandag 9. august” findes udvalgte resultater samt mulighed for at gense 2 af de kampe, der blev livestreamet.

Herresingle – kvartfinaler
Benjamin Hannestad (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-7(2), 6-2, 7-5

Christian Sigsgaard (Gentofte) vs. Søren Borup Wedege (HRT) 6-7(7), 6-4, 7-6(4)
August Holmgren (Gentofte) vs. Martin Pedersen (KB) 6-4, 6-2
Nicolai Ferrigno (KB) vs. Johannes Ingildsen (KB) 6-4, 7-6(4)

Damesingle – kvartfinaler
Maria Jespersen (Gentofte) vs. Emilie K.S. Hansen (Greve) 6-2, 6-2
Hannah Viller Møller (HIK) vs. Alisha Ali Hussain (Birkerød) 6-0, 6-1
Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. Amanda Rommetveit Rohde (KB) 6-1, 6-1
Mai Grage (KB) vs. Julie Noe (KB) 6-0, 6-1

Mixdouble – finale
[1] Maria Jespersen/Christian Sigsgaard (Gentofte) vs.
[2] Caroline Fricke/August Holmgren (Gentofte) 7-5, 6-2

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/

Billeder fra DM