Pliskova søsterne var sat til at mødes, da Barbora Strycova hjalp med til at lave Drawen, men da Karolina er let skadet, har hun trukket sig.

Istedet for skal Kristyna Pliskova nu i dag tirsdag, spille mod Aliaksandra Sasnovich fra Hvide Rusland, også kendt som Fed Cup helten for sit land…
Men vi får et rent Tjekkisk møde, da Petra Kvitova skal spille mod Tereza Smitkova kl. 11, som første kamp på Centre Court.

I går mandag blev den af mange i mødesete kamp spillet i Parken, mellem Caroline og Venus, hvor Caroline vandt med 6-4, 6-3.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson viser sin “egen side” i Champions Battle programmet

Clara Tauson og Hannah Viller Møller, der spillede mod hinanden var ikke så fokuseret på, hvem af dem der vinder deres opgør, men til gengæld er begge indstillet på at levere tennis i ren opvisningsstil, blev der sagt før for-kampen.
Og det blev en opvisning af Clara Tauson, der vandt med hele 6-0, 6-0!

Hannah Viller Møller
Foto: Tennisavisen – Hannah Viller Møller interviewes til TV dagen før showkamp

Både ATP og WTA-touren bærer præg af, at grus-sæsonen kører på højtryk med hele 3 ATP 250 turneringer samt 2 WTA International turneringer og en enkelt WTA 125K.
Alle 6 turneringer bliver dækket massivt af Tennistv.com (ATP) og WTATV.com (WTA), men der er ifølge TV-guiden først TV-dækning på TV2 Sport fra WTA-turneringen i Prag fra onsdag, og fra onsdag viser TV2 Play kampe fra både Prag og Rabat.
TV3 Sport viser kampe fra ATP-turneringen i Estoril fra fredag.


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, Kr. Pliskova, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start at 11:00cet
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. EkaterinaAlexandrova (RUS)
Samantha Stosur (AUS) vs. Denisa Allertova (CZE)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN)

Court 1 – start at 11:00cet
(LL) Tamara Korpatsch (GER) vs. Camila Giorgi (ITA)
Double kamp
(WC) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (LL) Jasmine Paolini (ITA)
Double kamp

Court 2 – start at 11:00cet
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Antonia Lottner (GER)
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)
2 Double kampe

WTATV fra kl. 1100 Centre Court, Court 1 og 2.
TV2 Sport: 1100-1510, TV2 Play: fra 1500

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
Kristyna Pliskova vs. (9) Aliaksandra Sasnovich 7-6(5), 6-3
(Q) Antonia Lottner vs. Mona Barthel 6-0, 7-5
Mihaela Buzarnescu vs. Beatriz Haddah Maia 6-1, 7-5
Denisa Allertova vs. (Q) Patty Schnyder 6-4, 6-4
Camila Giorgi vs. (5) Barbora Strycova 6-0, 2-6, 6-2
Shuai Zhang vs. Stefanie Voegele 6-4, 7-5
Jasmine Paolini vs. Daria Kasatkina 7-6(6), 6-3
(2) Petra Kvitova vs. (WC) Tereza Smitkova 6-1, 6-3

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1200cet
Johanna Larsson (SWE) vs. Sara Errani (ITA)
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Laura Siegemund (GER)
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. Polona Hercog (SLO)
(LL) Alexandra Dulgheru (ROU) vs. (WC) Katarina Zavatska (UKR)

Court 1 – start at 1200cet
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO)
Double kamp

Court 2 – start at 1200cet
Double kamp
(LL) Magdalena Frech (POL) vs. Jana Fett (CRO)
2 Double kampe

WTATV fra kl. 1200 på alle 3 baner
TV2 Play fra kl. 1200

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
(1) Elise Mertens vs. Kristina Kucova 6-0, 6-0
Laura Siegemund vs. Ana Bogdan 6-4, 6-1
Johanna Larsson vs. Rebecca Peterson 2-6, 6-3, 6-1
Sara Errani vs. (6) Zarina Diyas 6-4, 6-4
(LL) Alexandra Dulgheru vs. (4) Timea Babos 2-6, 7-6(7), 7-5
Katarina Zavatska vs. (WC) Diae El Jardi 6-2, 6-3
(Q) Tamara Zidansek vs. Magda Linette 6-4, 6-2
(8) Su-Wei Hsieh vs. Bethanie Mattek-Sands 3-6, 7-6(3), 6-1

