Kun en enkelt af søndagens ATP og WTA finaler kan følges på live på TV, hvis EM-finaler i badminton når at blive færdigspillet inden finalen i Istanbul

Det er næsten mere reglen end undtagelsen, at finalerne i både ATP og WTA turneringer, som er blevet dækket med live kampe i ugens løb, ikke bliver vist live, fordi der er sammenfaldt med andre sportsgrene, som de samme TV-kanaler har rettigheder til at vise.

Derfor bliver tennis ofte sorteper, når de afgørende kampe i ATP falder sammen med weekendens øvrige sportstransmissioner på TV3 Sport.
Finalen ved ATP 500 turneringen, hvor 1. seedede Rafael Nadal (ESP) møder en af fremtidens formodede stjerner, 19-årige Stefanos Tsitsipas (GRE), er ingen undtagelse, idet TV3 Sport prioriterer opfølgning fra Alka Superligaen efterfulgt af tysk håndbold højere.

Når finalen ved WTA Premier turneringen i Stuttgart mellem 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) og CoCo Vandeweghe (USA) afvikles kl. 1320, falder det sammen med finalerne ved EM i badminton i Spanien, hvor finalerne indledes kl. 1130 med damedouble, hvor der ikke er dansk deltagelse, da Danmarks bedste konstellation ikke stiller op, og der er heller ikke dansk deltagelse i damesingle, som er den næste finale.

Til gengæld er der danskere i de 3 sidste finaler, og derfor bliver finalen mellem Viktor Axelsen og Rajiv Ouseph (GBR) naturligvis prioriteret over finalen i Stuttgart, og da den næste badminton-finale er et rent dansk opgør i herredouble, bliver den med samme selvfølgelighed foretrukket fremfor en WTA-finale.

Også i den sidste EM-finale er der dansk deltagelse i mixeddouble, og hvis den når at blive færdig inden kl. 1600, kan tennis-interesserede se frem til på TV2 Sport at overvære finalen ved WTA International turneringen i Istanbul mellem Polona Hercog (SLO) og Pauline Parmentier (FRA), der udnyttede den uventede chance hun fik, da Caroline Wozniacki måtte trække sig i kvartfinalen, til at spille sig videre til finalen med sejr 6-4, 6-2 over Maria Sakkari (GRE).

ATP finalerne kan dog følges på Tennistv.com, og finalen i Barcelona desuden på Viaplay, mens WTA finalerne i både Stuttgart og Istanbul kan følges på WTATV.com og TV2 Play.

Casper Ruud
Foto: www.regionstavanger-ryfylke.com – Casper Ruud

Norges bedste spiller Casper Ruud spiller kl. 15 finale ved ATP Challenger i Francavilla i Italien, og den kan følges live på linket under ATP Challenger sektionen herunder.


WTA Premier, Porsche Tennis Grand Prix – Stuttgart (GER) – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

Finale:
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(2), 6-4

Semifinale
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-4, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-7(4), 6-4, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (4) Jelena Ostapenko (LAT) 5-7, 7-5, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-7(6), 6-4

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-2, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (WC) Laura Siegemund (GER) 6-4, 4-6, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 2-6, 6-1, 3-2 Ret’d.
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-1, 3-6, 7-5
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 6-3
(4) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-0
Anett Kontaveit (EST) vs. Angelique Kerber (GER) 6-0, 2-0. Ret’d.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (2) Garbine Muguruza (ESP) 7-5 Ret’d.

R32:
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-0
(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Julia Goerges (GER) 6-2, 6-2
(Q) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-4, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (wc) Maria Sharapova (RUS) 3-6, 7-6(6), 6-4

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(5), 6-2
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs, (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 5-7, 7-6(3), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-6(7), 5-7, 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Marta Kostyuk (UKR) vs. (1) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
(2) Zarina Diyas (KAZ) vs. (5) Kaia Kanepi (EST) 6-4, 4-6, 6-4
(6) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (3) Carina Witthoeft (GER) 5-7, 6-1, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-4

Q16: (søndag – start 1100)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 2-0 Ret’d
(3) Carina Witthoeft (GER) vs. Anna Zaja (GER) 2-6, 6-0, 6-3

Q32:
Marta Kostyuk (UKR) vs. Julia Middendorf (GER) 6-1, 6-2
Anna Zaja (GER) vs. Katharina Hobgarski (GER) 6-4, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-stuttgart-germany-1051#orderofplay


WTA International, TEB BNP Paribas Istanbul Cup – Istanbul (TUR) – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

Finale
Pauline Parmentier (FRA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-4, 3-6, 6-3

