Caroline Garcia jagter WTA slutspil i finale mod den nye WTA no. 1 Simona Halep. ATP no. 1 Rafael Nadal møder stærkt servende Nick Kyrgios

I Tennisavisens optakt til Dagens kampe lørdag var der gået en smule rod i kanal-informationerne for dækningen af semifinalerne ved ATP 500 turneringerne i Tokyo og Beijing.
Ugen igennem har TV3 Sport 1 vist kampe fra Tokyo og TV3 Sport 2 fra Beijing, men lørdag blev begge semifinaler i Tokyo vist på TV3 Sport 2 fra kl. 0600.
Desuden var planlagt, at semifinalen i Beijing mellem Rafael Nadal og Grigor Dimitrov, som Tennisavisen havde betegnet som “hovedretten”, ligeledes ville blive vist på TV3 Sport 2.

Dog trak de to semifinaler i Tokyo ud, så Nadal og Dimitrov nåede at spille 1. sæt, inden den sidste semifinale mellem Adrian Mannarino og 1. seedede Marin Cilic var overstået, og da der blev vist genudsendelse af Formel 1 kvalifikation – som havde været vist live tidligere på 3+ – blev der kun vist tennis på den ene kanal, og derfor gik seerne glip af “forretten”, hvor Nadal bragte sig på sikker sejrskurs, da han først sikrede sig 1. sæt, og derefter – mens TV3 Sport 2 viste reklamer efter afslutningen i Tokyo – bragte sig foran med et break fra starten af 2. sæt, og derfor var der alvorlig risiko for, at der var meget lidt tilbage af “hovedretten”, da seerne omsider kunne følge med på TV3 Sport 2.

Til alt held sørgede Dimitrov dog for, at der kom friske forsyninger af “hovedretten”, idet han bragte fornyet spænding om udfaldet ved både at bryde tilbage og med endnu et break at få kampen ud i et afgørende sæt, hvor Nadal dog satte tingene på plads og sikrede sejren 6-3, 4-6, 6-1, og samtidig øgede den indbyrdes stilling til 9-1.
Dimitrov kan dog hurtigt få en ny chance for at pynte på statistikken, da han i næste uges ATP 1000 Rolex Shanghai Masters kan møde Nadal allerede i kvartfinalen.

Den anden semifinale – der blev betegnet som dagens “dessert” – mellem Alexander Zverev og Nick Kyrgios blev ikke som hævdet i Tennisavisen vist på TV3 Sport 2 men på TV3 Sport 1, og efter de første 3 server fra Kyrgios kunne man ane, at Zverev skulle finde noget helt specielt frem, hvis han skulle gøre sig håb om at bryde australierens serv.
Faktisk havde Zverev chancen ved “det psykologiske 7. parti” ved 3-3 30-40, men i stedet blev han selv brudt efterfølgende, og Kyrgios servede sættet rent hjem 6-3.

Kyrgios havde derefter 2 break-muligheder i det første parti i 2. sæt, men Zverev afværgede dem begge, hvorefter de fulgtes ad til 5-5, uden at nogen af dem havde break-chancer undervejs.
Zverev blev derefter brudt ved 15-40, hvorefter Kyrgios afsluttede kampen med et rent serveparti til 7-5.

TV3 Sport 2 viser både finalen fra Tokyo kl. 0900 og fra Beijing 1330, hvor der er en rimelig chance for, at finalen i Tokyo er færdigspillet.
Begge finaler kan også følges på Tennistv.com, som desuden viser double-finalen fra Tokyo kl. 0600.

På WTATV kan man også kl. 0600 se en double-finale, hvor Martina Hingis som sædvanlig medvirker, når finalen i damedouble afvikles i Beijing.

TV2 Sport viste for en sjælden gangs skyld afslutningen af den ene double semifinale, som ikke var færdigspillet, da den planlagte transmission af lørdagens semifinale mellem Simona Halep og Jelena Ostapenko begyndte.

For Halep var kampen et revanche-opgør fra finalen ved French Open, hvor hun både gik glip af 1. pladsen på WTA-ranglisten og hendes første Grand Slam titel.
Desuden har Halep 2 gange senere haft mulighed for at overtage 1. pladsen, men først i det 4. forsøg lykkedes det omsider, da hun efter en overbevisende og solid indsats vandt over Ostapenko 6-2, 6-4.

Selvom sejren må have været en kæmpe lettelse, da et stort mål derved er opnået, vil Halep formentlig stadig være top-motiveret i søndagens finale, hvor modstanderen er Caroline Garcia, som trods næsten 3 ½ times kamp dagen før i kvartfinalen vandt overraskende ubesværet i semifinalen mod Petra Kvitova, som var langt under det niveau, som hun både viste mod Caroline Wozniacki og Barbora Strycova.

Garcia kan med sejr i finalen overtage den vigtige 8. plads på racelisten fra Johanna Konta i kampen om den sidste plads i WTA-slutspillet, men uanset om hun vinder finalen eller ej, er det ikke afgjort, hvem af de to der sikrer sig pladsen.
Garcia deltager i næste uge i WTA International turneringen i Tianjin, hvor hun i 1. runde møder Maria Sharapova, som har wildcard til turneringen, hvor Garcia er seedet 1 og Kvitova er seedet 2.