(LL) Magdalena Frech vs. Christina McHale 7-5, 7-5
Jana Fett vs. Sachia Vickery 6-2, 3-6, 6-3
Ajla Tomljanovic vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa 6-2, 3-6, 6-1
Kirsten Flipkens vs. (3) Petra Martic 3-6, 6-2, 6-4
(7) Aleksandra Krunic vs. Lara Arruabarrena 6-2, 6-7(0), 6-2
Sara Sorribes Tormo vs. Yulia Putintseva 7-6(4), 6-0
(Q) Paula Badosa Gibert vs. (Q) Fiona Ferro 5-7, 6-4, 6-0
Polona Hercog vs. (2) Dominika Cibulkova 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Garanti Koza Arena – start 1130cet
(3) Andreas Seppi (ITA) vs. Laslo Djere (SRB)
(4) Aljaz Bedene (SLO) vs. Taro Daniel (JPN)
NB 1600: (5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG)
NB 1800: Double kamp

Court 1 – start 1130cet
2 Double kamp
NB 1330: (6) Viktor troicki (SRB) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
Double kamp

Tennistv.com viser kampene fra Garanti Koza Arena

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32
Malek Jaziri vs. (WC) Marsel Ilhan 6-1, 6-2
(Q) Thiago Monteiro vs. Gerald Melzer 6-2, 3-6, 6-3
(7) Jiri Vesely vs. (Q) Daniel Gimeno-Traver 6-3, 6-1
Rogerio Dutra Silva vs. Radu Albot 6-4, 6-3
Jeremy Chardy vs. (8) Nikoloz Basilashvili 7-5, 6-3
Dusan Lajovic vs. John Millman 6-4, 6-0
Thomas Fabbiano vs. Mikhail Youzhny 6-1, 6-1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100cet
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Mirza Basic (BIH)
NB 1300: Jan-Lennard Struff (GER) vs. (SE) Yannick Maden (GER)
(4) Hyeon Chung (KOR) v. (WC) Matthias Bachinger (GER)
NB 1700: (1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER)

Court 1 – start 1100
4 Double kampe

Kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturneringen (udvalgte)

R32:
Jan-Lennard Struff vs. (Q) Daniel Masur 7-6(1), 6-4
(8) Yuichi Sugita vs. (SE) Yannick Maden 4-6, 7-6(9), 6-2
Mirza Basic vs. (7) Gael Monfils 6-2, 3-6, 6-3
(SE) Marco Cecchinato vs. (5) Fabio Fognini 5-7, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics vs. Guido Pella 6-4, 7-5
Maximilian Marterer vs. (Q) Dustin Brown 5-6 Ret’d
(6) Philipp Kohlschreiber vs. Ivo Karlovic 7-5, 6-4
Mischa Zverev vs. (PR) Andreas Haider-Maurer 6-4, 6-3
(WC) Casper Ruud vs. (Q) Marius Copil 7-6(3), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram onssdag (udvalgte)

Estadio Millennium – start 1400cet
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS)
(WC) Pedro Sousa (POR) vs. Joao Sousa (POR)
NB 1900: (4) Gilles Muller (LUX) vs. Frances Tiafoe (USA)
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Simone Bolelli (ITA)

Court Cascai – start 1300cet
4 Double kampe

Tennistv.com viser kampene fra Estadio Millennium

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32:
Stefanos Tsitsipas vs. (PR) Pablo Andujar 7-6(2), 6-3
Roberto Carballes Baena vs Bjorn Fratangelo 7-6(1), 6-3
Cameron Norrie vs. (6) Robin Haase 6-4, 3-6, 6-3
Joao Sousa vs. (8) Daniil Medvedev 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis vs. (5) Albert Ramos-Vinolas 6-2, 6-4
(Q) Simone Bolelli vs. (Q) Joao Domingues 6-3, 6-2
(7) Leonardo Mayer vs. Nicolas Jarry 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Ricardo Ojeda Lara vs. (WC) Frederico Ferreira Silva 6-4, 7-5
Nicolas Kicker vs. (Q) Tim Smyczek 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre – start 0500cet
(3) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Sabina Sharipova (UZB)
NB 0630: (1/WC) Shuai Peng (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN)
(2) Yafan Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND)
Double kamp

Court 1 – start 0500
(5) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Elitsa Kostova (BUL)
(4) Saisai Zheng (CHN) vs. Xiaodi You (CHN)
Double match

Court 2 – start 0500
(6) Carol Zhao (CAN) vs. Amandine Hesse (FRA)
(7) Xinyun Han (CHN) vs. Peangtarn Pipuech (THA)
Double kamp

Court 3 – start 0500cet
Olivia Tjandramulia (AUS) vs. Irina Khromacheva (RUS)
2 Double kampe

WTATV fra alle 4 baner


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage