Eugenie Bouchard fik en god start i New Haven som optakt til nattens møde med Agnieszka Radwanska

Alle fire tidligere opgør mellem Agnieszka Radwanska (POL) og Eugenie Bouchard (CAN) er hver gang endt med Polsk sejr.
Et hurtigt blik henover Bouchards seneste kampe viser nederlag i enten 1. eller 2. runde, og man skal helt tilbage til starten af maj måned for at finde en turnering, hvor hun nåede længere, da hun i Madrid besejrede både Alize Cornet (FRA), Maria Sharapova (RUS) og den daværende no. 1 Angelique Kerber (GER), som trak sig ved 6-3, 5-0 til Bouchard, der derefter tabte 4-6, 0-6 til Svetlana Kuznetsova (RUS).

Mandag vandt Bouchard en sikker sejr 6-1, 6-3 over no. 34 Lauren Davis i en kamp, som hun næppe nogensinde glemmer, da der under kampen optrådte solformørkelse, hvilket hun ikke forventer nogensinde sker igen i karrieren.
Radwanska befinder sig i øjeblikket i en formmæssig bølgedal, og derfor kan Bouchards indsats mod Davis give hende forhåbninger om, at det igen kan lykkes at slippe forbi 2. runde og samtidig få slettet nullet i den indbyrdes statistik, når de mødes ved 01-tiden natten til onsdag.

Tilføjelse:
Mandag blev 1. runde færdigspillet – bortset fra kampen Suarez Navarro vs. Jana Cepelova, og flere af de seedede spillere måtte forlade turneringen, hvor kun de to topseedede Radwanska og Cibulkova er oversiddere.

3. seedede Petra Kvitova (CZE) har fortsat svært ved at finde fodfæste, og hun tabte overbevisende 2-6, 1-6 mod no. 29 Shuai Zhang (CHN).
4. seedede Kristina Mladenovic (FRA) tabte 5-7, 5-7 til Timea Babos (HUN).
7. seedede Barbora Strycova (CZE) tabte 5-7, 3-6 til no. 38 Daria Kasatkina (RUS).
Det var heller ikke helt “efter bogen”, at 4 spillere fra kvalifikationen er videre, idet no. 42 Roberta Vinci (ITA) tabte 3-6, 1-6 til no. 84 Magda Linette (POL).
No. 72 Kirsten Flipkens (BEL) vandt 6-2, 6-3 over no. 30 Leisa Tsurenko (UKR).
No. 124 Ana Bogdan (ROU) sendte Indian Wells vinderen no. 18 Elena Vesnina (RUS) ud 7-5, 7-5.
Desuden vandt no. 47 Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-4, 6-2 over no. 27 Kiki Bertens (NED).

Det er dog svært at betegne det som “favorit-fald” i betragtning af den store jævnbyrdighed, hvor det mere er dagsformen end rangeringen, der afgør kampe.

Sebastian Grundtvig
Foto: Sportsfotograf.com. – Sebastian Grundtvig

Ved Grade 4 turneringen i Riga deltager både Holger Vitus Nødskov Rune, Sebastian Grundtvig samt KB’s Eric Vanshelboim (UKR).
Holger er seedet 4 og møder en 4 år ældre spiller fra Litauen.
Eric møder en Svensker med nogenlunde samme rangering.
Sebastian har mistet mange point efter en lang periode med skader, og derfor er hans rangering faldet fra no. 151 i starten af året til no. 842, og derfor har han brug for at optjene point, så han igen kan gå direkte ind i de højere turneringer og forfølge sit mål om deltagelse i junior Grand Slam næste år.
Han fik dog ikke en optimal lodtrækning, idet han allerede i 1. runde møder 2. seedede George Davis (GBR).

WTA Premier 5, Connecticut Open, New Haven (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag), TV2 Play (fra mandag)

Stadium – start 1800cet
1800: Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK)
Næste: Timea Babos (HUN) vs. Daria Gavrilova (AUS)
Næste: Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Elise Mertens (BEL)
NB 0100: (1) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN)
Næste: Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. (8) Shuai Pen (CHN)

TV2 Play og WTATV.com viser ovenstående kampe

Grandstand – start 1800cet
4 Double kampe

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-New-Haven#undefined

ATP 250, Winston-Salem Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer – Tennistv.com (fra mandag), TV3 Sport 2 (fra torsdag)

Center – start 2100cet
2100 (1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Dusan Lajovic (SrB)
Næste: (6) Steve Johnson (USA) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
NB 0100: (3) John Isner (USA) vs. Andrey Kuznetsov (RUS)
Næste: Julien Benneteau (FRA) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP)

Tennistv.com viser kampene fra Center.

Court 2 – start 2100cet
Donald Young (USA) vs. [14/WC] Borna Coric (CRO)
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Koepfer OR Zeballos
(10) Yuichi Sugita (JPN) vs. (WC) Taylor Fritz (USA)
Double kamp

Court 3 – start 2100cet
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Kyle Edmund (GBR)
Damir Dzumhur (BIH) vs. (9) Gilles Simon (FRA)
(13) Hyeon Chung (KOR) vs. Andrey Rublev (RUS)
Double kamp

Court 4 – start 2100cet
Carlos Berlocq (ARG) vs. (11) Viktor Troicki (SrB)
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. (17) Joao Sousa (POR)
Double kamp

Court 5 – start 2100cet
(12) Aljaz Bedene (GBR) vs. Andreas Seppi (ITA)
Thiago Monteiro (BRA) vs. (7) Paolo Lorenzi (ITA)
Double kamp

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/winston-salem/6242/daily-schedule

Grand Slam, US Open kvalifikation (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Qualifying singles – R1 (start 1700cet)

Court 10
2. kamp: Vera Zvonareva (RUS) vs. (17) Xinyun Han (CHN) – Women
Næste: (11) Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) – Men

Q128:
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4

Court 15
2. kamp: Kaia Kanepi (EST) vs. Nina Stojanovic (SRB) – Women

Women – onsdag?
Anna Zaja (GER) vs. Quirine Lemoine (NED)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Zarina Diyas (KAZ)

Men – onsdag?
(31) Michael Mmoh (USA) vs. Igor Sejsling (NED)

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?ye
Double Kamp
ar=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: (SE) (279) Elias Ymer (SWE) vs. (258) Kamil Majchrzak (POL) – ca. 1430

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q64: Anders Grinderslev (DEN) vs. Rohit Navelkar (USA) 6-4, 5-7, 6-4
Q32: Anders vs. [10] (1667) Hunter Reese (USA) 6-4, 5-7, 6-4
QFi: Anders vs. Gijs Buntsama (NED) 7-5, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (444) Corentin Denolly (FRA) 1-6, 5-7 (tirsdag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) – onsdag?

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, ITF U18 Petit Camp Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt

Q32
[2] (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
Carl Emil Overbeck (DEN) – bye

Q16
Oskar vs. Gustav Kopp Sundin (SWE) 6-2, 6-2
Carl Emil vs. Eric Van Nunen (SWE) 6-2, 6-1

QFi
Oskar vs. Erik Lundeberg (SWE) 6-4, 6-4
Carl Emil vs. Arjun Sriram (USA) 6-4, 6-3

Hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Carl Emil vs. (1211)Noah Thurner (GER) 4-6, 4-6
(Q) Oskar vs. [2] (496) Makary Adamek (POL) 4-6, 3-6

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) – NB 1000cet
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) – NB 1000cet

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) – NB 1300

Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2017, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles

Q32:
Kevin Chen (DEN) – bye
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Hampus Johansson (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)

QFi: Kevin Chen vs. Fabian Jensen (NOR) 6-3, 6-2

Hovedturnering

R64: [12] (Q) Kevin Chen (DEN) – bye
R32: Kevin Chen vs. (Q) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Boys doubles

R32: [7] Kevin Chen (DEN)/Fabian Jensen (NOR) – bye
1/8-finale: Chen/Jensen vs. Oliver Johansson/David Nyman (SWE) 0-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles

R32: [5] (1149) Olivia Gram (DEN) vs. Malin Falk (SWE) 7-6(4), 4-6, 6-2
1/8-finale: Oliva Gram vs. (LL) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-7(6), 3-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Uccle Trophy, Brussels (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32: [7] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Sacha Orlowski (BEL) 6-2, 6-0
1/8-finale: Valdemar vs. (Q) Alexis Bergon (FRA) – onsdag?

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)