Der var 3 danske piger/kvinder i semi-finalerne i lørdagens kampe.

Lørdag havde Danmark 3 muligheder for at være med, når der søndag afvikles finaler i diverse internationale turneringer. Men desværre var det kun Caroline der nåede med i finalerne.

Clara Tauson
Foto: Sportsfotograf.com. – Clara Tauson

Som den første sikrede 14-årige Clara Tauson sig en plads i semifinalen i hendes første Pro Circuit turnering i sin unge karriere, da hun vandt 7-5, 6-1 over Suzan Lamens (NED) i Antalya, og sidst på eftermiddagen sørgede 20-årige Emilie Francati for, at der også er dansk deltagelse i semifinalen i Sharm El Sheikh, som ligeledes er en 15K turnering, og dermed sikrede begge sig 4 point til WTA-ranglisten, hvor Emilie er no. 796.

Emilie Francati
Foto: Sportsfotograf.com. – Emilie Francati

Lørdagens semifinale-modstander, Garbine Muguruza er i øjeblikket både no. 1 på ranglisten og racelisten, og desuden har hun på det seneste vist skræmmende styrke, så sandsynligheden for, at Caroline søndag står i sin syvende finale i 2017 – og eventuelt genvinder titlen i Tokyo – forekommer ikke at være den oplagte udgang på turneringen, hvor sidste års helt store spiller, Angelique Kerber tilsyneladende igen har fundet melodien, og en finale mellem Muguruza og Kerber er et nærliggende tip, selvom Caroline aldrig må dømmes ude på forhånd.

Som skrevet i går lørdag, skal man aldrig dømme Caroline ude, da hun vandt semi-finalen let med 6-2, 6-0, over No. 1 Garbine Muguruza, som var helt ved siden af sig selv i dag og bagefter klagede over hun var ret sløj og syg.
I den anden semi-finale vandt Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) over Angelique Kerber (GER) med 6-0, 6-7, 6-4, så Caroline møder Anastasia i finalen noget overraskende, i det der er deres 7. møde, men meget er sket siden de sidst spillede for 5 år siden.

Finalen i Tokyo bliver vist på TV2 Sport fra kl. 05:00, og efter Carolines kamp kan man på TV2 Play se finalen i Korea mellem Jelena Ostapenko (LAT) vs Beatriz Haddah Maia (BRA)

I finalen i Guangzhou, hvor 24-årige Aleksandra Krunic (SRB) i sin karrieres første finale møder 2. seedede Shuai Zhang (CHN) Zhang vandt med 6-2, 3-6, 6-2.

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.

Center Court – start 0500cet
Finale
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

Vises på TV2 Sport Live fra kl. 0500, kampen vises desuden på WTATV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Tokyo#undefined

WTA International, Guangzhou Open, Guangzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court
Finale
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (2/WC) Shuai Zhang (CHN) 2-6, 6-3, 2-6.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-guangzhou#undefined

WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – Sem start 0700cet
Double kamp
NB 0700cet – Finaler
(1) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)

NB 0830: Double kamp – Bertens/Larsson vs. Kumkhum/Plipuech

WTATV viser kampe fra kl. 0700
TV2 Play 1 fra kl. 0700

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-seoul

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court Starts At 06:30 cet
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR)

Centre Court Followed By
Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA)

Centre Court Followed By
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS)

Centre Court Not Before 13:30 pm
Elena Vesnina (RUS) vs. Ying-Ying Duan (CHN)

Centre Court Followed By
Yafan Wang (CHN) vs. Sorana Cirstea (ROU)

Court 1 Starts At 06:30 cet
Catherine Bellis (USA) vs. Ashleigh Barty (AUS)

Court 1 Not Before 07:30
Magda Linette (POL) vs. Anett Kontaveit (EST)

Court 1 Followed By
Monica Puig (PUR) vs. Mona Barthel (GER)

Court 1 Not Before 11:30
Christina Mchale (USA) vs. Roberta Vinci (ITA)

Court 2 Starts At 06:30 cet
Maria Sakkari (GRE) vs. Yulia Putintseva (KAZ)

Center Court kampe vises på TV2 Play fra kl. 0630,
alle singles kampene vises desuden på WTATV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

ATP 250K, St. Peterbourg Open (RUS)
Tidsforskel: cet+1 time

Centre Court – start 1530cet
Finale: Damir Dzumhur (BIH) vs. (3) Fabio Fognini (ITA)

Både Tennistv.com og Eurosport Player viser kampe fra Centre Court.

