Der spilles hverken WTA eller ATP dagen før US Open starter. Karen Barritza spiller finale i Rotterdam og kan følges på livescore kl. 1300

Da Karen Barritza for et år siden mødte ranglistens no. 361 Chiara Scholle (USA) i finalen i Rotterdam Open tabte hun knebent 6-7(4), 7-5, 6-7(8).
Lørdag fik Karen revanche, da hun i dette års Rotterdam Open atter mødte Scholle, der denne gang tabte 2-6, 3-6, og dermed er Karen for 2. år i træk i finalen i Rotterdam.

I finalen er Karens modstander Tayisiya Morderger (GER), der er no. 417 på WTA-ranglisten, hvor Karen netop er faldet fra nr. 468 til 505.
Finalen kan følges på livescore.

Grand Slam, US Open (udvalgte)
Tidsforskel: cet -6 timer

Starter mandag

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€43.000, Manerbio (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Finale – søndag 1615
[1] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. [3] Roberto Carballes Baena (ESP)

$50.000, Quito (ECU) – Combo| S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Como (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rotterdam Open (NED) – Grus

Q32: Olga Helmi (DEN) vs. Alice Moroni (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

Hovedturnering

R32: [3] (468) Karen Barritza (DEN) vs. (725) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-3
1/8-finale: Karen vs. (Q) (913) Amelie Intert (GER) – walkover
Kvartfinale: Karen vs. (820) Malene Helgo (NOR) 6-4, 6-3
Semifinale: (lørdag)
Karen vs. [1] (361) Chiara Scholl (USA) 6-2, 6-3
[2] (419) Tayisiya Morderger (GER) vs. (618) Nina Kruijer (NED) 6-2, 6-2

Finale – søndag 1300
Karen vs. [2] (419) Tayisiya Morderger (GER)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, Riga Open (LAT) – Grus

R32 (tirsdag)
[6] (517) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1240) Simonas Zukauskas (LTU) 6-2, 6-0
(848) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (899) Filip Tensing (SWE) 4-6, 3-6 (tirsdag)
(842) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [2] (343) George Davis (GBR) 6-1, 7-5

1/8-finale (onsdag)
Holger vs. (829) Egor Novikov (RUS) 6-1, 6-4
Sebastian vs. (Q) (1315) Domantas Sakinis (LTU) 6-1, 6-2

Kvartfinale (torsdag)
Holger vs. [1] (215) Roberts Grinvalds (LAT) 6-4, 6-1
Sebastian vs. (653) Karlis Ozolins (LAT) 6-3, 6-4

Semifinale (fredag)
Holger vs. [4] (462) Filip Kolasinski (POL) 6-2, 6-2
Sebastian vs. (899) Filip Tensing (SWE) 6-1, 6-2

Finale (lørdag)
Holger vs. Sebastian 2-6, 6-2, 6-3

Doubles

1/8-finale (onsdag)
Artsiom Bardzin (BLR)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Julius Adomavicius/Ignas Cipkus (LTU) 7-5, 6-3
Sebastian Grundtvig/Holger Rune (DEN) vs. Ostap Kovalenko/Egor Novikov (RUS) 6-0, 7-5

Kvartfinale (torsdag)
Bardzin/Vanshelboim vs. (WC) Valentin Lukjanskij/Daniils Zukovs (LAT) 6-2, 6-1
Sebastian/Holger vs. Igor Shrolik (RUS)/Zhan Skindzer (BLR) 6-0, 6-1

Semifinale (fredag)
Bardzin/Vanshelboim vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) 6-7(3), 0-6
Sebastian/Holger vs. Oliver Saarinen/Iiro Vasa (FIN) 6-3, 6-2

Finale (lørdag)
Sebastian/Holger vs. [1] Roberts Grinvalds/Karlis Ozolins (LAT) 7-6(7), 7-6(3)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)