19-årige Stefanos Tsitsipas, der sendte Philipp Kohlschreiber ud i Dubai, møder i kvartfinalen 34-årige Malek Jaziri, som har sendt både Grigor Dimitrov og Robin Haase ud

TV3 Sports seere kan torsdag kl. 14 overvære en kvartfinale mellem to generationer, som begge har fået tildelt wildcard og  overraskende er nået frem til kvartfinalen ved ATP 500 turneringen i Dubai.

19-årige Stefanos Tsitsipas (GRE) har i de 2 første runder været i 3 sæt, hvor han først vandt 6-2, 6-7(5), 6-3 over Mikhail Kukushkin (KAZ), hvilket ikke behøver at blive opfattet som en større overraskelse, men det var mere uventet, at 6. seedede Philipp Kohlschreiber (GER) blev sendt samme vej med cifrene 4-6, 6-3, 6-4.

Den største sensation blev dog leveret, da 34-årige Malek Jaziri (TUN) – billedet herover – sendte 1. seedede Grigor Dimitrov (BUL) ud af turneringen, og i onsdagens 2. runde fulgte han op med sejr i 2 tiebreaks 7-4, 7-3 over Robin Haase (NED).

Inden opgøret mellem de førnævnte wildcard-spillere viser TV3 Sport fra kl. 1205 et andet “generations-opgør”, når 3. seedede 29-årige Roberto Bautista Agut (ESP) møder 21-årige Borna Coric (CRO), der har sendt de 2 franskmænd Richard Gasquet og Benoit Paire ud i de første runder.

2. seedede Lucas Pouille reddede dog den franske ære, da han vandt 6-4 3-6, 6-3 over Karen Khachanov (RUS), som han få dage forinden tabte til i finalen ved ATP 250 i Marseille 5-7, 6-3, 5-7, og han møder ved 16-tiden 8. seedede Yuichi Sugita (JPN).

TV3 Sport sender ifølge TV-guiden tennis fra Dubai indtil kl. 1730, hvorefter der henvises til Viaplay, hvor man kan følge den sidste kvartfinale mellem 7. seedede Filip Krajinovic (SRB) og Evgeny Donskoy (RUS).

Alle kvartfinalerne kan desuden følges på Tennistv.com, som fra 1830 viser kvartfinaler fra ATP 250 i Sao Paolo.

Spilletider for WTA 125K Indian Wells og ATP/WTA Acapulco natten til fredag dansk tid opdateres senest torsdag formiddag.


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 9)

WTA International + ATP 500, Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC, Acapulco (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Spilleprogram torsdag 

Se under TV-dækning WTA og ATP herunder

WTA International, Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC, Acapulco (MEX) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com (flere baner), TV2 Play (fra tirsdag?) – tidligst kl. 2300cet

Deltagere: Stephens, Mladenovic, Gavrilova, Zhang, Begu, Cornet, Tsurenko, T. Maria m.fl.

TV-dækning torsag-fredag

Grand Stand Caliente – start torsdag 2300cet (WTA)
(1) Sloane Stephens (USA) vs. Stefanie Voegele (SUI)
(3/WC) Daria Gavrilova (AUS) vs. Veronica Cepede Royg (PAR)
(2) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (7) Lesia Tsurenko (UKR)
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE)

Cancha 2 – start torsdag 2300cet (WTA)
4 Double kampe

WTATV.com viser alle WTA. Singler vises desuden på TV2 Play

Singles kvalifikation (udvalgte)
Q16: (4) Rebecca Peterson (SWE) vs. Elitsa Kostova (BUL) 7-5, 6-1
QFi: Rebecca Peterson vs. (7) Olivia Rogowska (AUS) 6-2, 6-1

R32 
(1) Sloane Stephens (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-0
(Q) Arantxa Rus (NED) vs. (WC) Kayla Day (USA) 4-6, 6-1, 6-0
Maria Sakkari (GRE) vs. Lara Arrubarrena (ESP) 6-3, 7-6(1)
Stefanie Voegele (SUI) vs. (8) Tatjana Maria (GER) 6-2, 7-5
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-1
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 7-5, 7-5
Monica Puig (PUR) vs. (Q) Dayana Yastremska (UKR) 2-6, 6-4, 5-0 Ret’d
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4