Semifinale
Pauline Parmentier (FRA) vs. (7) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-4
Polona Hercog (SLO) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Pauline Parmentier (FRA) vs. (1) Caroline Wozniacki (DEN) 4-6, 6-3, Ret’d
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Donna Vekic (CRO) 3-6, 7-6(1), 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. Arantxa Rus (NED) 6-3, 7-6(6)
Polona Hercog (SLO) vs. (2) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 1-6, 7-5

1/8-finale:
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 2-6, 6-3
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Christina Mchale (USA) 6-4, 6-4
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 4-6, 6-1

R32:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-2
Sara Errani (ITA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. (WC) Ayla Aksu (TUR) 6-2, 6-2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 0-6, 6-1, 6-0
Donna Vekic (CRO) vs. (3) Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 2-0 Ret’d
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(4), 4-6, 6-3
(7) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 6-0

Aleksandra Krunic (SRB) vs. (5) Ekakterina Makarova (RUS) 1-6, 6-1, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 7-5, 6-2
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-3
(Q) Arantxa Rus (NED) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
Polona Hercog (SLO) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 7-5
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (WC) Ipek Oz (TUR) 4-6, 6-4, 6-0
(Q) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 7-5, 6-4
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-istanbul-turkey-1027#orderofplay


ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

 

Singles hovedturnering (udvalgte)

Finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 6-1

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-4, 6-0
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 6-3

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) VS (Q) Martin Klizan (SVK) 6-0, 7-5
(4) David Goffin (BEL) VS (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(3), 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE) VS (3) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-2
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) VS (2) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 7-6(4)

R16:
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (LL) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(5), 6-2
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Malek Jaziri (TUN) 75, 3-6, 7-6(8) saves 2 mp
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-1, 6-3
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-1
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (12) Felicia Lopez (ESP) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 7-5
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (11) Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 4-6, 7-6(6)
(4) David Goffin (BEL) vs. (16) Karen Khachanov (RUS) 2-6, 7-6(2), 6-0

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-4
Guillermo Garcia-Lopaz (ESP) vs. (14) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 0-0 Ret’d
(12) Feliciano Lopez (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 2-6, 6-4
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (6/WC) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 1-6, 6-3
(4) David Goffin (BEL) vs. (WC) Marcel Granollers (ESP) 4-6, 7-6(2), 6-2
(16) Karen Khachanov (RUS) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 6-3
(LL) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-7(4), 6-2, 6-4

Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 6-1
(10) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 3-6, 6-3, 6-4
(LL) Jozef Kovalik (SVK) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 7-6(8), 6-1
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(11) Adrian Mannarino (FRA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-4, 7-6(5)
Malek Jaziri (TUN) vs. (LL) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-3
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 6-1

R64:
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Yuichi Sugita (JPN) 7-6(5), 7-6(5)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (WC) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-3
(WC) Marcel Granollers (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 6-2
Leonardo Mayer (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-0
Ivo Karlovic (CRO) vs. (WC) Tommy Robredo (ESP) 6-7(5), 7-6(8), 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-1
(Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-1
Benoit Paire (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 6-7(3), 6-4
Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-0, 6-4
Malek Jaziri (TUN) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-2, 6-4
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-7(5), 6-4
(Q) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (LL) Alexey Vatutin (RUS) 7-5, 5-7, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/barcelona/425/daily-schedule


ATP 250, Gazprom Hungarian Open, Budapest (HUN) – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

Finale:
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4

Semifinale
John Millman (AUS) vs. (5) Aljaz Bedene (SLO) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(LL) Marco Cecchinato (ITA) (8) Andreas Seppi (ITA) 5-7, 7-6(4), 6-3

Kvartfinale
John Millman (AUS) VS (LL) Yannick Maden (GER) 2-6, 6-1, 6-4
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 2-6, 6-2
(8) Andreas Seppi (ITA) VS Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-6(3)
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 5-7, 6-4, 6-2

R16:
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-1, 6-2
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4
John Millman (AUS) vs. (1) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-4
(LL) Yannick Maden (GER) vs. Maximillian Marterer (GER) 6-1, 6-3
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (3) Richard Gasquet (FRA) 6-4, 7-6(4)
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(2), 4-6, 6-4
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-4
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. (2) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-1

R32:
John Millman (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 7-5
(LL) Yannick Maden (GER) vs. (6) Marton Fusovics (HUN) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(2), 7-6(8), 6-4
(Q) Matteo Berrittin (ITA) vs. (WC) Attila Balazs (HUN) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(5) Aljaz Bedene (SLO) vs. Marius Copil (ROU) 6-7(3), 7-5, 6-3
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 4-6, 7-5, 6-3

Mikhail Youzhny (RUS) vs. (WC) Zsombor Piros (HUN) 6-3, 6-3
NB 1600: (WC) Zsombor Piros (HUN) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 3-6, 3-5 (susp.)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 6-2
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Jurgen Zopp (EST) 2-6, 6-4, 7-5
(WC) Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Istomin (UZB) 6-7(6), 7-6(5), 7-5
(LL) Marco Cecchinato (ITA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-4

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: Elias Ymer (SWE) vs. (5) Sergiuy Stakhovsky (UKR) 6-3, 6-3
QFi: (3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/budapest/7648/daily-schedule6


Uge 18


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Ka. Pliskova, Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.


ATP Challengers (Uge 17)

$150.000+H, Anning (CHN)43 – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Finale: (266) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (226) Mohamed Safwat (EGY) 5-7, 6-3, 6-1

$75.000+H, Leon (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

Finale: (290) Christopher Eubanks (USA) vs. (238) John-Patrick Smith (AUS) 4-6, 6-3, 7-6(4)

$75.000, Tallahassee, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Finale: (247) Noah Rubin (USA) vs. (209) Marc Polmans (AUS) 6-2, 6-3, 6-4

€43.000+H, Francavilla (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

R32:
[6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (234) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-5, 7-6(2)
(201) Casper Ruud (NOR) vs. (287) Arthur De Greef (BEL) 7-5, 2-6, 6-1

1/8-finale: [6] (175) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (201) Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-0
Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. (250) Matteo Donati (ITA) 6-7(6), 6-4, 7-5
Semifinale: Casper Ruud vs. (Q) (243) Antoine Hoang (FRA) 7-5, 6-4
Finale: (WC) (335) Gianluigi (ITA) vs. Casper Ruud 6-4, 6-1


Uge 18

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 17)

$25.000, Wiesbaden Tennis Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (591) Karen Barritza (DEN) vs (WC) Jennifer Weigl (GER) 6-0, 6-1
QFi: Karen Barrita vs. vs. (9) (595) Diana Sumovova (CZE) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) (591) Karen Barritza (DEN) vs. [2] (249) Dejana Radanovic (SRB) 3-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 17)

Grade 2, 12ème Tournoi International Juniors de Tlemcen (ALG) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (1259) Mohamed Racym Rahim (ALG) 6-1, 6-3
[4] (141) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (222) Ismail Saadi (MAR) 6-1, 7-5

1/8-finale:
[7] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (221) Terence Atmane (FRA) 3-6, 4-6 (tirsdag)
Holger Rune vs. (177) Brandon Perez (VEN) 6-3, 2-6, 6-2

Kvartfinale:
Holger Runevs. (461) Karol Paluch (POL) 3-6, 6-3, 7-6(7)

Semifinale:
[1] (46) Damien Wenger (SUI) vs. (221) Terence Atmane (FRA) 5-7, 6-0, 6-4
Holger Rune vs. [2] (57) Arthur Cazaux (FRA) 3-6, 2-6 (fredag)

Finale:
[2] (57) Arthur Cazaux (FRA) vs. [1] (46) Damien Wenger (SUI) 6-4, 5-7, 6-3

Boys doubles

1/8-finale:
(4) Brandon Perez (VEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Karol Paluch (POL)/Lancelot Carnello (RUS) 6-4, 3-6, [11-9]
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Yassir Kilani (MAR) – bye

Kvartfinale:
Perez/Vanshelboim vs. Jaime Caldes (eSP)/Digvijay Pratap Singh (IND) – walkover
Rune/Kilani vs. Abdoul Shakur Kabura (BDI)/Khololwam Montsi (RSA) – walkover

Semifinale
Rune/Kilani vs. Perez/Vanshelboim 6-3, 7-6(5)
Ismail Saadi (MAR)/Samuel Guarin (COL) vs. (1) Arthur Cazaux (FRA)/Damien Wenger (SUI) 7-6(3), 6-7(4), [10-8]

Finale: Saadi/Guarin vs. Rune/Kilani – walkover


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 2) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (1668) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1363) James Mackinlay (GBR) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R64:
[16] (827) Clarine Lerby (NED) vs. (LL) Issey Purser (GBR) 6-1, 6-2
[5] (654) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Anya Kotecha (GBR) 6-2, 6-1

R32:
[16] (827) Clarine Lerby (NED) vs. [3] (560) Sasha Hill (GBR) 2-6, 1-6
[5] (654) Olivia Gram (DEN) vs. [10] (719) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 0-6


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage