WTA-ranglistens no. 1 Karolina Pliskova indleder på Arthur Ashe, hvor der afsluttes med ATP-legenderne Rafael Nadal og Roger Federer

Lørdag færdigspilles 3. runde i øverste halvdel i lodtrækningen, hvor der i nederste halvdel er luget helt ud i top 10 hos mændene, da både 5. seedede Marin Cilic – der overtog den ledige plads som 2. seedet efter afbud fra Andy Murray – og 10. seedet John Isner blev sendt ud i 3. runde og derved fulgte efter 4. seedede Alexander Zverev og 8. seedede Jo-Wilfried Tsonga, der begge tabte i 2. runde.

Derfor er den største interesse formentlig koncentreret om øverste halvdel, hvor de største favoritter Rafael Nadal og Roger Federer fortsat er med.
De fleste havde formentlig på forhånd regnet med, at de to levende legender ville cruise sig problemfrit igennem til det forventede møde i semifinalen, men Federer har været alvorligt udfordret i begge de to første runder, hvor han måtte i 5 sæt mod både 19-årige no. 70 Frances Tiafoe (USA) og den næsten jævnaldrende 35-årige no. 101 Mikhail Youzhny (RUS), som formentlig aldrig kommer til at vinde over Federer, der nu fører 16-0 indbyrdes.

Federer fører 12-0 indbyrdes over lørdagens modstander, no. 35 Feliciano Lopez (ESP), som også er 35 år, så på papiret ligner det en sikker sejr til Federer, men efter den besværlige start, kan en overraskelse ikke udelukkes.

Til gengæld vil det være en kæmpe sensation, hvis Nadal kommer i problemer, når han møder 30-årige Leonardo Mayer, der egentlig var ude af turneringen, da han tabte kval-finalen 4-6, 5-7 til no. 124 Maximilian Marterer (GER), men han fik alligevel chancen som Lucky Loser, hvilket han udnyttede perfekt med sejre over 26. seedede Richard Gasquet (FRA) og no. 43 Yuichi Sugita (JPN).
Det ligner unægtelig en “bade-billet” til Nadal.

Den største trussel mod Nadal og Federer må være nextGen kandidaten 6. seedede Dominic Thiem, som fører 5-0 indbyrdes mod dagens modstander no. 34 Adrian Mannarino (FRA).
Østrigeren har udsigt til at møde Federer i kvartfinalen, hvis han ikke bliver elimineret i næste runde af 24. seedede Juan Martin Del Potro (ARG) eller 13. seedede Roberto Bautista Agut (ESP), som spiller 2. kamp på Grandstand.

Hos kvinderne sikrede Garbine Muguruza sig en foreløbig 1. plads på live-rankingen efter sejren 6-1, 6-1 over 31. seedede Magdalena Rybarikova (SVK), og hun er et varmt bud på den endelige titel, som hun spiller i øjeblikket, men det samme er tilfældet for 13. seedede Petra Kvitova, som vandt 6-0, 6-4 over 18. seedede Caroline Garcia (FRA).

Muguruza og Kvitova mødes i næste runde, men forinden skal 3. runde færdigspilles.
1. seedede Pliskova havde problemer i 2. runde mod Nicole Gibbs (USA), men klarede sig igennem 2-6, 6-3, 6-4, og mon ikke hun også slipper forbi 27. seedede Shuai Zhang (CHN), når de indleder lørdagens program på Arthur Ashe.

I den næste kamp på Arthur Ashe kan en eventuel kvartfinale modstander til Pliskova blive fundet, når 10. seedede Agnieszka Radwanska (POL) møder 20. seedede CoCo Vandeweghe (USA), som trods lavere seedning må betegnes som favorit ud fra den aktuelle form.

De to formstærke 4. seedede Elina Svitolina (UKR) og 15. seedede Madison Keys (USA) har kurs mod et møde i 1/8-finalen, hvis begge vinder lørdag.
Ser man frem mod kvartfinalen, er 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT) umiddelbart den sandsynligste modstander til Svitolina eller Keys, men hverken Daria Kasatkina (RUS), Naomi Osaka (JPN) eller Kaia Kanepi (EST), der er i gang med et forrygende comeback, kan udelukkes.

Dansk-amerikanske Julia Boserup, der blev sendt ud i 1. runde i single, vandt fredag sammen med Nicole Gibbs (USA) 6-3, 6-2 over Naomi Osaka (JPN) og Francesca Schiavone (ITA), og lørdag møder de i 2. runde 11. seedede Kiki Bertens (NED) og Johanna Larsson (SWE) i den sidste kamp på Court 17.

Opdateres når sendeplan er modtaget fra Eurosport, hvilket blev ca. 2 timer senere end de tidligere gange – måske fordi der er weekend, men det kan vel også skyldes den gennerelle “2 timer forskudt” situation.
De 6 Danske kommentatorer holder dog ikke weekend, og derfor er det som hidtil Anders Haahr Rasmussen og senere Lone Vandborg og Per Colstrup Vinkel på Eurosport 2, mens Michael Mortensen – efter Vuelta og News – og senere Thomas Schouboe og til sidst Peer Kaae kommenterer på Eurosport 1, der – ikke overraskende – viser de 4 kampe på Arthur Ashe.