Der er endnu ikke trukket lod til hverken Linz eller Hong Kong, hvor Caroline og farmand allerede befinder sig

 

 

WTA Premier Mandatory & ATP500, China Open Beijing – Hardcourt

National Tennis Stadium – start 06:00cet
Double finaler
(1) Yung-Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. (4) Timea Babos (HUN)/Andrea Hlavackova (CZE) – WTA
(1) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) vs. John Isner/Jack Sock (USA) – ATP

Single finaler
NB 1030: Caroline Garcia (FRA) vs. (2) Simona Halep (ROU) – WTA
NB 1330: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Nick Kyrgios (AUS) – ATP

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/beijing/747/daily-schedule

WTA Premier Mandatory – China Open 2017 Beijing

TV2 Sport sender fra kl. 1030 og viser single finalen
WTATV viser desuden double finalen.

ATP 500, China Open, Beijing (CHN) – Hardcourt

TV3 Sport 2 og Tennistv.com viser ATP single finalen kl. 1330

ATP 500, Rakuten Japan Open Tennis Championships 2017, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Colosseum – start 0600cet
0600: Double finale
(WC) Ben Mclachlan/Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. (2) Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA)
NB 0900cet: Single finale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (4) David Goffin (BEL)

Tennistv.com viser begge finaler
TV3 Sport 2 viser single finalen

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/tokyo/329/daily-schedule

WTA og ATP Næste uge

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Søndag spilles kvalfinaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hong-kong#undefined

Søndag spilles kvalfinaller

WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Søndag spilles kvalfinaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tianjin#undefined

WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-linz#undefined

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Følgende 1. runde kampe bliver vist på Tennistv.com søndag

Stadioum – start 0600cet
Jared Donaldson (USA) vs. Pablo Cuevas (URU)
(WC) Yibing Wu (CHN) vs. Gilles Simon (FRA)
NB. 1200: Fernando Verdasco (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA)
NB 1400: Daniil Medvedev (RUS) vs. (15) Lucas Pouille (FRA)

Tennistv.com viser 78 kampe fra søndag.
TV3 Sport 2 fra mandag

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$125.000+H, Kaohsiung (TPE)

R32: (226) Lloyd George Harris (RSA) vs. (WC) (614) Tung-lin Wu (TPE) 6-4, 7-6
1/8-finale: Harris vs. (323) Max Purcell (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 7-6(4)
Kvartfinale: Harris vs. (190) John Millman (AUS) 7-6(4), 6-3
Semifinale: Harris vs. [4] (88) Evgeny Donskoy (RUS) 3-6, 3-6 (lørdag)

Lloyd George Harris bidrog med sejre i begge singler til, at Danmark tabte oprykningskampen i Davis Cup mod Sydafrika.

$100.000+H, Monterrey (MEX)

$100.000, Stockton, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE), Frederik Løchte Nielsen (DEN)

Q32:
(561) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Curtis Clarke (GBR) 6-1, 6-4
(1153) Ruan Roelofse (RSA) vs. [8] (551) Naoki Nakagawa (JPN) 6-7, 6-2, 6-1

Q16:
Løchte vs. [6] (485) Alejandro Gonzalez (COL) 6-4, 6-1
Roelofse vs. (851) Collin Altamirano (USA) 5-7, 6-4, 6-0

QFi:
Løchte vs. (WC) (1374) Sebastian Korda (USA) 7-5, 6-1

R32 – start 1900cet tirsdag
[1] (200) Elias Ymer (SWE) vs. [1] (92) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-3
(Q) (561) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (185) Tim Smyczek (USA) 2-6, 5-7 (tirsdag)
[7] (162) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (580) Dmitry Tursunov (RUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[3] (141) Michael Mmoh (USA) vs. (201) Tobias Kamke (GER) 6-2, 6-1

Elias Ymer måtte bruge 7 matchbolde, inden han sikrede sejren over 1. seedede Bemelmans, som 2 uger i træk har været seedet 1 i Challengers i Californien og har tabt i 1. runde.

1/8-finale:
Elias Ymer vs. (PR) (356) Frank Dancevic (CAN) 3-6, 7-6(8), 6-4
Michael Mmoh vs. (196) Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale:
Elias Ymer vs. (185) Tim Smyczek (USA) 4-6, 4-6 (fredag)
Michael Mmoh vs. (Q) (580) Dmitry Tursunov (RUS) 6-3, 0-0 Ret’d

Tim Smyczek blev således endestation for både Frederik Løchte Nielsen og Elias Ymer.

Semifinale:
Tim Smyczek vs. [6] (158) Darian King (BAR) 1-6, 4-6 (lørdag)
Michael Mmoh vs. [8] (165) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 2-6 (lørdag)

Finale: Darian King vs. Cameron Norrie – søndag

Doubles:

R32:Stefan Kozlov (USA)/Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs.
Felix Auger-Aliassime/Brayden Schnur (CAN) 4-6, 7-6(3), [5-10] (torsdag)

$50.000+H, Almaty (KAZ)

$50.000+H, Campinas (BRA)

Næste uge

$150.000H, Tshkent (UZB)

$100.000, Fairfield, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP

Q32:
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (974) Eric Johnson (USA) 6-2, 7-5
(WC) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. [7] (360) Alejandro Falla (COL) 5-7, 6-4, 7-5

Q16
Frederik Løchte vs. (406) Sekou Bangoura (USA)
Ruan Roelofse (FRA) vs. (913) John Lamble (USA)

R32:
(161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) ??
(156) Michael Mmoh (USA) vs. (Q) ??

€64.000, Ortisel (ITA)

$50.000, Buenos Aires 2 (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, Bom Sucesso Ladies Open 3, Obidos (POR) – Carpet

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Lena Greiner (GER) – søndag ca. 1130

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, 30th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit  (MAS) – Hardcourt

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(2049) Kevin Chen (DEN) – bye
Danial Ahmad Farid (MAS) vs. Fabian Jensen (NOR) 6-2, 6-1

QFi: Kevin Chen vs. Danial Ahmad Farid (MAS) – mandag 0230cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)