Vinderen af nattens opgør på Arthur Ashe mellem Petra Kvitova og Garbine Muguruza bliver et varmt bud på titlen

Inden US Open var Garbine Muguruza udpeget af bookmakerne som den største favorit til at vinde titlen, og hendes præstationer i de første runder har ikke ændret ved det – og hun er da også udpeget som oplagt favorit i søndagens 1/8-finale mod Petra Kvitova, selvom Tjekken også har vist forrygende spil.
Derfor udnævnes kampen til “Dagens kamp”, som på grund af tidsforskellen herhjemme må betegnes som “Nattens kamp”.

“Aftenens kamp” hos kvinderne kunne være blevet Caroline Wozniackis chance for omsider at få revanche mod Venus Williams, men Caroline tabte som bekendt allerede i 2. runde mod Ekaterina Makarova, som spillede “sit livs kamp”, hvilket Caroline selv bidrog til, da Makarova fik slettet nullet i den indbyrdes statistik.
Imidlertid kunne Makarova ikke følge op på sejren, idet hun i næste runde tabte 1-6, 6-3, 3-6 til Carla Suarez Navarro, som derfor bliver Venus’ modstander i 1/8-finalen.

Vinderne af de to førnævnte opgør mødes senere i kvartfinalen, hvor modstanderen enten bliver vinderen af opgøret mellem 30. seedede Julia Goerges og Sloane Stephens eller 18. seedede Anastasija Sevastova og Maria Sharapova, som må regnes med blandt favoritterne til titlen.

Herunder spilleplanen for 1/8-finalerne i single hos både kvinder og mænd.
Siden opdateres senere med sendeplanen fra Eurosport, hvor det er sidste dag med 2 timers forskudt transmission, da “eksperimentet” med at finde ud, hvordan seerne i Danmark og Finland tager imod initiativet fra Discovery Networks’ øverste ledelse i USA, slutter søndag.

Svaret var næsten givet på forhånd: De er ikke tilfredse, og der har næppe været særlig høje seertal til de forskudte transmissioner.
Spørgsmålet er så, hvor meget det har øget salget af abonnementer på Eurosport Player, men mange af reaktionerne antyder, at mange i stedet har valgt at benytte ulovlige pirat-links for at se kampe live.

Tilføjelse: “Eksperimentet” er nu afsluttet, og kampene på TV bliver vist live.

E1 INTER – 18:00 CET (after Vuelta Extra + NEWS)

We join the 1st match after +/- 1h of play

D. Shapovalov (Can) v P. Carreno Busta (Esp) (12)  – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #1
A. Sevastova (Lat) (16) v M. Sharapova (Rus) – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #2
C. Suarez Navarro (Esp) v V. Williams (Usa) (9) – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #3

NIGHT SESSION
P. Kvitova (Cze) (13) v G. Muguruza (Esp) (3) – ARTHUR ASHE STADIUM
S. Querrey (Usa) (17) v M. Zverev (Ger) (23) – ARTHUR ASHE STADIUM

E1 GERMANY
J. Goerges (GER) (30) v S. Stephens (Usa) – LOUIS ARMSTRONG STADIUM

E2 INTER – 17:00 CET:
Start D. Shapovalov (Can) v P. Carreno Busta (Esp) (12)  – ARTHUR ASHE STADIUM
(until end of the VUELTA LIVE + NEWS VTR on E1)
Doubles action TBA (if necessary) until the start of Pouille v Schwartzman
L. Pouille (Fra) (16) v D. Schwartzman (Arg) (29) – GRANDSTAND
(until the start of Lorenzi v Anderson – priority)
P. Lorenzi (Ita) v K. Anderson (Rsa) (28) – LOUIS ARMSTRONG STADIUM

Grand Slam, US Open (udvalgte)
TV-dækning: Eurosport 1 og 2 (forskudt 2 timer i første uge)
Eurosport Player:
Full Production: Arthur Ashe – Grandstand – Louis Armstrong – Court 17, 5, 10, 13
Remote Production: (3 cameras without operator): Court 4, 6, 7, 11, 12
Tidsforskel: cet -6 timer – W=Women, M=Men

Arthur Ashe Stadium – start 1700cet
Denis Shapovalov (CAN) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) – M
(18) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Maria Sharapova (RUS) – W
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (9) Venus Williams (USA) – Wh
0100: (13) Petra Kvitova (CZE) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) – W
(17) Sam Querrey (USA) vs. (23) Mischa Zverev (GER) – M

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
2 Double kampe – M
(30) Julia Goerges (GER) vs. Sloane Stephens (USA) – W
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (28) Kevin Anderson (RSA) – M

Grandstand – start 1700cet
Double kamp – W
(16) Luca Pouille (FRA) vs. (29) Diego Schwartzman (ARG) – M
Double kamp – W
Double kamp – MD

Øvrige baner (udvalgte)

Court 17 – start 1700cet
2 Double kampe – M
Julia Boserup/Nicole Gibbs (USA) vs. (11) Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE) – TBF 1-1
Double kamp – MD

Alle kampe vises live på Eurosport Player, mens kampene på Eurosport 1 og 2 i den første uge vises 2 timer forskudt.

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$50.000, Quito (ECU) – Combo| S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Como (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, ITF Future Bagneres de Bigorre (FRA) – Hardcourt

Q32: [1] (552) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Louis Dussin (FRA) 6-1, 6-2
QFi: Løchte vs. Tommaso Metti (ITA) 6-2, 6-4

Hovedturnering

R32: (Q) (552) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (1015) Romain Bauvy (FRA) – mandag ca. 1300

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Q64: (lørdag)
Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-2, 6-0
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ioan Luca Vidan (ROU) 5-1 Ret’d

Q32
Philip Hjorth vs. [9] (1674) Gregorio Cordonnier (ARG) 2-6, 0-6 (søndag)
Jesper Andi vs. [13] (1951) Scott Duncan (GBR) 1-6, 2-6 (søndag)

Hovedturnering

Søren Hess-Olesen (DEN)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, International Badenweiler Open (GER) – Grus

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Rebeka Kern (GER) 6-2, 6-1
QFi: Sofia vs. Ioana Toanchina (ROU) – man ca. 1330

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Thun Czech Junior Open 2017, Prag – Grus

Q32: [3] (582) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Roman Arendar (CUB) – søndag

Hovedturnering

(353) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1600) Kun LIU (TPE) – mandag

Grade 2, Al-Solaimaneyah EGY 1 ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – grus

R32: (280) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1337) Norhan Hesham (EGY) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hannah vs. [6] (158) Zoziya Kardava (GEO) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Hannah vs. (218) Zeynep Erman (TUR) 6-1, 6-0
Semifinale: Hannah vs. (350) Polina Gubina (UKR) 6-3, 6-1
Finale: Hannah vs. [5] (148) Mariam Dalakishvili (GEO) 2-6, 3-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale (tirsdag)
[4] Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs.
Mouna Bouzgarrou (TUN)/Hala Khaled (EGY) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Grade 5, Tennis Club Bucuresti Trophy, Bucuresti (ROU) – grus

R32: (1359) Elmer Møller (DEN) vs. (1508) Laurentiu Mandocescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
1/8-finale: Elmer vs. [2] (847) Radu Florin Macovei (ROU) 4-6, 7-6(4), 6-7(6) (torsdag)

Grade 5, ITF U18 Mauritius Open, Phoenix (MHI) – Hardcourt

Q16: Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (2393) Patrik Alvestrand (SWE) 3-6, 6-3, 1-6

Hovedturnering

R32: (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (805) Tinashe Taruberekera (ZIM) 2-6, 4-6 (mandag)

Grade A, US Open Junior Championships – kvalifikation (udvalgte)

Q32 – fredag
(8) (80) Clara Tauson (DEN) vs. (118) Lisa Piccinetti (ITA) 4-6, 4-6 (fredag)

Juniorkampene kan også følges på turneringens officielle livescore – http://www.usopen.org/en_US/scores/index.html?promo=subnav

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DH Elitedivisionen – Medaljespil hos KB, Pile Alle 14, 2000 Frb.

Lørdag Kl. 1230 – Semifinaler
Damer:
KB vs. HIK 4-0
Mai Grage vs. Malou Ejdesgaard 6-2, 6-0
Julie Noe vs. Cecilie Lundgaard Melsted 6-4, 6-0
Karina I. Jacobsgaard vs. Cecilia Estlander 6-3, 6-0
Karoline Laursen vs. Emilie Vesten Håkansson 6-3, 6-1

Gentofte vs. HRT 4-0
Emilie Francati vs. Mathilde Tranberg 6-3, 6-2
Maria Jespersen vs. Silvija Talaja 5-7, 6-4, [10-2]
Cirkeline Lynge Lundberg vs. Ida Hasselbalch 6-1, 6-4
Märta-Louise Söderberg vs. Sarah Marie Granhof 6-4, 6-1

Herrer:
KB vs. Lyngby 4-1
Martin Pedersen vs. Kristian Pless 3-1 Ret’d
Benjamin Hannestad vs. Tobias Galskov 6-3, 6-2
Nicolai Ferrigno vs. Romeo Midtgaard Jivraj 6-4, 6-3
Kasper Elsvad vs. Mads Hjortskov 4-6, 5-7

Benjamin Hannestad/Frederik Sletting Johnsen vs.
Jacob Holst/Tobias Galskov 6-3, 3-1 Ret’d

Marc Ferrigno/Nicolai Ferrigno vs.
Mads Hjortskov/Romeo Midtgaard Jivraj 6-2, 6-0

HIK vs. HRT 4-0
Thomas Kromann vs. Filip Prpic 6-4, 2-6, [10-6]
Christoffer Kønigsfeldt vs. Maxim Landa 7-6(3), 6-3
Alexander Kønigsfeldt vs. Timon Reichelt 2-6, 7-6(4), [10-7]
Rasmus Møller vs. Søren Borup Wedege 6-2, 3-6, [10-7]

Søndag kl. 1230
Bronze Damer: HIK vs. HRT
Bronze Herrer: HRT vs. Lyngby
Finale Damer: KB vs. Gentofte
Finale Herrer: KB vs. HIK