Ved 10-tiden afgøres, om Caroline Wozniacki møder Risa Ozaki eller Shelby Rogers. Forinden kan de morgen-duelige følge Carla Suarez Navarro vs. Dominika Cibulkova

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open, Tokyo (JPN) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +7 timer.

Center Court – start 0400cet
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Catherine Bellis (USA)
(LL) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (9) Caroline Garcia (FRA)
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (5) Dominika Cibulkova (SVK)
NB 1000: (WC) Risa Ozaki (JPN) vs. Shelby Rogers (USA)
Magdalena Rybarikova (SVK) vs.Barbora Strycova (CZE)

Court 1 – start 0400cet
(Q) Madison Brengle (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS)
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Monica Puig (PUR)
(Q) Magda Linette (POL) vs. Daria Gavrilova (AUS)
Katerina Siniakova (CXZE) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK)

Court 3 – start 0400cet
4 Double kampe

TV2 Sport viser ifølge TV-oversigten kampe fra kl. 0600
WTATV viser ifølge deres schedule kampene på Centre Court og Court 1 fra 0400

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Tokyo#undefined

WTA International, Guangzhou Open, Guangzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0800cet
(5) Elise Mertens (BEL) vs. Yafan Wang (CHN)
(Q) Kai-Lin Zhang (CHN) vs. Xinyuan Han (CHN)
(7) Samantha Stosur (AUS) vs. Xinyun Han (CHN)
NB 0800: (WC) Xiodi You (CHN) vs. (2/WC) Shuai Zhang (CHN)
(1/WC) Shuai Peng (CHN) vs. Ons Jabeur (TUN)-

Court 1 – start 0800cet
Arina Rodionova (AUS) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
(Q) Lizette Cabrera (AUS) vs. (Q) Xinyu Gao (CHN)
Bernarda Pera (USA) vs. (6) Alize Cornet (FRA)
Double kamp

Court 2 – start 0800cet
4 Double kampe

WTATV viser ifølge deres schedule kampene på Centre Court og Court 1 fra 0800.
TV2 Play viser fra onsdag

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-guangzhou#undefined

WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0500cet
(WC) Na-Lae Han (KOR) vs. (3) Kristyna Pliskova (CZE)
(WC) Su Jeong Jang (KOR) vs. Nicole Gibbs (USA)
(1) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Larsson (SWE)
Double kamp

Court 2 – start 0500cet
Andrea Petkovic (GER) vs. Denisa Allertova (CZE)
Richel Hogenkamp (NED) vs. (2) Kiki Bertens (NED)
(8) Christina McHale (USA) vs. (Q) Arantxa Rus (NED)
Double kamp

Court 13 – start 0500cet
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (Q) Peangtan Plipuech (THA)
Nao Hibino (JPN) vs. Kai-Chen Chang (TPE)
Double kamp

WTATV viser kampe fra alle 3 ovennævnte baner.
TV2 Play viser kampe senere på ugen

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-seoul

ATP 250K, St. Peterbourg Open (RUS)
Tidsforskel: cet+1 time

Centre Court – start 1200cet
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (Q) Daniel Masur (GEr)
(Q) Ernests Gulbis (LAT) vs. (Q) Liam Broady (GBR)
NB 1530: (Q) John-Patrick Smith (AUS) vs. Mikhail Youzhny (RUS)
NB 1730: Andrey Kuznetsov (RUS) vs. (7) Viktor Troicki (SRB)
Double kamp

Kampene vises på Tennistv.com og  Eurosport Player.

Court 1 – start 1300
3 Double kampe

ATP 250K, Moselle Open i Metz (FRA)

Court Central – start 1100
Nikoloz Basilashvili (GEO) v. (Q) Vincent Millot (FRA)
NB 1400: (Q) Simone Bolelli (ITA) vs. Marcel Granollers (ESP)
(7) Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 1800: (6) Richard Gasquet (FRA) vs. Denis Istomin (UZB)
Nicolas Almagro (ESP) vs. Julien Benneteau (FRA)

Court 1 – start 1100
Double kamp
(LL) Yannick Maden (GER) vs. Nicolas Kicker (ARG)
Double kamp
NB 1600: Double kamp
Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER)

TennisTV.com sender fra tirsdag og viser 19 kampe i løbet af ugen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$75.000, Columbus, OH (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles

R32: (363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (265) Filip Peliwo (CAN) – tirsdag NB 2300cet

Doubles

1/8-finale: Martin Joyce (USA)/Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Alex Kobelt/Hunter Tubert (USA) 3-6, 6-3, [12-10]
Bemærk matchbolden, som Torpegaard betegner som et “gummi arms lob”.

Kvartfinale Joyce/Torpegaard vs. (4) Sekou Bangoura/Evan King (USA) – onsdag?

€64.000, Izmir (TUR)

R32: (230) Lloyd George Harris (RSA) vs. (303) Danilo Petrovic (SRB) 7-6(10), 3-6, 3-6 (tirsdag)

$50.000, Gwangju (KOR)

€43.000, Sibiu (ROU)

R32:
(137) Casper Ruud (NOR) vs. (195) Vaclav Safranek (CZE) 6-1, 3-0 Ret’d
(151) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (347) Matteo Donati (ITA) 1-6, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Casper Ruud vs. [4] (106) Roberto Carballes Baena (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup– Grus

Q64: Clara Tauson (DEN) – bye
QFi: Clara Tauson vs. Amelia Stuart (GBR) 6-2, 6-0
R32: Clara Tauson vs. (1095) Rebeca Pereira (BRA) 6-0, 7-5
1/8-finale: Clara Tauson vs. (Q) (1224) Vitalia Stamat (MDA)

Claras første Pro Circuit turnering nogensinde, og det første point til WTA-ranglisten allerede optjent efter sejren i 1. runde af hovedturneringen – ikke dårligt som 14-årig.

$15.000, Soho Square E gypt F25 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus

R32: [7] (794) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Ina Kaufinger (GER) – onsdag?

Doubles

1/8-finale: (3) Emilie Francati (DEN)/Kanika Vaidya vs. Naomi Totka/Alexandra Walters – ca. 1800

$15.000, 5º OPEN INT. FEMENINO BREZO OSUNA (ESP) – Hardcourt

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Angeles Moreno Barranquero (ESP) 5-7, 1-6 (lørdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

Girls singles

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (429) Lana S. Sipek (CRO)

Girls doubles

Victoria Borodulina (RUS)/Nina Vicic (DEN) vs. (2) Victoria Mikhaylova (RUS)/Andreea Velcea (ROU)

Grade 5, ITF Junior Circuit – Grus

Tidsforskel: cet+3 timer

Boys singles

R32: [3] Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Jagtar Arora (IND) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric vs. (2020) Ming-Chieh Chiu (TPE) – tirsdag 0930cet

Boys Doubles

1/8-finale Chun Jui Kung (TPE)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Avindra Perera/Kavisha Ratnayake (SRI) – NB tirsdag 1215cet

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)