Både Caroline Wozniacki og Elina Svitolina møder useedede modstandere i kvartfinalen og nærmer sig en mulig dyst om 1. pladsen på ranglisten

I nederste halvdel af lodtrækningen har andre spillere ryddet vejen for 4. seedede Elina Svitolina (UKR), som derved bl.a. er sluppet for at møde 12. seedede Julia Goerges (GER) i 1/8-finalen og 5. seedede Venus Williams (USA) i kvartfinalen, hvor hun i stedet møder no. 36 Elise Mertens (BEL) ved 3-tiden natten til tirsdag.

I den sidste kamp på Rod Laver Arena slipper Caroline for at møde sin “skræk-modstander” 7. seedede Jelena Ostapenko (LAT), der i 3. runde blev sendt ud af 32. seedede Anett Kontaveit (EST), som derefter selv tabte til useedede no. 39 Carla Suarez Navarro (ESP).

Siden 2. runde kampen mod 21-årige Jana Fett (CRO), som misbrugte 2 matchbolde ved 5-1 i 3. sæt, har Caroline hævet sit niveau betragteligt, og der er således gode chancer for, at både Caroline og Svitolina slipper videre til en direkte duel i semifinalen, hvor vinderen vil have god mulighed for at overtage 1. pladsen på ranglisten.

Efter Svitolinas kamp møder 3. seedede Grigor Dimitrov (BUL) den useedede no. 49 Kyle Edmund (GBR), der indledte turneringen med en sensationel 5-sæts sejr i 1. runde over 11. seedede Kevin Anderson (RSA), hvorefter han indtil kampen mod Dimitrov har undgået seedede modstandere.

I den første kamp på aftenprogrammet – kl. 09 dansk tid – møder 1. seedede Rafael Nadal (ESP) den 6. seedede Marin Cilic, og hvis kroaten fortsætter de gode takter fra de seneste kampe, kan det blive en midnats-forestilling, hvilket B-mennesket Caroline dog formentlig foretrækker fremfor at spille tidligere på dagen.

Alle 4 ovennævnte kvartfinaler bliver vist på Eurosport 1.

Under en Grand Slam spilles der af naturlige årsager hverken WTA eller ATP turneringer i de kategorier, hvor de fleste spillere i top 100 normalt deltager, men flere af de spillere, der blev sendt tidligt ud i Melbourne, har ikke tålmodighed til stå over i denne uge, hvor flere af dem deltager i Newport Beach i Californien, hvor der både afvikles både WTA 125 og ATP Challenger.

Sidstnævnte kan som sædvanlig følges gratis på Livestream.com/ATP og på WTATV.com kan man følge kampe fra 4 baner fra WTA-udgaven i Newport, hvor både dansk-amerikanske Julia Boserup og svenske Rebecca Peterson deltager, og de spiller formentlig tirsdag.

Hos herrerne er deltager Kei Nishikori (JPN), som ikke har spillet turneringer siden ATP 1000 i Montreal i starten af august 2017, hvor han var no. 9 på ATP-ranglisten, hvor han på grund af inaktivitet er faldet til no. 24.
Der er links til turneringen herunder.


Genveje:

#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre#ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Spilleplan onssdag kvartfinale

(Women øverste halvdel – Men nederste halvdel)

Rod Laver Arena – start 0100cet
(21) Angelique Kerber (GER) vs. (17) Madison Keys (USA)
Hyeon Chung (KOR) vs. Tennys Sandgren (USA)
NB 0500: (1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE)
NB 0930: (2) Roger Federer (SUI) vs. (19) Tomas Berdych (CZE)

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Destanee Aiava (AUS) 7-6(5), 6-1
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-6(5)
Andrea Petkovic (GER) vs. (27) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 4-6, 10-8
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-7(2), 6-4, 6-4
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-1
(29) Lucie Safarova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-3, 6-4
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-3, 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedham (GER) 6-0, 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-4
(17) Madison Keys (USA) vs. Quing Wang (CHN) 6-1, 7-5
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Carina withoeft (GER) 7-5, 6-3
Nederste halvdel:
Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (31) Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 8-6
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-1, 6-1
Shuai Zhang (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 2-6, 7-6(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (25) Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-2
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. (24) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 4-6, 7-6(6), 6-4
Timea Babos (HUN) vs. (10) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-2

(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) 2-6, 7-6(6), 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) 6-0, 7-5

(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2
Nicole Gibbs (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL)
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (torsdag)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 5-7, 6-4, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Elena Vesnina (RUS) 7-6(4), 6-2
(LL) Bernarda Perea (USA) vs. (9) Johanna Konta (GBR)
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(1), 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. (14) Anastasia Sevastova (LAT) 6-1, 7-6(4)
(17) Madison Keys (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-7(3), 6-2, 8-6
Nederste halvdel (onsdag)
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-6(3)
Elise Mertens (BEL) vs. (23) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-4, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Olivia Rogowska (AUS) 6-3, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 3-6, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3
(30) Kiki Berten (NED) vs. Nicole Gibbs (USA) 7-6(3), 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Jana Fett (CRO) 3-6, 6-2, 7-5