ATP 250K, Moselle Open i Metz (FRA)

Court Central – start 1545 cet
Finale: (Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Benoit Paire (FRA)

TennisTV.com viser kampene fra Court Central

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$75.000, Columbus, OH (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles

R32: (363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (265) Filip Peliwo (CAN) 6-7(2), 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Martin Joyce (USA)/Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Alex Kobelt/Hunter Tubert (USA) 3-6, 6-3, [12-10]
Kvartfinale Joyce/Torpegaard vs. (4) Sekou Bangoura/Evan King (USA) 5-7, 4-6 (onsdag)

 

€64.000, Izmir (TUR)

R32: (230) Lloyd George Harris (RSA) vs. (303) Danilo Petrovic (SRB) 7-6(10), 3-6, 3-6 (tirsdag)

$50.000, Gwangju (KOR)

€43.000, Sibiu (ROU)

R32:
(137) Casper Ruud (NOR) vs. (195) Vaclav Safranek (CZE) 6-1, 3-0 Ret’d
(151) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (347) Matteo Donati (ITA) 1-6, 4-6 (tirsdag)1/8-finale: Casper Ruud vs. [4] (106) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 7-5
Kvartfinale: Casper Ruud vs. (121) Maximilian Marterer (GER) 6-7(4), 3-6 (fredag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup– Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Clara Tauson (DEN) – bye
QFi: Clara Tauson vs. Amelia Stuart (GBR) 6-2, 6-0
R32: Clara Tauson vs. (1095) Rebeca Pereira (BRA) 6-0, 7-5
1/8-finale: Clara Tauson vs. (Q) (1224) Vitalia Stamat (MDA) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Clara Tauson vs. (903) Suzan Lamens (NED) 7-5, 6-1
Semifinale:
Clara Tauson vs. [5] (536) Amina Anshba (RUS) 3-6, 0-6
[6] (560) Fanny Ostlund (SWE) vs. [3] (477) Barbara Gatica (CHI) 6-3, 6-3
Finale
Fanny Ostlund vs. Amina Anshba 6-3, 6-1

Claras første Pro Circuit turnering nogensinde, og det første point til WTA-ranglisten allerede optjent efter sejren i 1. runde af hovedturneringen – ikke dårligt som 14-årig.
Det næste point blev opnået i 2. runde – endda på meget overbevisende måde.
For at få sit navn på WTA-ranglisten, skal Clara dog ENTEN optjene 10 point- hvilket kræver at hun vinder turneringen – ELLER optjene point i mindst 3 turneringer.
Efter sejr i kvartfinalen har Clara optjent 4 point.

$15.000, Soho Square Egypt F25 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus
Ingen tidsforskel

Singles

R32: [7] (794) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Ina Kaufinger (GER) 6-7(1), 6-1, 7-6(5)
1/8-finale: Emilie Francati vs. (909) Kanika Vaidya (IND) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: Emilie Francati vs. [3] (540) Melanie Klaffner (AUT) 6-2, 7-6(2)
Semifinale: Emilie Francati vs. [2] (509) Pei-Chi Lee (TPE) 1-6, 2-6 (lørdag)

Doubles

1/8-finale: (3) Emilie Francati (DEN)/Kanika Vaidya vs. Naomi Totka/Alexandra Walters 6-4, 7-5
Kvartfinale: Francati/Vaidya vs. Aida Kalimullina/Elina Vikhrianova (RUS) 6-4, 6-2
Semifinale: Francati/Vaidya vs. Yu-Ting Hsieh/Pei-Chi Lee (TPE) 5-7, 1-6 (fredag)

$15.000, 5º OPEN INT. FEMENINO BREZO OSUNA (ESP) – Hardcourt

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Angeles Moreno Barranquero (ESP) 5-7, 1-6 (lørdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

Girls singles

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (429) Lana S. Sipek (CRO) 2-6, 2-6 (onsdag)

Girls doubles

Victoria Borodulina (RUS)/Nina Vicic (DEN) vs. (2) Victoria Mikhaylova (RUS)/Andreea Velcea (ROU) – torsdag NB 1500

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus
Tidsforskel: cet+3 timer

Boys singles

R32: [3] Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Jagtar Arora (IND) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric vs. (2020) Ming-Chieh Chiu (TPE) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Eric vs. (1534) Guangxian Lin (TPE) 6-1, 6-1
Semifinale: Eric vs. (1356) Arjun Channathimmiah Honnappa (IND) 6-3, 6-1
Finale: Eric vs. [8] (1321) Avindra Perera (SRI) 6-4, 6-4

Boys Doubles

1/8-finale Chun Jui Kung (TPE)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Avindra Perera/Kavisha Ratnayake (SRI) 7-5, 6-0
1/4-finale Kung/Vanshelboim vs. (1) Phuong Van Nguyen/Huynh Thinh (VIE) 6-3, 2-6, [10-8]
Semifinale: Kung/Vanshelboim vs. Kai-Hsun Chen/Kun Liu (TPE) 6-2, 6-4
Finale: Kung/Vanshelboim vs. (2) Ariun Channathimmiah Honnappa/srivatsa Ratakonda (IND) 6-3, 7-5

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)