E1 INTER – 18:00 CET (after Vuelta Extra + NEWS)
We join the 1st match after +/- 1h of play
Pliskova (Cze) [1]  v Zhang (Chn) – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #1
A. Radwanska (Pol) [10] v C. Vandeweghe (Usa) [20] – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #2
R. Nadal (Esp) [1] v L. Mayer (Arg) – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME, SCHETT & MATS #3 (If Nadal over by 11pm cet) – More info to come regarding this GSM

NIGHT SESSION
R. Federer (Sui) [3] v F. Lopez (Esp) [31] – ARTHUR ASHE STADIUM
E. Vesnina (Rus) [17] v M. Keys (Usa) [15] – ARTHUR ASHE STADIUM

E2 INTER – 17:00 CET:
Adrian Mannarino (Fra) [30] v D. Thiem (Aut) [6] – LOUIS ARMSTRONG
R. Bautista Agut (Esp) [11] v JM del Potro (Arg) [24] – GRANDSTAND
D. Goffin (Bel) [9] v G. Monfils (Fra) [18] – LOUIS ARMSTRONG
+ End of Single Games left

Grand Slam, US Open (udvalgte)
TV-dækning: Eurosport 1 og 2 (forskudt 2 timer i første uge)
Eurosport Player:
Full Production: Arthur Ashe – Grandstand – Louis Armstrong – Court 17, 5, 10, 13
Remote Production: (3 cameras without operator): Court 4, 6, 7, 11, 12
Tidsforskel: cet -6 timer – W=Women, M=Men

Arthur Ashe Stadium – start 1700cet
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. (27) Shuai Zhang (CHN) – W
(10) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (20) CoCo Vandeweghe (USA) – W
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) – M
0100: (3) Roger Federer (SUI) vs. (31) Feliciano Lopez (ESP) – M

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(30) Adrian  Mannarino (FRA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) – M
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Daria Kasatkina (RUS) – W
(9) David Goffin (BEL) vs. (18) Gael Monfils (FRA) – M
Double kamp – M

Grandstand – start 1700cet
Viktor Troicki (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – M
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (24) Juan Martin del Potro (ARG) – M
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Shelby Rogers (USA) – W
Double kamp – M

Øvrige baner (udvalgte)

Court 17 – start 1700cet
(33) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. John Millman (AUS)
NB 1830: Jennifer Brady (USA) vs. Monica Niculescu (ROU)
Double kamp – W
Julia Boserup/Nicole Gibbs (USA) vs. (11) Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE) – W

Court 5 – start 1700cet
Lucie Safarova (CZE) vs. Kurumi Nara (JPN) – W
Kaia Kanepi (EST) vs. Naomi Osaka (JPN) – W
Damir Dzumhur (BIH) vs. Andrey Rublev (RUS) – W
(1) Martina Hingis (SUI)/Jamie Murray (GBR) vs. Kveta Peschke (CZE)/Marcelo Demoliner (BRA) – MD

Alle kampe vises live på Eurosport Player, mens kampene på Eurosport 1 og 2 i den første uge vises 2 timer forskudt.

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$50.000, Quito (ECU) – Combo| S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Como (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, ITF Future Bagneres de Bigorre (FRA) – Hardcourt

Q32: [1] (552) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Louis Dussin (FRA) 6-1, 6-2
QFi: Løchte vs. Tommaso Metti (ITA) OR Sizya Ernest Kivanda (GBR) – søndag

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Q64: (lørdag)
Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-2, 6-0
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ioan Luca Vidan (ROU) 5-1 Ret’d

Q32
Philip Hjorth vs. [9] (1674) Gregorio Cordonnier (ARG)
Jesper Andi vs. [13] (1951) Scott Duncan (GBR)

Hovedturnering

Søren Hess-Olesen (DEN)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, International Badenweiler Open (GER) – Grus

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Rebeka Kern (GER) 6-2, 6-1
QFi: Sofia vs. ??

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Al-Solaimaneyah EGY 1 ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – grus

R32: (280) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1337) Norhan Hesham (EGY) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hannah vs. [6] (158) Zoziya Kardava (GEO) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Hannah vs. (218) Zeynep Erman (TUR) 6-1, 6-0
Semifinale: Hannah vs. (350) Polina Gubina (UKR) 6-3, 6-1
Finale: Hannah vs. [5] (148) Mariam Dalakishvili (GEO) 2-6, 3-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale (tirsdag)
[4] Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs.
Mouna Bouzgarrou (TUN)/Hala Khaled (EGY) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Grade 5, Tennis Club Bucuresti Trophy, Bucuresti (ROU) – grus

R32: (1359) Elmer Møller (DEN) vs. (1508) Laurentiu Mandocescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
1/8-finale: Elmer vs. [2] (847) Radu Florin Macovei (ROU) 4-6, 7-6(4), 6-7(6) (torsdag)

Grade 5, ITF U18 Mauritius Open, Phoenix (MHI) – Hardcourt

Q16: Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (2393) Patrik Alvestrand (SWE) 3-6, 6-3, 1-6

Hovedturnering

R32: (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (805) Tinashe Taruberekera (ZIM) 2-6, 4-6 (mandag)

Grade A, US Open Junior Championships – kvalifikation (udvalgte)

Q32 – fredag
(8) (80) Clara Tauson (DEN) vs. (118) Lisa Piccinetti (ITA) 4-6, 4-6 (fredag)

Juniorkampene kan også følges på turneringens officielle livescore – http://www.usopen.org/en_US/scores/index.html?promo=subnav

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DH Elitedivisionen – Medaljespil hos KB, Pile Alle 14, 2000 Frb.

Lørdag Kl. 1230 – Semifinaler
Damer:
KB vs. HIK 4-0
Gentofte vs. HRT 4-0
Herrer:
KB vs. Lyngby 4-1
HIK vs. HRT 4-0

Søndag kl. 1230
Bronze Damer: HIK vs. HRT
Bronze Herrer: HRT vs. Lyngby
Finale Damer: KB vs. Gentofte
Finale Herrer: KB vs. HIK