R32
Øverste halvdel
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lauren Davis (USA) 4-6, 6-4, 15-13
Naomi Osaka (JPN) vs. (18) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. (LL) Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-2
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (29) Lucie Safarova (CZE) 7-6(6), 7-5
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (26) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 7-5
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-1, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-4
(8 ) Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 5-7, 6-2
Nederste halvdel
Petra Martic (CRO) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 3-6, 7-5
Elise Mertens (BEL) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
Denisa Allertova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-2
(32) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 1-6, 6-3
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 6-1, 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 3-6, 6-1
(2) Caroline Wozniacki vs. (30) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-2
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(5), 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 4-6, 7-5, 6-2
Madison Keys (USA) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2

(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-3, 6-0
Elise Mertens (BEL) vs. Petra Martic (CRO) 7-6(5), 7-5
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (32) Anett Kontaveit (EST) 4-6, 6-4, 8-6
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (19) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-0

Kvartfinale (nederste halvdel)
Elise Mertens (BEL)(4) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-0, 6-7(3), 6-2

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-1, 6-1, 6-1
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Quentin Halys (FRA) 6-3, 3-6, 6-7(5), 7-5, 11-9
Matthew Ebden (AUS) vs. (16) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-3, 6-3
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-1
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 6-7(6), 6-2, 6-7(6), 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-1, 6-3, 7-6(5)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-4, 6-4, 6-1
Kyle Edmund (GBR) vs. (11) Kevin Anderson (RSA) 6-7(7), 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (18) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (27) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 2-6, 6-0, 1-6, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-1, 7-6(4), 5-7, 6-3
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. (20) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 7-5, 7-5
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4, 2-6, 7-6(2)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Donald Young (USA) 6-1, 6-2, 6-4
Daniil Medvedev (RUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-7(6), 7-6(8), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(5), 7-5
(7) David Goffin (BEL) vs. Matthias Bachinger (GER) 6-7(3), 6-3, 6-2, 6-4
(19) Thomas Berdych (CZE) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 3-6, 6-0, 6-1
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-3
Lukas Lacko (SVK) vs. (22) Milos Raonic (CAN) 6-7(5), 7-5, 6-4, 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (onsdag)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-4, 7-6(4)
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-3
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Matthew Ebden (AUS) 7-6(0), 6-3, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 7-5, 6-2
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-4, 6-7(5), 6-4, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-4, 7-6(2)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 6-3, 1-6, 7-6(4), 7-5
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6
Nederste halvdel (torsdag)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (9) Stan Wawrinka (SUI) 6-2, 6-1, 6-4
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA) 4-6, 6-3, 6-1, 6-3
Hyeon Chung (KOR) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-6(4), 6-1, 6-1
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-3
Julien Benneteau (FRA) vs. (7) David Goffin (BEL) 1-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(4)
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(4), 6-7(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-4, 7-6(4)

R32
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-3, 6-1
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-7(1) 6-2, 6-3, 6-3
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 7-6(4) 4-6, 7-5, 7-5
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 6-3, 7-6(4)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(6), 7-6(5)
Kyle Edmund (GBR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(7), 3-6, 3-6, 6-0, 7-5
Andreas Seppi (ITA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(4), 6-7(3), 6-7(5), 9-7
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (26) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-2, 7-5
Tennys Sandgren (USA) vs. Maximillian Marterer (GER) 5-7, 6-3, 7-5, 7-6(5)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-3, 6-3
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 5-7, 7-6(3), 2-6, 6-3, 6-0
(25) Fabio Fognini (ITA) vs. Julien Benneteau (FRA) 3-6, 6-2, 6-1, 4-6, 6-3
(19) Tomas Berdych (CZE) vs. (12) Juan Martin Del Potro (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. (29) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (24) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-7(4) 6-3, 6-3
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-7(2), 6-3, 7-6, 7-6(3)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(4)
Kyle Edmund (GBR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(4), 7-5, 6-2, 6-3

Hyeon Chung (KOR) vs. (14) Novak Djokovic (SRB) 7-6(4), 7-5, 7-6(3)
Tennys Sandgren (USA) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 4-6, 7-6(4), 6-7(7), 6-3
(19) Tomas Berdych (CZE) vs. (25) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-4, 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Marton Fucsovic (HUN) 6-4, 7-6(3), 6-2

Kvartfinale (øverste halvdel)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 6-3, 6-7(5), 6-2, 2-0 Ret’d
Kyle Edmund (GBR) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Grade A, Australian Open Junior Championships – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [16] (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (1373) Tallulah Farrow (AUS) 7-5, 6-4
QFi: Hannah Viller Møller vs. (212) Dakota Fordham (USA) 7-5, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
(Q) (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 6-4, 1-6, 4-6
(56) Oona Orpana (FIN) vs. (49) Himari Sato (JPN) 6-3, 3-6, 3-6
(86) Daria Frayman (RUS) vs. (WC) (265) Zara Brankovic (AUS) 7-5, 6-2