(5) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 6-4
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Belinda Bencic (SUI) 4-6, 7-6(1), 6-3
(WC) Renata Zarazua (MEX) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-4
(3/WC) Daria Gavrilova (AUS) vs. Madison Brengle (USA) 4-6, 6-3, 6-3
(7) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 6-1
Arina Rodionova (AUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-2, 1-0 Ret’d
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-5, 4-6, 6-1
(2) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Amandine Hesse (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 5-7, 7-6(6), 6-0
Stefanie Voegele (SUI) vs. Maria Sakkari (GRE) vs. 6-3, 6-4
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Jil Teichmann (SUI) 7-6(5) 6-4
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Monica Puig (PUR) 6-1, 6-4

Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (5) Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(3), 6-1
(3/WC) Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Renata Zarazua (MEX) 7-5, 6-3
(7) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Arina Rodinova (AUS) 6-3, 6-1
(2) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 3-6, 6-3, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-acapulco-mexico-1002#orderofplay


ATP 500, Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC, Acapulco (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (32 kampe)

Afbud fra 1. seedede Rafael Nadal (ESP), som erstattes af (LL) Tara Daniel (JPN)

TV-dækning torsdag-fredag

Cancha Central – start 2300cet (ATP)
Feliciano Lopez (ESP) vs. Jared Donaldson (USA)
NB 0030: (2) Alexander Zverev (GER) vs. Ryan Harrison (USA)
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Hyeon Chung (KOR)
NB 0500: (3) Dominic Thiem (AUT) vs. Juan Martin del Potro (ARG)

Cancha 3 – start 2300cet (ATP)
4 Double kampe

Alle singlekampe vises på Tennistv. TV3 Sport sender fra torsdag 2330

R32
Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Tara Daniel (JPN) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3
Jared Donaldson (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2, 3-2 Ret’d
Matthew Ebden (AUS) vs. (7) Sam Querrey (USA) 6-3, 1-6, 7-6(5)
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (4/WC) Jack Sock (USA) 7-5, 7-6(3)
Hyeon Chung (KOR) vs. Donald Young (USA) – 7-6(5), 6-1
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 7-5, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 6-3

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-1, 6-2
David Ferrer (ESP) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-4, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-7(3), 6-3, 6-1
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 5-7, 7-5
Ryan Harrison (USA) vs. (8) John Isner (USA) 6-3, 7-6(5)
Diego Schwartzman (ARG) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. (WC) Lucas Gomez (MEX) 6-3, 6-2
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-5

1/8-finale
Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3, 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 6-1
Hyeon Chung (KOR) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA) 6-3, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4

(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Ferrer (ESP) 6-4, 4-6, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-3
Ryan Harrison (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-6(6), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/acapulco/807/daily-schedule


ATP 500, Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (32 kampe)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1200cet
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Borna Coric (CRO)
NB 1400: (WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (WC) Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 1600: (2) Lucas Pouille (FrA) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN)
(7) Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS)

 

Court 1 – start 1100cet
3 Double kampe

TV3 Sport 1205-1730.
Tennistv.com viser alle singler

R32
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. (1) Grigor Dimitrov (BUL) 4-6, 7-5, 6-4
Robin Haase (NED) vs. (Q) Quentin Halys (FRA) 7-5, 2-6, 6-4
(WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 6-7(5), 6-3
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Gleb Sakharov (FRA) 6-4, 6-2
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 6-4, 7-6(8)
Benoit Paire (FRA) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) 5-7, 6-4, 6-1
Borna Coric (CRO) vs. (5) Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3

(7) Filip Krajinovic (SRB) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 0-6, 6-2, 6-2
(WC) Marcos Baghdatis (CYP) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-2
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (LL) Blaz Kavcic (SLO) 6-3, 6-4
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-3, 6-4
(8) Yuichi Sugita (JPN) vs. (SE) Ilya Ivashka (BLR) 7-5, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 62, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(1), 7-6(0)
(2) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-4, 6-4

1/8-finale
(WC) Malek Jaziri (TUN) vs. Robin Haase (NED) 7-6(4), 7-6(3)
(WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 6-3, 6-4
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-7(2), 6-1
Borna Coric (CRO) vs. Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-4

(7) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 7-6(2), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-1
(8) Yuichi Sugita (JPN) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(4), 6-4
(2) Lucas Pouille (FRA) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 3-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/dubai/495/daily-schedule


ATP 250, Brasil Open, Sao Paulo (BRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv.com (29 kampe)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1830cet
(6) Guido Pella (ARG) vs. Nicolas Jarry (CHI)
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Guilherme Clezar (BRA)
NB 2330: (4) Gael Monfils (FRA) vs. Horacio Zeballos (ARG)
Nicolas Kicker (ARG) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)

Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

R32 (udvalgte)
(1) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(Q) Guilherme Clezar (BRA) vs. (WC) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 1-6, 7-5
Nicolas Jarry (CHI) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 1-6, 7-5
(6) Guido Pella (ARG) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 4-6, 6-1, 6-2
(4) Gael Monfils (FRA) – bye
Horacio Zeballos (ARG) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 7-6(2), 3-6, 6-3
Nicolas Kicker (ARG) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-6(5), 6-3
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (7) Tennys Sandgren (USA) 6-0, 6-4

(5) Leonardo Mayer (ARG) vs. Gastao Elias (POR) 5-7, 7-6(10), 7-6(5)
Carlos Berlocq (ARG) vs. (WC) Thiago Seyboth Wild (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
(Q) Sebastian Ofner (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-3
(3) Pablo Cuevas (URU) – bye
(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Gerald Melzer (AUT) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Joao Domingues (POR) vs. Renzo Olivo (ARG) 2-6, 7-6(6), 7-5
(2) Fabio Fognini (ITA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(5) Leonardo Mayer (ARG) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-4
(3) Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-4, 7-6(4)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (8) Federico Delbonis (ARG) 7-6(3), 4-6, 6-4
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Joao Domingues (POR) 7-5, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sao-paulo-brazil/533/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 9)

WTA 125K, Oracle Challenger Series Indian Wells – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer
TV-dækning: WTATV.com fra mandag

Deltagere: Linette, Lepchenko, Hsieh Bondarenko, Brady, Schiavone, Vikhlyantseva, Duan m.fl.

Spilleprogram torsdag (WTATV)

(1) Magda Linette (POL) vs. (WC) Danielle Collins (USA) – 1900cet S4
(3) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA)
(8) Ying-Ying Duan (CHN) vs. Viktorija Golubic (SUI) – 2. match C15
Kristie Ahn (USA) vs. (Q) Sara Errani (ITA) – 3. match S4

Singles kvalifikation

Q16 (udvalgte)
[10] (180) Julia Boserup (USA) vs. (WC) (676) Ingrid Neel (USA) 6-1, 6-3
[7] (143) Sara Errani (ITA) vs. (218) Danielle Lao (USA) 6-4, 6-2

QFi – søndag
Julia Boserup (USA) vs. [2] (127) Naomi Broady (GBR) 6-3, 7-5, 3-6
Sara Errani (ITA) vs. (236) Claire Liu (USA) 6-3, 3-6, 6-3

R32 (udvalgte)
(WC) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 6-4
(Q) Sara Errani (ITA) vs. (5) Jennifer Brady (USA) 6-2, 6-2
Yanina Wickmayer (BEL) vs. (6) Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 4-6, 7-5, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-0
Yanina Wickmayer (BEL) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3
(4) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Richel Hogenkamp (NED) 6-3, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (2) Varvara Lepchenko (USA) 4-6, 6-1, Ret’d

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-125k-usa-1103#orderofplay

Link til ATP Challenger fra Indian Wells findes herunder


ATP Challengers (Uge 9)

$150.000+H, Indian Wells (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

R32 (udvalgte)
[4] (85) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) (234) Noah Rubin (USA) 6-3, 6-3
(184) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (167) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 6-4

$75.000+H, Yokohama (JPN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +8 timer

$50.000+H, Punte Del Este (URU) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 9)

$25.000, Futures de Gatineau (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: (555) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (613) Deiton Baughman (USA) 3-6, 3-6 (tirsdag)

Doubles

(1) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Gregoire Jacq (FRA) vs. Adrien Bossel (SUI)/Joris De Loore (BEL) 3-6, 2-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 9)

$15.000, 7ème Engie Open de Macon (FRA) – Hardcourt

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. [3] (904) Amandine Cazeaux (FRA) 3-6, 2-6 (lørdag)


$15.000, Soho Square Egypt F7 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles

R32: (628) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) (1065) Angelina Gabueva (RUS) 5-7, 0-6 (onsdag)

Doubles

Emilie Francati (DEN)/Britt Geukens (BEL) vs. (WC) Bojana Marinkovic (SRB)/Magdalena Stoilkovska (MKD) 6-1, 6-2
Francati/Geukens vs. (2) Berfu Cengiz (TUR)/Julia Terziyska (BUL – tor NB 1200cet

<< ) –


ITF Junior (udvalgte uge 9)

Grade A, Campeonato Internacional Juvenil de Tenis de Porto Alegre (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64:
(150) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [15] (43) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 2-6, 0-6

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Henry Von Der Schulenburg (SUI) vs. (5) Tristan Boyer/Govind Nanda (USA) – ons NB 2220cet

Girls singles hovedturnering

R64:
[11] (60) Gabriella Price (USA) vs. (121) Anastasia Iamachkine (PER) 6-2, 6-0
[14] (65) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (530) Ana Paula Melilo (BRA) 6-1, 6-0

R32
Gabriella Price (USA) vs. (257) Lucia De Santa Ana (URU) 6-2, 6-0
Clara Tauson vs. (167) Sanyukta Gawande (USA) 6-2, 6-2

1/8-finale
Gabriella Price (USA) vs. (97) Ana Geller (ARG) – tor 1300cet
Clara Tauson vs. (87) Sabina Dadaciu (USA) – tor 1300cet

Girls doubles

R32: (8) Clara Tauson (DEN)/Anastasia Tikhonova (RUS) vs. Rebeca C. Silva (POR)/Ana Paula Melilo (BRA) 6-1, 6-2
1/8-finale: Tauson/Tikhonova vs. Ana Luiza Cruz/Lorena Medeiros Cardoso (BRA) – tor NB 1530cet


Grade 3, Brooklyn Union Axnosis ITF, Pretoria (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32
[4] (202) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Connor Kruger (RSA) 6-1, 6-2
(371) Christian Lerby (NED) vs. (328) Khololwam Montsi (RSA) 6-3, 3-6, 6-2

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (1270) Kade Samuel Mindry (RSA) 3-6, 6-2, 6-2
Christian Lerby vs. [2] (159) Leyton Cronje (RSA) 7-6(4), 6-4

Kvartfinale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [5] (244) Gerhardt Marius Becker (RSA) – tor ca. 0930cet
Christian Lerby vs. [7] (277) Mate Voros (HUN) – tor 0800cet

Boys doubles

1/8-finale: (3) Holger Vitus Nødskov Rune/Christian Lerby vs. (WC) Jannik Gevers/Jandre Van Wyk (RSA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Rune/Lerby vs. (WC) Kade Samuel Mindry/Victor Putter (RSA) – tor NB 1100cet

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (383) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 6-4, 6-0
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (977) Rochelle Pienaar (RSA) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (309) Megan Basson (RSA) – tor ca. 0930cet

Girls doubles

(2) Hannah Viller Møller (DEN)/Fanni Gecsek (HUN) vs. Lize-Alet Morkel/Rochelle Pienaar (RSA) 7-6(3), 6-2
Møller/Gecsek vs. (WC) Gabriella Broadfoot/Maretha Burger (RSA) – tor NB 1200cet

ITF Junior Pretoria: Paskontrol største hindring for Rune, Møller og Lerby på vej til Sydafrika


Grade 4, ITF Porsche Gjovik Open (NOR) – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q16
[2] Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (WC) Jenny Stray Spetalen (NOR) 6-2, 6-0
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Marthina Diyani Schwencke (NOR) 6-2, 6-2
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Anine Wilberg (NOR) 6-4, 7-5

QFi
[1] (1892) Jessica Mridha (SWE) vs. Mille Haagensen (NOR) 6-4, 6-4
[2] Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Sina Thon Skjelstad (NOR) 6-2, 7-5
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [3] (2368) Emma Cecilie Sorensen (NOR) 6-3, 4-6, 6-2
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [4] (2368) Emely Kahrs (NOR) 0-6, 1-6

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1031) Elinor Storkaas (NOR) 1-6, 6-4, 1-6
(2241) Mille Elsborg (DEN) vs. (Q) (1892) Jessica Mridha (SWE) 3-6, 1-6
(Q) (2241) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (1860) Beatrice Henriette Faureng (NOR) 6-2, 6-3

1/8-finale
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (950) Maja Radenkovic (SWE) 3-6, 2-6 (tirsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage

Forrige artikelITF Junior Pretoria: Paskontrol største hindring for Rune, Møller og Lerby på vej til Sydafrika
Næste artikelTennisavisen – Marts 2018
Avatar photo
Tennisavisen.dk er Danmarks største digitale tennisunivers. Vi bringer nyheder, billeder, analyser, debat og aktuelle opdateringer fra tennisverdenen – både fra Danmark og internationalt.