Tirsdag udgår TV3 Sport 1 og 2, men ATP 1000 i Paris kan følges på den nye TV3 Sport. Ingen TV-kanaler i Danmark viser WTA Elite Trophy

Hverken TV2 Sport, TV2 Play eller WTA TV viser kampe fra WTA Elite Trophy, som afvikles for 12 af de spillere, som ikke var kvalificeret til WTA-slutspillet i Singapore, hvor TV2 Sport havde høje seertal, og da finalen blev vist på TV2 hovedkanalen, fulgte næsten 600.000 med, da kampen blev afgjort.

Sportsredaktør og tennis-kommentator Henrik Jensen vurderer, at kampen ville have haft langt flere seere, hvis den var blevet spillet ved 16-17 tiden.
Det korte varsel om, at kampen ville blive vist på hovedkanalen betyder formentlig også, at mange ikke var opmærksomme på, at kampen blev vist på TV2.

Til sammenligning fulgte ca. 115.000 med på TV2 Sport, da Caroline Wozniacki vandt semifinalen over Karolina Pliskova, hvilket illustrerer forskellen på, om en stor sportsbegivenhed vises på hovedkanalen eller på TV2 Sport.
At det ikke kun er kampe med Caroline Wozniacki, der trækker seere, kunne man blive forvisset om, da TV2 Sport har oplyst, at semifinalen mellem Venus Williams og Caroline Garcia blev fulgt på TV2 Sport af næsten 100.000 seere.

Til gengæld var der væsentlig lavere seertal hos TV3 Sport, som i sidste uge viste kampe fra de 2 ATP 500 turneringer i Wien og Basel, og det højeste registrerede seertal på TV3 Sport 2 hos Gallup var 6.000.
I denne uge må der dog forventes højere seertal ved ATP 1000 Rolex Masters i Paris, som både er en højere rangeret turnering, og der er ikke konkurrence fra WTA-slutspillet med Caroline Wozniacki, som har proklameret en tiltrængt ferie, inden hun formentlig i starten af december genoptager træningen og forberedelserne til 2018 sæsonen.

De eneste internationale turneringer, hvor der fortsat er dansk deltagelse, er 15K turneringer i Sharm El Sheikh, hvor Emilie Francati deltager for 3. uge i træk, og Stockholm Ladies, hvor 14-årige Clara Tauson har fået et “Speciel Exempt Spot” (SE), fordi hun nåede finalen i Djursholm Ladies.
Clara skal tidligst i aktion onsdag, hvor hun skal forsøge at “klare” 14-årige Klara Milicevic (SWE), som er årgang 2003 og derved en smule yngre end danskeren.

Begge de 17-årige danskere Olga Helmi og Sofia Nami Samavati har vundet 2 kampe i kvalifikationen, og de får derfor begge muligheden for at opnå et enkelt point til WTA-ranglisten, når Olga møder 8. seedede no. 757 Polina Golubovskaya (RUS), og Sofia møder Sandra Ortevall (SWE), der har fået wild card.

Clara figurerer fortsat ikke på WTA-ranglisten, da point fra weekendens finale i Stockholm først bliver registreret ved næste uges opdatering af ranglisten, hvor Clara ifølge live-rankingen er omkring no. 934.

Hverken Karen Barritza eller Frederik Løchte Nielsen klarede sig igennem kvalifikationen, da begge tabte i kvalfinalen i henholdsvis en 25K og en Challenger turnering.

Tilføjelse: Løchte var dog så “heldig”, at han er med i hovedturneringen som “Lucky Loser”, og hans kamp i 1. runde mod 5. seedede no. 118 Bjorn Fratangelo (USA) kan følges som 3. kamp efter kl. 1500cet på Livestream.

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN)– Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Gruppeinddeling

Azalea
[1] (10) Kristina Mladenovic (FRA)
(18) Julia Goerges (GER)
(22) Magdalena Rybarikova (SVK)

Bougainvillea
[2] (12) CoCo Vandeweghe (USA)
(17) Elena Vesnina (UKR)
(WC) (26) Shuai Peng (CHN)

Camellia
[3] (13) Sloane Stephens (USA)
(15) Anastasija Sevastova (LAT)
(22) Barbora Strycova (CZE)

Rose
[4] (14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
(19) Angelique Kerber (GER)
(20) Ashleigh Barty (AUS)

Doubles – Lotus
(1) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)
(3) Chen Liang/Zhaoxuan Yang (CHN)
(8) Ying-Ying Duan/Xinyun Han (CHN)

Doubles – Orchid
(2) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR)
(4) Jing-Jing Lu/Shuai Zhang (CHN)
(5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN)

Stadium tirsdag – start 0830cet
(2) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (12/WC) Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-3, 6-2
(7) Julia Goerges (GER) vs. (10) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, 7-6(5)
NB 1200: (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-3, 3-6, 6-2
Doubles: (1/O) Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) vs. (3/WC) Chen Liang (CHN)/Zhaoxuan Yang (CHN) 6-3, 7-6(3)

Stadium onsdag – start 0800cet
(1) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (10) Magdalena Rybarikova (SVK)
NB 0900: (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (9) Ashleigh Barty (AUS)
NB 1200: (3) Sloane Stephens (USA) vs. (5) Anastasija Sevastova (LAT)
Doubles: (2/O) Alicja Rosolska (POL)/Anna Smith (GBR) vs. (4/O) Jing-Jing Lu (CHN)/Shuai Zhang (CHN)

Der er stadig ikke oplysninger om, hvor turneringen kan følges på TV. Hos WTA TV er anført “Live match coverage TBC” – formentlig “To Be Confirmed”.
Kampene kan dog følges på betting-tjenester (Bet365, Unibet m.fl.)
Tilføjelse: Kampene livestreames desuden på https://www.facebook.com/WTALiveMatches/

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-zhuhai#orderofplay

ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

Tennistv.com (70 kampe)

Court Central – start 1100
Kyle Edmund (GBR) vs. (LL) Evgeny Donskoy (RUS)
(WC) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Feliciano Lopez (ESP)
Adrian Mannarino (FRA) vs. David Ferrer (ESP)
Double kamp
NB 1930: (WC) Nicolas Mahut (FRA) vs. (8) Pablo Carreno Busta (ESP)
NB 2030: (5) Dominic Thiem (AUT) vs. (LL) Peter Gojowczyk (GER)

Court 1 – start 1100
Diego Schwartzman (ARG) vs. Viktor Troicki (SRB)
Pablo Cuevas (URU) vs. Karen Khachanov (RUS)
(Q) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Filip Krajinovic (SRB)
Double kamp

Court 2 – start 1200
(Q) Joao Sousa (POR) vs. Paolo Lorenzi (ITA)
3 Double kampe

Den nye kanal TV3 Sport sender fra kl. 1100-1555
Tennistv.com viser alle kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/tournaments/paris/352/overview

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000+H, Shenzhen 2 (CHN)

$75.000, Canberra 2 (AUS)

$75.000, Charlottesville (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -5 timer

Q32: (596) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) (1761) Jack Murray (USA) 6-3, 2-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (461) Dennis Nevolo (USA) 7-6(2), 6-3
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (385) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-7(6), 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32: (LL) Frederik Løchte vs. [5] (118) Bjorn Fratangelo (USA) 6-7(6), 6-7(3) (tirsdag)

$50.000+H, Guayaquil (ECU)

€43.000+H, Eckental (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Aleksandar Stevanovic (SRB) 6-0, 6-1
Q32: Thomas S. Lindqvist vs. Ramy Labna (EGY) 1-6, 6-7(1) (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, RBC PRO CHALLENGE, Tyler, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Stadium – Livestream tirsdag – start 1600cet
(4) (504) Katerina Stewart (USA) vs. (8) (686) Amanda Rodgers (USA) – QFi
(5) (117) Sachia Vickery (USA) vs. (189) Danielle Rose Collins (USA) – R32
(2) (113) Taylor Townsend (USA) vs. (161) Stefanie Voegele (SUI) – R32
Double kamp

R32 (udvalgte):
(237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (144) Jamie Loeb (USA) – tir ca. 1730cet C2
[8] (138) Julia Boserup (USA) vs. (173) Sesil Karantantcheva (BUL) – onsdag?
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) ?? – onsdag?

Stadium – livestream tirsdag fra 1600cet

$25.000, ENGIE OPEN NANTES ATLANTIQUE (FRA) – Hardcourt

Q32: [10] (495) Karen Barritza (DEN) vs. Pauline Courcoux (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. (452) Alina Silich (RUS) 6-2, 4-6, 4-6 (søndag)

$15.000, Stockholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Q32:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Julia Keranovic (SWE) 6-2, 6-2
Anastasia Kulikova (RUS) vs. Paulina Wulcan (SWE) 6-1, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Joanna Zawadzka (POL) 7-5, 6-4

QFi:Finale (mandag)
Sofia Nami Samavati vs. Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6-4, 6-1
Anastasia Kulikova vs. Lisa Zaar (SWE) 6-0, 6-2
Olga Helmi (DEN) vs. Jennifer Jussi (SWE) 7-5, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(SE) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Klara Milicevic (SWE) – onsdag?
(771) Malene Helgo (NOR) vs. [6] (628) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-4, 2-6, 6-1
(Q) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (876) Valeriya Yushchenko (RUS) 6-1, 6-0
(Q) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (757) Polina Golubovskaya (RUS) 2-6, 6-7(5) (tirsdag)
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sandra Ortevall (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale
Clara Tauson OR Klara Milicevic vs. (771) Malene Helgo (NOR)
Anastasia Kulikova (RUS) vss. (863) Nadiya Kolb (UKR)
Sofia Nami Samavati vs. [4] (593) Ekaterina Yashina (RUS)

$15.000, Soho Square Egypt F31 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 1 time

R32: (732) Emilie Francati (DEN) vs. [6] (633) Victoria Muntean (FRA) – onsdag?

Doubles

1/8-finale: (1) Emilie Francati (DEN)/Julia Wachaczyk (GER) vs. Estella Jaeger (GER)/Diana Shevchenko (RUS) 6-2, 6-0

ITF Junior (udvalgte)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)