R32 (udvalgte)
(WC) Amber Marshall (AUS) vs. (35) Alina Charaeva (RUS)  6-2, 6-4
(86) Daria Frayman (RUS) vs. (Q) (145) Himeno Sakatsume (JPN) 6-1, 6-1

1/8-finale (udvalgte)
(38) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (WC) (609) Gabriella Da Silva Fick (AUS)
Daria Frayman (RUS) vs. [13] (29) Daniela Vismane (LAT)

Livescore findes på http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=3584

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challengers – 125K (Uge 4)

WTA 125K, Newport Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer
TV-dækning: WTATV.com fra 22. januar – 4 baner

Singles hovedturnering

R32: (udvalgte) – tirsdag start 1900cet
[4] (93) Francesca Schiavone (ITA) vs. (137) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) – 1900cet C1
(136) Julia Boserup (USA) vs. (113) Nicole Gibbs (USA) – ca. 2030cet C2
[7] (107) Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (116) Yanina Wickmayer (BEL) – ca. 2200cet C4
[3] (89) Taylor Townsend (USA) vs. (140) Jil Teichmann (SUI) – tir 2030cet C4
(148) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (217) Elitsa Kostova (BUL) – 1900cet C7
(Q) (232) Mahyo Hibi (JPN) vs. [2] (84) Alison Riske (USA) 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: (udvalgte)
(Q) Jamie Loeb (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Julia Boserup (USA)/Eva Hrdinova (CZE) 6-3, 6-4

<< tilbage


ATP Challengers (Uge 4)

$150.000, Newport Beach (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (2) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) (238) Dennis Novikov (USA) – tir ca. 2015 cet
[3] (91) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) (439) Guillermo Olaso (ESP) – tir ca. 2140cet
[6] (112) Alexander Bublik (KAZ) vs. (139) Peter Polansky (CAN) – tir ca. 2300cet
[5] (111) Cameron Norrie (GBR) vs. (162) Michael Mmoh (USA) – tir 1900cet
[4] (104) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) (903) Tom Fawcett (USA) – tir ca. 2140cet
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. [2] (81) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 3-6, 6-3

€64.000+H, Rennes (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Singles kvalifikation

Q32: (415) Mikael Ymer (SWE) vs. (441) Yannik Reuter (BEL) 6-4, 6-1
Q16: Mikael Ymer vs. [5] (233) Teymuraz Gabashvili (RUS) 7-6(4), 6-3
QFi: Mikael Ymer vs. (380) Elliot Benchetrit (FRA) 6-2, 6-0

Singles hovedturnering

R32:
[1] (90) Mikhail Youzhny (RUS) vs. (155) Corintin Moutet (FRA) – tir ca. 1850cet
(Q) (415) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (204) Ernests Gulbis (LAT) – tir ca. 2030cet
(WC) (336) Maxime Janvier (FRA) vs. (163) Tommy Robredo (ESP) 7-6(5), 6-4
(Q) (415) Mikael Ymer (SWE) vs. [4] (120) Sergiy Stakhovsky (UKR) – onsdag?

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på livestream. 
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

Aktuelle Livestreams (uge 4)

$25.000, Germany F2 Futures, Nussloch (GER) – Carpet
$15.000, Spain F2 Futures, Manacor (Mallorca) – Grus

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 4)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. [16] (1600) Roberts Grinvalds (LAT) 0-6, 4-6 (lørdag)
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Christopher Traut (GER) 6-3, 6-4
[6] (1113) Patrik Niklas-Salminen (FIN) – bye

QFi:
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (1084) George Tsivadze (GEO) 1-6, 4-6 (mandag)
Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (1971) Gleb Alekseenko (UKR) 6-0, 6-0

QFi: Patrik Niklas-Salminen vs. (1838) Vazha Shubladze (GEO) – tir ca. 1000cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 4)

$25.000, Internationale Württembergische Hallenmeisterschaften, Stuttgart-Stammheim (GER) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(623) Emilie Francati (DEN) vs. (1189) Anastasia Kharitonova (RUS) 2-6, 4-6
(553) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (880) Stefanie Wagner (GER) – onsdag?

Doubles

1/8-finale:
(4) Emilie Francati (DEN)/Isabella Shinikova (BUL) – bye
Karen Barritza (DEN)/Sarah-Rebecca Sekulic (GER) vs. Ekaterina Kazionova/Valeriya Zeleva (RUS) – tir ca. 1600

Kvartfinale:
Francati/Shinikova vs. Barritza/Sekulic OR Kazlonoa/Zeleva

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 4)

Grade 1, Australian Open

Se ovenfor

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage